Araç İçinde Uyumak İçin Uyku Tulumu Tavsiyesi İstiyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan megrim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,824

megrim

Ana Kamp
Tüm gezenbilir.com üyelerine selamlar.
İlk mesajım, böyle güzel ve dolu bir paylaşım ortamından nasıl haberim olmadı diye kızıyorum kendime.

26 yaşındayım, ismim Erhan. Kış sporlarıyla ilgileniyorum. Sık sık Kartepe, Uludağ ve Kartalkaya'ya giderim.
Aracım ise 2007 Suzuki Swift 4x4.

Hem masraflarımı kısmak hem de macera olsun diye, kışın dağ ikliminde, aracımda geceyi geçirmek istiyorum. Ve sanırım bunun için 0'ın altında derecelere dayanıklı uyku tulumu şart. Ya da araçta bağımsız çalışan bir radyatör gerekli. Üçüncü bir seçenek ise çadır kurmak. Uyku tulumu çözümü daha makul gibi duruyor.

Soru için en uygun bölümün Dağcılık bölümü olduğunu düşündüm. Uyku tulumu çözümü haricinde, araç içinde geceyi geçirme tavsiyeniz var mı?

Kışın, dağ ortamında, araç için uyku tulumu alırken nelere dikkat etmeliyim, bütçem en az ne kadar olmalı?

Teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Araç İçinde Uyumak İçin Uyku Tulumu Tavsiyesi İstiyorum

slm sizin işinizi görecek sistem aşagıdaki şu linkte mevcut aracınıza ilave ısıtıcı taktıra bilirsiniz linki aşagıya veriyorum bir bakın ben gecenlerde sordugumda sanırım 1600 tl si gibi bir fiyat vermişlerdi

http://www.webasto.net/am/tr/am_automobile_3177.html

Hmm, sağ olun, bir göz attım ama maksimum ısıtma süresi 60 dakika diyor. Benim için pek uygun değil sanırım bu süre.

- 7, -18 konforuna uygun uyku tulumu işinizi çözecektir. Ayrıca eletrikli (12v) çalışan batttaniyede takviye yapabilirsiniz. Uyku tulu 200 ytl, battaniyede 150 ytl vicarı olması lazım..Battaniyede Waeco Alman malını tercih edebilirsiniz.

Araçta kalmanızı kesinlikle tavsiye etmem. Araçta uyumak karavan olmadıkça kesinlikle çadırın konforunu vermez. Onun yerine 5 mevsim iç ve dış tentesi olan bulabildiğiniz en uygun fiyatlı çadırı alın iki kat mat atın -18 uyku tulumu ile dünyanın en rahat uykusunu çekersiniz.

O linkteki vebastolar sulu tip. Kuru tip (hava üflemeli) vebastolarla saatlerce (sabaha kadar) ısınabilirsiniz. karavanlarda genelde bunu takıyorlar. uygun fiyata 2. el takan yerlerde var.

En ufak çadır bile uyurken araca göre çok daha rahat olacaktır, en azından normal uyuma pozisyonunuzu koruyabilirsiniz. İlla araç içinde kalacağım diyorsanız bence uyku tulumu iyi bir seçenek değil, araç içinde tulum içine girmek, pozisyon almak ya da hareket etmek oldukça zor olacaktır. Açıkçası araçta uyuyacak olsam yeterli ısı yalıtımını sağlayacak 2 adet kalın battaniyeyi ve kafama da iyi bir bere ve balaklava takmayı tercih ederdim. Tulumda kalmayı tercih ederim diyorsanız -15 civarı konfor derecesi olan sentetik bir uyku tulumu işinizi görecektir. Tulum için yaklaşık 75 euro bütçe ayırmanız yeterli olur.
Bu arada araç içinde kalıyorsanız önerim camlardan bir tanesini mutlaka hafif aralık bırakmanız olacak. Birinci nedeni modern araçlarda camlar kapalı iken aracın dış ortamla pek bir bağı kalmıyor, içerideki karbondioksit miktarı ciddi miktarda artacaktır. İkinci neden tüm gece tamamen kapalı cam ile uyursanız nefes alırken dışarı verdiğiniz su buharı aracın iç ortamındaki nemi ciddi miktarda arttırır. Nemli ortam ısı transferini hızlandırdığı için de üşümeniz çok daha kolay olacaktır.

Samimi ve bilgilendirici cevaplarınız için çok teşekkür ederim öncelikle.

5 mevsimlik, iyi bir çadır edinmek sanırım en doğrusu. Çadır konusunda kafa takılan şey güvenlik esasında. Yani dışarıdan rahatsız edilebilme durumu.

Mesela Uludağ'da, oteller bölgesine yakın bir alanda çadırımı kurdum diyelim. Sezon boyunca 24 saat aktif ve kalabalık bir bölge. Her çeşit insan var. Güvenlik endişesi duymakta haksız mıyım sizce?

Ya da ıssız bir yere kurulan çadırı düşünürsek, bu durumda da daha farklı güvenlik endişeleri olabilir diye düşünüyorum.

Siz ne dersiniz?

Çadırda kalacaksanız tabi ki çadırı yaya trafiği olan yerlerden uzak bir yere kurmanızı öneririm. Yakın zamanda Uludağ oteller bölgesinde çadır kurmadığım için net bir yer önerim yok fakat çok göz önünde olmadığınız sürece bir güvenlik sorunu yaşamamanız lazım.

bende aracta uyumayı çok seviyorum iş gezilerinde Focus hotel kullanıyorum kaliförde açık birakıyorum deymekeyfime ;D. nerede istersen uyu keyif benim mamzara harika

sabaha kadar 5 10 litre mazot yakıyor rahat bbence ;D

Ford dizelin egzos emisyonu çok yüksek olmasa da kişisel ısınma için motorun tüm gece çalışması bence çok verimsiz ve çevre dostu olmayan bir yöntem. Kişisel olarak acil bir durum dışında asla tercih etmezdim. Modern dizellerde 6-8 saat rölantide çalışmanın motora olumsuz bir etkisi var mı emin değilim.

GEZENBİLİR kış kampına gelebilseydiiniz istediğiniz güvenli ve samimi ortamı bulurdunuz...bahar ve diğer mevsim kamplarına bekleriz
megrim' Alıntı:
Samimi ve bilgilendirici cevaplarınız için çok teşekkür ederim öncelikle.

5 mevsimlik, iyi bir çadır edinmek sanırım en doğrusu. Çadır konusunda kafa takılan şey güvenlik esasında. Yani dışarıdan rahatsız edilebilme durumu.

Mesela Uludağ'da, oteller bölgesine yakın bir alanda çadırımı kurdum diyelim. Sezon boyunca 24 saat aktif ve kalabalık bir bölge. Her çeşit insan var. Güvenlik endişesi duymakta haksız mıyım sizce?

Ya da ıssız bir yere kurulan çadırı düşünürsek, bu durumda da daha farklı güvenlik endişeleri olabilir diye düşünüyorum.

Siz ne dersiniz?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri