Avrupa Karavan Almak Istiyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cevizkabugu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,166

Etiketler

50 binlira bunlara vereceğime ya yemem, içmem yenisini 100 bin liraya alırım.
Ya da yeni veya 1-2 yaşında belirli yerli imalatcıların çekme karavanını alırım aynı paraya .
Tahminen belge vs de yoktur bunlarda.

sayın pasolvon;

sanırım siz bu işte çok iyisiniz. işi bilen bir arkadaşla yazışmak çok sevindirici.. peki bu kaç kg. dır.. ilanda 750 altı yazmışlar. fiyat olarak daha uygun..

SPRITE ALPINE 3.80 750 KG TAM DONANIMLI KARAVAN Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 775406231

Caravan Specifications | Caravan Talk

bu adresten siz de kontrol edebilirsiniz. Ancak ilanda gördüğüm kadarıyla şase etiketinde de 750 yazıyor bunun. Tabi bu karavanı faturası ve o1 belgesi ile almanız gereksinimini değiştirmez.

Normalde 750 kg altı karavanlar için ruhsat istenmiyor
Vergi, muayene,ayrı bir ruhsat ve plaka gerekmiyor
Sigorta yaptırmak gerekmiyor
Ancak yeni çıkan yönetmelik gereği O1 belgesi isteniyor
O1 belgesi bu karavanın 750 kg altı olduğunu gösteriyor
Ancak bir boşluk var şu anki durumda
Normalde yasa ve yönetmelik çıkarırken bu yönetmelik öncesinde üretilen ürünler ile ilgili bir açıklama ve çözüm belirtilmesi gerekir
Örneğin bu yönetmeligin çıktığı tarihten önce üretilen karavanlar için bu belgenin gerekmediği belirtilmeli
Ya da bu eski karavanlar tartılarak şu şekilde belgelendirilecek denmesi gerekir
Ancak sanki bu tarihten önce üretilen karavanlar sanki yokmuş gibi davranılmış
Bu durumda nasıl bir denetim yapılacak bunu kimse bilmiyor
Trafik polisleri de bilmiyor
Hukuki bir durum da mahkeme ne karar verir bu da bilinmiyor
Çünkü örneği yok
O1 belgesi olmadığı için ceza yiyen de yok
Burada bazı arkadaşlarımız aşırı obsesif bir hal takınıp,hatta kendini kanun koyucu veya uygulayıcı noktasında görerek 'aman ha sakın almayın,bunlara yakında ceza yazılmaya başlayacak,bir kaza olursa halin ne olur' tarzında bir yaklaşım içindeler
Tabi ki tamamen iyi niyetli bir şekilde yani karavanseverleri korumak ve zarar görmesinler diye bu şekilde bir uyarı yapıyorlar
Bu durumda karar tabi ki alıcının
Bana sorarsanız ben bu tür içime sinen ikinci el bir karavanı uygun bir fiyata bulursam tartım sonucu da uygunsa noterden işlem yaptırarak alırım
Hukuki olarak bir kanunda veya yönetmelikde bu konuda yeterli bir sınırlama yapılmamışsa bu benim aleyhime işleyemez
Bir diğer tartışmalı konu 750 kg nin sınırı ne
İçindeki özel eşyalar,akü,güneş paneli vb çıkarılınca mı tartılacak
Yoksa yolda bulduğun gibi mi tartılacak
tartım konusunda %10 bir yanılma payı gö önünde bulundurulacak mı?
Mahkemeler örneğin hız konusunda % 10 yanlış ölçüm veya kalibrasyon eksiklikleri nedeniyle bunu göz önünde bulunduruyor ve bu bir emsaldir
Dolayısıyla 800 kg de olsa alırdım
Yani
Ben bu konularda diğer arkadaşlar kadar sabit fikirli değilim
Tabi ki her koyun kendi bacağından asılır
Ve kimse bana sende benim kadar obsesif olacaksın diyemez

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bana göre,
Plakası olmayan bir 750+ kg karavan ancak sabit kullanılabilir.
İstedikleri kadar sormasınlar, sonuçta bu karavanla trafiğe çıkmak risklidir.
Arabanız bir yerde bozulsa karavanı otoparka çekseler,
sizin olduğunu bile ispatlayamazsınız.
İsterlerse obsesif desinler, isterlerse başka bir şey,
Yere sağlam basmak, gereken kanuni şartları sağlamak, yasalara uymak önemlidir.
Bu da benim görüşüm.

Noterden alınacak
750 kg civarı
Noter satış belgesi ile size ait olduğu ispat edilebilir

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Caravan Specifications | Caravan Tal bu adresten siz de kontrol edebilirsiniz.
@pasolvon
Bu adresten nasıl kontrol edebiliriz anlamadım. bu adres ne işe yarıyor. bu karavanın imal tarihi eşleşmiyor bile..

SPRITE ALPINE 3.80 750 KG TAM DONANIMLI KARAVAN Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 775406231

''Firmamız tarafından hazırlanan satış sözleşmesi ile satış gerçekleşmektedir. Kesinlikle ''helvacı kağıdı'' sistemi uygulanmamaktadır.''

ilanda satışın nasıl yapılacağı yazıyor. ruhsat belge yok. takip ettiğim kadarı ile yüzlerce avrupa menşeli belgesiz karavan var ülkemizde.

Anladığım kadarı ile pek sıcak bakmıyorsunuz bu karavanlara. Peki bu kadar avrupa karavan ülkemize nasıl girmiş.?? eğer gümrüklerden yasal olarak geçtiyse neden ruhsat veya belgeleri yok anlamıyorum. sınırı uçarak geçmiş olamazlar diye düşünüyorum..

karavanların belgesiz olarak ülkeye giriş yapmasına izin veren devlet olduğuna göre, yolda karavanı durdurup neden belge istesin..?? bu çelişki değil mi.?

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR