Avrupa Kampinglerindeki Elektrik Bağlantısı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Boğaç Erkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,105

Boğaç Erkan

Kamp I
Yer
Ankara
Umarım doğru yerde başlık açıyor ve kalabalık yaratmıyorumdur.

Başka bir başılkta da belirtiğim gibi, on beş gün sonra İtalya'ya doğru çıkıyoruz. VW Transporterimiz var ama ne yazık ki kızım henüz bir karavan değil. Ama hem elektrik hem de çakmaktan çalışan bir buzdolabım var ve arabayı kampinglerde bıraktığım zamanlarda, dolabı çalışır halde bırakabilmek için arabaya kampinglerde kullanılan türden bir elektrik girişi taktıracağım.

Bu benim için bir ilk ve aklıma takıldı: karavanların hizmet alabildiği kampinglerdeki elektrik bağlantısını sağlamak için kabloyu ben mi yanımda bulundurmalıyım, yoksa kampinglerin kendi eletrik kablo düzenekleri hazır oluyor da, ben sadece getirip arabanın girişine mi takıyorum?

İtalya'da karavanların sadece 24 saat konaklayabilecekleri ve herhangi bir hizmet sunmayan park alanları olduğunu gördüm internette. Buralarda arabadan ayrılmadan gecelemek güvenli midir?

Yararlı bilgiler için şimdiden teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Avrupa Kampinglerindeki Elektrik Bağlantısı

Benim gördüğüm kampinglerde 3 pinli fişin gireceği elektrik panoları vardı. Kablo en az 10 metre sizde bulunmalı. Sarmalı olanlardan alırsanız iyi olur. Bazen panoların kapakları olmuyor o nedenle sizin fişin yağmura dayanıklı üst kapağı da olmalı. Italyada güvenliksiz kampingler sanırım çok tehlikelidir.

Her ülkenin benimsediği fiş ve priz standardı var. Sanırım normal bir uzatma kablosu olarak düşünmek yeterli. Bir de almanya gibi ülkelerin kullandığı prizde fiş şeklindeki toprak ucu varsa ona uyumlu bir fiş olmalı. Normal topraklı fiş ona girmez. Örnek olarak bilgisayarın topraklı fişinde bulunan toprak giriş deliği gibi. Benim kullandığım 25m 3x1.0 lik kablo onun ucuna bir fiş taktım öyle kullanıyorum. Bir kampçının notlarından hatırladığım kadarıyla bazı kamplarda eski tip buşonlu sigorta kullanılıyormuş. Yani aracımızda elektrik almak için bir de eski buşon tip sigorta götürmak lazım.
Bu arada benim karavanla yurt dışı tecrübem yok. Yurt dışında kamp yaptım ama mesleğime inat hiç elektrik almadım. ;-)

Her normal kamptta elektrik alabilirsiniz.Fakat modern Avrupa kampinglerinde Mavi uc girisli prizinizin olmasi lazimdir.
Belki size yardimci olabilirler,elektrik ucreti Avrupa kampinglerinde 1.5 ile 2.00 euro arasidir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri