Arazi Aracı Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gelandewagen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,018

gelandewagen

Ana Kamp
Mesleğim gereği çok zor arazilere girmek durumunda kalıyorum. Arazide kullandığım 2000 model Honda Hrv marka araç arazide isteklerime cevap veremiyor. Yakıtı ideal ve 45 bin lira limitli arazi aracı tavsiyeniz ne olur? Hoşuma giden araçlar:

- 2003-2004 model Jeep Cherokee 2.8
-2004 ve üstü Toyota Rav-4
-Toyota Hilux 4x4
- Nissan Navara 4x4
- Land Rover Discovery

Etiketler

japonlar konusunda bilgim az

bu motolar LPG de 50-60 kuruştan aşağı pek yakmaz
zor arıza yapar ama parçası hem pahalı hem de bulmak kola değil

bu aracı daha iyi tanıyan ve bilenler yorum yapacaktır.

Teşekkür ederim. Pathfinder, Cherokee 2.8, Discovery arasında seçim yapıcam. Eğer uygun fiyata bulabilirsem gönlümden geçen G Serisi ama bütçemi aşıyor

G serisinde pek şansınız yok

diğer araçları da forumda bulunan konuların hepsini okumadan kesinlikle karar vermeyin derim.

şimdiden hayırlısı sizin için

HRV istelerinize cevap vermiyor ise Vitara 2005 ten sonrakilerde pek size uygun değil. Ayrıca Rav4 ü de listenizden çıkarın. Günümüzde bir çok SUV ağır deviri ve merdiven şasesi olmadan üretikiyor. Ne iş yaptığınızı ve ne kadar zorlu koşullarda kullandığınızı bilmiyorum. Mümkünse zor şartlar için monokok şase olmayan eski usul merdiven şase tabir edilen ve ağır deviri olan araçları tercih ediniz.

Düşünceleriniz içindeki kamyonetlerin vize sürelerinin bir yıl olduğunu diğer SUV araçlarda vize süresinin iki yıl olduğunu belirteyim, aklınızda olsun. Japonlar nispeten yakıt olarak uygun araçlardır. Sağlamlık dayanıklılık konusunda da tavsiye edilirler ama bu sizin kullanış şeklinize bağlı olarak her araçta farklılık gösterir. Tecrübeli biri aracını kolay kolay kırmamaya özen gösterir.

Sonuçta ikinci elden alınacak bir aracın önceden ne şekilde kullanıldığını bilemezsiniz. Eski sahibinin duymadığı sesler olabilir. Bilmediği sırada bekleyen sizde patlak verecek arızalar bekliyor olabilir. Herşeyden önce size en yakın servis, usta, tamirciyi ayarlayın. Parça bir şekilde bir yerlerden geliyor nasıl olsa. Ustanızın güvenilir, işinin ehli olmasına dikkat edin. Onun tavsiye edeceği araca odaklanmaak ta bir tercih sebebidir.

Arkadaşların önerdiği gibi forumu iyice kurcalayın, araştırın, okuyun zaten sonra kararınıza bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Kolay gelsin.

Mesleğim gereği çok zor arazilere girmek durumunda kalıyorum. Arazide kullandığım 2000 model Honda Hrv marka araç arazide isteklerime cevap veremiyor. Yakıtı ideal ve 45 bin lira limitli arazi aracı tavsiyeniz ne olur? Hoşuma giden araçlar:

- 2003-2004 model Jeep Cherokee 2.8
-2004 ve üstü Toyota Rav-4
-Toyota Hilux 4x4
- Nissan Navara 4x4
- Land Rover Discovery
Ben de meslek icabı bir çok arazi aracı kullandım kiralık olarak. Cherokee nin yakıtı fazla Discovery nin de. Rav 4 Ün Performansı. Çok iyi olmayabilir. Sizin seçenekler içinde en iyisi hilux ama onun da şasesi uzun olduğu için dere ve tümsek geçişleri ve dar yollarda dönerken sıkıntı olabilir. Benzer bir arç ta L 200 yeni modellerde Yakıt değerleri iyi. Bn şu an Duster ve L200 kullanıyorum. Duster beklenenin üstünde iyi bir performans sergiliyor. L4 vitesi olmasa bile yolda kolay kalmaz

HRV istelerinize cevap vermiyor ise Vitara 2005 ten sonrakilerde pek size uygun değil. Ayrıca Rav4 ü de listenizden çıkarın. Günümüzde bir çok SUV ağır deviri ve merdiven şasesi olmadan üretikiyor. Ne iş yaptığınızı ve ne kadar zorlu koşullarda kullandığınızı bilmiyorum. Mümkünse zor şartlar için monokok şase olmayan eski usul merdiven şase tabir edilen ve ağır deviri olan araçları tercih ediniz.

Düşünceleriniz içindeki kamyonetlerin vize sürelerinin bir yıl olduğunu diğer SUV araçlarda vize süresinin iki yıl olduğunu belirteyim, aklınızda olsun. Japonlar nispeten yakıt olarak uygun araçlardır. Sağlamlık dayanıklılık konusunda da tavsiye edilirler ama bu sizin kullanış şeklinize bağlı olarak her araçta farklılık gösterir. Tecrübeli biri aracını kolay kolay kırmamaya özen gösterir.

Sonuçta ikinci elden alınacak bir aracın önceden ne şekilde kullanıldığını bilemezsiniz. Eski sahibinin duymadığı sesler olabilir. Bilmediği sırada bekleyen sizde patlak verecek arızalar bekliyor olabilir. Herşeyden önce size en yakın servis, usta, tamirciyi ayarlayın. Parça bir şekilde bir yerlerden geliyor nasıl olsa. Ustanızın güvenilir, işinin ehli olmasına dikkat edin. Onun tavsiye edeceği araca odaklanmaak ta bir tercih sebebidir.

Arkadaşların önerdiği gibi forumu iyice kurcalayın, araştırın, okuyun zaten sonra kararınıza bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Kolay gelsin.
Teşekkürler tavsiyeleriniz için. Harita mühendisiyim arazi çalışmalarım çok sık oluyor. Aklınıza gelebilecek her türlü araziye giriyorum (Aslında giremiyorum geri dönüyorum:smiley:). Araçlar hakkında sizinki kadar teknik bilgiye sahip değilim fakat yazdığınız konular hakkında araştırma yapıcam. Ustama güveniyorum, ustanın tavsiyesi Pathfinder ve Land Cruiser fakat Land Cruiser bürçesi aşıyor beni. Sanırım dediğiniz gibi Suv dan ziyade arazi takviyesi olan araçlara yönelmek mantıklı geliyor bana.

Yavru ya da arazi şanzımanı dediğimiz yani ağır deviri olan araçlar hemen her tür koşulda sizi taşıyabilecektir. Ustanızın tavsiye ettiği araçlar aslında arazide başarılı araçlardır. Ülkemizde bu araçlarla arazide çok rahat gezmek mümkündür ama sıkıntı olduğunda yüksek parça maliyetleriyle uğraşmak biraz zordur.

Aslında siz zorlu offroad yapmayacaksınız. Bilinçli bir şekilde sürdüğünüzde kırımsız kullanmak ta mümkün olduğuna göre bütçenize uygun aracı seçebilirsiniz. Tek düşünmeniz gereken arazideki çalı çırpının çizdiği boyanın sizi rahatsız edip etmeyeceğidir. Japonların en iyi yanı araziden çıktıktan sonra diğer araçların çoğu sanayiye giderken onlar eve dönerler.

Yukarıda bir arkadaşın bahsettiği gibi ağır deviri olmasa da Duster kullananların bazıları araçlarından memnunlar. Yakıt konusunda özellikle çok ekonomik araçlar. Baz istasyonu kuran firmalar, bazı yüksek gerilim direkleri inşa eden firmalar vs kullanıyorlar.

Kamyonetlerin başarısı ve kasalarında yük ve eşya taşıması nedeniyle avantajları da küçümsenmeyecek değerlerdir. Hele mesleğinizle ilgili bazı büyük alet edevat taşımada yer kaplayan cihazlar vs için ideal olabilir. Kamyonetin bir güzelliği de çamurlu alet edevatı kasaya atıveriyorsunuz. Aracın içi kirlenmiyor. Kapalı kabin olursa ıslanmıyor filan işte.

İkinci elden araç almak zor değil çok zordur. Ustanızın tavsiye ettiği, iyi bakılmış bir aracı tercih ediniz. Gerekirse üç beş fazla vermekten çekinmeyip bakımlı, temiz bir aracı almaya bakınız.

Bizler genelde grup halinde dolaşıyoruz. Siz arazide yalnız yani tek araç dolaşacaksınız. Aracınızın son derece bakımlı ve düzgün olması çok önemlidir. Aküsünden soğutma sistemine, alt takımından aktarma organlarına varıncaya kadar, motor, elektrik, elektronik her sistemini çok iyi hale getirmeniz veya iyi durumda olanı almanız önemlidir. Eskiden bozuk yerlere gidemiyor daha doğrusu gitmiyordunuz şimdi arazi aracım var diye zorlu yerlere gideceğinizi unutmayınız. Şimdiden kolay gelsin.

Bu kasanın en problemli motoru olan aracıdır. 4.7 benzinli lpg li olan ya da aynı kasada 2.7 dizel olanlara bakmanızı tavsiye ederim. Gerçi bu motoru olup memnun olan insanlar da yok değil ama binlerce lira masraf yaptığı halde bir türlü dikiş tutturamayan 3.1 dizel sayısı epey fazla. Asfalttan inmeden, zorlamadan, efendi efendi kullanacaksanız neden olmasın. Gel gelelim siz belkide tek araç olarak dağ taş gezeceksiniz. Motorunuzun yani aracın kalbinin hiç susmaması lazım. Gezenbilirdeki Grand Cherokee bölümünü iyice kurcalayıp yaşananları okumanızı öneririm.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR