Aracımın Çeki Demiri Sorununu Nasıl Hallettim ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orion Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,419

orion

Alaman Mucizesi Volkswagen T3'ün hastasıyız
Yer
Sinop
Web
www.volkankaya.com.tr
Herkese selamlar

Karavan forumunu takip ettiğim için Karavan forumunda direk çeki demiri ile ilgili yazacağım ama umarım doğru adrestir.
Bu topikte aracımın çeki demiri ile ilgili yaşadığım bir sıkıntıyı ve nasıl çözümlendiğini açıklamak istiyorum. Birçok forumu alt üst etmeme rağmen benimkine benzer bir sorunla karşılaşan birine rastlamamıştım, ve de dolayısı ile kimseden tatminkar bir öneri bulamamıştım. Belki ilerde böyle bir sıkıntı yaşayan olur da (umarım olmaz ama...) bu topikte anlatılanlar yol gösterir.

2009 Ocak ayında aldığım aracım 1988 model Volkswagen T3 kasa Transporter, 8+1 koltuklu, Turbo Dizel bir araç ve 2008 Gümrük çıkışlı. Aracımda fabrika üretimi Westfalia markalı bir çeki demiri bulunuyor. Fakat ruhsatta çeki demiri yazmıyordu. Aracımı üzerime almak üzere trafik şubeye gittiğimde, bu durumu da sordum, bir yere not aldılar araştırılacak diye. Ruhsatı almak için gittiğimde "aracınızda çeki demiri olduğu için bunu tespit ettirmeniz gerekli" dediler ve meşhur Tüv-Türk istasyonuna git oradan tespit yapılsın dediler. Tespit için gittim ve tabiki projesiz tespitin mümkün olmadığını söylediler. Etraftan araştırdım, forumları okudum, trafik müşavirliklerine sordum. Çeki demirine bir fatura uydurarak bir proje çirdirmem gerektiğini ondan sonra tespite girebileceğini söylediler. İşin kötü tarafı ilk başvurumda belirtmeseydim aracımda çeki demirinden haberi bile olmayan memur, sökmek için de tadilat raporu falan gibi birşeyler geveliyordu.
Aracı aldığım kişiden bu aracı gümrükten çıkaran kişinin telefonunu alarak "Gümrük Şahadetnamesi, TSE Belgesi" gibi evrakları rica ettim. Sağolsunlar gönderdiler, şahadetnameye göre ve de aracın teknik bilgilerinin olduğu bir mühendis ofisi tarafından onaylanmış TSE belgesinde araçta çeki demiri bulunduğu yazılı idi. Fakat öyle ise neden ruhsatta çeki demiri yazılı değildi. Demek haklı olduğum bu davada bi yanlışlık vardı.

Hemen "bilgi edinme hakkımı" kullanıp emniyet müdürlüğüne bir iki şey karaladım. Yazdığım şikayet mektubu da aşağıdaki gibidir:

Sayin yetkili
07 Ocak 2009 tarihinde noter satisiyla 1988 model Volkswagen Transporter minibus aldim. Aracim Istanbul Umraniye'ye kayitli. Aracin devir islemlerini baslatmak uzere 14 Ocakta Umraniye subeye basvurdum. Aracim 2008 yili gumruk cikisli ve de uzerinde fabrika uretimi olarak ceki demiri mevcut fakat ceki demiri aracin benden onceki devir islemlerinde gorundugu halde benim aldigim sahsa ait olan ruhsatta gorunmuyordu. Ben de bunu gorevli memura belirterek ceki demirinin ruhsatimda gorunmesini istedigimi soyledim. Gorevli memur da tespite gitmem gerektigini soyledi. Tespit icin muayene istasyonuna gittim ve oradan da projesiz tespit yapilamadigini ogrendim. Tekrar Umraniye'ye gittigimde kimseden bir bilgi alamadim. Aracimda bir ceki demiri var ve bu ceki demiri icin proje cizdirmem gerekiyor, onun icin de ceki demirinin faturasi olmasi gerekiyor. Takmakla yetkili yerlerle gorustugumde bana yeniden bir ceki demiri almam gerektigini soyluyorlar. Yani aracimdaki orjinal fabrika uretimi ceki demirini sokup, onun yerine bir kagıt parcasiyla projelendirilmis ceki demiri takmam gerekiyor. Tabiki bunun ucreti de cabasi. Aracimdaki ceki demirini sokmeye de raziyim, fakat bunun icin bile proje cizdirmem gerektigini polis memurundan ogrendim, ardindan da tespite gidecekmisim. Bu nasil bir projedir, neyin tespitidir. Bir hevesle aldigim araci hala daha kendi uzerime yapabilmis degilim. Bu durumu izah edebilecek ne bir muhattap bulabildim ne de bana akil verecek yetkili birini.Bir yol gosterirseniz cok sevinecegim. Aracim Umraniye subeye kayitli 34 VL xxxx plakalidir.
Volkan Kaya

Daha önce de böyle bir şikayet dilekçesini, aracım toplamda 9 koltuklu olduğu halde ruhsatta M2 sınıfı (mevzuata göre 9 koltuğa kadar M1 olması gerekiyordu) olarak yazdığı için göndermiştim. Çok uzun olmayan bir süre sonra cevap geldiği için bu tip bir şikayetin muhattap bulduğunu biliyordum. Fakat bu sefer 15 gün geçmiş bi cevap gelmemişti, ben de aynı mektubu bir kez daha, bir kez daha derken sanıyorum 6-7 kez göndermiştim ki sonunda bir cevap geldi:

Sayın Volkan KAYA

11.02.2009 tarihli başvurunuz incelenmiştir.

Konu ile ilgili olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevlileri ile yapılan telefon görüşmesinden, aynı başvuruyu Umraniye İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne de yaptığınız ve gerekli düzeltmenin yapılabilmesi için Umraniye Trafik Tescil Büro Amirliğine davet edildiğiniz anlaşılmıştır. Ümraniye Trafik Tescil Büro Amirliğine müracaat etmeniz halinde gerekli işlemler yapılacaktır. İyi günler dileriz.

Bu cevabı okuduğum an omzumdan epey bi ağırlığın kalktığını söyleyebilirim, bir anda hafifledim sanki.
Ertesi gün hemen Trafik Şubeye gittiğimde bana neredeyse üçüncü sınıf insan muamelesi yapan memur bir anda tüm işlerimi halleder olmuştu. O memurun yanına gelen başka bir memur ise aynen şu cümleyi sarfetti "aracın önceki ruhsatlarında çeki demiri olduğu yazıyor, önceki işlemlerde kullanılan EK-1 formunda da çeki demiri yazıyor, arkadaşa daha ne zorluk çıkarıyorsun, versenize ruhsatını...".
Bir anda dünyalar benim oldu :D Ertesi gün de gidip ruhsatımı teslim aldım, "çeki demiri mevcuttur" yazıyordu. Hatta daha önce yazdığım şikayet dilekçesi de dikkate alınmış aracın sınıfı M2'den M1'e çevrilmişti. Öptüm öptüm... bidaha öptüm..

Allah kimseyi bürokrasi ile muhattap etmesin diyeceğim ama, kendi karavanımızı yapamadığımız bi ortamda bunu söylemek ne kadar gerçekçi olacak bilmiyorum.
Umarım kimse bu ve benzeri sorunlar yaşamaz... Aminnn

Etiketler
Ynt: Aracımın Çeki Demiri Sorununu Nasıl Hallettim ?

Volkan bey,
Yaşadığınız sorunu ve çözüm yolunu bizlerle paylaştığınız için teşekkürler. Yolgösterici bir bilgilendirme olmuş.
Oğuz

Basariniz takdire sayan. Mutlulugunuzu paylasiyor ve tebrik ediyorum.

Volkan kardeş araban hayırlı olsun güle güle kullan.İnan hikayeni okuyunca aynı stresi yaşadım zira benimde bayağı problemim oldu ruhsatla ilgili dün projeyi çizdirdim TSE den onay bekleniyor olumlu haber çıkarsa yapımına başlanacak ve burada aşama aşama fotoğraflarla yazacağım.

Ah Volkan bey keşke bu olay başınıza 6-7 ay önce gelseydi.Bende epey bir masraftan kurtulurdum belki.satın aldığım Ferozada orjinal nato tipi kanca mevcut fakat malesef benimde bunu işletebilmem için önce onu söküp yerine faturalı başka bir topuz çeki demiri takıldı,sağlamlığına gelirse orjinalinin yanından bile geçemeyecek sağlamlıkta veben onunla tespite girdim ruhsata işlettim ve tekrar topuzu takan yere geldim yeni topuz sökülüp yerine tekrar orjinal nato tipi kanca takıldı ve topuz firmaya iade edildi ve bu işlemde bana 400 tl.ye kendi kancamla mal oldu.Memleketimin haline gülermisin ağlarmısın artık gerisinide varın siz düşünün.keşke aklımıza gelseydide bende sizin gibi hakkımı arasaydım belki bir çıkar yol bulurdum.

2008 yılında 2. el aldığım aracımda orjinal çeki demiri takılı olmasına rağmen ruhsata işlenmemişti.Bu tür aksesuarlar opsiyonel olduğu için satış
faturası ile trafik şubeye tescil işlemi için ibraz ettim. Hiçbir itirazla karşılaşmadım ve ruhsata işlettim.
Levent

Konuya ilgi gösteren herkese çok teşekkür ederim.
Bazen bazı şeyler şikayet etmeden, ağlanıp sızlanmadan olmuyor ne yazık ki. Buna benzer bir durumu ismi lazım olmayan bir banka ile de yaşadım. Gerekli yerlere bir şikayet mektubu ile, yapmaya yetkisi olduğunu bildiğim bir işlemi yapamayacağını söyleyen görevli işlemlerim tıkır tıkır yaparak üstüne özür de diledi. Halbuki ne yapı olarak ne de amaç olarak birilerini ezmek, aşağılamak gibi bir yol izlemem. Ama bazen insanın yoluna taş koyup mağdur durumda bırakabiliyorlar.
Benim yaşadığım durumda çeki demiri aslında önceki evraklarda işliymiş zaten, gümrük şahadetnamesinde de yazılı idi. Asıl soru şu bence: eski evraklarında ve ruhsatında olduğu halde nasıl oluyor da yenilenen ruhsata işlenmiyor. Bir memurun yaptığı hata bazen işkenceye dönüşebiliyor.
Eğer Levent Bey'in de başına geldiği gibi benim de elimde çeki demirinin faturası olsaydı bu kadar da uzamayacaktı bu mevzu. Fakat zaten fabrika üretimi olarak çeki demiri takılmış, ayrıca çeki demirinin faturası olduğunu sanmıyorum. Ayrıca bu araç mevcut mevzuatla gümrüğe kalmış bir araçtı. Yani neredeyse hiçbir evrağı olmayan terkedilmiş bir araç gibi. Eğer gümrükten çıkartırken yapılan tespit işlemlerinde çeki demiri tespit edilmiş olmasaydı, ben çeki demirini rüyamda görecektim herhalde :smiley:

Sevgili Yaybek size de mücadelenizde bol şans diliyorum. Ayrıca olumlu ya da olumsuz tüm gelişmelerden de haberdar olmak isteriz.

Sevgili Volkan Kaya (Orion) size tekrar geçmiş olsun yapacağınız güzel geziler bu sıkıntıyı unutturması dileğiyle.Gelişmeleri elimden geldiğince yazacağım.

Benim aracımdada çeki demiri vardı, faturasız olduğu için ruhsata işlenemiyordu, bosal'a gittim en ucuz çeki demirini sordum, hani kurtulmak istediğiniz diye bana 115 TL'ye bir demir verdiler, plaketini kesip kendi aracıma kaynattırdım, 120TL'ye projesini çizdirip, Ruhsatıma işlettim bana 235TL'ye maloldu, buda bir yöntem..Bilginize..

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. bende sanırım yaşıyacam çeki demiri sorunu çünkü defenderdeki çeki demiri tüv tarafından kabul edilmiyormuş galiba. :(:(:(:(:(

Selamlar
Defenderdaki çeki demiri ve TÜV'deki onayı hakkında bir bilgim yok. Ama sizin çeki demiriniz ruhsatınızda yazılı ise ve de eğer emniyet açısından bir sorun çıkaracak kusura sahip değilse (aşırı yıpranma, montaj vidalarında noksan vb...) TÜV'ün kabul etmeme gibi bir ihtimali yok sanıyorum. Eğer ruhsatınızda çeki demiri gözükmüyorsa zaten en yenisini de taktırsanız nafile. O zaman muayeneye giderken çeki demirinizi söküp sonrasında tekrar takacaksınız. Tabi bu durumun yasal sıkıntılarını biliyorsunuz. Trafik durdurursa yada ufak da olsa bir kazada sorun yaratır.
Yine de bol şans

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri