Avrupa‘ Da Yeni Konaklama Olanakları – Türkiye‘ Ye Örnek Olabilir.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,556

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
Korona salgını sonucu kampinglerde ve karavanparklarda yer bulma sıkıntısını çözmek için Almanya‘ da yeni bir konaklama olanağı oluștu ama devamlı olacağa benzer. Yeri olan ama kapitali olmayan insanlara da ilaveten para kazanma olanakları sağlanıyor. Son günlerde gazete ve televizyon haberlerinde sık dile getirilen bir konu.

Home | Pop-Up Camps

Pop-Up Camps ne diyor:

"Bir bahçeniz, evinizin arkasında avlunuz veya göl kenarında bir yeriniz var mı? Boş alanınızı çadır kurma yeri veya karavanpark alanı olarak kiraya verin!

Çok çaba harcamadan birkaç avro ilave olarak kazanın. Fiyat, program, ev kuralları ve kampçılarla nasıl etkileşime gireceğinizi siz belirlersiniz."

Booking.com veya benzeri kurulușlar nasıl tatil evleri rezervasyonu yapıyorlarsa Pop-Up camps‘ da çadır ve karavanla konaklanabilecek yerlerin rezervasyonunu yapıyor.

Burada önemli olan, çadır ve karavancılara konaklama yeri sunmak için fazla yatırıma gerek olmaması. Yer kiralamyı zaman olarak sınırlandırmanın mümkün olması.

Pop-Up Camps yeri olanlara mevzuat yönünden de bilgiler veriyor.

Türkiye için de bir örnek olabilir diye düșünüyorum.

Son düzenleme:

Etiketler

Eğer imkanım olsa ben evimin bahçesinde karavancı ağırlamak isterdim. Değişik kültürler, değişik insanlar gelip evin bahçesinde kamp yapacaklar mesela ne kadar zevkli olur.

Sizin bahçenizde kalmak isteyen çok insan olacaktır, onlar içinde zevkli olacaktır.

Konuyu biraz açayım.

Ben balıkçı olarak tercih ederim ama, her zaman deniz, göl veya bir su kenarı olması gerekmez. Özellikle şehirde yaşayanlara, onlarca km uzakları görebileceğimiz bir arazide, insanlardan uzakça bir yerde, buğday tarlaları arasında da gecelemenin de bir zevki var. Türkiye‘ de de lavanta ekiliyor. Lavanta tarlaları arasında, lavanta kokusunu teneffüs ederek konaklamak nekadar güzel olur.

Türkiye’de köyden şehire göç nedeniyle bir çok köylünün değerlendiremediği arazisi vardır. şehirde yaşayan çocuklar için köy hayatı heyecan verici olabilir. Kendi çocuklarımdan biliyorum, köylük bir yerde eşekle gezmeyi şehir çocukları kolay unutmazlar.

Başlangıçta uygun arazisi olanları bulmak, ikna etmek zaman alır ama gün gelir insanlar benim arazimi de kiraya ver diye gelirler.

Ben Türkiye‘ de yaşasam bu işe girişirdim. :smiley:

Türkiye'de dolaşımda olan karavan sayısı yetersiz. İnsanlar büyük ölçüde tatili deniz tatili olarak görüyor ve öyle değerlendiriyorlar. Kocaman kamp alanları yapılmış ama deniz kenarı değilse bunların çoğu yılın büyük bir bölümünde boşlar. Öncelikle dolaşımdaki karavan sayımızın artması gerekiyor sonra da biraz zihniyetlerin değişmesi lazım. Bizde deniz kenarı kampingler bile ancak haftasonları veya bayramda güzel iş yapar haldeler.
Bir de bizde nereden çıktıysa ben kampinge para vermem diyen bir akım türedi, Üstelik bu kimseler kendilerini özgür veya gerçek karavancı olarak görüyor kamp yerlerine gidenleri kendilerince aşağılıyorlar bile. Karavanlara para vermeye başladık. Kamp yerlerinin sorunları da zamanla çözülecek değişik fiyatlı alternatifler türeyecektir diye umuyorum. Yine de daha yolun başındayız.

Hüseyin Bey, yine farklı ve üzerinde tartışması keyifli olacak bir konu başlığı açmışsınız. gerçekten mükemmel bir alternatif olduğunu düşünüyorum. aslında benzer şekilde bir uygulama senelerden beri var. ancak çoğu yaz sezonunda kullanılıyor. mesela kadırga da bir çok zeytinlik yaz aylarında kamping olarak değerlendiriliyor. bahsettiğiniz şekilde daha donanımlı ve tanımlamış, derli toplu bir şekilde yapılırsa hem kampçılar karavancılar hem mülk sahipleri kazanır. Bu konunun ülkemizin ekonomik şartları ve toplumun gittikçe değişen yapısı nedeniyle artı ve eksileri olacağını düşünüyorum. ben ilk aklıma gelenleri sıralayacağım
artılar:
* insanımız (genellikle) misafirperverdir, konuklarını iyi ağırlar ve korur. yola çıkarken unuttuğunuz bir şeyi konakladığınız yerden karşılıksız temin edebilirsiniz, güvenlik kaygınız olmaz. atık boşaltma, wc duş, enerji ve temiz su temini hatta çamaşır yıkama mümkün olabilir. yeni rotalar oluşur, ertelediğimiz ya da gitmekten vazgeçtiğimiz yerleri görme şansımız olabilir.
eksiler:
* görmeyi istediğiniz ile gördüğünüz farklı olabilir, sizin arka bahçe olarak düşündüğünüz yer komşunun ahırı ile yan yana olabilir. fırsatçılar ortaya çıkabilir (ben çıkabilir yazayım siz '' çoğu fırsatçı '' okuyun :smiley: ) bilhassa o saatten sonra nereye gidebilirim diyeceğiniz durumlarda fiyat farkı ödemek, elektrik ve su vb şeyler için ekstra ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

bahçesini, arazisini değerlendirmeyi düşünenlerin atıl alanları bakıma kavuşur, değerlenir ve para kazandırır. ancak bu alan evin bahçesi ya da yakınında bir yer ise pek yalnız kalamazsınız ister istemez ortak alanlar oluşur. mutfağınızı, wc yi belki de banyonuzu paylaşmak rahatsız edici olabilir. rahatsızlık verebilecek insanlarla karşılaşabilrsiniz. yaptığınız yatırımın karşılığını almak düşündüğünüzden uzun sürebilir.

Hüseyin Bey, yine farklı ve üzerinde tartışması keyifli olacak bir konu başlığı açmışsınız. gerçekten mükemmel bir alternatif olduğunu düşünüyorum. aslında benzer şekilde bir uygulama senelerden beri var. ancak çoğu yaz sezonunda kullanılıyor. mesela kadırga da bir çok zeytinlik yaz aylarında kamping olarak değerlendiriliyor. bahsettiğiniz şekilde daha donanımlı ve tanımlamış, derli toplu bir şekilde yapılırsa hem kampçılar karavancılar hem mülk sahipleri kazanır. Bu konunun ülkemizin ekonomik şartları ve toplumun gittikçe değişen yapısı nedeniyle artı ve eksileri olacağını düşünüyorum. ben ilk aklıma gelenleri sıralayacağım
artılar:
* insanımız (genellikle) misafirperverdir, konuklarını iyi ağırlar ve korur. yola çıkarken unuttuğunuz bir şeyi konakladığınız yerden karşılıksız temin edebilirsiniz, güvenlik kaygınız olmaz. atık boşaltma, wc duş, enerji ve temiz su temini hatta çamaşır yıkama mümkün olabilir. yeni rotalar oluşur, ertelediğimiz ya da gitmekten vazgeçtiğimiz yerleri görme şansımız olabilir.
eksiler:
* görmeyi istediğiniz ile gördüğünüz farklı olabilir, sizin arka bahçe olarak düşündüğünüz yer komşunun ahırı ile yan yana olabilir. fırsatçılar ortaya çıkabilir (ben çıkabilir yazayım siz '' çoğu fırsatçı '' okuyun :smiley: ) bilhassa o saatten sonra nereye gidebilirim diyeceğiniz durumlarda fiyat farkı ödemek, elektrik ve su vb şeyler için ekstra ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

bahçesini, arazisini değerlendirmeyi düşünenlerin atıl alanları bakıma kavuşur, değerlenir ve para kazandırır. ancak bu alan evin bahçesi ya da yakınında bir yer ise pek yalnız kalamazsınız ister istemez ortak alanlar oluşur. mutfağınızı, wc yi belki de banyonuzu paylaşmak rahatsız edici olabilir. rahatsızlık verebilecek insanlarla karşılaşabilrsiniz. yaptığınız yatırımın karşılığını almak düşündüğünüzden uzun sürebilir.

Sinan Bey, Türkiye’de karavancılar ve karavancılık çok az tanınıyor daha da kötüsü bürokraside ve politikada karavancılığı tanımayanlara tanıtımı lafla-yazıyla yapmak imkansız gibi. Bir örnek: 2013 yılında yerel bir internet gazetesininde yardımıyla Gelibolu’da bir karavanpark için bir kampanya başlattık. Kampanya‘ ya Gezenbilir’den ve Alman Karavan Forumdan (Wohnmobilforum de) çok sayıda arkadaş destek verdi ama belediye reisini ikna edemedik.

Vaktiniz olursa bir göz atın:

GELİBOLU KARAVAN TURİZMİNDEN PAYINI ALMALI - Gelibolu Gaste - Gelibolu Haberleri - Gelibolu`nun Haber ve Yaşam Portalı

Gelibolu´da Karavanpark

Pop-Up Camps düşüncesi karavancılığın tanıtımında bir çözüm olabilir.

Alman Karavan Forumda Türkiye’yi gezen karavancılar, Türkiye’de yaşadıkları misafirperverliği anlatmakla bitiremezler. Insanlarımızın Avrupa’da hemen hiç karşılasmadığım bir özelliği de, para kazanacak olanak yaratma konusundaki yaratıcılıkları.

Türkiye’de karavancıların en yoğun olduğu yer Istanbul olsa gerek. Istanbul çevresinde, deniz kıyılarında, köylük yerlerde, karavancıların hafta sonlarını geçirebileceği çok sayıda yerin olduğunu düşünüyorum. Sorun bu yerlerle Istanbul karavancılarını bir araya getirebilmek. Ilk önce 10 karavanpark yeri ve 50 karavancı ile başlanabilir. Hymer‘ de bir karavanla işine başladı. :smiley:Arazi sahipleri için bir diğer gelir kaynağı da, karavanları tatil dışında arazilerine koyarak gelirlerini artırabilirler.

Çocuklarımız küçükken Münih’te yaşıyorduk. Münih çevresindeki köylerde bir kaç defa tatilimizin bir kısmını geçirdik. Çocukları çok zaman ahırda inekleri besleyen, ahırı temizleyen çiftçi aileye yardım ederlerken gördüm.

Bu tip yerlere gelen karavancinin nazik, saygılı, sorumluluk sahibi olması gerekir. Forumda bile tartışmalarda nezaket olmuyor.
Parasını verdim diyerek, karavanci kendini bahçenin sahibi kabul ederse çok sıkıntı çıkarır.

Hüseyin Bey, söz bir şekilde çanakkale' ye geldiğinde hep içim sızlar. iş ve eş nedeniyle ayrı düştüğüm bir parçamdır. vakti zamanında çanakkale izcileri olarak biz de bürokrasiyi aşmak için çok çabalamıştık. tarihi yarımada için çok güzel şeyler planlamıştık. orman yangınlarına karşı izciler yangın vb tehlikeli durumlar için gözcülük yapacak, ziyaretçilere rehberlik hizmeti verecek ve ihtiyaç halinde yardım edecekti. tek istediğimiz kapatepe orman kampında sabit kamp kurmak için bir yer ve bungalov yapabilmek için malzeme teminiydi. maalesef o zamanlarda federasyon taht oyunlarına sahne oluyor, ilimiz de nasibini alıyordu. o kadar çalışmanın sonunda tek bir şeyi hayata geçirebildik atıkların doğada yok olma süreleri panosu. bugün hala orman kampları vb gibi pek çok yerde görebileceğiniz üzerinde pil, pet şişe, cam gibi atıkları olduğu panoların hikayesi böyle. yarım kalış bir projeden kalanlar.
pop-up camp konsuna tekrar dönecek olursak, karavan özellikle pandemi sürecinde ülke genelinde bilinirliği artan ve ilgi çeken bir konu oldu. eksikler olsa da umut verici, zaman içinde mutlaka girişimler olacaktır. sizin de bahsettiğiniz gibi bunun için çok uygun yerler ve potansiyel işletmeci ve müşteriler var. bir zamanlar hobi bahçeleri de çok bilinmiyordu, şimdi bir çok yerde insanlar tarlalarını bahçelerini küçük parçalara bölüp hobi bahçesi olarak kiraya veriyor. belki uygun konumdaki hobi bahçeleri de pop-up camp a evrilebilir. bu konuyu tartışmaya devam etmeliyiz, selamlar...

Hüseyin Bey, söz bir şekilde çanakkale' ye geldiğinde hep içim sızlar. iş ve eş nedeniyle ayrı düştüğüm bir parçamdır. vakti zamanında çanakkale izcileri olarak biz de bürokrasiyi aşmak için çok çabalamıştık. tarihi yarımada için çok güzel şeyler planlamıştık. orman yangınlarına karşı izciler yangın vb tehlikeli durumlar için gözcülük yapacak, ziyaretçilere rehberlik hizmeti verecek ve ihtiyaç halinde yardım edecekti. tek istediğimiz kapatepe orman kampında sabit kamp kurmak için bir yer ve bungalov yapabilmek için malzeme teminiydi. maalesef o zamanlarda federasyon taht oyunlarına sahne oluyor, ilimiz de nasibini alıyordu. o kadar çalışmanın sonunda tek bir şeyi hayata geçirebildik atıkların doğada yok olma süreleri panosu. bugün hala orman kampları vb gibi pek çok yerde görebileceğiniz üzerinde pil, pet şişe, cam gibi atıkları olduğu panoların hikayesi böyle. yarım kalış bir projeden kalanlar.
pop-up camp konsuna tekrar dönecek olursak, karavan özellikle pandemi sürecinde ülke genelinde bilinirliği artan ve ilgi çeken bir konu oldu. eksikler olsa da umut verici, zaman içinde mutlaka girişimler olacaktır. sizin de bahsettiğiniz gibi bunun için çok uygun yerler ve potansiyel işletmeci ve müşteriler var. bir zamanlar hobi bahçeleri de çok bilinmiyordu, şimdi bir çok yerde insanlar tarlalarını bahçelerini küçük parçalara bölüp hobi bahçesi olarak kiraya veriyor. belki uygun konumdaki hobi bahçeleri de pop-up camp a evrilebilir. bu konuyu tartışmaya devam etmeliyiz, selamlar...

Sinan Bey, ilerde açmayı düșündüğüm bașlıklardan biriside Almanya’daki doğa yürüyüșü yolları.
Dün böyle bir yolda iki saat yürüyüș yaptık. Önünden geçtiğimiz resimdeki bu bina orman içinde bir izciler evi.
Pfadfinderheim

Türkiye’de yașadığım yerlerde orman olmadığı için ağaç isimleri konusunda biraz hafızam zayıf.
Dünkü yürüyüște biraz eksiklerimi tamamladım.

Bașlıktan fazla uzaklașmamak için sadece bir örnek:
Birinci resimdeki ağaç adım ne diye soruyor? Kapağı kaldırınca alttaki ikinci resimde ağacın adı ve özelliklerini anlatan yazı görülüyor. Üç hafta önceki yürüyüșümüzde, yürüdügümüz ormanda yașayan kușlar tanıtılıyordu.Yakında yeni bir bașlıkta bulușmak üzere…:smiley:
Lrche

Lrche 1

Bu tip yerlere gelen karavancinin nazik, saygılı, sorumluluk sahibi olması gerekir. Forumda bile tartışmalarda nezaket olmuyor.
Parasını verdim diyerek, karavanci kendini bahçenin sahibi kabul ederse çok sıkıntı çıkarır.

Teoman Bey, değindiğiniz konu çok önemli. Avrupa‘ da kaldığım karavanparkların % 90‘ dan fazlasında orada görevli kimse yok. Para ya bir kutuya/otomata atılıyor veya kredi kartıyla ödeniyor. Karavanparkta kalanlar kendi kendilerini yönetiyorlar. Herkes üzerine düșeni yapınca her șey düzenli yürüyor.

Teoman Bey, değindiğiniz konu çok önemli. Avrupa‘ da kaldığım karavanparkların % 90‘ dan fazlasında orada görevli kimse yok. Para ya bir kutuya/otomata atılıyor veya kredi kartıyla ödeniyor. Karavanparkta kalanlar kendi kendilerini yönetiyorlar. Herkes üzerine düșeni yapınca her șey düzenli yürüyor.
Türkiye'nin o noktaya gelmesine malesef çok var
Ama umut verici bir haber
Çıralı 222 campingdeyim şu anda
Kamp içindeki markette kasiyer yada herhangi bir görevli yok
Aldığınızı deftere yazıp çıkıyorsunuz

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Türkiye'nin o noktaya gelmesine malesef çok var
Ama umut verici bir haber
Çıralı 222 campingdeyim şu anda
Kamp içindeki markette kasiyer yada herhangi bir görevli yok
Aldığınızı deftere yazıp çıkıyorsunuz

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sevindirici bir durum.

Tatilinizin güzel ve neşeli geçmesini dilerim.

Bu sistem yakında AIRBNB gibi tüm Avrupa da kullanılan bir aplikasyona geçecek. Yurtdışı gezilerimizde özellikle bir çok şehir merkezinde park imkanlarında sıkıntı çekebiliyoruz. Şehir merkezinde uygun bahçeli evler gezilerimizi daha kolay ve ekonomik hale getirebilir.
Uzun süredir kendi bahçemize iki araçlık bir yer hazırlayarak temel ihtiyaçlar dışında bir hizmetin verilmediği ve konaklama dışında bir beklentinin oluşmadığı alan yaratma düşüncesi vardı. Bir arkadaşımın at çiftliğine de 4-5 karavanlık bir model uygulamasını da düşündük. Benim kişisel düşüncem bir gelir elde etmekden çok farklı karavancılar ile tanışmak ve bir gece de olsa güvenli bir konaklama imkanı vermek. Evde olmadığımız zamanda hizmet verebilecek bir alan düşündüm. Fakat bu kontrol edilebilir olması için bir aplikasyona bağlı olmalıydı. Bize ve rezervasyon yapacak kişilere ait bilgilere, yorumlara ulaşmak böyle bir konuda önemli. @Akdeniz45 paylaşımı belki gelişirse konuyu geliştirebiliriz.
Fakat Türkiye de bu işin hukuki yapısı,çalışmasının kontrolü çok güç bir durum. Günlük ev kiralama işi yıllar geçmesine rağmen ülkede bir yapıya kavuşamadı. İki araçlık bir hobi içinde insan ülkenin altyapısına ve insanına güvenemiyor.

Yine Avrupa da bazı ülkelerde uygulamaya giren kendi karavanını uygulama güvencesi ile kiralamaya olanak veren benzer sistemler karavan sahibi olmayanlar için geleneksel kiralama firmalarına göre %40 oranında ekonomik fiyatlar sunuyor.

Farklı yeni bir yöntem de sahip olduğunuz karavanınız ve bir tatil programınız var. Köln de yaşıyorsunuz , İspanyada tatil yapacaksınız. Araç sahibi karavanı size anlaştığınız tarihte Köln de teslim ediyor ve kendi tatilinin başlayacağı tarihte İspanyada anlaştığınız noktada teslim alıyor. Bu kiralama sonunda aracını İspanyaya kadar getirtiyor, yol için tatil süresinden vakit harcamıyor ve para kazanıyor. Hatta uygulamayı daha ileri taşıyarak, Karavanı bir kişiye kiralayıp bu kiralama sonunda yeni bir kiralama anlaşması yapıp aracı farklı bir kullanıcıya devrederek kendi adresinde teslim alanlar mevcut. Sonuçta yılın ancak izin döneminde karavanlarını kullananlar için güzel yöntemler...

Ama bu uygulamalar bizim bürokraside anlaşılamayacak ve uygulanırken sorun yaşayacağımız alanlar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR