Aracımın Çeki Demiri Sorununu Nasıl Hallettim ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orion Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,404

Etiketler
Ynt: Aracımın Çeki Demiri Sorununu Nasıl Hallettim ?

selamlar bende birkaç ay önce bir suv arazi aracı aldım,arkasında nato tipi çeki kancası mevcut,bu durum benim için çok memnun ediciydi ki nedeni bir römorkum olmasıydı,römorkum kaplin tipi,aracı üstüme alırken bu kancanın çeki demiri olarak geçtiğini bilmiyordum,ruhsatı üstüme aldım ve bu çeki demiri ruhsata işli olmadığını gördüm.6 cı ayda vizem var,araştırma yapıyorum ve yardım istediğim konular
*trafikte araca ait bir dosyanın olduğu ve bu dosyada aracın orjinalinde bu çeki demirinin olduğunu tespit ettirirsem proje masraflarından kurtulacağım!
*kurt ağzı ,nato tipi de denen çeki demirini bir mühendis arkadaşım(daha öncede çeki demiri işi yaptırmıştım)aynen araca işletebileceğimizi(350tl)karşılığı!
*bazı forumlarda ve topiklerde nato tipine TÜV ün izin vemediğini
bana bu konuları aydınlatabilecek arkadaşlar var sa yardımlarını rica ederim

Saygılarımla

Haşmet bey fotoğraf ekler misiniz.?

Nato tipi çeki kancası nasıl birşey görmek isteyen olur.?
Mesela ben.

İlk kez duydum. Şimdi görsel aratacağım. :smiley:

Volkan Bey;
Benzer durumda fabrıkasyon cekı demırı takılı olan bir Sprinter 4x4 araç ta bende mevcut. Emniyetteki araç sıcıl dosyasındaki proje resımlerınde cekı demırı acıkca gorunmekte fakat durumu dosya ıle gostermeme ragmen cekı demırını ruhsata ıslemeyı kabul etmediler. Sizin izlediğiniz yolu bende izlemek istiyorum. İrtibat bilgilerini paylaşırsanız ve prosedür hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

2.Yakup' Alıntı:
Volkan Bey;
Benzer durumda fabrıkasyon cekı demırı takılı olan bir Sprinter 4x4 araç ta bende mevcut. Emniyetteki araç sıcıl dosyasındaki proje resımlerınde cekı demırı acıkca gorunmekte fakat durumu dosya ıle gostermeme ragmen cekı demırını ruhsata ıslemeyı kabul etmediler. Sizin izlediğiniz yolu bende izlemek istiyorum. İrtibat bilgilerini paylaşırsanız ve prosedür hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

Merhaba
Öncelikle geçmiş olsun, bazen insan kendini çok çaresiz hissediyor bu gibi durumlarda.
Benim araçta, belirttiğim gibi dosyasında olmasına rağmen abuk sabuk şeyler söylemişlerdi. Karşımdaki memur dosyanın sayfalarını gözümün önünde gelişigüzel çeviriyor ve "hani, yok bunun çeki demiri" diyordu. Aradan geçen onca seneye rağmen hala beddua ediyorum, allah belasını versin şerefsizin. Demekki resmen rüşvet istiyormuş.
Ben bilgi edinme hakkı formu doldurup şikayet etmiştim, aradan geçen 10 gün sonra cevap gelmişti.
Şikayetimi ve gelen cevabı daha önceki sayfada paylaşmıştım.

Size tavsiyem, eğer aracın dosyasında çeki demiri varsa, herşey kuralına uygunsa ve bunu işlemiyorlarsa şikeyet edin. Eminim bir karşılığı olacaktır. Şikayetim sonrasında bana köpek muamelesi yapan memur, amirinden azarı işitmiş olacak ki işimi 5 dakkada halletti.

Bol şans

orion' Alıntı:
Merhaba
Öncelikle geçmiş olsun, bazen insan kendini çok çaresiz hissediyor bu gibi durumlarda.
Benim araçta, belirttiğim gibi dosyasında olmasına rağmen abuk sabuk şeyler söylemişlerdi. Karşımdaki memur dosyanın sayfalarını gözümün önünde gelişigüzel çeviriyor ve "hani, yok bunun çeki demiri" diyordu. Aradan geçen onca seneye rağmen hala beddua ediyorum, allah belasını versin şerefsizin. Demekki resmen rüşvet istiyormuş.
Ben bilgi edinme hakkı formu doldurup şikayet etmiştim, aradan geçen 10 gün sonra cevap gelmişti.
Şikayetimi ve gelen cevabı daha önceki sayfada paylaşmıştım.

Size tavsiyem, eğer aracın dosyasında çeki demiri varsa, herşey kuralına uygunsa ve bunu işlemiyorlarsa şikeyet edin. Eminim bir karşılığı olacaktır. Şikayetim sonrasında bana köpek muamelesi yapan memur, amirinden azarı işitmiş olacak ki işimi 5 dakkada halletti.

Bol şans
Volkan bey,
ne kadar canınız sıkılmış ve çaresiz hissetmiş olursanız olun (eminim benzer durumda ben de farklı hissetmezdim), ama ütfen unutmayın ki "herkese açık" bir forumda yazıyorsunuz ve devlet memurları için son derece ağır sıfatlar kullanıyorsunuz. Sizden ricam, tatsızlığa neden olabilecek veya cevap hakkı doğuracak şekilde yazmayın.

Örneğin, eğer bir polis memuru olsaydım yazdıklarınız beni çok rahatsız eder idi.. Eminim, siz yazınız ile Polis mesleğini yada bütün polis memurlarına itham etmiyorsunuz ama....
iyi günler dilerim, reha

Merhaba, çeki demiri konusunda 5 yılda 5 adet taktırarak epey tecrübe sahibi oldum, ilk defa bu yıl aldığım araca çeki demiri taktırdığım halde ruhsat işlemlerini yaptırmadım, diğer 5 aracımdada hemen ruhsat işlemlerini yaptırıp tescil ettirmiştim.
İlk defa çeki demiri taktıracak olanlar için söylüyorum, çeki demiri olayı halen Türliye'de öyle çok ince elenip sık dokunan bir konu degil, aracınıza uygun orjinal çeki demiri takan firmalar çok olmamakla beraber var fakat fiyatlarıda ona göre pahalı.Sanayide çeki demiri takan çok işyeri var, işini bilen ustanın yaptığı demirde orjinalin altında kalmıyor ve fiyatı yarı yarıya fark ediyor.Sanayide demiri taktırdıktan sonra işyeri sahibi demir için fatura kesiyor(Geneldede 100 lirayı geçmiyor bu fatura), çeki topuzunun CE belgesini veriyor, piyasada herhangi bir makine mühendisinin çizdiği projeylede(200-350 lira arasındadeğişiyor) trafiğe başvuruyorsun oradan verdikleri belğelerle beraber muayeneye giriyorsunuz, hepsi bu.
Aracınızın üzerinde çeki demiri var ve ruhsata işli degilse, yine sanayide bu işi yapan birine gidip topuz parasını ödeyip faturasını aldıktan sonra onun etiketini mevcut demire monte ederek bu işlemi çok rahatlıkla yaptırabilirsiniz.
Aksilik odurki çeki demirim ruhsata işliyken arkamda koca karavanla epey dolaşmama rağmen bir tek sefer bile trafik kontrolüne denk gelmedim, ne otoyollarda nede normal karayollarında, bu sefer nasıl olsa soran yok diye işletmedim, işletmedim ya bırakın arkada karavanı boşken bile kontrole tabii tutuldum.

Antalya'dan balıkesir'e gelirken Denizli yakınlarında gece saat 01:00 sıralarında trafik kontrolü yapan görevliler durdurdu, hız yapmadığımdan emindim, ehliyet ve ruhsatımı istedi, alkol muaynesi yapacağını söyliyerek alkolmetreyi üflememi istedi, üfledim alkol sıfırdı, farlarımı uzun kısa yapmamı istedi, sinyallerimi yaktırdı, ehliyetim ve aracımın sorgulamasını yaptılar, siğorta ve muaynem tamdı, emniyet kemerim takılıydı, yani olabilecek en temiz sürücü profilindeydim, evraklarımı vermelerini beklerken yanıma gelen memur arkadaş bana "Bilmem kaçıncı maddeden işlem yapacağız" deyince hakikaten kan beynime sıçradı, -Neymiş o madde? diye sorduğumda, aracınızda çeki demiri takılı fakat ruhsata işlenmemiş, o yüzden ceza yazacağız diye cevap verdi.Gerçekten çok sinirlenmiştim, hani karavan yada römork çekerken olsa hakvereceğim ama o kadar kontrolden sonra orada kendi kendine duran demiri kafaya takmış olmasına kızdım.

Memur arkadaşa bana bu konuda ceza kesemeyeceğini, şayet kesersede makbuzu imzalamayacağımı ve süresi içindede itirazda bulunup ayrıca şikayetçi olacağımı belirterek ayrılmak istediğimi söyledim, oda merak etmişti niye ceza kesemiyecek olduğunu, teknik olarak açıklamayı şöyle yaptım
"Ben bu demiri buğün taktırdım, işlem uzun sürdü ve saat 17:00'den sonraya kaldım, çeki demirinin CE belgelesi işte burada, öncelikle TÜV' de randevusuz muayeneye yarın gireceğim ve ondan sonrada ilğili trafik tescil bürosuna müracaat edeceğim ve ondan sonra bu demir ruhsata işlenecek, zira çeki demiri takılmadan bu saydığım hiçbir işlem yapılamıyor" yönünde oldu ve hiç beklemeden evraklarımı verdi ama iyi yolculuklar dilemedi, olsun.
Başka bir açıdan ilk defa bu sefer çeki demirimin ruhsata işlenmediği sanki evreni olumsuz yönde harekete geçirmiş gibi (başka bir başlık altında anlattığım için tekrarlayıp başınızı ağrıtmak istemiyorum) 2 sefer büyük kaza tehlikesi atlattım.Çeki demiriniz ruhsata işli değilse Allah korusun başınıza gelecek her türlü kazasa sorumluluk tamamen size ait oluyor, ne sigorta ne kasko işe yaramıyor, buda çok büyük bir tehlike ve risk.
Kazasız belasız seyahatler diliyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri