Araç Üstü Çadır için Ön Hazırlık Çalışmalarına Başlıyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan freediver2009 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,098

freediver2009

Ömer Yahşi
Yer
İstanbul
Hayalini kurduğum şeylere ulaşma konusunda yavaş yavaş ilerlemeye devam ediyorum.
İlk olarak araç değişimi ile başlayan süreçte forumun derinliklerine dalıp, yapılan işleri takip ettikçe tercihler konusunda nasıl pişmanlıklar yaşadım anlatamam.
Gerçi istek ve beklentilerin sınırları yok. Bunu bilmek ve kendine uygulamak farklı şeyler tabi :smiley:

Şuan için hem günlük hayatta, hem boş zamanlarda hobilerimi gerçekleştirebilmek için araç seçimi konusunda yine yanlış bir tercih yaptığımı çok fazla düşünmüyorum. Ama güzümüz daha farklı şeylerde olduğu için azla yetinme fikri biraz sıkıntılar yaşatmıyor değil.

Büyük olsun, az yaksın, masrafsız olsun (yada minumum masraflarla kurtaralım) derken tercihimi bu işlere başlamak için otomobilden sonra gelen ilk araçla başladım.
Daha önce yaşadığım ikinci el tecrübelerinden sonra kemer sıkmak suretiyle yeni bir araç alarak en azından aracın problem çıkarma ihtamalini bertaraf etmeye çalıştım.
Araç sıfırlanınca haliyle bütçe de aynı oranda sıfırlardan üzerine düşeni aldı.
Uzun zamandır yaptığım araştırmaları kafamda kurduklarımı burada paylaşmaya kalksam baya bir mesguliyet verirdim diye düşünüyorum.
Ama nihayi kararlar aldıktan sonra bazı somut adımları atmaya yakın paylaşımlara başlayıp, bu konuda tecrübe olarak daha iyi olanların yorumlarıyla daha sağlıklı bir çalışma yapmaya çalışacağım.

Yola ilk önce aracımın üzerinde öylesine duran kocaman boşluğu bana faydalı hale getirme ile ilgili çalışmalar ön plana çıktı. Malum yeni aracın kredi ödemeleri ister istemez bazı adımları zorunlu olarak yavaş atmama sebep oluyor.

Araç üstü bagaj yaparak öncelikle hem fazla malzemelerin kolayca taşınması, hemde üzerine yapmayı düşündüğüm çadırvan olayının alt yapısına başlamak istiyorum.

Aracım Peugeot -Partner - Tepe - Outdoor modeli, kısaca outdoor deyip ismini de koymuş olalım.

İlk etapta çadırvanın aracın tamamen üzerinde mi olması daha doğru olur.
Yoksa yarısı yan tarafa mı açılırsa daha doğru olur konusunda fikirlerinizi almaz istiyorum.

Araç üzerinde tamamen olursa bagaj bölümüne fazlalık malzemelermizi koyayacağım.
Belki farkında olmadan aracın ayrodinamiğini de gereğinden fazla etkileyebilir diye düşündüm.

Yana açılan modelde, hem daha derli toplu bir görünüm ve ayrodinamik avantajı, seyahetlerde ise boş alanlara fazla malzemelerin konulup taşınması, kamp ve konaklama esnasında bazı ayak altında olacak malzemeleri koyacak bir depo olarak düşündüm.

Tabi bunlar benim düşündüklerim, düşünemediğim ve atladığım ayrıntılar konusunda sizlerin değerli fikir, öneri ve yardımlarını bekliyorum.

aktaycbagaj.jpg

bagaj.jpg

Etiketler
Ynt: Araç Üstü Çadır için Ön Hazırlık Çalışmalarına Başlıyorum

Çalışmanız bittikten sonra araç üstü çadırınızı görmek isterdim. Herhangi bir tecrübem olmadığından şimdilik başarılar diliyorum.

Merhaba, Kolay gelsin,
Ne yapacağınıza karar vererek önemli bir adım atmışsınız,
Artık bundan sonrası gelecektir, adım adım,
Ben de paylaşımlarınızı izliyorum,
Mutlu ve güzel bir yapım süreci olmasını diliyorum.
Selamlar,

Herkese iyi dilekleri için teşekkürler, bagaj planında ufak bir değişiklik yaptım.

Tam orta noktayı, hem ağırlık merkezinin aracın ortası olması hemde ön ve arka tarafta bagaj kısmında da kullanabileceğim boş alanların olmasını istedim.
Hem yolculuk esnasında bana baya bir fayda sağlayacağı gibi, konaklamalar esnasında bazı eşyaların ayak altında değilde aracın üzerinde daha emniyetli bir şekilde durması fikri de bu sebeplerden biriydi.
Birde "Kamper" tarzı araç kullanan tecrübeli arkadaşların seyehatleri esnasında (araç içinde banyo ve tuvalet yapılamayan alçak tavanlı kamper kullananları kast ediyorum) banyo ve tuvalet konularında yaşadıkları sıkıntıları görerek, kampyeri olmayan güzel mekanlarda konaklama esnasında bu ihtiyaçları gidermek için su depolarının yukarıdan duş almaya vs. gibi konulara daha uygun olduğunu gördüm.

Biraz yavaş ilerlesem de ilerlemeye devam ediyorum :smiley:

slayt1t.jpg

Bende noktayı koyup sonucu beklemeye başlayayım
Aha bu da nokta . ;D

Fiyatlandırma için bazı yerlerden teklif alıyorum.
Fiyat belirlendikten ve yaptıracağım yeri belirledikten sonra yapılıp takılması fazla uzun sürmeyecek.

Bu arada bu işin sonunda araç üstü çadır olayına kolları sıvayacağım. Onunla ilgili de bazı yerlerden fiyat araştırması yapıyorum.

Aslında bu olayları yaparken başka bir bölümde yazdım, çok kararsızlıklar ve git-geller yaşıyorum. Çekme karavan düşüncem çok ağır basmaya başladı. Fakat vicdandan gelen bu güzel sesi cüzdan bastırıyor :smiley:

Taşıma bagajı yapımına önümüzdeki günlerde başlanacak fakat araca bağlantı konusunda sıkıntılar uzun zamandır kafamı karıştırmaya devam ediyor.
Çözüm olarak bugün yine araştırma yaparken benim aracın tavanına nasıl bağlantı yapılabilirim noktasında çok güzel örnekler buldum.
Bu bağlantı şekliyle hem daha sağlıklı ve güçlü bir bağlantı yapmış olacağım, hemde sök tak gerektiren durumlarda bayağı bir pratik olacak diye düşünüyorum.

Resim olarak anlatmaya çalıştım. Bakalım ne sonuç çıkacak. Hertürlü tavsiye ve eleştirilere açığım.

tavanbalants.jpg

Yukarıdaki resimde siyah nokta ile gösterdiğim delikler araç tavanına montaj vidaları, yanlardaki okların girmeye çalıştığı ise taşıma bagajı ve araç tavanına sabitlenen u şeklindeki parçayı birleştirip sabitleyecek noktalar.

Takip,kolay gelsin itince güzel bir eser çıkacak diye düşünüyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri