Avrupa Da Şehir Içi Ücretsiz Park Yerleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kartalveat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 84
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,285

kartalveat

Zirve
Yer
İSTANBUL
Merhaba ,Avrupayı arabası veya karavanı ile dolaşmış olanlar yada avrupada yaşayan dostlara;

Gittiğim şehirlerde , tarihi yanında ,oranın yaşam tarzını ,sosyal hayatını görmek için küçük yerlerde en az 1 gece konaklamalı , orta ve büyük şehirlerde en az 4 gece konaklamalı olacak.(roma-florensa-zürih ,kopenag,münih gibi düşünün...)

Sorun şu; şehir içi araba park yerlerinin saatlik ücretlerinin çok fazla olması .

Ücretsiz park alanları ( zaman zaman geceleme de yapılacak) nasıl buldunuz (sora sora bağdat bulunur haricinde )

Bunun için kamping yerlerini gösteren programlar dışında programlar varmı?

Sizlerin kaldığınız; şehir içi park yerlerini ; şehir/Ülke ve park ları koordinat olarak daha önce kaydetmiş iseniz bu başlık altına yazabilirmisiniz.

arabayı park ettiğimde ; şehire hemen yada kolaylıkla en kısa sürede ulaşabilmek, gerektiğinde geceleyebilmek için ve uzun sürecek gezi de gereksiz park ücretleri harcama yerine, o park paralarını yerel tadları tadabilecek yada müze girişlerine ,çevre gezilerine ayırabilceğim bütcem olmuş olacak.

Hangi ülke yada hangi şehir hangi kasaba köy olsun fark etmez...Ben güzargah planmam içinde kalacak olanları tasnif edeceğim.
Bu başlık altında benim gitmeyeceğim bir nokta da olsa, belki başka bir gezginin işine mutlaka yarayacaktır.

Dört gözle ve heyacanla vereceğiniz yanıtları ve yönlendirmelerinizi bekliyorum.
İyi günler hepinize ...

Etiketler
ilk mesaj benden olsun yunanistan pireye gelirseniz pire limanında yolcu gemilerinin bakım için yanaştıkları bir liman var ( öyle bizim tersaneler gibi değil :smiley: )burada kalınabilir ben şuan burdayım karavanımla değil iş icabı. burdan atinaya akropolise gidiş yarım saat yine paşalimanı yakın ki burda uygun fiyata çok çeşitli balık ürünlerinini uygun fiyata yiyebilirsiniz.
koordinatları:
37.949088
23.604115

ilk mesaj benden olsun yunanistan pireye gelirseniz pire limanında yolcu gemilerinin bakım için yanaştıkları bir liman var ( öyle bizim tersaneler gibi değil :smiley: )burada kalınabilir ben şuan burdayım karavanımla değil iş icabı. burdan atinaya akropolise gidiş yarım saat yine paşalimanı yakın ki burda uygun fiyata çok çeşitli balık ürünlerinini uygun fiyata yiyebilirsiniz.
koordinatları:
37.949088
23.604115
Bilgilendirme için teşekkür ederim size
yunanistan gezeceklerim arasında ve özellikle balık ve ahtapot ızagara doyasıya yemeği düşünüyorum.
deneyiminize göre özel lezzeti olan bir balıkcı yada restoranda varmı önereceğiniz (fiyat uygunluğu da uygun olacak ki doyasıya yeyebileyim. :smiley: )

IMG 0967

campercontact isimli uygulamada avrupadaki ücretli ve ücretsiz karavan parklarını görebilirsiniz

Ekli dosyayı görüntüle 61125

campercontact isimli uygulamada avrupadaki ücretli ve ücretsiz karavan parklarını görebilirsiniz
Bilgi için teşekkür ederim size .Bu uygulama konaklama açısından faydalı olur. Bunu da kaydettim.İnceleyeceğim.Fakat ben daha çok şehir,kasaba gibi yerleşim yeri içinde veya çok yakınındaki ücretsiz park yerleri arıyorum.
Aracı park edince hemen şehir veya kasabanın içine atmayı düşünüyorum.Saatlerce dolaşmayı ,soluklanıp bir şeyler atıştırmayı ,içmeyi ,akşamda araca yürüyerek dönmeyi yada bir toplu taşıma aracı ile en kısa sürede park ettiğim yere ulaşmak istiyorum.Öncelik arabamı park ettiğim yere yürüyerek ulaşmak, o olmazsa da en kısa süreli toplu taşıma araçları ile ulaşabilmek.
kampinglerin bir çoğu sanırım yerleşim yerlerinden bir hayli uzak olabiliyor,yada toplu taşıma araçları olmayabiliyor.

Sehir icerisine bedava park yeri ancak belli saatler araliginda veya tatil gunleri bulabilirsiniz.Sehre ve bolgeye gore degisiyor. Ben gitmeden o sehrin parklarini google da ariyorum.

Diyelim ki şehir içinde parasız park yeri bulduk,neye güvenerek aracımızı kilitleyip bırakıp yaya gezmeye gideceğiz.Hırsızlarında aradıkları bu değilmi?
Risk yoksa eglence de yok. Hayat bu degil mi zaten? Kimi risk alir ornegin Paris'te Eyfel'in altinda geceler, kimi de sehir disinda guvenlj kampingte kalip 45 dakika trenle sehre gelir.

Risk yoksa eglence de yok. Hayat bu degil mi zaten? Kimi risk alir ornegin Paris'te Eyfel'in altinda geceler, kimi de sehir disinda guvenlj kampingte kalip 45 dakika trenle sehre gelir.
risk her yerde var.aleni aptallık derecesinde alınmayan riskler ,yaşamda kolaylık sağlayabilir.Bu nedenle size katılıyorum.
Benzer şey güzelim Türkiye'mizde olmuyor mu ?Evin sokağına park ediyorsun,sabah uyanınca cam kırılmış ,içinde bir şeyler araştırılmış..hatta daha vahimi vandallık la araca zarar verilmiş hatta yakılmış bile olabilir yada çalınmışta olabilir....

Diyelim ki şehir içinde parasız park yeri bulduk,neye güvenerek aracımızı kilitleyip bırakıp yaya gezmeye gideceğiz.Hırsızlarında aradıkları bu değilmi?

Şehir içi ücretli park otomatlara para ödesinizde başında ,İspark görevlisi gibi bir görevli mi var ?.O da sokak yada cadde üzeri ...Başına bir iş gelecekse zaten gelir ....
Ücretsiz park yerleri derkende, dağ başını, kuş uçmaz izbe köşeleri sıkıntılı mahalleri kast etmemiştim...
Fakat sizde haklısınız..Oralar kadar gidip te arabayı yerinde bulamamak... yada araba içinde ne var ne yok hepsinin götürülmesi de ciddi sıkınıtı ve kabus olur...

Ücretsiz park önerileri gelsin... yerinde içim rahat etmez ise dediğinzi gibi para bayılmak durumund a da kalabilirim.. o zaman yapacak bir şey yok demektir.
Öncelik daha az maliyet için ücretsiz yerler....

Avrupada otoparklar akşam dokuzdan veya gece onikiden sonra ücretsiz olduğundan akşama doğru geldiğinizde bir iki saatlik otopark ücreti ile sabaha kadar kalabilirsiniz

Avrupada otoparklar akşam dokuzdan veya gece onikiden sonra ücretsiz olduğundan akşama doğru geldiğinizde bir iki saatlik otopark ücreti ile sabaha kadar kalabilirsiniz
bu bir seçenek.gece konaklamadan tasarruf edilebilinir.Yani şehir içinde aracı ücretsiz bırakıp gezme imkanı yok gibi bir şey öyle mi anlamalıyım.
Burası Türkiye genelde rast gele ücretsiz bir sokağa bırak arabanı çek dolaş mantalitesi avrupa da sökmüyor mu ? Dini imanları bunların para mı?
Arabası veya karavanı ile gezen herkez ücretli kamping ve ücretli park yerlerinde bırakıp şehir turu attılarsa onları tebrik ediyorum.
Buna can ve para dayanır mı (gelire göre kişiden kişeye elbette değişir, buna sözüm yok ..)
bunlara birde otoban,köprü,yol vs ücreti eklediğinde hotel yorumlarına bakarak günlük uygun maliyetli kalacak yer bulmak daha ekonomik olmaya başlayacak neredeyse.
İyi planlama ile avrupa içinde ucu uçak bileti,otobüs bilet vs bulmak ve ülkeden ülkeye gezmek mümkün zaten.
Amaç araba ile herkezin gidemediği yerlere de gidebilmek, turistik rağbetin belki yoğun olmadığı fakat görüldüğünde iyiki burayı ölmeden görmüşüm diyebilmek.....
bir kasaba da, bir köydeki yaşamı,, ahengi izleyebilmek.Sosyalleşebilmek....
Araba şart... karavan olursa daha iyi olur...
Fakat ücretsiz park yeri daha da şart...Günde 15-30 euro park yerine (kamping değil ) verilmesi fikrine soğuk duruyorum ve manasız buluyorum...
O parayı ; yemek ,içme,eğlenme bütcesine eklerim . diye düşünmüştüm....
bu yolda şu ana kadar umut ışığıda göremedim gibi....
Yada Türk'üz.. Yaradana sığınıp, kazan kepce usulü ,uygun ücretsiz park yeri için boş yere zaman harcarım...
demek evdeki hesap bağdata pardon avrupaya uymadı....

Roma,floransa,amsterdam,paris gibi şehirlerin merkezlerinde bırakın ücretsiz park yerini ücretlisini bile bulmak büyük sorun,karavan küçük araç olmadığından her otoparkada giremiyorsunuz bizim karavan 13m3 olduğundan biraz avantaj sağladı.şehir merkezlerinden beş altı durak uzaklıktaki metro istasyonlarında otoparklar oluyor bunların ücreti merkeze göre oldukça hesaplı park sorununa alternatif olarak düşünebilirsiniz. IMG 7596 IMG 8060 IMG 7173 IMG 6650

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

SON KONULAR

Geri