Astronomi Fotoğrafçılığı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan astrophotographer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,181

astrophotographer

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar,

Akdeniz Üniversitesi Fotoğraf Bölümü öğrencisiyim. Bitirme projesi ve bir kitap hazırlığı kapsamında astronomi fotoğrafçılığı ile ilgileniyorum. Farklı farklı bir çok yerde kamp kurup fotoğraflar ve videolar çekerek bir sene geçireceğim. Buradan ara sıra fotoğraflar paylaşıp görüşlerinizi, kamp yeri ile ilgili fikirlerinizi, gittiğiniz yerlerle ilgili tecrübeleriniz ve önerilerinizi almak istiyorum.
Şimididen teşekkürler :smiley:

İlk kampımı Antalyada gerçekleştirdim. İlk kampın ilk fotoğrafını paylaşmak istiyorum..

1gez

Etiketler

Merhaba,

Öğrencilik yıllarımdan beri hala keyifle uğraşırım böyle projelerle. Yüklediğin fotoğrafı görmüştüm ama maalesef tam forum yazılımı değişikliği sırasına denk geldi ve 7-10 gün kadar daha forumdaki eski fotoğraflar görüntülenemeyecek. Tekrar ekleyebilirsen çok iyi olur.

Bu arada mayıs sonunda Antalya Bakırlıtepe'deydim. Tüm aksiliklere rağmen bir kaç kare çekebildim.

Bakırlıtepe 2500m zirvede hala erimemiş kar ve fena bir rüzgar vardı. Bu fotoğrafı çekmenin bedeli 10 gün boyunca atlatamadığım soğuk algınlığı, kısılmış bir ses ve tıkalı kulaklar. Ama o manzaraya şahit olmanın keyfi tarif edilemez. Evrenin içindeki küçüklüğümüzü, etrafımızda görebildiklerimizden başka hiçbir şeyi bilememenin cahilliğini ve keşfedilecek sonsuz bir evrenin varlığını düşünürken kendinizden geçiyor, soğuğu bile hissedemiyorsunuz. Kendimizi hapsettiğimiz şehirlerdeki ışık kirliliği gökyüzünü öyle bir kamufle ediyor ki, bırakın başımızın hemen üstünde bize göz kırpan galaksileri ve gezegenleri, yıldızları bile göremiyoruz. Bulutsuz ve aysız bir gecede şehir ışıklarından uzak bir yerlerde fenerlerinizi kapatın, yeşilliğe uzanın, Kitaro amcanın Silk Road'unu açın ve bir kaç dakika sonra başlayacak gösteriyi bekleyin...

DSC 0023

Son düzenleme:

Merhaba arkadaşlar,

Akdeniz Üniversitesi Fotoğraf Bölümü öğrencisiyim. Bitirme projesi ve bir kitap hazırlığı kapsamında astronomi fotoğrafçılığı ile ilgileniyorum. Farklı farklı bir çok yerde kamp kurup fotoğraflar ve videolar çekerek bir sene geçireceğim. Buradan ara sıra fotoğraflar paylaşıp görüşlerinizi, kamp yeri ile ilgili fikirlerinizi, gittiğiniz yerlerle ilgili tecrübeleriniz ve önerilerinizi almak istiyorum.
Şimididen teşekkürler :smiley:

İlk kampımı Antalyada gerçekleştirdim. İlk kampın ilk fotoğrafını paylaşmak istiyorum..

Kayseri'ye Erciyes'ten fotoğraf çekmeye de beklerim :smiley:

Işık kirliliği git gide artıyor. Arkada görülen Bolayır ve Gelibolu'nun ışıkları. Bunlar pek rahatsız etmiyor ama Erikli'nin ışıkları daha fena. Hele bir de havaya projektör tutarlarsa fotoğraf iptal oluyor.

Hepsi bir birinden güzel kareler ellerinize sağlık ben de bir kaç kare ekleyip sayfalarımın tanıtımını yapayım.
Astrophotographyturkey🇹🇷 instagram.com/astrophotographyturkey ve twitter.com/AstroPhotoTurk
şahsi instagram hesabım da isntagram.com/hexametaphosphate
6E0514EC D2D4 4FFB 8BD0 9EEA9CB530A4

E2FF60F2 D30A 4D36 A771 BCC63A0370EC

F70A473E C5FA 41AC B539 FABECBC0A448

CD7C7016 1D1E 488D 8A0B E5686751E077

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.