DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Arka Teker Kaynaklı Titreşim.

'OFF-ROAD TEKNİK' forumunda KLL tarafından 6 Eylül 2018 tarihinde açılan konu 430 kişi tarafından okunmuş, 8 cevap yazılmıştır

 1. KLL

  KLL Hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir.

  Mesaj:
  2.437
  Alınan Beğeni:
  329
  Şehir:
  Ankara
  Önden çeker Dodge journey aracımızın henüz çözemediğim bir balans benzeri problemi var. Ön aks kaynaklı yük altında belli olan majör bir vibrasyon sorunu vardı. Aracı aldığımda vardı. Bu sorunu yeni akslar alarak çözmüştüm. Orijinal 19 inc Michelin lastikleri ve fabrikasyon jantları var. Bu jant lastik kombinasyonu tamamen sağlam balans tam ve diğer aracıma takıp denediğimde kesinlikle titreşimsiz dönüyorlar. Her hızda sorunsuzlar.

  Ön değil de daha çok arka tekerleklerden gelen bir balans problemi gibi çünkü direksiyondan ziyade araç gövdesi titriyor hafifçe, 90 ve 110 km arasında bazen, direksiyona dahi yansıyan, mesela 1 tekerdeki 10 gram eksiklik gibi tarif edebileceğim, tahminimce tekerleklerdeki dönüş kusurlarının rezonanansı nedeniyle belirginleşip, hız değişiminde, yada uzun viraj dönüşlerinde sonra kaybolan yada azalan bir şey. her halukarda 100 km nin hemen altında sürekli gövde titreşimi oluyor hızı arttırınca bu kesiliyor. vites boştayken de bu titreşim aynı şekilde hız azalmaya başlayana kadar devam ediyor yani motor kaynaklı değil.

  Sorun nelerden kaynaklanabilir? İlk elden deneyimi olan varsa yardımcı olurmu?

  Ön diskler frende titreşim olmamasına rağmen torna edildi, ön akslar komple fabrikasyon parçalar ile yenilendi. lastikler sağlam ve proyalarda belirgin bir boşluk yok. rulman sesi de duymuyorum. ön takım sağlam ve boşluksuz. arka aksam da boşluksuz. aracın herhangi bir süspansiyon problemi bulunmuyor.
   
  Etiketler:

 2. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  1.828
  Alınan Beğeni:
  808
  Şehir:
  İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
  BU duruma aracın rezonansa girmesi deniyor.Sizinki hıza baglı bir rezonans olduğuna göre o hızlarda gitmeyin diyecegim kolay yoldan.Aracınızın rezonansa giriş sebebleri arasında aracınızın şu anki fiziksel yapısı durumuda var arabanın şeklini değiştiremiyeceginize göre elinizden geldiği imkanların müsaade kadar arabanın iç yapısını, yüklemesini değiştirin.Söz gelimi bir ön çamurluğa içten 10 kiloluk bir demir -kursun kütle bağlayın değişen bir şey varmı kontrol edin ve bu titreşimin oluşması ne tetikliyor dikkatle araştırın derim.
  Bu oluşum uzaktan kumandalı model helikopter yaparken benim ve diğer arkadaşların sıkça başına geliyordu çözüm olarak helikopterin dönen kütlesinin miktarını değiştirip o istenmeyen rezonanstan kurtuluyorduk.Bazen dönen pervanelerin en uclarına gramın kusuratları kadar agırlık ekleyip baze uygun yerlerinden eğeleyip bu sıkıntıdan kurtuluyorduk.
   

 3. KLL

  KLL Hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir.

  Mesaj:
  2.437
  Alınan Beğeni:
  329
  Şehir:
  Ankara
  Rezonansa giren tekerleklerden kaynaklı olduğunun farkındayım, ama her bir tekerin ve bence arka tekerler kaynaklı olan bir yalpa ve zıplama probleminin neden olduğu bir durum.

  Çünkü...

  Aracın orijinal tekerlerini diğer, aracımda denemeden önce ( denedim ve hatasız oldğuklarını bu gün gördüm) , 17 jant olan yan sanayi jantlarımı ve 0 km lastiklerimi bu araca taktım, önce ön tekerleri üzerinde makine ile balans yaptılar ve direksiyondaki hafif titreşimi aldılar. ertesi gün ben 100 km kadar yol yaptıktan sonra arka tekerleri de üzerinde balans yaptırmak istedim ve müthiş derecede uğraşmaları gerekti. arka lasitklerini her ikisi de hafifçe zıplıyordu ve bunu gözümle de gördüm.

  17 jantlar için mecburen spacer taktım çünkü kaliperler çok büyük ve takılıyorşar. spacerler flanşlı ve boşluksuz şekilde jantı göbekte tutabiliyorlar.

  soru şu, arka tekerlere bozuk iki jantı denk getirme olasılığım ne kadar yüksek. Eğer jant ve lastik düzügn ise bozuk flanşları arkaya takma olasılığım kaç ki deneme amaçlı flanşları daha önce de takıp çıkartmıştım.

  Spacer kaynaklı ise, CNC tezgahında yapıldıkları için ön yada arkaya takılanların aynı olduğunu düşünürsek elle takılan tek şey saplamalardır ve eğer eğik takılmış saplamalar var ise, bunlar jantların takılıp sıkılırken ufacık da olsa, ovalleşmesine neden olurlarmı?? (çünkü aynı jantlar makinede 0 balans çıkıyor lastik üzerinde takılı değilken de- makine merkezdeki deliklerinden tutup çeviriyor balans bildiğiniz üzere)
   

 4. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  1.828
  Alınan Beğeni:
  808
  Şehir:
  İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
  rezonanasa girmek için bir şeyin normalden farklı olması gerekmiyor.
   

 5. KLL

  KLL Hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir.

  Mesaj:
  2.437
  Alınan Beğeni:
  329
  Şehir:
  Ankara
  Peki sizce neyi değiştireyim rezonansa girdikleri yeri değiştirebilmek için? Mesela karşılıklı olarak balans ağırlığı eklesem arka tekerlerden bir tanesine?
   

 6. ince999

  ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

  Mesaj:
  1.828
  Alınan Beğeni:
  808
  Şehir:
  İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
  Olabilir arka lastiğin balansını bozmadan fazladan balans agırlığı eklettirip bir deneyin.ön arka lastikleri yerdeğiştirin sağ sol lastikleri yerdeğiştirin bir lastiği janttan çıkarıp şayet lastik dönüş yönlü değilse janta göre iç yanagı dış yanak yapın yani yuvarlanma yönünü değiştirin.Bagaja bidonla 50 kilo su koyun rezonansa girdiğinde değişiklik diye camları açıp kapatın işte bir şeyler yapın işte .
   

 7. freelander99

  freelander99 Kamp III

  Mesaj:
  868
  Alınan Beğeni:
  43
  sorun şaftta olabilir, şaft ı kontrol ettirin,
  sorun burçlarda olma olasılığı olabilir
  sorun arka tekerlek rulmanlarında olabilir,

  belli aralıkla olan vibrasyonun genel problemi bozuk burç veya rulman oluyor.

  lastikleri zaten balans yaptırmışsınızdır, sorun onlarda değildir.
  jantlarda yamukluk olabilir.

  düzgün bir balansçı aracı kaldırıp yandan döndürme makinası ile lastiği çevirip sorunu size söyler aslında eğer lastik jant veya rulman sa ortaya çıkar
   

 8. mauvais

  mauvais Kamp III

  Mesaj:
  900
  Alınan Beğeni:
  317
  Şehir:
  İstanbul
  bence de sorun arka şaft kaynaklı, yeni aldığımız araçta ankara dan gelirken 85-100 arası inanılmaz bir titreşim var içeride, yolcu koltuğu resmen masaj yapıyordu :smiley:

  önce arka olmak üzere şaftlara baktırın, balansları özellikle düzgün mü, vs..
   

 9. ALİ GÖK KJ

  ALİ GÖK KJ Kamp I

  Mesaj:
  152
  Alınan Beğeni:
  48
  araba önden çekişli.
   
  Servet Aydın ve mauvais bunu beğendi.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
BENZER KONULAR - Arka Teker Kaynaklı
 1. karavancı78
  Yanıt:
  51
  Okunma:
  27.417
 2. explorerbb
  Yanıt:
  19
  Okunma:
  13.410
 3. caglarci
  Yanıt:
  8
  Okunma:
  2.045
 4. yildizotoyedekparca
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  2.920
 5. ofrood
  Yanıt:
  92
  Okunma:
  19.775
 6. VoDaFoNeCeLL
  Yanıt:
  118
  Okunma:
  17.458
 7. nazifayvazoglu
  Yanıt:
  22
  Okunma:
  10.998
 8. bakkaladiyeciktim
  Yanıt:
  10
  Okunma:
  729
 9. SezginGunduz
  Yanıt:
  10
  Okunma:
  788
 10. senolakp
  Yanıt:
  2
  Okunma:
  468