Araçlara sonradan Hız Sabitleyici sistem (Cruise Control) uygulamak mümkün müdür

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan CİNCİN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,965
Ynt: Araçlara sonradan Hız Sabitleyici sistem (Cruise Control) uygulamak mümkün müdür

Cevap için teşekkürler. Umarım biran önce parça gelir. Bende merakla bekliyorum sizin izlenimlerinizi, ona göre eski kasayı daha çok düşüneceğim.

Etiketler

Ynt: Araçlara sonradan Hız Sabitleyici sistem (Cruise Control) uygulamak mümkün müdür

Umarım iyi bir netice alırsınız.

Merhabalar aynı olayı bende araştırdım, ancak iş satın almakla bitmiyor önemli olan işi daha önce yapmış deneyimli birini bulabilmek.Benim aracım 2009 model Ford Rancer otomatik çokta memnunum tek sıkıntım hız sabit olayı.Bir abimizde 95 veya 96 model Nissan ver düz o araçta orjinal hız sabit var.
Sonucu bildirirseniz iyi olur, kalın sağlıcakla.

Merhabalar,
Konuyu merak eden arakadaşlara öncelikle şunu söyleyeyim. Eğer aracınızın kilometre saati halatlı eski sistemle çalışıyorsa hız sabitleme sistemlerinden uzak durun çünkü uygulaması çok sorunlu. Bunun için km saatinin arkasına veya şanzumandan çıkan kilometre teline ara bir aparat yerleştirerek tur sayısını dijital sinyale (pulse) çeviren transducer (çevirici) müşür eklenmesi gerekiyor.
Bu haftasonunda bu parçayı Gebzedeki bir takografçıda buldum ama o parça da 5v ile çalışıyormuş, sağolsunlar 12v'a çeviren ek bir devre yaptılar. Şu an km telinden veriyi pulse olarak alıyorum. Sorun aslında parçayı bulmak değil, derdini anlayacak usta bulmakta. Bu kişiler bu işten epey anlıyorlardı neyse ki.

Ama iş sanırım bununla bitmeyecek. Bu pulse verisinin cihaz uyumlu olmama ihtimali var. Bu haftasonu bağlantıları yapıp sistem çalışıyor mu çalışmıyor mu göreceğiz. Artık uyumsuzluk olursa cruise controlü kullanamadan söküp yok fiyatına satacağım :-\

Transducer

sonuç olumlu oldu mu acaba?

Bence hiç kalkışmayın, ben aracımı satana kadar uğraştım bir türlü beceremedim. Belki ingilterede olsam satıcı kendi monte etse sorun yaşamazdım ama burada bu iş olmadı ne yazık ki.
Sorun baştan türkiyeye gelen eski kasa L200'lerin halatlı sistemle gelmesinden kaynaklandı. Yurtdışındaki L200'leri km sistemleri dijitalmiş. cruise controlün ihtiyacı olan pulse generator (pulse müşürü) ile halatlı sistemi konuşturmay başaramadım. (Gerekli parça yurdışında 120 EUR), sonra gaz telini çekip bırakan vakum sistemini de çalıştıramadık. Sistem gaz telini çekmeyi başaramadı. Sonuçta boşa giden emek ve para.

açıkçası uyup çalışsaydı bile bence riskli bir uygulama , farzedin ki siz frene dokundunuz dolayısıyla devreden çıkacak diye beklediniz ama çıkmadı ... mesela kilometre telinden pulse'a çeviren cihaz arıza yaptı ? elbette fabrika çıkışı cruiseler de arızalanabilir ama sonradan ekleme , kablolama , voltaj dönüştürücü vs eklenerek yapılan sistem bana daha riskli geldi ... ne kadar ekleme o kadar risk.

Teşekkürler.

Bi CC'a heves ettim, forumu okuyunca o hevesim de kalmadı. Bozuldum açıkçası.

DUHFK' Alıntı:
Bi CC'a heves ettim, forumu okuyunca o hevesim de kalmadı. Bozuldum açıkçası.

http://www.youtube.com/watch?v=uyk2Q-UGuLM&feature=player_embedded

şöe birşey alabilirsiniz..

http://articulo.mercadolibre.com.ar/MLA-131964394-control-de-velocidad-crucero-cruise-control-acelerador-_JM

bu videodaki sistem mantıklı görünüyor.

calıstıgım firmamdaki eski model kamyonlara hız sabitleyici sonradan takılmıstı calısma prensibi şöyle
istediginiz hıza getiriyorsunuz sonra bir dugme var ona basınca arac o hızın üstüne cıkmıyor
yalnız gaza yine söför basıyor yani arac kilitlenen hızın ustune cıkmıyor bu konuyu bizim servis müdürüne soracam bende de 85 model hilux var acaba bu araca uygulanabilirmi diye

Bence gereksiz bir sistem. Macera aramaya gerek yok.
... ve derim ki;
"Çalışan makine kurcalanmaz"

Herkese slm arkadaşlar konuyu yeni gördüm benim 2000 model voksvagen t4 transporterim var aracı geçen sene aldım ve üzerinde hız sabitleyici vardı bu nasıl oldu diye aracı aldığım arkadaşa sordum parçayı aldım yetkili volkwagen servisine götürdüm orda montajını yaptılar dedi şu anda hiç problemsiz kullanıyorum. Aracı istediğiniz hıza getiriyorsunuz sinyal kolunda düğmeri var düğmeye basınca bulunduğunuz hızda sabitliyor rampalarıda kendi ayarlıyor gene koldan hızı artırabiliyorsunuz ve isterseniz zaman kapatabiliyorsunuz. hızsabitleyici devrede iken debriyaj veya frene basınca hafızadaki hızı iptal ediyor herkese saygılar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Geri