Araçlaistanbul Üsküp Belgrad Budapeste Prag Viyana Novi Sad Niş Istanbul Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tarikcimbom Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,997

tarikcimbom

durma gez
Yer
istanbul
herkese merhaba. uzun zamandır bu siteyi takip ediyorum. burada okuduklarımında etkisinde kalarak. bu yaz hep hayalini kurduğum aracla avrupa turunu yapma kararı aldım. yaklaşık 3 aydır ararastırarak. kendimce bir güzergah belirledim. planıma göre 8 temmuzda iki aile iki araba ile istanbuldan yunanistan üzerinden üsküp e gidecem. bu arada selaniğe ugramayı düşünüyorum. aslında önce Bulgaristan üzerinden gidecek ve Sofyada bir gün konaklayacaktım sonrasında Bulgaristandaki güvenlik probleminden dolayı rotayı iki günce yunanistan olarak değiştirdim. üsküpte iki gün konakladıktan sonra belgrada gidecem orada da iki gün konaklama daha sonra iki gün Budapeste, üç gün Prag . pragta iken günübirlik Dresden e gitmeyi düşünüyorum cok yakın oldugu için. pragtan sonra bir gün Viyana. sonra ında bir gün Novi sad bir gün Nİş . Dönüşü ya yunanistan yada Bulgaristan üzerinden İstanbula dönmeyi düşünüyorum bu arada doğaclama rotada değişiklikler yapabilirim. hayatımda hiç yapmadıgım bir sey ne ile karsılasırım bilmiyorum. yeşil pasaportlarımız var vize sorunumuz yok. Sırbistanda , Makedonya ve Yunanistanda vignet yok diğer ülkelerde vignet almam gerektiğini okudum. tüm aydınlatmalar için birer yedek ampül bulundurmam,kişi sayısı kadar da reflektörlü yelek olması gerektiği biliyorum. burada daha önceden araba ile avrupa şehirlerini gezmiş tecrübeli arkadaslar var . bu rotayı kendi kendime belirledim sizce nasıl arkadaşlar sıkıntı yasayacagım bir bilmem gereken durum olabilirmi. ailemle gidecem amacım hep beraber güzel bir gezi yapmak. tavsiyelerinizi bekliyorum rota cok sıkısıkmı rahat gezebilirmiyiz değiştirmem gereken bir yer varmı veya bu güzergah üzerinde mutlaka görmelisiniz ddiyebileceğiniz bir yer varmı . herkese iyi gezmeler diliyorum.

Etiketler
Merhaba,

Geçen yıl arabayla İstanbul'dan Prag'a gidip geldik, daha önce de arabayla ve otobüsle Balkan turu yaptık, benim naçizane önerilerim şöyle,
-Bulgaristan'dan gündüz geçin, hız sınırına ve kurallara uyun, hiçbir sıkıntı yaşamazsınız, sabah erkenden çıkıp, gece Belgrad'da olabilirsiniz ya da mesela biz Sofya'da iki defa konakladık, küçük, hoş bir şehir, güvenlik sıkıntısı da yaşamadık, Bulgaristan'da dikkat edeceğiniz şey Vignette'inizi almak, gündüz gitmek, hız yapmamak ve doğru düzgün otoparkı olan merkezi bir yerde konaklamak. İlla Yunanistan üzerinden gidip Üsküp'e uğrayacaksanız da bence Üsküp'te bir gece konaklayın. Belgrad için iki gece konaklama iyi olur, arada bir tam günde rahatça gezersiniz, Budapeşte'yi biz iki tam günde rahatça gezdik (üç gece konakladık yani), Prag'a daha önce birkaç kez gitmiştim, en son üç gece kaldık, Prag çevresinde, Terezin toplama kampına, Karlovy Vary'ye ve Cesky Krumlov'a gittik. Özellikle Terezin ve Cesky Krumlov'u öneririm. Viyana için bir gün çok az, birkaç müze ve saray gezmek için bile en az iki üç gün lazım, metroyla ve yürüyerek çok rahatça geziliyor şehir ama inanın gezilecek çok yer var, zaman yetmiyor. Niş'te biz geçen yıl konakladık, sevmedik. Novi Sad güzelmiş, gidenlerin yorumları öyle. Toplam 13 gece saydım sizin konaklamaları, buna göre bence rotanız şöyle olabilir.
8 temmuz- İstanbul - Belgrad (2 gece konaklama)
10 Temmuz- Belgrad - Budapeşte (2 veya 3 gece konaklama)
12 Temmuz - Budapeşte - Prag (3 gece konaklama)
15 Temmuz- Prag - Viyana (2 veya 3 gece konaklama)
18 Temmız- Viyana - Novi Sad (1 gece konaklama)
19 Temmuz - Novi Sad - Sofya (1 gece konaklama)
20 Temmuz- Sofya- İstanbul

