Arazi Araçları Hakkında Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Çakır95 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,446

Çakır95

Yeni Üye
Herkese selam 👋🏼

Aranıza yeni katıldım. Biraz forumda gezme fırsatım oldu fakat tam istediğim şekilde sorularıma yanıtlar bulamadım o yüzden arazi araçları hakkında detaylı bilgilenmek amaçlı birkaç sorum olacak sizlere.

İlk olarak, off-road hobisine ve araçlarına çok uzak sayılmam eskiden beridir az da olsa ilgileniyorum bu hobiyle fakat hiç extreme şartlarda off-road deneyimim olmamıştı. Şimdilik arkadaşlar vasıtası ile arada bir dağ, bayır demeden grup olarak düşük ve orta dereceli arazilerde geziyoruz. Şu an kendi arazi aracım yok fakat daha önceden 2000 model 4.4i M paket BMW x5 e sahiptim ve arada bir de olsa düşük seviye arazi deneyimi yaşıyordum. Yani az da olsa tecrübem var sayılır. Şu an Volkswagen Polo 1.4 TDI arabam var. Bu aracımın haricinde boş zamanlarımda hem kamp amacıyla hem de düşük veya orta dereceli araziye gidebilmek için uygun bir araç almak istiyorum. O yüzden araziye uygun jip modellerini araştırmaya başladım birkaç ay’dır. Fakat kafamı kurcalayan çok fazla soru var. Forumda bu konu hakkında bilgili arkadaşlar olacağını düşündüğüm için yazmak istedim.

İlk olarak, yukarıda da bahsettiğim gibi off-road amacım; boş zamanlarımda kamp yapabileceğim yerlere gitmek dağ, bayır, yağmur, çamur demeden gezmek tabi bunun yanında düşük ve orta dereceli (gerekirse extreme şartları da zorlayabilirim bilemiyorum ruh halime bağlı 😄) bir arazi deneyimi yaşamak istiyorum.

İkinci olarak, araç tercihimden bahsetmek istiyorum. Araştırdığım kadarıyla, kasa yapısı, iç tasarımı ve bazı teknik bilgileri baz olarak beğendiğim modelleri aşağıya ekliyorum;

1. Toyota - Land Crusier Prado 2.8 D-4D / 2016 ve üzeri

2. Toyota - Rav4 Hybrid / 2020 ve üzeri

3. Mitsibushi - Pajero / 2015 ve üzeri

4. Land Rover - Discovery / 2016 ve üzeri

5. Jeep - Wrangler Rubicon / 2015 ve üzeri

6. Jeep - Grand Cherokee 3.0 CRD / 2015 ve üzeri

*** ufak bir not eklemek istiyorum. Bu araçlar haricinde pick-up ve başka araç önerisine pek açık değilim anlayışınız için teşekkürler. ***

Yukarıda yazmış olduğum modeller hakkında teknik bilgiler verebilirseniz çok sevinirim. (Kronik arıza, servis, yedek parça, arıza sıklığı, modifikasyon, araziye uygunluk vs.) Özellikle bu araçları kullanan arkadaşlar var ise deneyimlerini aktarabilirse ayrıca çok mutlu olurum.

Üçüncü olarak ise, arazi aracını stock bir şekilde alıp kendi zevkime uygun olarak tasarlamak istiyorum fakat bu konu hakkında birkaç sorum var;

1. Maliyeti tahmini olarak ne kadar olur?

2. Hangi firmalardan modifikasyon parçası almam gerekir? (Yurtdışı & Yurtiçi)

3. Hangi firmalar arazi aracı modifikasyonu işinde daha iyi?

4. Parçaları kendim alıp yaptırsam mı daha iyi olur yoksa bütün her şeyi firmaya bırakmak mı daha iyi olur?

5. Proje araba diye bir kavram gördüm tam olarak proje araba dedikleri ne oluyor? Benim aracıma da proje çizdirmem gerekir mi?

6. Yapılan modifikasyonları ruhsata işleme maliyeti nedir?

7.Yapılan modifikasyonlar muayenede sıkıntı çıkartır mı?

Şimdiden bu konu hakkında yardımcı olacak, fikirlerini belirtecek ve deneyimlerini paylaşacak arkadaşlara teşekkür ederim.

İyi forumlar!

Etiketler
Herkese selam 👋🏼

Aranıza yeni katıldım. Biraz forumda gezme fırsatım oldu fakat tam istediğim şekilde sorularıma yanıtlar bulamadım o yüzden arazi araçları hakkında detaylı bilgilenmek amaçlı birkaç sorum olacak sizlere.

İlk olarak, off-road hobisine ve araçlarına çok uzak sayılmam eskiden beridir az da olsa ilgileniyorum bu hobiyle fakat hiç extreme şartlarda off-road deneyimim olmamıştı. Şimdilik arkadaşlar vasıtası ile arada bir dağ, bayır demeden grup olarak düşük ve orta dereceli arazilerde geziyoruz. Şu an kendi arazi aracım yok fakat daha önceden 2000 model 4.4i M paket BMW x5 e sahiptim ve arada bir de olsa düşük seviye arazi deneyimi yaşıyordum. Yani az da olsa tecrübem var sayılır. Şu an Volkswagen Polo 1.4 TDI arabam var. Bu aracımın haricinde boş zamanlarımda hem kamp amacıyla hem de düşük veya orta dereceli araziye gidebilmek için uygun bir araç almak istiyorum. O yüzden araziye uygun jip modellerini araştırmaya başladım birkaç ay’dır. Fakat kafamı kurcalayan çok fazla soru var. Forumda bu konu hakkında bilgili arkadaşlar olacağını düşündüğüm için yazmak istedim.

İlk olarak, yukarıda da bahsettiğim gibi off-road amacım; boş zamanlarımda kamp yapabileceğim yerlere gitmek dağ, bayır, yağmur, çamur demeden gezmek tabi bunun yanında düşük ve orta dereceli (gerekirse extreme şartları da zorlayabilirim bilemiyorum ruh halime bağlı 😄) bir arazi deneyimi yaşamak istiyorum.

İkinci olarak, araç tercihimden bahsetmek istiyorum. Araştırdığım kadarıyla, kasa yapısı, iç tasarımı ve bazı teknik bilgileri baz olarak beğendiğim modelleri aşağıya ekliyorum;

1. Toyota - Land Crusier Prado 2.8 D-4D / 2016 ve üzeri

2. Toyota - Rav4 Hybrid / 2020 ve üzeri

3. Mitsibushi - Pajero / 2015 ve üzeri

4. Land Rover - Discovery / 2016 ve üzeri

5. Jeep - Wrangler Rubicon / 2015 ve üzeri

6. Jeep - Grand Cherokee 3.0 CRD / 2015 ve üzeri

*** ufak bir not eklemek istiyorum. Bu araçlar haricinde pick-up ve başka araç önerisine pek açık değilim anlayışınız için teşekkürler. ***

Yukarıda yazmış olduğum modeller hakkında teknik bilgiler verebilirseniz çok sevinirim. (Kronik arıza, servis, yedek parça, arıza sıklığı, modifikasyon, araziye uygunluk vs.) Özellikle bu araçları kullanan arkadaşlar var ise deneyimlerini aktarabilirse ayrıca çok mutlu olurum.

Üçüncü olarak ise, arazi aracını stock bir şekilde alıp kendi zevkime uygun olarak tasarlamak istiyorum fakat bu konu hakkında birkaç sorum var;

1. Maliyeti tahmini olarak ne kadar olur?

2. Hangi firmalardan modifikasyon parçası almam gerekir? (Yurtdışı & Yurtiçi)

3. Hangi firmalar arazi aracı modifikasyonu işinde daha iyi?

4. Parçaları kendim alıp yaptırsam mı daha iyi olur yoksa bütün her şeyi firmaya bırakmak mı daha iyi olur?

5. Proje araba diye bir kavram gördüm tam olarak proje araba dedikleri ne oluyor? Benim aracıma da proje çizdirmem gerekir mi?

6. Yapılan modifikasyonları ruhsata işleme maliyeti nedir?

7.Yapılan modifikasyonlar muayenede sıkıntı çıkartır mı?

Şimdiden bu konu hakkında yardımcı olacak, fikirlerini belirtecek ve deneyimlerini paylaşacak arkadaşlara teşekkür ederim.

İyi forumlar!

Merhaba,
Öncelikle aracınız şimdiden hayırlı olsun diyelim :smiley:
Çok iddialı olmamakla beraber bildiğim birkaç konuda fikrimi yazmak isterim;
1.Extrem de yapabilirim dediğiniz için ve diğer araçların bir alt klasmanında kaldığı için RAV4 ü elemenizi tavsiye ederim.
2.Şahsi sıralamam şöyle olurdu: Rubicon > Patrol > Prado >Discovery > Pajero > Cherokee (Nissan Patrolü de ekleyeblirsiniz listeye)
3.Maliyetler; seçeceğiniz markaya ve yapmak istediğiniz modifikasyonlara çok değişiklik gösterebilir, bazen aracın fiyatından daha fazla modifikasyona para harcanabiliyor (yapacağınız işlemler ve kullanacağınız markalara bağlı olarak) tamamen şahsi istek ve beklentilerinize kalmış..
4.Proje araç kavramı genelde, bir aracı baştan aşağı kendi zevkinize ve beklentilerinize göre yeniden yapılandırmak anlamında kullanılır. Mesela bir Nissan Patrol araç alırsınız; buna vinç-tavan-sepeti-led barlar/aydınlatmalar, yükseltme kitleri, özel dodikler, daha büyük çap lastikler, özel oranlı difransiyeller, hatta farklı şanzıman/motor kombinasyonları deneyebilirsiniz (özellikle defender kullanıcılarının çokça yaptığı bir işlemdir.). Yapacağınız işlemlere göre makina mühendisine proje çizdirmek zorunda kalıp ruhsata işletme zorunluluğuna kalabilirsiniz.
Bu işi yapan birçok firma mevcut, hangi ilde olduğunuz ve aracınızı başka bir ilde yaptıracaksanız uzakta olmasının sizin için ne kadar önemli olup olmadığı ile bağlantılı. Mesela İzmir de iseniz birkaç isim vereblirim. Diğer illeri bilmiyorum...

Merhaba,
Öncelikle aracınız şimdiden hayırlı olsun diyelim :smiley:
Çok iddialı olmamakla beraber bildiğim birkaç konuda fikrimi yazmak isterim;
1.Extrem de yapabilirim dediğiniz için ve diğer araçların bir alt klasmanında kaldığı için RAV4 ü elemenizi tavsiye ederim.
2.Şahsi sıralamam şöyle olurdu: Rubicon > Patrol > Prado >Discovery > Pajero > Cherokee (Nissan Patrolü de ekleyeblirsiniz listeye)
3.Maliyetler; seçeceğiniz markaya ve yapmak istediğiniz modifikasyonlara çok değişiklik gösterebilir, bazen aracın fiyatından daha fazla modifikasyona para harcanabiliyor (yapacağınız işlemler ve kullanacağınız markalara bağlı olarak) tamamen şahsi istek ve beklentilerinize kalmış..
4.Proje araç kavramı genelde, bir aracı baştan aşağı kendi zevkinize ve beklentilerinize göre yeniden yapılandırmak anlamında kullanılır. Mesela bir Nissan Patrol araç alırsınız; buna vinç-tavan-sepeti-led barlar/aydınlatmalar, yükseltme kitleri, özel dodikler, daha büyük çap lastikler, özel oranlı difransiyeller, hatta farklı şanzıman/motor kombinasyonları deneyebilirsiniz (özellikle defender kullanıcılarının çokça yaptığı bir işlemdir.). Yapacağınız işlemlere göre makina mühendisine proje çizdirmek zorunda kalıp ruhsata işletme zorunluluğuna kalabilirsiniz.
Bu işi yapan birçok firma mevcut, hangi ilde olduğunuz ve aracınızı başka bir ilde yaptıracaksanız uzakta olmasının sizin için ne kadar önemli olup olmadığı ile bağlantılı. Mesela İzmir de iseniz birkaç isim vereblirim. Diğer illeri bilmiyorum...

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. :smiley:

İlk olarak şunu belirtmek isterim ki Patrol, görüntüsü itibari ile pek ilgimi çeken bir araç değil. 1980 model olan tek kapılılar hariç tabii ki. Fakat, onlar da çok yaşlı araçlar olduğu için listeye eklemedim.

Forum haricinde bir arkadaşımın tanıdığından öğrendiğim bir bilgiyi de eklemek isterim. Konuyu okuyan arkadaşlar da bilgilensinler. Yanlışım varsa düzeltebilirler. Rubiconlar bildiğin tabut gibiymiş sök, tak işlemi yapıldığı için arka kapılara hava yastığı dahi eklememişler. Euro Ncap testlerinde 1 yıldız almış ve üstelik yüzde 50 lik bir koruma oranına sahip. Land Rover markalı araçlar sıfır dahi olsa motor yiyormuş. Sandık motor ile işi çözüyorlarmış fakat o kadar para verip sürekli motor yiyecek endişesi ile arabayı kullanamam. Yani şimdilik Rubicon ve Discoyu listeden silmek zorundayım.

İzmir'in Bornova ilçesinde ikamet ediyorum. Bir kaç isim verebilirseniz çok memnun olurum. İleride arabaya karar verip aldığımda eğer anlaşabilirsek, bir de yakınlık açısından da iyi benim için iyi olur. Ama tabi İzmir dışı İstanbul ve Ankara başta olmak üzere diğer şehirlerden de firmalar da olabilir.

Listede vermiş olduğum araçlar içerisinden Prado ve Cherokee arasında kaldım ama hala araştırma aşamasındayım. Yani tam netleştirmiş değilim. Ayrıca, konuya katkıda bulunmak isteyen arkadaşlar hala yazabilirler. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR