Arazide Uhf Mi Vhf Mi ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan burak_oz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,279
Yer
SAKARYA
Web
www.burakozkocacik.com
Arazi şartlarına göre UHF ve VHF nin farklı çekim güçlerine sahip olduklarını öğrendim bir yazılı kaynaktan.Engebeli arazide hangi banda iletişim daha güçlü olur bilginiz var mı ?

sorum özellikle ENGEBELİ arazi şartları içindir.

Bir başka sorumsa 2 adet HF cihaz ile simplex olarak , şehiriçi/şehirlerarası şartlarında(Binalar,engeller,sinyal kirliliği,tepeler vs) ortalama kaç km görüşme sağlanabilir bir tahmini yada tecrübesi olan var mı ?

Teşekkür ederim...

Etiketler

Ynt: Arazide Uhf Mi Vhf Mi ?

enebeli arazide UHF verimliliği fazladır..
HF cihazlar ile ilgili olarak net bir şey söylemek pek mümkün değil.. çünkü cihazın çıkış gücü, anten, hava durumu tamamen etken faktörler.. ayrıca hf cihazlar daha çok uzak mesafeli haberleşmede kullanılır, kısa dalga iyonosferden yansıyarak gider.. uhf vhf gibi yer dalgası değildir.. bazı video sitelerinde QRP c,haz deneme videoları var.. belki bir fikir oluşturur.

merhaba korsaniso,
istanbul gibi engellerin yoğun olduğu yerlerde uhf kullanılışı,ve vhf için düz arazide uygun olduğunu belirtmenden anladığım kadarıyla engebeli arazide uhf daha uygun bir seçenek.

teşekkürler

umutkaptan merhaba,
izmitli olduğunu hatırlıyorum yanılmıyorsam bölgeyi Bilirsin belki Soğucak Yaylasından İnönü Ercuva Yaylalarına kadar(30 km civarı). Yada Soğucak yaylasından (Rakım 1200) Sapancanın rakım 300 olduğu bölgelere kadar (İstanbuldere,Muradiye vs)

Çok geniş kapsamlı bir soru sormuşsunuz.Frekans bandı ne olursa olsun dış etkenler ve cihaz kapasitesi önemlidir.Örneğin ormanlık bir alan,yükseltilerin durumu,çukur,vadi o anki konumunuz.Telsiz cihazınızın gücü,anteninizin kalitesi,sisteminizin uyumluluğu gibi faktörler ulaşılabilirlik kalitesini etkiler.
Ancak genel olarak bakarsak UHF yakın mesafelerde çok kaliteli ses aktarımı sağlar.O yüzden genelde şehir içi haberleşmelerde UHF kullanılır.Düşük enerjiyle iyi bir iletim sağlar.VHF biraz daha geniş bir alanla görüşebilmenizi sağlar.Ancak ses kalitesi UHF frekans bandına göre biraz daha düşük olabilir.Enerji tüketimi UHF banda göre biraz daha fazladır.HF de ise sistem biraz farklı işler.Ses kalitesi diğer bandlara göre çok düşüktür.Ancak çok uzak mesafelerle görüşebilirsiniz.Bazen çok düşük bir güçle başka bir şehir ile görüşürken bazen de 100Watt ile aynı şehirdeki bir arkadaşınızla görüşemezsiniz.HF konusu çok farklı bir konu bence. Kıtalar arası görüşmeleri HF cihazlarla yapıyorlar. Siz eğer arazide kısa mesafelerle görüşecekseniz UHF bir cihaz işinizi görecektir.Ancak görüşeceğiniz kişi ile sizin aranızda bir yükselti,tepe veya dağ varsa görüşemezsiniz.
Eğer dual band bir cihaz ve buna ek olarak CB diye tabir edilen 27 MHZ(HF cihaz)de çalışan telsizlerden edinirseniz hiç bir sorununuz kalmaz.Araçla araziye çıktığınızı var sayarak bu iki cihazı öneriyorum.Her iki cihazıda aracınıza uygun antenler ile bağladığınızda haberleşme ile ilgili bir çok sorunu çözmüş olacaksınız.

2 adet dual bant el cihazım var daha iyi bir verim için sanırım bir de araç telsizi gerekecek.

cb telsiz biraz daha uzak kalıyor bana çünkü araçta kalan kişi cb cihazı sorunsuz kullanabilir ancak sadece sırt çantası ile yürüyüşe çıkan arkadaşlarımın yada benim yanım cb cihaz taşımam biraz zor olacaktır hem ebat hem şarj süresi açısından.

sonuç olarak anladığım kadarı ile uhf bir araç telsizi şart ,el telsizlerinide uhf de kullanarak daha iyi verim alabilirim.

Herkese teşekkür ederim.

önümüzdeki yada bir sonraki hafta el cihazları ile simplex olarak deneme yapıp sonucu aktarabilirim.araç cihazım olmadığı için onu deneme şansım bir süre olmayacak.fakat bir kaç gün önce soğucak yaylasından inönü yaylasında olan birilerinin görüşmelerini dinleyebiliyordum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR