DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Arka tampon altındaki plakalığı bagaj kapağına alma

'OFF-ROAD TEKNİK' forumunda Evren UYANIK tarafından 31 Ekim 2011 tarihinde açılan konu 3497 kişi tarafından okunmuş, 13 cevap yazılmıştır

1. Evren UYANIK

Evren UYANIK Kamp II

Alınan Beğeni:
    2
    Web Sitesi:
    http://www.evrenuyanik.com/
    Merhaba,

Benim arabanın arka plakalığı tampon altında olduğu için her gezide sorun çıkartıyor. Bir gezide plaka düştü bir saat onu aradım. Plakayı iyice sağlamladıktan sonra son gezide plaka düşmedi ama bu sefer tampon çatladı :smiley:

Bu aracın yurtdışındaki bazı modellerinde arka plaka bagaj kapağında bulunuyor. Zaten çoğu jipte de böyle. Honda, Toyota, bazı modellerde ne halt etmeye tampon altına koyuyor anlamıyorum.

Neyse, ben diyorum ki plakayı kaybettim diyip yerine kare plaka yaptırıp bagaj kapağına koysam, arka tampon altındaki plakalığı da sanayide iptal ettirsem, yurtdışındaki diğer modellerde olduğu gibi yapsam nasıl olur? Ancak bu durumda bagaja koyduğum kare plakada ışık olmayacak, trafikte ve muayene bu bana sorun çıkartır mı sizce?

eBay'de bagaja koyulan plakalığın ışığı var satılan, orijinal RAV4 parçası, ama 100 Dolar'a yakın bir rakama geliyor, o da gümrüğe takılmazsa...

[attachment=1]

[attachment=2]

Ekli dosyalar:

Etiketler:

2. Tümer

Tümer Kamp II

Alınan Beğeni:
    4
    Ynt: Arka tampon altındaki plakalığı bagaj kapağına alma

TÜV de sorun olacağını sanmam.Benim hem ön hem de arkada ışıklandırma yok;)

3. Rüstem ÖNEL

Rüstem ÖNEL 95 3.9 v8 disco1

Alınan Beğeni:
    0

Evren, kaybettim demene gerek yok,
    şöförler cemiyetinde 15tl ye kare plaka basıyorlar diye biliyorum.

4. Evren UYANIK

Evren UYANIK Kamp II

Alınan Beğeni:
    2
    Web Sitesi:

Kare plakayı basıyorlarmış evet, öğrendim onu. Kendin uğraşmak istemiyorsan da takipçiye 25 lira verirsin akşama kare plakayı getirir dediler. Plaka kolay da ışıklandırmaya takıldım ben işte. Çevirmede falan polis arıza yapar mı, ters birine denk gelirim de bağlayacağım mağlayacağım diye sorun çıkartır veya hiç olmasa ceza yazar mı diye düşünüyorum.

Tampon için tamponcuyla konuştum, 50 liraya plakalığı iptal eder plakasız orijinal tampon gibi yaparız diyor. 140 boyacı istiyor, sök tak için de kaportacı 40 alırım dedi. Zaten diğer işleri ayarlayan da kaportacı, biraz da aracı anlamında öylesine 40 alırım dedi işte. Toplam 230 lira tutuyor bunlar.

Plakalık parçayı satan yerle görüştüm, adam Amerika'da. 68 Dolar parça, 70 Dolar kargo diyor. Bu parça sadece plakalık ışığı değil bu arada, bagajdaki tekerin solundaki 40-50 cm'lik komple parça. Herneyse, 250 lira civarı tutuyor bu parça, onu bi de boyatması var tabi, 350 lirayı bulur yuvarlak hesap. Işık olayına takılmasam kare plakayı benim arabanın bagajında tekerin solunda siyah cam silikonuyla yapıştırırım olur gider. Delik delmeye bile gerek yok yani. Bi tarafta 350 lira, bi tarafta bedava.

En olmadı önce tamponu bi ayarlayayım, plakayı da öyle bagaja yapıştırayım diyorum. Baktım ileride bir gün polis arıza yaptı, o zaman bi ışık ayarlarım artık. Işığı da araştırdım biraz. Kaportanın üstüne monte edilebilecek türde plakalık ışıkları var. Aksesuar anlamında 20-30 liraya ışıklar olduğu gibi bana uyacak türde orijinal bir yedek parça da bulunabilir icabında. Örneğin trafikte gördüğüm, Freelander'da ve Kangoo'da böyle kaporta üstüne monte olan plakalık var görünüyor. Freelander'dakinde anahtar deliği ve logo var o olmaz da, Kangoo'daki gayet ideal görünüyor. Bi Renault parçacısından al yapıştır yani, cuk oturur. İcabında onu da benim kaporta rengiyle aynı metalik siyaha boyatırım, siyah mat da görünmez, orijinal gibi olur.

Baya niyetlendim ben bu işe. Toplam 250-300 liraya kapatırım gibi geliyor. Sonrasında da kafam rahat olur. Zaten kaportacının dediğine göre de arabanın altındaki benzin deposuydu, egzozdu, bagajın alt seviyesiydi, bu tür demir aksamdan sonra daha alt seviyede kalan sadece plakalık var. Plakalığı iptal etsem tampon yukarıda kalacak, herhangi bir yere takılamayacak. Duruma göre egzoz değer, şasi değer vs. ama tamponu alıp götürme gibi bir olay kalmayacak yani.

[attachment=1]

[attachment=2]

Ekli dosyalar:

5. ziyacanbayar

ziyacanbayar Kamp I

Alınan Beğeni:
    0

evren sen bence yinede bi arka tamponun altı için sacdan bir koruma gibi birşetler düşün. Çünkü tampon plastik plakalık vurmassa egzos vurup patlatabilir ya da araba iri taş atar patinajda yine kırılır. Onun için güzel bir sac koruma da fena olmaz gibi

6. RedlinE

RedlinE Land CRUISER VX 80 HDJ-1

Alınan Beğeni:
    1

İşiklandirma olmazsa araç tuvden geçmez. gece çevirmede kesin ceza yersin. Kamyonlarda polislerin ilk baktigi şey oldugundan direk ekmek kapisi olarak goruyorlar.

7. Evren UYANIK

Evren UYANIK Kamp II

Alınan Beğeni:
    2
    Web Sitesi:

Korumayı arka için düşünmemiştim hiç ama bir ara bakayım sanayide nasıl bir şey olabilir diye.

Işıklandırma bana da elzem gibi geliyor. Muayeneyi yeni yaptırdım, daha çok var, ama gece çevirmeye denk gelirsem polis sıkıntı yaratır diye düşünüyorum ben de. Trafikte dikkat edince çoğu arabanın arka plaka ışıklarının yanmadığını görüyorum, ama yine de benim şansımdır denk gelir bir tanesi, bir de gıcıklığa vurursa bağlayacağım edeceğim diye işi iyice yokuşa sürer. Kangoo'nun arkasındaki gibi küçük boy kare plakaya uygun bir ışıklık uydururum ben ona.

8. MUHARREM33MUHARREM

MUHARREM33MUHARREM Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    0

BENDE AYNI SORUNU YAŞADIM KESTİRDİM FAKAT BENİMKİNDE IŞIK YOK

Ekli dosyalar:

9. Rüstem ÖNEL

Alınan Beğeni:
    0

Evren sana bi tavsiyede bulunayım,
    bir plakalık için yaklaşık masraf 500 tl
    lastik bilmam kaç lira,
    yükseltme bilmemkaç lira. bitmez bunlar,:smiley:
    masraf edeceğine sen bu arabaya şehirde bin, al bitane 5&6 liraya niva acımadan korkmadan bin arazide.bişey olursada canın yanmasın. :smiley:
    şahsen ben öyle yapmayı ciddi şekilde düşünüyorum. :smiley:

10. ziyacanbayar

ziyacanbayar Kamp I

Alınan Beğeni:
    0

Vallahi iyi demişsin Rüstem abi :smiley:

11. Evren UYANIK

Evren UYANIK Kamp II

Alınan Beğeni:
    2
    Web Sitesi:

Abi valla herkes aynı şeyi söylüyor ama dur bakalım, acele etmeyelim hemen :smiley: İkinci araba da masraf neticede. RAV4'le ne yaparsan yap bir yere kadar, onun farkındayım, ama ikinci araba fikri de çok kolay uygulanabilir değil. Onun da parası, tamiri bakımı vergisi bilmemnesi neticede o da az sayılmayacak bir masraf açacak.

Yükseltme işiyle biraz uğraştım ama içime sindi, günlük kullanımda da hiç rahatsızlık vermiyor, gezilerde de az bir şey avantaj sağladı. Lastikte kararsızım, çok para, 1500 liraya kıymak zor şimdi. Arabada 10.000 km'de kış lastiği var. Bu kış bir görelim bakalım ne yapabiliyor, çamurda karda ne kadar iş görüyor, çok sıkıntı yaratmazsa bu lastiklerle devam etmek isterim.

Plakalığı hallettikten sonra umuyorum önümde önemli bir masraf kalmayacak. Bu plakalık en başından beri sıkıntıydı zira, halledince en azından hafif çaplı gezilerde başım ağrımaz. Kışın da dağ tepe dolaşır biraz kar görürüz, kara hasretiz zaten. Ağır gezilere zaten bu arabayla girilmez, buluşma noktasına park eder birinin aracına misafir olur dönüşte alırım bıraktığım yerden :D

12. Evren UYANIK

Evren UYANIK Kamp II

Alınan Beğeni:
    2
    Web Sitesi:

Daha fazla sabredemeyip projeye startı verdim bugün. Arka tamponu söküp tamponcuya götürdük, plakalığı iptal ettirip plakalıksız orijinal tampon haline getirdik. Arka plaka lambasıyla ilgili bugün çok sayıda aksesuarcı ve elektrikçi gezdim, ancak plakanın üstüne uygun lamba bulamadım. Plakalıklar genelde kaportadan biraz içeride gömülü duruyor ve lambalar ona göre açılı. Bende kare plaka koyacağım yer düz olduğu, gömük olmadığı için açılı plaka lambası koyunca lambası dışa dönük duruyor, hem aydınlatma anlamında bir faydası olmuyor, hem de aşırı biçimsiz kalıyor. Zaten her ne şekilde olursa olsun plakanın üstüne emanet bir plakalık ışığı göze biçimsiz geliyor. Sokaklarda arabaların plakalıklarına bakarken bazı arabalarda plaka lambasının arka tampona gömülü olduğunu gördüm. VW Polo'daki tarz hoşuma gitti, benim durumuma uygulanabilir gibi görünüyordu.

Elektrikçiden benim ihtiyacıma uyacak boyda ve şekilde güzel bir plakalık lambası buldum, sadece lamba olarak. Ona kendi çabalarımızla tamponu falçatayla kesip biçerek kare plakanın tam altına yer ayarladık. Bu şekilde hem plakayı takacağım tekerin solunda kalan kısımda lamba takmak ve elektrik tesisatı için delme işlemi gerekmedi, hem de plakalık tesisatı zaten tampon içinde olduğu için yeni yaptığımız tampona gömülü plaka ışığı da tesisatı bağlamak açısından çok isabetli bir yerde oldu. Bu ışık işi esasında oldukça teferrüat, biraz gereksiz ama trafik kurallarına uygun olsun, yarın öbür gün başım ağrımasın diye baya mesai harcadım. Arka plakayı da takipçi aracılığıyla kare plakayla değiştirdim. Bugünü bu şekilde kapattım. Yarın tamponu boyaya vereceğiz, sonrasında işlem tamam. Oldukça orijinaline yakın bir iş çıkardığımızı düşünüyorum. Bittiğinde fotoğrafları paylaşacağım.

Bu çalışmayla uzaklaşma açısını 5 derece kadar arttırabildiğimi sanıyorum. Zaten yükseltmeyle de hem ön hem arkayı bir miktar arttırmıştım. Fabrikasyon yaklaşma 29, uzaklaşma 25 olan açıları yükseltme ve bu plakalık değişikliği sonunda hem yaklaşma hem uzaklaşma için 30-35 arası bir yerlere çıkartmış olmalıyım. Açıdaki artış kadar arka tamponun zarar görmesini de önlemiş olacağım, zira eski halinde plakalık bir şekilde illa ki bir yerlere takılıyordu, hem alçak olduğu, hem de iç tarafı kürek gibi oyuk olduğu için takıldığı zaman sürtüp geçmiyor, tamponu asılttırıyordu. Şimdi tamponun en düşük seviyesi şase ve egzozla neredeyse aynı seviyeye geldiği için arabanın arkası sürtse dahi tamponun zarar görmeyeceğini umuyorum.

13. Evren UYANIK

Evren UYANIK Kamp II

Alınan Beğeni:
    2
    Web Sitesi:

İşlemler bitti. En zor kısım plakalığın olduğu yere yapılan ek parçanın sağlamlığı konusuydu. İleride tampon tekrar bir yere takılırsa ek yerlerinden çatlamaması için plastik kaynağın yanısıra telle destekli atkılar yaptırdım. Ustalar çarpmadığın sürece bir şey olmaz diyorlar, yine de yeterince sağlam oldu mu ben emin değilim, zaman gösterecek bakalım. Plastik tampon sonuçta, bir yere takılırsa yine çatlayabilir, ancak eskisine göre belirgin şekilde yükseldiği için biraz da dikkatli olarak ileride sorun yaşamayacağımı umuyorum.

14. Rüstem ÖNEL

Alınan Beğeni:
    0

güzel olmuş, güle güle kullan.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...