Eğer Dresden filan da düşünüyorsanız, bence Prag'ı dört geceye çıkarsanız da pişman olmazsınız, benim yazdığım kasabaları ve Terezin'i rahatça gezersiniz, Viyana'da Seegrotte Yeraltı gölü var, ilginç bir deneyim oldu bizim için oraya da gitmenizi öneririm.

herkese merhaba. uzun zamandır bu siteyi takip ediyorum. burada okuduklarımında etkisinde kalarak. bu yaz hep hayalini kurduğum aracla avrupa turunu yapma kararı aldım. yaklaşık 3 aydır ararastırarak. kendimce bir güzergah belirledim. planıma göre 8 temmuzda iki aile iki araba ile istanbuldan yunanistan üzerinden üsküp e gidecem. bu arada selaniğe ugramayı düşünüyorum. aslında önce Bulgaristan üzerinden gidecek ve Sofyada bir gün konaklayacaktım sonrasında Bulgaristandaki güvenlik probleminden dolayı rotayı iki günce yunanistan olarak değiştirdim. üsküpte iki gün konakladıktan sonra belgrada gidecem orada da iki gün konaklama daha sonra iki gün Budapeste, üç gün Prag . pragta iken günübirlik Dresden e gitmeyi düşünüyorum cok yakın oldugu için. pragtan sonra bir gün Viyana. sonra ında bir gün Novi sad bir gün Nİş . Dönüşü ya yunanistan yada Bulgaristan üzerinden İstanbula dönmeyi düşünüyorum bu arada doğaclama rotada değişiklikler yapabilirim. hayatımda hiç yapmadıgım bir sey ne ile karsılasırım bilmiyorum. yeşil pasaportlarımız var vize sorunumuz yok. Sırbistanda , Makedonya ve Yunanistanda vignet yok diğer ülkelerde vignet almam gerektiğini okudum. tüm aydınlatmalar için birer yedek ampül bulundurmam,kişi sayısı kadar da reflektörlü yelek olması gerektiği biliyorum. burada daha önceden araba ile avrupa şehirlerini gezmiş tecrübeli arkadaslar var . bu rotayı kendi kendime belirledim sizce nasıl arkadaşlar sıkıntı yasayacagım bir bilmem gereken durum olabilirmi. ailemle gidecem amacım hep beraber güzel bir gezi yapmak. tavsiyelerinizi bekliyorum rota cok sıkısıkmı rahat gezebilirmiyiz değiştirmem gereken bir yer varmı veya bu güzergah üzerinde mutlaka görmelisiniz ddiyebileceğiniz bir yer varmı . herkese iyi gezmeler diliyorum.
2015 ve 2016 yıllarında Balkanlar ve Avrupa'yı kendi arabamla dolaştım. Hiçbir sıkıntı yaşamadım. Gezi notlarıma göz atarsanız yararlı bilgiler bulabilirsiniz.
İyi gezmeler. ( Google da 'Bir Dil Bilmezin Gezi Notları ' diye arayabilirsiniz.)

fatma hanım cevabınız için teşekkür ederim. giderken yunanistan üzeri gitme planımı değiştirmedim. ama dönüşte bulgaristan ve sofyada konaklayarak gelmeyi planlıyorum. şu anda hazırlıklar devam ediyor. sgyic adında bir naviasyon programını telefonuma indirdim. ayrıca google map haritalar uygulamasından gideceğim tüm şehirlerin cevrimdısı haritalarını indirdim. inşallah kalcam yerleri bulmada sıkıntı yaşamam. yurtdına cıkmadan önce 90 dakalık yurtdısı paketini satın alacam aynı şekilde beraber gideceğimiz arkadasımda alacak. avrupa trafik kurallarını arastırdım. yayalara öncelik hız sınırlarına dikkat etmek gibi cezalar oldukca ağır ve trafik kuralları uygulanıyor. istanbulda biz trafik kurallarını uygulamıyoruz maalesef. farkettimki biz burda baska bir trafik kuralı icat etmişiz '' kim burnunu önce sokarsa geçiş üstünlüğü onundur kuralı'':smiley: umarım avrupadan trafik cezası yemeden gelirim. bu arada yunanistanda benzin fiyatları bizden daha pahalı. türkiyede 1,4 doar yunanistanda 1,64 dolar kadar o yüzden o yüzden ipsaladan benzini fulleyecem sanırım beni makedonya 'ya kadar götürür. makedon da benzin cok ucuzmus. yalnız kafamda soru işaretleri var yinede. bir tanesi eger yanıma cok sayıda konserve alırsam gümrükte sorun cıkarmı?
ordaki marketlerden dealsamda olurmu fiyat farkını bilmiyorum. ben bu geziyi ekonomik hale getirmeye calısıyorum. bunun dısında cakmak girşinden su ısıtıcısı almayı tavsiye eden bir yazı okumustum almayı düşünüyorum ne dersiniz? şimdilik aklıma gelenler bunlar. artık 7 temmuzu bekliyorum şimdiden heyecanlanmaya başladım:smiley: herkese keyifli geziler diliyorum.

Yanınızdaki yiyeceklere gümrüklerde bir şey demezler ancak açık sucuk salam götürürseniz sorun olabilir,yüksek sezonda gittiğiniz için trafik yoğunluğu olacaktır.prag ve Budapeşte'de merkezden beş altı durak uzaklıktaki otelleri tercih ederseniz hem ekonomik olur hemde şehir merkezine tramvay veya metro ile giderek stresinizi ve riskleri azaltırsınız.

Yanınızdaki yiyeceklere gümrüklerde bir şey demezler ancak açık sucuk salam götürürseniz sorun olabilir,yüksek sezonda gittiğiniz için trafik yoğunluğu olacaktır.prag ve Budapeşte'de merkezden beş altı durak uzaklıktaki otelleri tercih ederseniz hem ekonomik olur hemde şehir merkezine tramvay veya metro ile giderek stresinizi ve riskleri azaltırsı

teşekkürler. budapestede ki otel sehir merkezinde ama pragtaki apart şehirin biraz dısında. budapesteye ve prag a bir daha bakayım.

fatma hanım cevabınız için teşekkür ederim. giderken yunanistan üzeri gitme planımı değiştirmedim. ama dönüşte bulgaristan ve sofyada konaklayarak gelmeyi planlıyorum. şu anda hazırlıklar devam ediyor. sgyic adında bir naviasyon programını telefonuma indirdim. ayrıca google map haritalar uygulamasından gideceğim tüm şehirlerin cevrimdısı haritalarını indirdim. inşallah kalcam yerleri bulmada sıkıntı yaşamam. yurtdına cıkmadan önce 90 dakalık yurtdısı paketini satın alacam aynı şekilde beraber gideceğimiz arkadasımda alacak. avrupa trafik kurallarını arastırdım. yayalara öncelik hız sınırlarına dikkat etmek gibi cezalar oldukca ağır ve trafik kuralları uygulanıyor. istanbulda biz trafik kurallarını uygulamıyoruz maalesef. farkettimki biz burda baska bir trafik kuralı icat etmişiz '' kim burnunu önce sokarsa geçiş üstünlüğü onundur kuralı'':smiley: umarım avrupadan trafik cezası yemeden gelirim. bu arada yunanistanda benzin fiyatları bizden daha pahalı. türkiyede 1,4 doar yunanistanda 1,64 dolar kadar o yüzden o yüzden ipsaladan benzini fulleyecem sanırım beni makedonya 'ya kadar götürür. makedon da benzin cok ucuzmus. yalnız kafamda soru işaretleri var yinede. bir tanesi eger yanıma cok sayıda konserve alırsam gümrükte sorun cıkarmı?
ordaki marketlerden dealsamda olurmu fiyat farkını bilmiyorum. ben bu geziyi ekonomik hale getirmeye calısıyorum. bunun dısında cakmak girşinden su ısıtıcısı almayı tavsiye eden bir yazı okumustum almayı düşünüyorum ne dersiniz? şimdilik aklıma gelenler bunlar. artık 7 temmuzu bekliyorum şimdiden heyecanlanmaya başladım:smiley: herkese keyifli geziler diliyorum.
Benzini çıkarken fullemeniz çok mantıklı olur çünkü hatırladığım kadarıyla zaten Yunanistan otobanında benzinlikler yok, yoldan ayrılıp benzinlik bulmanız gerekiyor. Yanınıza et ve süt ürünleri hariç her şeyi alabilirsiniz diye biliyorum, en azından bize bir Türk sınır görevlisi böyle söylemişti. Biz yanımızda bir koli yiyecekle gittik, zeytinyağı, çay, biraz tarhana, bulgur, ev salçası, bozulmayacak herşeyden götürdük, hepsini de kullandık. Oralarda marketlerden genelde sebze meyve alışverişi yaptık. Su ısıtıcısı almak iyi fikir olabilir. Biz yurtdışı seyahatlerimizde hep airbnb'den ev kiralıyoruz, evde herşey oluyor zaten. Yola çıkarken de mesela kahvemizi hazırlayıp termos kaplara doldurup öyle çıkıyoruz. Navigasyon cihazımız var, yıllar önce almıştık NaviTech, arada bir güncelleyerek şimdiye kadar sorunsuz kullandık, Avrupa'da ufacık köylerde kapıya bıraktı bizi, çok memnunuz:smiley: Bunun dışında ben Turkcell abonesiyim, Yurtdışına çıktığımda günlük 16 liraya buradaki paketim devam ediyor, toplamda biraz daha maliyetli olsa da paketi aştım mı derdi yok, rezervasyonlarımızı kontrol edebiliyorum, maillerimi cevaplıyorum vs, benim için en rahat çözüm böyle oldu. Yurtdışı 90 dk paketinde sizi arayanların da sizin dakikanızdan yediğini unutmayın lütfen. Ayrıca kesinlikle paket dışı internet kullanmayın, aşırı yüksek faturalar geliyor, bir kere ödedim dilim yandı, aman dikkat.
Alakasız bir iki not olarak da çocuğunuz varsa araç koltuğunda oturtun. Üsküp'te Matka Kanyonuna uğrayın.
Arabayla gezmek çok güzel, hele ki zaman kısıtlamanız yoksa. Kurallara uyun, tadını çıkarın :smiley: Şimdiden iyi tatiller.

fatm
Benzini çıkarken fullemeniz çok mantıklı olur çünkü hatırladığım kadarıyla zaten Yunanistan otobanında benzinlikler yok, yoldan ayrılıp benzinlik bulmanız gerekiyor. Yanınıza et ve süt ürünleri hariç her şeyi alabilirsiniz diye biliyorum, en azından bize bir Türk sınır görevlisi böyle söylemişti. Biz yanımızda bir koli yiyecekle gittik, zeytinyağı, çay, biraz tarhana, bulgur, ev salçası, bozulmayacak herşeyden götürdük, hepsini de kullandık. Oralarda marketlerden genelde sebze meyve alışverişi yaptık. Su ısıtıcısı almak iyi fikir olabilir. Biz yurtdışı seyahatlerimizde hep airbnb'den ev kiralıyoruz, evde herşey oluyor zaten. Yola çıkarken de mesela kahvemizi hazırlayıp termos kaplara doldurup öyle çıkıyoruz. Navigasyon cihazımız var, yıllar önce almıştık NaviTech, arada bir güncelleyerek şimdiye kadar sorunsuz kullandık, Avrupa'da ufacık köylerde kapıya bıraktı bizi, çok memnunuz:smiley: Bunun dışında ben Turkcell abonesiyim, Yurtdışına çıktığımda günlük 16 liraya buradaki paketim devam ediyor, toplamda biraz daha maliyetli olsa da paketi aştım mı derdi yok, rezervasyonlarımızı kontrol edebiliyorum, maillerimi cevaplıyorum vs, benim için en rahat çözüm böyle oldu. Yurtdışı 90 dk paketinde sizi arayanların da sizin dakikanızdan yediğini unutmayın lütfen. Ayrıca kesinlikle paket dışı internet kullanmayın, aşırı yüksek faturalar geliyor, bir kere ödedim dilim yandı, aman dikkat.
Alakasız bir iki not olarak da çocuğunuz varsa araç koltuğunda oturtun. Üsküp'te Matka Kanyonuna uğrayın.
Arabayla gezmek çok güzel, hele ki zaman kısıtlamanız yoksa. Kurallara uyun, tadını çıkarın :smiley: Şimdiden iyi tatiller.fatma hanım bir şey soracaktım. acaba araba ile yaptığınız bu turda toplam ne kadar masraf yaptınız. birde yakıtınızı kartlamı aldınız yoksa nekitmi?

yakıtı nasıl alsam daha mantıklı olur . bazı arkadaşlar o ülkenin para birimi ile, bazı arkadaşlar ise kredi kartı ile almanın daha uygun olacağını söylüyor. kıdemli arkadaşlardan yardım istiyorum. birde makedonyaya girince euro bozdurcam bunu gümrüktemi yapmam lazım yoksa benzinliklermi? çünkü otoban paraları makedon dinarı olarak veriliyormuş.

yakıtı nasıl alsam daha mantıklı olur . bazı arkadaşlar o ülkenin para birimi ile, bazı arkadaşlar ise kredi kartı ile almanın daha uygun olacağını söylüyor. kıdemli arkadaşlardan yardım istiyorum. birde makedonyaya girince euro bozdurcam bunu gümrüktemi yapmam lazım yoksa benzinliklermi? çünkü otoban paraları makedon dinarı olarak veriliyormuş.
Bankanızda euro hesabınız varsa geçerli para birimi euro olan ülkelerde kredi kartınızı kullanabilirsiniz ancak bulunduğunuz ülkede bara birimi euro değilse bankalar çapraz kurları kafalarına göre hesapladıklarından alış verişinize yaklaşık yüzde beş gibi bir artış getirir,makedonyada yol parası gişede euro olrakta ödenebiliyor yanınızda bir euroluk bozuk para bulundurursanız gişelerde kullanabilirsiniz gişelerde euro versenizde para üstünü dinar olarak veriyorlar ,bir euro yaklaşık 62 makedonya dinarı yapıyor aklınızda bulunsun.

Ben yurt dışında İş bankası kredi kartını kabul eden her yerde kullanıyorum.Borç hesabıma o ülkenin para birimi olarak geçiyor.Hesap kesimi günü İş bankası o günkü kur üstünden borcumu Türk lirasına çeviriyorlar üstünede lafı edilmeyecek kadar az bir ilave yapıyorlar.Birkaç kere denemesini yaptım: girdiğim ülkede 20 litre yakıt aldım bedelini o ülke parası ile ödeyip hemen Türk parası karşılığını o anki döviz dükkanlarının verdiği fiyat üstünden hesapladım not aldım.Hemen 20 litre daha yakıt alıp kredi kartı ile ödedim ve sonra kredi kartı hesap ekstresinden kontrol ettiğimde para miktarında lafı edilecek bir fark görmedim.Rakamla söylemek gerekirse.Örnek olarak
Rusyada mazot 32 ruble idi. 20 litre için 640 ruble ödeme yaptım. O an için 100 ruble için 4.5 lira yani 1000 ruble için 45 lira vermiştim.Mazot bana 640/100 X 4.5=28.8 liraya mal olmuştu.Yine hemen bir daha 640 rublelik mazotu kredi kartı ile aldım. İzmirde kredi kartı hesap dökümünde 29.1 lira borç gördüm.Bu durumu Gürcüdede denedim Bulgarda da denedim Romanyada da denedim Hırvatistanda da denedim Makedonyadada denedim.Sonuç hep bu duruma yakın çıktı.Türkiyeden uzaklaştıkça Türk lirasının serbest piyasada alım satım değeri düşüyor,dövizciden alırken zarar ediyorsunuz ama kredi kartında durum böyle olmuyor.
Ben şahsen önce Yuro alıp sonrada onu misafir olduğum ülkenin parasına çevirme işine çifte komisyon sebebi ile girmiyorum.
Kredi kartı ile yakıt alırken dikkat edilmesi gereken bir şey var.Yakıt alırken önce cebinizde var olan para kadar alın,iş kart çekmeye gelince şayet Türkiye ile kart bağlantısı olmuyorsa çıkarır cebinizdeki parayı verir benzinliğe REHİN kalmazsınız.Bağlantı sağlam kart düzgün sıkıntısız çekildi ise ilave yakıtınızı alırsınız.( Yaşanılmış tecrübe)

Benim yontemim de paramatikten o ulkenin parasini cekme. Kalan para ile de cikarken yakit alma. Yalniz yedek baska kart olmali. Manyetigi bozulabiliyor.
Banka kuru bana da dovizciden iyi geldi. Bankalar TR de odemeyi dolar veya TL ode diye secenek verirse TL odeme daha iyi, cifte kur kaybi nedeni ile.

Misafir olduğumuz ülkede o ülkenin paramatiğinden yani ATM sinden Türkiyedeki bankamızın yani İŞ bankası gibi bir bankamızın bankamatik kartı ile para çekersek; hem çektiğimiz para miktarına bağlı olarak hiç te az olmayan bir komisyon kesiliyor hemde buna ilaveten çekilen para miktarına bakılmadan ATM de yapılan işlem miktarına bağlı olarak epey yüklü bir komisyon daha kesiyorlar.Şöyle diyeyim söz gelimi Makedonyadasınız, nakit gerekti uygun bir ATM ye gittiniz ve 500 makedon dinarı çektiniz,parayı verdi başka işlem yapacakmısınız dedi: sizde HAY ALLAH DAHA 50 DİNAR LAZIMMIŞ DEYİP hala sizin kartınızın devrede olduğu anda 50 dinar daha çektiniz.İşte kazıklandığımız an bu an.
Türkiyedeki bankamız toplamda 550 dinar ödeme için tek bir komisyon kesiyor ama Yurt dışı ATM de iki kere para ödeme emri verdiğiniz için ödeme başı na ATM kullanma komisyonu kesiyor ki benim başıma geldiğinde bu komisyon her emir için 8 dolar falan idi.Yani 550 dinar için banka 2-3 tl kadar komisyon alırken para arka arkaya kesintisiz olarak olsa bile iki seferde çekildiği için 8+8=16 dolar daha komisyon alıyor.
Özetlersek Yurt dışında ATM den para çekeceksek işimizi bir seferde bitirelim ki fazladan ATM kullanma kesintisi ödemiyelim.

cevap yazan herkese teşekkür ederim. benzin alırken kredi kartı veya nakit hangisi uygunsa onu kullanmamayı düşünüyorum. yanımda yaklaşık 1500 euro götürmeyi planlıyorum. kalcam evlerde ödeyeceğim ücret genelde euro olarak yazıyor ve çoğu sadece nakit istiyor. bazıları kartla ödeme yapabileceğimi yazmıslar. artık yola çıkmama 8 gün kaldı ..gün yaklaştıkça cocuklar heyecanlanmaya basladılar bulgaristan la ilgili yine gurbetci bir arkadaşla konustuk ve gündüz gecmemizi ve dikkatli olmamızı söyleyince bizimkiler iyice korktular. bana kalsa bulgaristan dan dönerim de aile ile olunca yunanistan üzerinden dönecemGÜZERGAH ŞU ŞEKİLDE

7 TEMMUZ :İSTANBUL-SELANİK( 582 km)
8 TEMMUZ:SELANİK -ÜSKÜP (241 km)
10 TEMMUZ: ÜSKÜP-BELGRAD ( 437 km)
12 TEMMUZ: BELGRAD-BUDAPESTE (370km)
14 TEMMUZ: BUDAPESTE-PRAG ( 524 km)
16 TEMMUZ : PRAG- DERSDEN (GÜNÜ BİRLİK) (159 km)
17 TEMMUZ: PRAG-VİYANA ( 329 km)
18 TEMMUZ: VİYANA- NOVİ SAD ( 527 km)
19 TEMMUZ NOVİ SAD-............
novi sad tan sonrasına karar vermedim . direk eve gelsem 1346 km cok uzun oluyor mutlaka bir yerde konaklamam gerekir diye düşünüyorum. saraybosna ve ordan karadağ tiran üzerinden ohrid nasıl olur bilmiyorum. haritalarda güzergah böyle cıkıyor. yada bulgaristan üzerinden direk istanbul. doğaçlama karar verecem oradaki durumumuza göre karar veririz. birazda özgürlük olsun diye düşünüyorum. artı gittiğim yoldan da gelmek istemiyorum. karadağ tiran üzerinden ohrid e gelen varsa tecrübelerinizi paylaşırmısınız. yol nasıl ordan gitmeye görmeye degermi?
bu gün internetten sipariş verdiğim reflektörlü yeleklerimiz geldi. gideceğim şehirlerdeki gezilecek yerleri haritalarda favorilerime ekledim. böylece gezilecek yerleri topluca görüp plan yapmak kolay oluyor.google haritaları çevrimdışı indirebiliyorsunuz bu çok iyi oldu. gün iyice yaklaşınca heyecanda artmaya başlıyor:smiley: umarım güzel , unutulmaz anılarla döneriz ve bu anıları paylaşır gitmek isteyenlere bir ışık oluruz. tekrardan hepinize teşekkürler.

Bulgaristan için söylenen olumsuz her şey çok evvelden yaşanmış olayların tekrar tekrar anlatımından ibaret.Güvenlik konusunda peşin hükümlü olup canınızı boş yere sıkmayın.Bulgar trafik polisi sırf yabancı plakalı diye hiç bir aracı çevirmiyor zaten şu an için Bulgaristanda trafik polislerinin ıssız yerlerde araba çevirmesi yapması da yasak.Şayet yolda giderken sağa yanaş işareti yapan trafik polisi aracı olursa emri anlayıp dinleyeceğinizi belirtmek için hemen sağ sinyalinizi yakın; hızınızı biraz düşürüp en yakın meskun mahal olan yere söz gelimi bir benzinliğe kadar devam edin.Bu uygulama kanunidir.
Bulgaristanda Hız sınırlamasına kesinlikle uyun yollarda hem sabit radar hemde arabada gezici radarlar var.Bulgaristanda fazla işim yok diyorsanız o zaman otobanı kullanın nasıl olsa otoban parasını kullan kullanma peşin alıyorlar.(VİNYATA gibi bir ismi var bu haracın) Yok gezip görüp dolaşacağım diyorsanız o zaman sakın otobana girmeyin çünkü otoban bomboş ama devlet yolundan giderseniz pek çok şehir kasabadan geçersiniz,pek çok süpermarketin tabelasını hatta kendisini görürsünüz.Marketlerin otoparkları bedava ve güvenliklidir.
Bulgar cep telefonu kartı alacaksanız Pasaportunuzu gösterip hesaplı hat alabilirsiniz.Bu işi Türkiyeye yakın yerlerde veya Türk bölgelerinde yaparsanız Bütün tezgahtarlar gayet güzel Türkçe konuştuklarından sıkıntıda çekmezsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri