Araç Telsiz Anteni Tavsiyesi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan moonwalker_arc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,855
Yer
Trabzon
Web
www.fanusgida.com
Arkadaşlar merhaba eskiden kalma 40 kanallı bir telsizim var ancak anteni yok.Bir anten almak istiyorum, mıknatıslı istemiyorum, araç üzerine sabitleyeceğim.Öyle çok aman aman bir anten olmasına da gerek yok tavsiye edebileceğiniz iyi bir fiyat/performans anten varsa memnun olurum ve tabii bu anteni internet üzerinden satın alabileceğim bir adres de verebilirseniz sevinirim.Elinde fazlalık anten olup da satmak isteyen olursa da tekliflere açığım.

İyi günler.

Etiketler
Ynt: Araç Telsiz Anteni Tavsiyesi

Sahibinden comda magnum anten diye aratırsanız çıkar mıknatıslı değil o marka tipinde mıknatıssız başka markalarda var o antenleri tavsiye ederim yarım dalga antendir dipten bobinlidir yüksek performanslıdır.

Tavsiyeniz için teşekkür ederim, kimseden ses seda çıkmayınca sandiago 1200 siparişi verdim, forumda ilan veren bir arkadaştan, sanırım iyi bir antenmiş yarın elimde olur inşallah.

Tamam bahsettiğim anten tipi o işte oda aynıdır benim bahsettiğimle markası dip kutu tipi farklı haliyle farklı marka.

Anladım, antenim dün geldi bugün bakalım monte edebilecekmiyiz, anten düşündüğümden de uzunmuş.Aracın üstüne taksam baya yüksek oluyor, daha aşağılardan bir yerden monte etmeye çalışacağım.Bagaj kapağının arasından bir aparatla dışarı takmayı düşünüyorum.

Evet antenin çubuk boyu 1.20 metre olması lazım, Sizin aracınız avatardaki jeep midir?

Antenin çubuk boyu 1.72 civarı alttaki aparatıyla beraber 1.95 cm uzunluğu buluyor benim anten farklı bişey mi acaba üzerinde de super santiago 1200 yazıyor.Avatarımdaki araç 85 model chevrolet blazer.

Doğrudur başka antenle karıştırdım ölçüsünü sonuçta 140 ila sizin dediğiniz gibi 170-80 civarı olacaktır.Arabanın üst tavanına sislerin olduğu yere olabilir gibi.Antenin hem anten çubuğu hemde kendisi sökülebilir olduğundan kolayca çıkarılabilirde.Çünkü arabanın ortasında olursa anten konumu daha düzgün arabaya topraklanma yapacağından çıkış daha düzenli olur (normalde aracın her yerinden çıkış yapılabilir) onun haricinde arka tamponun sağ veya sol yanına yani aracın tam köşesinede monte edilebilir kaportaya zarar vermeden.Veya dediğiniz gibi bir parça metal levhayla arka kısımdan bir yerdende çıkarılabilir.Kaportayı delmenizi tavsiye etmem çünkü bir şekilde su alacağından çürüme yapabilir.

Bugün anteni tavanın sağ arka tarafında aracın üzerinde bulunan port bagaj ayaklarına bir aparat yaptırarak monte ettim, kablosunu da bagaj camının fitilinin altından geçirerek içeride yürttüm, bu saate kadar da telsizi deniyorduk :smiley: daha önce dediğim gibi telsizim eski bir telsizde meğersem cb düğmesinde temazsızlık varmış tabii anlayana kadar bayaa uğraştık, daha sonra çözdük olayı :smiley: şimdilik fena değil gibi gözüküyor ancak anteni üste takınca bayaa yüksek oldu :smiley:

Yaptığınız aparat bağladığınız yerden şase alması gerekir unutmayın :smiley: hayırlı olsun ne güzel,

görüşebildinizmi kimseyle?

Şase alıyor, dediğim gibi dün akşam 10 a kadar onla uğraştık sorunun düğmede olduğunu farkettikten sonra şehir içi 1km kadar uzaklaşarak diğer araçla net bir şekilde görüşebildik.Daha sonra telsizi çalıştırabilmenin mutluluğuyla eve döndüm :smiley:

Öylemi ne güzel :smiley: benim görüşebildinizmi dediğim yani başka çıkış yapanlar varmıydı veya konuşanlar?Genelde eskiden cihaz anten hazırlandıktan sonra başka istasyonlarla (çıkış yapanlar) konuşulup sinyal modülasyon raporu istenirdi yani bu şekilde kontrol ediliyor tabiki bulunduğunuz çevrede çıkış yapanlar halen kaldıysa çünkü ben istanbuldayım birkaç ay önce bende bir hevesle eskiden kullandığım gibi halk bandı telsiz aldım ama hayal kırıklığına uğradım nerdeyse birkaç telsiz hastası eski abiler haricinde hiç kimseyi duyamamıştım...

Ön tamponu düşündük ancak, anten şasiye yaklaştıkça çekim gücü azalacağı bilgisini aldıktan sonra vazgeçtim, ön tamponda da çok hoş olmayacağını düşündüm, zaten şehir içi anteni takılı kullanmayı düşünmüyorum araziye girdiğimde takmayı düşünüyorum.

Merhaba moonwalker...iyi sonuç alabilmek için SWR yi (durağan dalga oranı) ölçün veya ölçtürün.SWR ayarı bozuk bir antenle görüşmeniz sağlıksız olur.Bu arada telsiziniz ne marka AM mi FM mi?, antene ne kadar ödediniz.Ben suzuki 3k aracımda president texas1800 power marka anten kullanıyorum.Anten boyu 2.1 metre.Anten çok verimli bir anten.Yalnız antenin en ötü tarafı dip tarafının yaylı olmaması.Arazide ağaçlık alanda sorun yaratabiliyor.Sizin anteninizde de aynı sorun olacaktır.Yalnız anteni iyi sabitlemelisiniz.Esneme kabiliyetleri çok yüksek fakat insan yinede tedirgin oluyor.Ben anteni stepne demirine montajladım.Aracımla her gün işe gidip geliyorum.Her sabah antenimi takıp her akşam söküyorum:smiley: FM 21 kanalında İzmir de görüşmeler var.Akşamları iş çıkışı yolda 1-2 kişiyle kısa sohbet gerçekleştirip eve dönüyorum.Neredeyse artık birbirimizi tanıyoruz:smiley:.Eğer telsizinizin FM bandı varsa 21.kanaldan anons yapın.Bu şekilde mesafe için bilgi alabilirsiniz.Ben temmuz ağustos aylarında propagasyon denen hava akımı sayesinde sürekli yurtdışı görüştüm.Sİzde telsiz veriminizi ölçmek için FM 21.kanalı kullanabilisiniz.Sandiago 1200 anten 5/8 dalga boyunda dır.Mobil antenler içinde iyi bir antendir.Diğer arkadaşlara da fikir vermesi açısından aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=54888.0

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,083
Kaydolan Son Üyemiz
b00zt

Çevrimiçi üyeler

Geri