DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Artvin'de Çığ Nedeniyle Mahsur Kalan Kayakçılar

'KIŞ SPORLARI' forumunda YOL tarafından 15 Ocak 2007 tarihinde açılan konu 2284 kişi tarafından okunmuş, 1 cevap yazılmıştır

 1. YOL

  YOL SEDAT AÇIL

  Mesaj:
  10.276
  Alınan Beğeni:
  297
  Meslek:
  Fotoğrafçı, Belgesel Yönetmeni
  Şehir:
  İstanbul, Kurtköy
  Web Sitesi:
  http://www.sedatacil.com
  Çağrı İşareti:
  TB2FKL
  Artvin'de kayak yaptıkları Saçinka Tepesi'nden dönerken çığ nedeniyle yolun ulaşıma kapanması sonucu mahsur kalan kayakçılardan bir grubun yürüyerek yakındaki bir köye ulaştığı bildirildi.

  Mahsur kalan grupla birlikte olan Artvin Kayak İl Temsilcisi Haşmet Turan, kendisine telefonla ulaşan AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karçal Dağı'nın 2050 rakımlı Saçinka Tepesi'nde kayak yaptıktan sonra Artvin'e dönen 25 dağcı ile ailelerinden oluşan yaklaşık 70 kişilik grubun, çığ nedeniyle ulaşıma kapanan Ahlat köyü mevkisinde mahsur kaldıklarını söyledi.

  Mahsur kalanlardan bir grubun yürüyerek yakındaki bir köye ulaştıklarını belirten Turan, ''Olay yerinde 48 kişi kaldık. Araçlarımızın yakıtları azaldı. Grupta ailelerin çocukları var. Kar yağmaya devam ediyor. Bir an önce kurtarma ekiplerinin bize ulaşmasını bekliyoruz'' dedi. Öte yandan, mahsur kalan grubu kurtarmak için yola çıkan İl Özel İdaresi ekiplerinin kar ve tipi nedeniyle güçlükle ilerleyebildikleri, kayakçıların mahsur kaldıkları bölgeye yakın oldukları belirtildi.

  Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu'nun kurtarma çalışmalarını bizzat takip edip mahsur kalan grup ve kurtarma ekipleriyle temas kurarak sık sık bilgi aldığı bildirildi.

  ARTVİN VALİSİ AYDOĞDU: "MAHSUR KALAN 48 KİŞİYE ULAŞILDI"

  Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, çığ nedeniyle ulaşıma kapanan yolda mahsur kalan kayakçılar ve ailelerinden oluşan 48 kişilik gruba ulaşıldığını bildirdi. Aydoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karçal Dağı'nın 2050 rakımlı Saçinka Tepesi'nde kayak yaptıktan sonra Artvin'e dönen 25 dağcı ile ailelerinden oluşan yaklaşık 70 kişilik grubun, çığ nedeniyle ulaşıma kapanan Ahlat Köyü mevkinde mahsur kaldıklarını anımsattı.

  Grubun bir kısmının yürüyerek yakındaki köye ulaştıklarını, kayakçılar ile ailelerinden oluşan 48 kişinin ise araçların içinde beklediklerini belirten Aydoğdu, "Grubun mahsur kaldığını öğrenince hemen İl Özel İdaresi ve çeşitli kurumlardan iş makinelerini olay yerine gönderdik. Etkili kar ve tipi nedeniyle çalışmalar güçlükle sürdürüldü. Yaklaşık 8 saatlik çalışma sonunda 48 kişiye ulaşıldı" dedi.

  Vali Aydoğdu, gruptaki 18 kişinin Türk Telekom'a ait kar üstü aracına alındığını kaydederek, "İl Özel İdaresi'ne ait araçlar önde ilerliyor, gruptakiler de 5 araçla iş makinelerini takip ediyor, Ahlat köyü yakınlarında DSİ 26. Bölge Müdürlüğüne ait bina var. Olay yerine yaklaşık 22 kilometre uzaklıkta. Gruptakileri bu binaya getirerek, yiyecek ihtiyaçlarını karşılayacağız" diye konuştu.

  Aydoğdu, gruptakilerin sağlık sorunu bulunduğuna dair kendilerine herhangi bir bilgi ulaşmadığını, ancak her ihtimale karşı DSİ 26. Bölge Müdürlüğü binasına sağlık ekibi gönderdiklerini ifade etti. Vali Aydoğdu, kendisinin de gruptakilerle görüşmek üzere söz konusu binaya gideceğini söyledi.
   
  Etiketler:

 2. YOL

  YOL SEDAT AÇIL

  Mesaj:
  10.276
  Alınan Beğeni:
  297
  Meslek:
  Fotoğrafçı, Belgesel Yönetmeni
  Şehir:
  İstanbul, Kurtköy
  Web Sitesi:
  http://www.sedatacil.com
  Çağrı İşareti:
  TB2FKL
  Artvin'de Mahsur Kalan 48 Kişiye Ulaşıldı

  Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, çığ nedeniyle ulaşıma kapanan yolda mahsur kalan kayakçılar ve ailelerinden oluşan 48 kişilik gruba ulaşıldığını bildirdi.

  Aydoğdu, yaptığı açıklamada, Karçal Dağı'nın 2050 rakımlı Saçinka Tepesi'nde kayak yaptıktan sonra Artvin'e dönen 25 dağcı ile ailelerinden oluşan yaklaşık 70 kişilik grubun, çığ nedeniyle ulaşıma kapanan Ahlat Köyü mevkinde mahsur kaldıklarını anımsattı.

  Grubun bir kısmının yürüyerek yakındaki köye ulaştıklarını, kayakçılar ile ailelerinden oluşan 48 kişinin ise araçların içinde beklediklerini belirten Aydoğdu, “Grubun mahsur kaldığını öğrenince hemen İl Özel İdaresi ve çeşitli kurumlardan iş makinelerini olay yerine gönderdik. Etkili kar ve tipi nedeniyle çalışmalar güçlükle sürdürüldü. Yaklaşık 8 saatlik çalışma sonunda 48 kişiye ulaşıldı” dedi.

  Vali Aydoğdu, gruptaki 18 kişinin Türk Telekom'a ait kar üstü aracına alındığını kaydederek, “İl Özel İdaresi'ne ait araçlar önde ilerliyor, gruptakiler de 5 araçla iş makinelerini takip ediyor, Ahlat köyü yakınlarında DSİ 26. Bölge Müdürlüğüne ait bina var. Olay yerine yaklaşık 22 kilometre uzaklıkta. Gruptakileri bu binaya getirerek, yiyecek ihtiyaçlarını karşılayacağız” diye konuştu.

  Aydoğdu, gruptakilerin sağlık sorunu bulunduğuna dair kendilerine herhangi bir bilgi ulaşmadığını, ancak her ihtimale karşı DSİ 26. Bölge Müdürlüğü binasına sağlık ekibi gönderdiklerini ifade etti. Vali Aydoğdu, kendisinin de gruptakilerle görüşmek üzere söz konusu binaya gideceğini söyledi.
   

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...