Araç Telsizleri İle İlgili..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tochnost Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,417

tochnost

Avcılık, Atıcılık, Trekking, Off-Road
Yer
Muğla, Türkiye
Arkadaşlar Selamlar;

Jeep'ime araç telsizi taktırmak istiyorum. Amaç olarak; araçlar arası haberleşme ve acil durumlar için kolluk kuvvetleriyle iletişme geçebilme imkanı benim için önemli. CB tipi araç telsizleri bu işi görür mü, mesafesi nedir? Son olarak, bu CB telsizler ile kapsama alanı içerisinde olan PMR telsizlerle bağlantı kurmak mümkün müdür?

Teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: Araç Telsizleri İle İlgili..

sitede daha tecrübeli ve bilgi sahibi olanlar net ve daha geniş cevap verirler. ben hattim olmayarak kısa bir giriş yapayım. CB telsizlerin ve Pwr telsizlerin çalışma frekansları farklıdır. yani birbirlerini görmezler. kabaca söylemek gerekirse cb telsizler (ki cb aslında halk bandının kısaltmasıdır) 27 MHz lerde çalışırken pwr telsizler 400MHz lerde çalışır. eğerki lisanssız uhf çalışan başka bir değişe pwr telsiz alırsanız bir çoğunun üzerinde acil yardım kanalı yüklü oluyor. acil kanala geçip yardım isteğinizi bildirebilirsiniz. cb telsiz alırsanız walky talky denilen el telsizleri ilede irtibat kurabilirsiniz. bence araca pwr telsiz takıp cb el telsizi torpidoya koyarsanız. ekip cb kullanıyorsa el telsizini kullanır. acil durumda pwr telsizi kullanırsınız.

PWR telsizler 400MHz yerine 446MHz olacak yanlış yazmışım kusura bakmayın.

İlginize teşekkür ederim dostum, maalesef sizden başka ilgilenen olmamış.
Açıkçası CB ve PWR arasında kararsızım. Yurtiçinde ve Yurtdışında kullanmak istiyorum bu telsizi, CB'de her ülkenin kullandığı acil durum kanalı olduğunu biliyorum. Onun haricinde yol bilgisi paylaşımlarınında fena olmadığını duymuştum.

cb telsizler lisanssız olduğu için al-tak-çalıştır olarak herkez alıp kullanabiliyor. cb fm bandlarının listesini http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=70432.20 adresinden de görebilirsin. eğer cb telsiz takarsanız aracınıza bu listenin çıktısınıda mike'ın yanına arkasına (başka hemen ulaşabileceğiniz bir noktaya ) yapıştırırsanız acil durumda yardım isteyebilirsiniz. anladığım kadarıyla bu yöntem baya işinizi görecektir.

yol bilgisi olarakta kamyoncuların konuşmalarını dinlersiniz.
acil durumda ki gsm telefonunuzun iş göremez (şarjı bitik/bozuk/çekmiyor) olduğunda yardım istersiniz.

benim tavsiyem CB takmanız. önceki mesajımda pmr takın demiştim çünkü benim çevremde pmr kullanan çok fazla ama siteye bakarsanız cb kullanımı çok yaygın.

Banada CB mantıklı geliyor. Midland 248 + Araç anteni kombinasyonuyla ilgili düşünceleriniz nedir? Bahsettiğimiz ihtiyaç çerçevesinde işimi görür mü?
Saygılar.

tochnost' Alıntı:
Banada CB mantıklı geliyor. Midland 248 + Araç anteni kombinasyonuyla ilgili düşünceleriniz nedir? Bahsettiğimiz ihtiyaç çerçevesinde işimi görür mü?
Saygılar.

Ben de 248 lere bakmıştım, ancak bu işten iyi anlayan biri o kadar parayla 248 yerine 48 plus multi b modelini tavsiye etti. Midland'ın hemen hemen en üst modeli, ayrıca dış hoparlör için girişi mevcut... Araç anteni için de iyi inceleme yapmak gerekir, öncelikle mıknatıslı mı klipslimi olacak, mesafe ne kadar olacak vs, dikkat ederek alın...

Evet o iki modelide inceledim, aralarında pek fark yok gibi. Sizin söylediğiniz modelin fiyatı daha uygun. Midland 248, 100 watt çıkışlı 18-244 mıknatıslı antenle geliyor.
Bir de midland'in fiyat olarak uygun ML145 mıknatıs tabanlı 400 watt çıkışlı olanı var. Bu iki anten arasında ne kadar mesafe farkı olur sizce?

O konuda sitemizde Ozan Bey Midland bayii, size oldukça yardımcı olacaktır. Tel no falan açtığı konuda yazıyor...

Ozan ÇAĞMAN

DNS İç ve Dış Ticaret
Bağdat Cad. No: 204/2
Çiftehavuzlar, Kadıköy - İstanbul

Tel : +90 216 355 7 300
Faks: +90 216 355 7 301
GSM: +90 533 684 0 981

www.dnsonlineshop.com

tochnost' Alıntı:
Evet o iki modelide inceledim, aralarında pek fark yok gibi. Sizin söylediğiniz modelin fiyatı daha uygun. Midland 248, 100 watt çıkışlı 18-244 mıknatıslı antenle geliyor.
Bir de midland'in fiyat olarak uygun ML145 mıknatıs tabanlı 400 watt çıkışlı olanı var. Bu iki anten arasında ne kadar mesafe farkı olur sizce?

antenlerin watından ziyade sizin anteni beslediğiniz watt önemli. antenler ayrı güç kaynakları olan elemanlar değildir. pasif çalışırlar siz ne kadar güç verirseniz onunla çalışırlar. örnek olarak 400W telsizler askerlerin çanta gibi sırtlarında taşıdıkları telsizler 5000w karasal telsizler buzdolabı büyüklüğünde 5w telsiz el telsizi v.b. yani güç cihaza bağlı ve anten kalitesine antenin W değeri karşılayabileceği maksimum değerdir. 10w lık telsize isterseniz 1000w lık anten bağlayın gene 10w çalışır. mesafe güçle ve coğrafi şartlara bağlı

halk bandı cb kullanıyorsanız tavsiyem president jackson yada galaxi marka cihazlardır güclü bir antenle uluslararası bile görüsebilirsiniz ancak bu cihazların anten ayarlarının cok iyi yapılması gerekir ben galaxi ile londradan trabzonu dinleyebiliyordum (hava sartları iyiyken) ancak bu cihazlar biraz kabadır
bazı arkadaslarım amatör denen bir telsiz kullanıyorlardı bu cihazlar sanırım her frekanstan yayın yapabilen cok gelismis cihazlar ve lisans gerekiyor olabilir

kkoray' Alıntı:
antenlerin watından ziyade sizin anteni beslediğiniz watt önemli. antenler ayrı güç kaynakları olan elemanlar değildir. pasif çalışırlar siz ne kadar güç verirseniz onunla çalışırlar. örnek olarak 400W telsizler askerlerin çanta gibi sırtlarında taşıdıkları telsizler 5000w karasal telsizler buzdolabı büyüklüğünde 5w telsiz el telsizi v.b. yani güç cihaza bağlı ve anten kalitesine antenin W değeri karşılayabileceği maksimum değerdir. 10w lık telsize isterseniz 1000w lık anten bağlayın gene 10w çalışır. mesafe güçle ve coğrafi şartlara bağlı

Öncelikle Telsiz güçlerini öğrenin ki.... ARKADAŞLAR YANLIŞ BİLGİLENMESİN...

5 KW : 5000 watt telsiz hiç gördünüzmü...
1000 Wattlık anten nedir ve nasıldır biliyormusunuz...

anten Güç ile belirtilmez , etiketteki güç onun en fazla YANMADAN hangi güç ile çıkış yapacağını gösterir...

detaylı bilgi için www.facebook.com/telsizcilerbirligi

ali aksoy' Alıntı:
Öncelikle Telsiz güçlerini öğrenin ki.... ARKADAŞLAR YANLIŞ BİLGİLENMESİN...

5 KW : 5000 watt telsiz hiç gördünüzmü...
1000 Wattlık anten nedir ve nasıldır biliyormusunuz...

anten Güç ile belirtilmez , etiketteki güç onun en fazla YANMADAN hangi güç ile çıkış yapacağını gösterir...

detaylı bilgi için www.facebook.com/telsizcilerbirligi

5KWlık telsizi marconi selex firmasında askeriye için ürettik ve testlerinde bulunmuştum.

anten gücü konusunda da sizinkinden farklı birşey söylemedim zaten yanlış anlamış olabilirsiniz. belkide ben tam anlatamadım. aynı direnç değerindeki 1/4 W direnç ile 1W direnç arasındaki farkla aynı mantık. benim demek istediğinm 10 W çıkışa 50 de bağlasanız 100 de bağlasanız 10 w çalışır. 1000W lık anten deme sebebimde örneği tam olarak anlatmaya çalışmamdı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR