Avrupa Gezisinde Euro-5 Olmayan Araçların Durumu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan belka Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,323

belka

0532 2864621
Yer
Burhaniye / BALIKESİR
Avrupada araçların Euro-5 motor kullamaları konusunda bilgisi olan varmıdır.

2009 sonrası araçlar Euro-5 motorlu üretilmek zorunda, şayet 2008 model karavan ile Avrupada gezmemize engel var mı?

Etiketler
Ynt: Avrupa Gezisinde Euro-5 Olmayan Araçların Durumu

avrupa bizden çok katı...
almanyada belli tarihten sonra şehir merkezine belli euro normların altında araç giremeyecek miş.... (4 olabilir)

İTO da yayınlanan bir yazıda
1 Ocak 2010’dan itibaren AB ülkelerinde Euro 4 standartlarına uygun olmayan araçlar trafiğe çıkamayacak. 2009 yılında Euro 5, 2014 yılında Euro 6 standartlarına geçilecektir. denilmekte...

konu hakkında bilgisi olan varsa yazmasını rica ediyorum...

1 Ocak 2010’dan itibaren AB ülkelerinde Euro 4 standartlarına uygun olmayan araçlar trafiğe çıkamayacak. 2009 yılında Euro 5, 2014 yılında Euro 6 standartlarına geçilecektir.

Yanlış, "trafiğe çıkamayacak" yerine "üretimi yapılmayacaktır" olmalı ! Yoksa yollar 3/4 boşalırdı :D

Sn. belka aracınız hakkında ayrıntılı yazarsanız moderatörümüz Hüseyinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
Kısaca telaşa gerek yok. :smiley:

Sayın Evliyacelebi2 cevabınız için teşekkürler, yazı bana ait değil belirtiğim gibi aşağıdaki yazıdan alıntıdır.

Almanyada yaşayan bir akrabam aracın euro-5 olmasına dikkat et uyarısı üzerine araştırmaktayım.
Henüz araç almadım, 3 yıldır karavan için hazırlık yaptım, nasipse bu ay sonunda ya hazır bir motokaravan veya panelvan alıp yaptırmaya niyetlendim.

http://www.ito.org.tr/wps/portal/gazete-detay?WCM_GLOBAL_CONTEXT=ito_portal_tr/ito-portal/gazete/gzt-2009/gzt-2009-10/gzt-2009-10-23/10e6c880400a64749854fb1f5b0df347

EvliyaCelebi2' Alıntı:
1 Ocak 2010’dan itibaren AB ülkelerinde Euro 4 standartlarına uygun olmayan araçlar trafiğe çıkamayacak. 2009 yılında Euro 5, 2014 yılında Euro 6 standartlarına geçilecektir.

Yanlış, "trafiğe çıkamayacak" yerine "üretimi yapılmayacaktır" olmalı ! Yoksa yollar 3/4 boşalırdı :D

Sn. belka aracınız hakkında ayrıntılı yazarsanız moderatörümüz Hüseyinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
Kısaca telaşa gerek yok. :smiley:
Ben de Mesut abiye katılıyorum...

Mesut benim karavanın eski Olduğunu bildiği için topu bana attı. ;)
Aşağıdaki linkte bu konuda Türkçe açıklama var. Çevre bölgeleri hep şehirlerin merkezlerinde. Oraya karavanla girersek zaten parkyeri bulamayız. En iyisi karavanı belediye ulaşım araçlarının duraklarına yakın bir yere parkedip o araçları kullanmak. Ben yıllardır böyle yapıyorum. Bu sorun Almanya‘ nın bazı şehirlerinde var. Avrupa‘ nın diğer ülkelerinde böyle bir sorunla karşılaşmadım.
http://www.cevre-pulu.com/tr/cevre-pulu.html

Sn. belka, tavsiyem; Almanya`da muhakkak büyük bir şehrin merkezine panelvanınızla girmek isterseniz (alkovan yada yarı integre belki sorun olabilir) aracınızın oradaki acentasına (Fiat, Ford, Mercedes) uğrayıp plaketi daha ucuza alabilirsiniz.
Fakat böyle şehirler henüz çok sayıda değil.
Hüseyin`in tavsiyesi ise Avrupanın her yerinde hepimizin kolaylıkla uyguladığı bir yöntem.

Tavsiyelerine için tesekkurler, anladigim kadariyla euro 4 öncesi araçların girişi çoğu şehire yasaklanmış. Ileri Euro 4 u de yasaklanması muhtemel ise euro 5 almakta fayda var.

Bence bir Türk aracının sırf Almanya daki bazı şehirlerin sadece yoğun şehir merkezlerine ulaşılma olasılığı yüzünden seçilmesi, oldukça hassas bir yaklaşım olmalı ?

Biryerlerden etiket almanın zorunlu olması aracınız Euro-5 bile olsa karavanlı gezileri sıkıntılı hale getirecektir. Bir ara da Karadağ'da çevre pulu vardı gümrük girişinde veriyorlardı sonradan kaldırdılar. Birkaç ülkede vignet uygulaması var ama kolaylıkla bir benzinciden alıp devam ediyorsunuz. Böyle etiket bir kuruma başvurup alınacak birşeyse ve yazıdaki gibi turistleri de kapsayan birşey olduğunda haritadaki işaretli bölgelere girememek demektir. Bu da karavanla merkeze girememek demek oluyor. Hüseyin Bey'in önerisi dışında bir çözümü uygulamak zor. :-\

http://www.cevre-pulu.com/fileadmin/umwelt-plakette/Dateien/PDFs/Deutschlandkarten/2014-07/Neue_Karte_Hintergrund_Staedte_und_Plakette_neu_18.06.20143__deutsch.pdf

Huseyin bey hassasiyetim dogrudur, tendimi tanitmaya calistigim yazimda belittigim gibi ben karavani tatil amacli dusunmuyorum, kosullarin elverdigi olcude uzun surmesini planladim, bu planlari bozabilecek her turlu engel konusunda hassasiyte davranmak duruma gore tebdirler almak niyetindeyim.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=11651.msg1367758#msg1367758
Plamlarima destek olacak her turlu gorus oneri ve elestrilerinizi bekliyorum. Saygilarimla

Sn. Tunay bey, :smiley: karavancılığın en belirgin karakteri uzlaşmacılığa yatkınlığı daha doğrusu zorunluluğu sanırım. Yoksa 120m2 evi nasıl 12m3 sığdirabilirdik. ;)

Umarım yanlış anlaşılmadım? Karavanınızın seçimi yada donanımı aşamasında inanın o kadar çok uzlaşarak çözümlemek zorunda kalacağınız sorunlar olacak ki, çevre pulu bunların yanında solda sıfır kalacak (ki çözümü var). Ben sadece bu noktaya dikkat çekmek istemişdim.

Ama olur da Köln'ü gezmek isterseniz ve aracınız uygun olmazsa, bizim evin önünde park edersiniz, bende sizi merkeze götürürüm :D
Yoksa Köln'ün merkezine 10 dakika uzaklıkda, her arabanın kalabileceği karavan parkı var.

Selamlar :smiley:
Mesut

belka' Alıntı:
Huseyin bey hassasiyetim dogrudur, tendimi tanitmaya calistigim yazimda belittigim gibi ben karavani tatil amacli dusunmuyorum, kosullarin elverdigi olcude uzun surmesini planladim, bu planlari bozabilecek her turlu engel konusunda hassasiyte davranmak duruma gore tebdirler almak niyetindeyim.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=11651.msg1367758#msg1367758
Plamlarima destek olacak her turlu gorus oneri ve elestrilerinizi bekliyorum. Saygilarimla

Tunay Bey Avrupa‘ yı gezme planlarınız güzel. Yalnız bir noktayı göz önünde bulundurmak lazım. Bir şehirde uzun süre kalmak ancak kampingte mümkündür. Karavanparklarda konaklama süreleri sınırlıdır. Kamping tatil amaçlı karavanpark gezi amaçlıdır. Yollarda bir gece otoparklarda kalmak mümkün ama temiz su depolama ve atık boşaltma nedeniyle karavanparklara gitmek zorundasınız. Temiz su musluğu ve atık boşaltma yerleri (karavan üniteleri) çoğunlukla kamping ve karavanparklarda bulunur. Fransa ve Italya‘ da benzincilerde ve bazı AVM‘ lerde de karavan üniteleri bulunur, sayılarıda gittikçe artıyor ama henüz yeterli değil. Avrupa‘ da sizin planladığınız gibi gezen karavancı çok. Fakat hemen hepsi çoğunlukla karavanparkları tercih ediyorlar. Çamaşır yıkamak veya benzer ihtiyaçlar için belirli aralıklarla kampinge gidiyorlar. Yukarda da değindiğim gibi karavanparklarda kalış süreleri sınırlı, geziyi planlarken bunları göz önünde bulundurmak lazım.
Iyi hazırlıklar ve gönlünüze göre bir karavan dilerim.

Sayın Evliyaçelebi2, önerilerin ve sıcak davetin için teşekkürler. 2015 yılını Türkiye içerisinde karavanla yaşama alışma süreci olarak belirledim, 2016 yılı ve sonrasını Avrupa için planladım gelmeden önce sizlerle irtibata geçmekten mutluluk duyarım.
Saygılarımla,

Hüseyin bey,

Uyarılarınız ve önerileriniz için teşekkürler. Öncelikle formdaki yazıları okuyup, deneyimli arkadaşların gözlemlerini dikkate alarak uzun soluklu planlar yapmakta yarar var.
Saygılarımla,

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri