Arka Teker Kaynaklı Titreşim.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KLL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,552

KLL

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir.
Yer
Ankara
Önden çeker Dodge journey aracımızın henüz çözemediğim bir balans benzeri problemi var. Ön aks kaynaklı yük altında belli olan majör bir vibrasyon sorunu vardı. Aracı aldığımda vardı. Bu sorunu yeni akslar alarak çözmüştüm. Orijinal 19 inc Michelin lastikleri ve fabrikasyon jantları var. Bu jant lastik kombinasyonu tamamen sağlam balans tam ve diğer aracıma takıp denediğimde kesinlikle titreşimsiz dönüyorlar. Her hızda sorunsuzlar.

Ön değil de daha çok arka tekerleklerden gelen bir balans problemi gibi çünkü direksiyondan ziyade araç gövdesi titriyor hafifçe, 90 ve 110 km arasında bazen, direksiyona dahi yansıyan, mesela 1 tekerdeki 10 gram eksiklik gibi tarif edebileceğim, tahminimce tekerleklerdeki dönüş kusurlarının rezonanansı nedeniyle belirginleşip, hız değişiminde, yada uzun viraj dönüşlerinde sonra kaybolan yada azalan bir şey. her halukarda 100 km nin hemen altında sürekli gövde titreşimi oluyor hızı arttırınca bu kesiliyor. vites boştayken de bu titreşim aynı şekilde hız azalmaya başlayana kadar devam ediyor yani motor kaynaklı değil.

Sorun nelerden kaynaklanabilir? İlk elden deneyimi olan varsa yardımcı olurmu?

Ön diskler frende titreşim olmamasına rağmen torna edildi, ön akslar komple fabrikasyon parçalar ile yenilendi. lastikler sağlam ve proyalarda belirgin bir boşluk yok. rulman sesi de duymuyorum. ön takım sağlam ve boşluksuz. arka aksam da boşluksuz. aracın herhangi bir süspansiyon problemi bulunmuyor.

Etiketler
BU duruma aracın rezonansa girmesi deniyor.Sizinki hıza baglı bir rezonans olduğuna göre o hızlarda gitmeyin diyecegim kolay yoldan.Aracınızın rezonansa giriş sebebleri arasında aracınızın şu anki fiziksel yapısı durumuda var arabanın şeklini değiştiremiyeceginize göre elinizden geldiği imkanların müsaade kadar arabanın iç yapısını, yüklemesini değiştirin.Söz gelimi bir ön çamurluğa içten 10 kiloluk bir demir -kursun kütle bağlayın değişen bir şey varmı kontrol edin ve bu titreşimin oluşması ne tetikliyor dikkatle araştırın derim.
Bu oluşum uzaktan kumandalı model helikopter yaparken benim ve diğer arkadaşların sıkça başına geliyordu çözüm olarak helikopterin dönen kütlesinin miktarını değiştirip o istenmeyen rezonanstan kurtuluyorduk.Bazen dönen pervanelerin en uclarına gramın kusuratları kadar agırlık ekleyip baze uygun yerlerinden eğeleyip bu sıkıntıdan kurtuluyorduk.

Rezonansa giren tekerleklerden kaynaklı olduğunun farkındayım, ama her bir tekerin ve bence arka tekerler kaynaklı olan bir yalpa ve zıplama probleminin neden olduğu bir durum.

Çünkü...

Aracın orijinal tekerlerini diğer, aracımda denemeden önce ( denedim ve hatasız oldğuklarını bu gün gördüm) , 17 jant olan yan sanayi jantlarımı ve 0 km lastiklerimi bu araca taktım, önce ön tekerleri üzerinde makine ile balans yaptılar ve direksiyondaki hafif titreşimi aldılar. ertesi gün ben 100 km kadar yol yaptıktan sonra arka tekerleri de üzerinde balans yaptırmak istedim ve müthiş derecede uğraşmaları gerekti. arka lasitklerini her ikisi de hafifçe zıplıyordu ve bunu gözümle de gördüm.

17 jantlar için mecburen spacer taktım çünkü kaliperler çok büyük ve takılıyorşar. spacerler flanşlı ve boşluksuz şekilde jantı göbekte tutabiliyorlar.

soru şu, arka tekerlere bozuk iki jantı denk getirme olasılığım ne kadar yüksek. Eğer jant ve lastik düzügn ise bozuk flanşları arkaya takma olasılığım kaç ki deneme amaçlı flanşları daha önce de takıp çıkartmıştım.

Spacer kaynaklı ise, CNC tezgahında yapıldıkları için ön yada arkaya takılanların aynı olduğunu düşünürsek elle takılan tek şey saplamalardır ve eğer eğik takılmış saplamalar var ise, bunlar jantların takılıp sıkılırken ufacık da olsa, ovalleşmesine neden olurlarmı?? (çünkü aynı jantlar makinede 0 balans çıkıyor lastik üzerinde takılı değilken de- makine merkezdeki deliklerinden tutup çeviriyor balans bildiğiniz üzere)

Peki sizce neyi değiştireyim rezonansa girdikleri yeri değiştirebilmek için? Mesela karşılıklı olarak balans ağırlığı eklesem arka tekerlerden bir tanesine?

Olabilir arka lastiğin balansını bozmadan fazladan balans agırlığı eklettirip bir deneyin.ön arka lastikleri yerdeğiştirin sağ sol lastikleri yerdeğiştirin bir lastiği janttan çıkarıp şayet lastik dönüş yönlü değilse janta göre iç yanagı dış yanak yapın yani yuvarlanma yönünü değiştirin.Bagaja bidonla 50 kilo su koyun rezonansa girdiğinde değişiklik diye camları açıp kapatın işte bir şeyler yapın işte .

sorun şaftta olabilir, şaft ı kontrol ettirin,
sorun burçlarda olma olasılığı olabilir
sorun arka tekerlek rulmanlarında olabilir,

belli aralıkla olan vibrasyonun genel problemi bozuk burç veya rulman oluyor.

lastikleri zaten balans yaptırmışsınızdır, sorun onlarda değildir.
jantlarda yamukluk olabilir.

düzgün bir balansçı aracı kaldırıp yandan döndürme makinası ile lastiği çevirip sorunu size söyler aslında eğer lastik jant veya rulman sa ortaya çıkar

bence de sorun arka şaft kaynaklı, yeni aldığımız araçta ankara dan gelirken 85-100 arası inanılmaz bir titreşim var içeride, yolcu koltuğu resmen masaj yapıyordu :smiley:

önce arka olmak üzere şaftlara baktırın, balansları özellikle düzgün mü, vs..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri