Avrupa'da 3350+1800 Kilometre

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atranslator Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,411

atranslator

Ana Kamp
Yer
Çanakkale
Değerli arkadaşlar,

11 Ağustos 2013 tarihinde çıktığımız Yunanistan, İtalya ve Fransa’yı kapsayan gezimiz 26 Ağustos 2013 günü son buldu ve kazasız belasız vatanımıza döndük. Öncelikle bu seyahati gerçekleştirmemiz konusunda yazdıkları ve verdikleri bilgilerle bize çocuklarımızla (biri 2, diğeri 9 yaşında) böyle bir seyahat gerçekleştirebileceğimizi gösteren gezenbilir’den Can Çolpan beye ve ailesine ve Mustafa Yetim beye ve ailesine çok çok teşekkür etmek istiyorum. Mustafa bey ve eşinin yazdığı kapsamlı gezi yazıları aklımızda gezi düşüncesinin filizlenmesine sebep olmuştu. Can beyin ailesiyle birlikte yaptığı gezi ise karavan olmaksızın da böyle bir seyahate çıkılabileceği konusunda bize cesaret verdi. Diğer birçok arkadaşımızın yazdıklarından da faydalandık. Örneğin Serhat Yücekayalı beyin oteller konusunda yazdıklarından çok faydalandık. Gezenbilir’de paylaşımda bulunan herkese bu konuda müteşekkirim ve böyle bir forum olduğu için gerçekten çok memnunum.

Avrupa seyahati konusunda gezenbilir’de ve çeşitli bloglarda çok kapsamlı, keyifli yazılar okudum. Benim bu sayfadaki amacım kapsamlı bir gezi yazısı yazmaktan ziyade dikkatimi çeken konuları not ederek özellikle bizim gibi küçük çocuklu ailelere fikir vermek.

Bu arada, gezimizi karavanla yapmadık ama gezenbilir'de hep karavan bölümünü takip ettiğimden yazımı bu bölümde yayınlamak istedim. Umarım bir sorun olmaz.

Şehir Konaklama
Kavala-Yunanistan Kamping- http://www.batis-sa.gr
Floransa-İtalya Kamping- http://www.campingilpoggetto.com/
Garda-İtalya Kamping- http://www.campinglido.it
Milano-İtalya Otel- http://www.ibis.com/gb/hotel-8723-ibis-styles-milano-melegnano/index.shtml
Paris-Fransa Otel- http://www.adagio-city.com/gb/hotel-8367-adagio-access-paris-quai-d-ivry-ex-citea/index.shtml
Venedik-İtalya Otel- http://www.accorhotels.com/gb/hotel-3307-novotel-venezia-mestre-castellana/index.shtml

Etiketler
Ynt: Avrupa'da 3350+1800 Kilometre

atranslator' Alıntı:
Değerli arkadaşlar,

11 Ağustos 2013 tarihinde çıktığımız Yunanistan, İtalya ve Fransa’yı kapsayan gezimiz 26 Ağustos 2013 günü son buldu ve kazasız belasız vatanımıza döndük.
sayın atranslator;
Taze biligileri ve fotoları merakla takip edecam.
selam/saygılar

Merhaba ben Ebru Yetim
öncelikle hoşgeldiniz diyorum .İnanın siz ve sizin gibigezmeyi seven ailelere yazılarımızla hem bilgi hem cesaret vermiş olduğumuzu görmek bizi çok mutlu ediyor .Karavanla ya da karavansız kampinglerde kalmayı tercih ederek dolaşmakta bu tür gezginliği sevenler için hem zevkli hem ekonomik.Özellikle başka kültürlere yolculuk ,bakış açısını genişletebilmek adına gerekli.Avrupa'da çok çocuklu ,küçük çocuklu aileler hep seyehat ediyor Özellikle çocuklar için bulunmaz bir deneyim .

Yazer Bey ve Ebru Hanım, ilginize teşekkür ederim. Mecburiyetten biraz ara vermek durumunda kaldım.

Seyahat Öncesi

Seyahati planlarken birçok farklı fikir oluştu. Planımız son şeklini alana kadar bayağı değişikliğe uğradı. Önce Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Slovenya plan dahilindeyken, eşimin çocuklarla bu kadar kapsamlı bir planı gerçekleştirmenin güç olacağı yolundaki uyarısıyla değişiklik yaptık. İyi ki de yapmışız. Bu noktada Can Çolpan beyin uyarısı da etkili oldu. Ardından, Milan-Paris arası mesafenin yaklaşık 1000 km olması kısa süre sorun yarattı. Bu kadar yolu bir günde kat etmek sorun olacaktı. Geceleyecek kamp buldum ama bu sefer de yol yaklaşık 3 gün sürüyordu. Araştırmalarım sırasında İtalya sınırından Paris’e otomobil taşıyan tren seferleri olduğunu hayretle keşfettim. Biraz daha araştırınca Milan’dan Paris’e TGV (hızlı tren) seferleri olduğunu öğrendim. Seyahat öncesinde, ilk gerçekleştirdiğim iş 20 Mayıs tarihinde Milan-Paris TGV biletlerini almak oldu. Erken rezervasyon olduğu için oldukça uygun fiyata 4 kişilik biletlerimizi aldık (çocuk bileti indirimli, bebek için ücret alınmıyor ama kucağımızda yolculuk ediyor). Tren biletinin ardından, daha önce hiç yurtdışına çıkmamış olduğumuzdan pasaportlarımızı çıkarttık (Mayıs ayında), en küçük bebeğe bile pasaport çıkartılması gerektiğini de o esnada öğrendik. Tren biletini aldıktan sonra (iadesiz) işler hızlandı çünkü ya vize vermezlerse düşüncesini mecburen bir kenara bırakmak zorunda kaldık. Bu süreçteki tereddütler nedeniyle baştan cesaret edip alamadığım İgoumenitsa-Ancona gidiş dönüş feribot (kamara) biletlerini aldım erken rezervasyon indirimini kaçırarak aldım. Feribot biletlerini almak için en iyi dönem Ocak-Mart arası. İlk başta her yerde çadırda kalırız düşüncesi mevcutken, yaptığım araştırmalar sırasında erken rezervasyonla kamping ile otel arasında çok fiyat farkı olmadığını gördüm. Hele bir de iadesiz (vazgeçme şansınız kalmıyor) seçeneği seçerseniz, oteller ek bir indirim de sunuyor. Ben daha önce gezi yazılarını okuduğum Serhat Yücekayalı beyin önerisi doğrultusunda accor hotels grubundan rezervasyon yaptırdım. Bu grup çok geniş bir seçenek yelpazesi sunan, Avrupa çapında otelleri bulunan büyük bir zincir. Internet üzerinden yaptığım rezervasyonlarda bir aksilik haricinde herhangi bir sorun yaşamadım. Yine büyük bir zincir olan ihg.com da rezervasyon için tercih edilebilir. Fiyat olarak belki daha uygun oteller bulunabilir ama çocuklarla birlikte gidince insan biraz daha seçici olmak zorunda kalıyor. İşin açığı, seyahat öncesi süreçte bizi zihnen en çok yoran mesele vize meselesi oldu. Yurt dışına ilk kez çıktığımızdan ve çevreden konuyla ilgili bir sürü olumsuz yorum duyduğumuzdan, çıkacak-çıkmayacak diye çok endişe ettik ve bu nedenle bazı fırsatlardan faydalanamadık (erken rezervasyon indirimi gibi). Ama vizemiz 2 gün içinde 30 günlük multi girişli olarak çıktı. Sanırım o kadar da endişeye gerek yokmuş.

Seyahat

11.08.2013 1. Gün İpsala’dan çıkış-Kavala

Bayram ziyareti için gelmiş olduğumuz eşimin Enez ilçesindeki köyünden sabah 9 gibi çıktık, hedefimiz İpsala sınır kapısıydı. İlk kez yurtdışına çıkacağımız için ailecek heyecanlıydık. Türk tarafındaki sınır kapısında işlemlerimiz çok kısa sürede tamamlandı. Heyecanla askerlerimize el sallayarak aradaki köprüden geçtik. Yunanistan tarafında da yeşil sigorta, uluslar arası ehliyet ve pasaportları istedi yetkili. Orada da işlemler 5 dakikada sona erdi. Ardından 660 km’lik Egnatia Odos’a çıktık. Dedeağaç’ta bir mola verdikten sonra, öğleden sonra Kavala’ya girdik, Batis’i bulmamız pek de uzun sürmedi. Çocukların ısrarı üzerine Kavala’yı daha sonra dolaşırız, ver elini deniz dedik ve kamptan çıkmadık.

Batis güzel bir kamp, biz tam sezonda gittiğimiz için hem sahil hem de kamp bayağı
kalabalıktı. Gece yan komşularımız biraz gürültü yaptı ama yine de uyku sorunu yaşamadık.

Batiste

Batis2

Batis genel

12.08.2013 2. Gün Selanik-İgoumenitsa

Bugünkü ilk hedefimiz Selanik, ardından İgoumenitsa. Yaklaşık 400 km civarı yol yapacağız. Sabah yeterince erken kalkamadığımız için ancak 9.30 gibi yola çıkabildik. Birkaç saat sonra Selanik’e vardık. Selanik görebildiğimiz kadarıyla oldukça büyük bir şehir. Önce Atatürk’ün Evini ziyaret ettik. Evin kapalı olduğunu görünce küçük oğlumuz bayağı üzüldü. Ardından Türkiye’den temin edemediğimiz portbagaj ve bağlantı aksamını almak üzere daha önce yazışmış olduğum firmaya gittim. Portbagajın araca montajı uzun sürünce Selanik’i de daha sonra gezeriz demek zorunda kaldık ve yola çıktık. Egnatia Odos’un son 200-250 km’lik kısmı oldukça dağlık kesimlerden geçiyor ve inişli çıkışlı. Ayrıca yolun bu kısımlarında çok uzun tüneller mevcut. Bu tünellerin benzerlerini daha sonra Ancona-Floransa arasındaki yolda da gördük. Son durağımız İgoumenitsa’ya geldiğimizde saat 8’i gösteriyordu. Görebildiğimiz kadarıyla burası küçük bir kasabayı andırıyordu. Check-in işlemini yaptırdıktan sonra gemiyi beklemeye koyulduk. Çok az bir rötarla gemimiz limanda belirdi. Geminin ne kadar büyük olduğunu görünce hayret ettik. Kamaramızı ilk gördüğümüzde biraz küçük geldi gözümüze ama sonra problem olmadı. Daha sonradan (çocuklarla halimizi görünce) iyi ki koltuk yerine kamarayı tercih etmişiz dedik.

Igoumenitsa

Gemide1

Gemide 2

13.08.2013 3. Gün Ancona’ya Varış-Floransa

Yolculuk esnasında zaman zaman farklı duygular yaşadığım anlar oldu. Örneğin İpsala’dan ayrılıp Yunanistan’a girdiğimiz ilk anlarda yaşadığım tuhaf hüzün gibi. Ancona’ya vardığımızda da gördüğümüz ilk binalar (aslında sonradan bunlara alıştık) farklı bir ülkeye geldiğimizden işareti gibiydi, bunları görünce de ilk kez yurt dışına çıkıyor olmanın verdiği endişe-heyecan karışımı tuhaf hisler yaşadık. Hedefimiz Floransa’ydı. Navigasyonumuzun verdiği rotayı takip ettik, ilk başta yol gayet iyiydi yalnız sonra yol inşaatlarının devam ettiği dağlık kesimlerden geçtik. Burada hızımız oldukça azaldı. Perugia’ya doğru yol düzeldi ve Perugia’dan sonra otobana girdik. Kalacağımız kampın adresini kaydettiğim kağıdı bulamamam nedeniyle kısa süre bir sıkıntı yaşadık ama neyse ki sonunda kampı bulmayı başardık. Forumdan okuduğum kadarıyla Floransa için düzgün bir kamp bulunması ile ilgili sorun vardı. Kaldığımız campingilpogetto kampı gerçekten düzgün, kaliteli ve nezih bir yer. Tesisleri temiz, çalışanlar ve kamp sakinleri güler yüzlü, içinde düzgün bir restoranı, küçük bir marketi var. Bizim için en güzel yanlarından biri ise kampın kapısından 50 m uzaktaki otobüs durağı oldu. Yol yorgunu olduğumuzdan hemen çadırımızı ve diğer teşkilatı kurup dinlenmeye başladık. Bu kadar huzurlu ve güzel bir yere geldiğimizi için çok memnunduk.

Pogetto

Ancona floransa

Başlığı görünce çok mutlu oldum. Uzun zamandır bu sitede araba konulu yazılardan başka bir şey çıkmıyordu. Eski sayfaların fotoğrafları da olmayınca hiç bir tadı tuzu kalmadı buraların. Biraz önce takılacak başka bir site bulayım artık diye düşünüyordum ki sizin yazınızı farkettim. İki çocukla bir çok ülkeye seyahat etmiş bir aile olarak daha bir ilgiyle bekliyorum gezinin devamını. Zevkle takipteyim.

Ahmet Bey,

Yazınızın ve resimlerinizin devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

Bir aksilik mi oldu Acaba

Mehmet Bey,

Gecikme için özür dilerim. Bir gayret yazmaya başladım ama sonra okullar açıldı, işler yoğunlaştı. En kısa zamanda tamamlamaya çalışacağım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri