Arabayla Türkiye-ukrayna-almanya-türkiye ( Rota Hesaplama Hk. Yardım )

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mangona Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,812

mangona

Yeni Üye
Yer
Çanakkale
Herkese merhabalar,
Aranıza yeni katılmış biri olarak bulunuyorum. İsmim Cengiz.

Önümüzde ki ay takriben 10 temmuz 2015 civarı kendi aracımla ailemle birlikte eşimin memleketine gidip (Odessa-Ukrayna), oradan da kayınvalidemin yanına (Nürnberg-Almanya) gidip daha sonra tekrardan vatana geri döneceğiz.

Vize işlemlerini başlatmış bulunuyoruz. Geriye sadece Yeşil Sigorta ve Uluslararası Ehliyet almak kalıyor sanırım.

İlk Güzergahımızı,
Çanakkale-İpsala(Yunanistan)-Svelingrad(Bulgaristan)-Burgas-Varna-Köstence-Galati-Moldova-Odessa şeklinde kaba haliyle navigasyondan mümkün oldukça otoyolları ekleyerek belirlemeye çalıştık. (1500 kilometre civarında tuttu )

İkinci Güzergahımızı;
Odessa-Moldovya-Romanya-Cluj(Romanya)-Budapeşte(Macaristan)-Viyana(Avusturya)-Nürnberg(Almanya) olarak gene navigasyon doğrutulsunda kaba taslak belirledik ( 2000 kilometreyi buluyor )

Son Güzergahımız ise,
Nürnberg(Almanya)- Avusturya-Viyana-Budapeşte(Macaristan)-Sırbistan-Makedonya-Yunanistan-Selanik-İpsala-Çanakkale olarak belirledik. Sıla yolu gibi oldu vatana dönüşümüz. Bu yolda yaklaşık 2250 kilometre civarı.

Bu rotaların fotoğraflarını ekledim. Çok kaba haliyle yazdım aslında dünyanın yolu. Yazdığım kilometrelerin de fazlası olur azı olmaz onu da biliyorum.Eminim bu yolları arşınlamış nice insan vardır burada.

Sormak istediklerim,
1- Schengeni Yunanistandan aldığımız için mecbur ilk oraya girip oradan Bulgaristana geçmemiz gerekiyor. Yunanistan-Bulgaristan sınırı(Ormenio-Svelingrad) civarı oluyor heralde ve daha sonrasında Svelingrad-Burgas-Varna arasında yollar nasıl ? Güvenlik nasıl ? Malum bir sürü şehir efsaneleri dolanıyor Bulgaristan hakkında.
2- Romanya-Moldova sınırı nasıl ? Moldova-Ukrayna sınırı nasıl ? Aslında Moldova arada çok gereksiz kalıyor ama mecbur Odessaya gideceğimizden geçmek durumundayız. Yol güvenliği ne durumdadır ?

Ukrayna ve özellikle Odessa defalarca uçakla gittiğim ve araba kiralayıp gezdiğim çok aşina olduğum bir yer. Polisini de yollarını da iyi bilirim. Aslında en riskli olan ülke de burasıdır heralde onca yol içinde.

3-Odessadan Nürnberge geçerken Lviv-Polonya güzergahımı yoksa Romanya-Macaristan güzergahımı daha konforlu ve hızlı olur?

4-Türkiyeye dönüş yolunda Sırbistan yolları güvenlik açısından nasıldır ?

Kısacası öğrenmek istediğim bu şehirlerden,yollardan daha önce geçmiş olanların yol güvenliği konusunda , polisler konusunda ve muhtemel tehlikeler konusunda önerileri nelerdir? Ordan geçme şurdan git diyeceğiniz yerler varsa nereler ?

Gidilecek araca gelirsek; o konuda da kararsızım. Kendi aracım 2012 Bmw 5.20D. Gönül kendi aracımla gitmek isiyor ama Bulgaristan-Romanya-Moldova yollarında neyle karşılaşabilirim bilmiyorum. Yoksa Orta Avrupada birşey olacağını sanmam.
Yada eşimin aracına bir port bagaj koyup onunla gideceğiz. 2010 Clio HB dizel.

Son günlerde intenette okuyabileceğim ne varsa okudum neredeyse. ( Kurallara kesinlikle uyulması gerektiği, Bulgaristandan itibaren Vİnyette denilen yol paraları, mümkün olduğunca gündüzleri ana yollardan seyahet yapılması gerektiği vs vs vs.)

Değerli yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum. Her türlü bilgiye açım çünkü arabayla yurtdışına ilk tecrübem olacak. İmla ve yazım hataları yaptıysam şimdiden kusura bakmayın.

Rota 1 - Çanakkale-Odessa

Rota 2 - Odessa-Nürnberg

Rota 3- Nürnberg-Çanakkale

EDIT: Odessaya kadar iki Odessadan sonra tek şöför olarak ben kalacağım. Bu rotalar üzerinde nerelerde konaklamalıyım güvenlik sorunu olmadan ? Aklıma sorular geldikçe editleyeceğim kusura bakmayın

Etiketler
Ynt: Arabayla Türkiye-ukrayna-almanya-türkiye ( Rota Hesaplama Hk. Yardım )

merhaba,
sorularınıza bildiğim kadarıyla yanıt vermeye çalışayım.
1. bulgaristan güvenli mi? evet. kesinlikle güvenli. onlarca kez bulgaristan üzerinden seyahat etmişimdir. trafik kurallarına ve hız sınırlarına uyduğunuz müddetçe polis sizi asla durdurmaz. rüşveti de büyük ölçüde önlediklerini biliyorum.
2. romanya-moldova sınır geçişinde yoğunluk olur. moldova-ukrayna sınır kapısının ise şu anki durumunu bilmiyorum. olaylar nedeniyle ukrayna-rusya sınırının kapalı olduğunu duydum. bence yola çıkmadan önce konsolosluktan sınır kapısının durumu hakkında bilgi alın.
3. odessad-'dan nürnberg'e geçerken kesinlikle ama kesinlikle romanya-macaristan güzergahını kullanın. ben geçen sene lviv-krakow güzergahını kullandım. hayatımda gördüğüm en berbat yollar ukrayna'da diyebilirim. üzerinde gittiğiniz şeye yol diyemezsiniz zaten. gidiş süreniz uzar, konforsuzdur ve uzun yol boyunca sinirleriniz bozulur.
4. sırbistan otoyollarında da herhangi bir güvenlik sorunu yok. otoyolda çokça radar bulunur. hız yapmazsanız bir sorun yaşamazsınız.

şimdiden iyi seyahatler dilerim.

Ynt: Arabayla Türkiye-ukrayna-almanya-türkiye ( Rota Hesaplama Hk. Yardım )

theodor_malinovski' Alıntı:
merhaba,
sorularınıza bildiğim kadarıyla yanıt vermeye çalışayım.
1. bulgaristan güvenli mi? evet. kesinlikle güvenli. onlarca kez bulgaristan üzerinden seyahat etmişimdir. trafik kurallarına ve hız sınırlarına uyduğunuz müddetçe polis sizi asla durdurmaz. rüşveti de büyük ölçüde önlediklerini biliyorum.
2. romanya-moldova sınır geçişinde yoğunluk olur. moldova-ukrayna sınır kapısının ise şu anki durumunu bilmiyorum. olaylar nedeniyle ukrayna-rusya sınırının kapalı olduğunu duydum. bence yola çıkmadan önce konsolosluktan sınır kapısının durumu hakkında bilgi alın.
3. odessad-'dan nürnberg'e geçerken kesinlikle ama kesinlikle romanya-macaristan güzergahını kullanın. ben geçen sene lviv-krakow güzergahını kullandım. hayatımda gördüğüm en berbat yollar ukrayna'da diyebilirim. üzerinde gittiğiniz şeye yol diyemezsiniz zaten. gidiş süreniz uzar, konforsuzdur ve uzun yol boyunca sinirleriniz bozulur.
4. sırbistan otoyollarında da herhangi bir güvenlik sorunu yok. otoyolda çokça radar bulunur. hız yapmazsanız bir sorun yaşamazsınız.

şimdiden iyi seyahatler dilerim.

Evet Ukraynada yollar berbat malesef. Bu güzergahlarda nerelerde konaklamamı önerirsiniz ? Gidilecek aracın lüx olması özellikle Bulgar ve Romanya da sıkıntı açar mı başımıza ? Sınırlarda ne kadar vakit geçiririz işlemlerde sıkıntı çıkarırlar mı ? İlginiz için teşekkür ederim.

qMZE4d.jpg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri