Avrupa'da Mutfak Tüpü Doldurtmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ali Eriç Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,437

Ali Eriç

Yeni Üye
Yer
İzmir
Merhaba!
Avrupa'da gezen ve mutfak tüpünü doldurtmak zorunda kalan kimse var mı acaba?
Yeni yaptırmakta olduğum motokaravanım için mutfak tüpü seçimi yapma aşamasındayım. Seçenekler yerli (tercihan Aygaz) bir tüp ya da piyasada satılan Alugas marka dolum ağızlı tüp.
Yurtdışında tüp dolumu nerede ve nasıl yapılıyor, bilgim yok. Bildiğim kadarıyla benzin istasyonlarında satılan LPG ile mutfak gazı farklı özellikte ve dolayısıyla dolum yerleri ve şekilleri de farklı oluyor. Ayrıca, -örneğin- Türkiye'de benzin istasyonlarında mutfak tüpü doldurtmak yasak (ağır cezaları var diye biliyorum).
Konu hakkında tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşların tavsiye ve yönlendirmesine ihtiyacım var.
İlginiz için şimdiden teşekkürler.
Ali Eriç

Etiketler
avrupa
Bizim Aygaz tüpler değişmiyor. Gidenler uzun süre gitmediği için veya sadece ocakta kullandiklari için tek tüp yetiyor.
Uzun süreli yolculuk olasılığı varsa, buzdolabinda, ısıtmada gaz kullanacaksaniz Alugas en iyi çözüm. Kendini de amorti ediyor. ( Harcadığınız kadar öduyorsunuz, kışın tüp gibi donmuyor)Yolda dolum yapmamak icin arada problem çıkaranlar olsa da benzinliklerde doluma uygun.
Güvenirseniz yerli firmalar lpg tanki da yapıyor. Birlik otogaz, çevre otogaz duyduklarım.
Ama sizin radyatör sorunundan dolayı yaşadığınız problemleri hatırlıyorum. Alın Alugaz, keyfinize bakın derim.

Son düzenleme:

Bizim Aygaz tüpler değişmiyor. Gidenler uzun süre gitmediği için veya sadece ocakta kullandiklari için tek tüp yetiyor.
Uzun süreli yolculuk olasılığı varsa, buzdolabinda, ısıtmada gaz kullanacaksaniz Alugas en iyi çözüm. Kendini de amorti ediyor. ( Harcadığınız kadar öduyorsunuz, kışın tüp gibi donmuyor)Yolda dolum yapmamak icin arada problem çıkaranlar olsa da benzinliklerde doluma uygun.
Güvenirseniz yerli firmalar lpg tanki da yapıyor. Birlik otogaz, çevre otogaz duyduklarım.
Ama sizin radyatör sorunundan dolayı yaşadığınız problemleri hatırlıyorum. Alın Alugaz, keyfinize bakın derim.
Teşekkürler bartek! Radyatör problemimi hatırlamandan, beni izlemiş ya da kitabımı okumuş olduğunu anlıyorum.
Sorun Alugas'ı nerede ve nasıl doldurtacağım esasen. Gerek Türkiye'de, gerekse yurtdışında... Umarım bunu çözerim. Belirsizlikler beni her zaman rahatsız etmiştir.
Sevgiler...

Kış kamplarını seven , sürekli gaz tüketimi olan ve Alugas kullanan cekme karavancilar var . Alugasta dolumu %80 de kesen valfi var. Belgeleri tam. En kötü halde bir kaç istasyon sonrası mutlaka dolduruyorlar.Doldurmayan istasyonlar da bilgisiz olanlar. Acil durum için piknik tüpü yedek durabilir.
Agus.com tr daha iyi bilgi verebilir.
Sizi Magadan yolunda takip etmeye başlamıştım. Yolda kalan yerel kişiler sizden yardım istemişlerdi, siz de yüzlerine bakarak iyi olduklarına karar verip, soyulma riskine rağmen yardım etmiştiniz.Bu anınız aklımın bir köşesinde durur.

Son düzenleme:

Kış kamplarını seven , sürekli gaz tüketimi olan ve Alugas kullanan cekme karavancilar var . Alugasta dolumu %80 de kesen valfi var. Belgeleri tam. En kötü halde bir kaç istasyon sonrası mutlaka dolduruyorlar.Doldurmayan istasyonlar da bilgisiz olanlar. Acil durum için piknik tüpü yedek durabilir.
Agus.com tr daha iyi bilgi verebilir.
Sizi Magadan yolunda takip etmeye başlamıştım. Yolda kalan yerel kişiler sizden yardım istemişlerdi, siz de yüzlerine bakarak iyi olduklarına karar verip, soyulma riskine rağmen yardım etmiştiniz.Bu anınız aklımın bir köşesinde durur.
Evet ya! Khandiga'dan sonra, Tompo Irmağı'nın azgın sularından bir Mitsubishi 4x4 minibüs çekip çıkarmıştım. Adamların durumu içler acısıydı. Hatırlaman ilginç. Bana da hatırlattığın için teşekkürler!
Alugas'la ilgili bilgiler için de teşekkür ederim. Araştırmaya devam edeceğim. Avrupa'da bu işi bire bir yaşayan kişilerin tecrübelerini de duymak isterim doğrusu.
Sevgiler...
Ali Eriç

Birebir tecrübe eden kimse yok sanırım forumda.
Ben kendime aygaz mavi karavan tüpü aldım. Olur da yurtdışına çıkarsam ve tüpüm biterse , oradan bir de tüp alırsam diye amazon.de den tüm olabilecek tüp başlıklarını getirtmiştim, set halinde . İçlerinden bir tanesi de Aygaz tüpümü Alman cihazlarına düzgün bağlamaya yarıyor.

Son düzenleme:

Birebir tecrübe eden kimse yok sanırım forumda.
Ben kendime aygaz mavi karavan tüpü aldım. Olur da yurtdışına çıkarsam ve tüpüm biterse , oradan bir de tüp alırsam diye amazon.de den tüm olabilecek tüp başlıklarını getirtmiştim, set halinde . İçlerinden bir tanesi de Aygaz tüpümü Alman cihazlarına düzgün bağlamaya yarıyor.
Selamlar.
Ben de Gürcistan'da tüpümüzün bitme olasılığına karşı, bayileri listeleyim falan derken denk geldim paylaşıma.
Tüp ortalama 3 hafta daha götürür bizi lakin sonrası muamma. :smiley: 12kg tombul mutfak tüpü var. Buralarda nasıl buluruz bilmem ama bakalım.
Girişi vanalı da değil, siboplu. Sanırım Türkiye'ye dönersek, ileride olası yurtdışı gezilerinde vanalı daha fazla çözüm sunacak.

Gürcistanda Tüp bitince dolusu ile değiştirmiyorsunuz . İlgili yere gidiyor veya tüpçü mahalle mahalle gezerken onu durduruyorsunuz kaç kilo gaz istiyorsanız sizin boş tüpünüze oracıkta dolduruyorlar.

.
Almanya’da yakıt istasyonlarında değil mutfak tüplerinin, artık valflı şamandralı Alugas tüplerinin bile doldurulması yasak !
Alugas tüpü sadece onu doldurmaya yetkili yerlerde doldurtulabilmekte.
1697526227544

Karavanlar için Almanya’daki yakıt istasyonlarında sadece, dolum kapağı karavanın dışında olan sabit montajlı sıvı gaz LPG tanklarına dolum yapılmasına izin verilmekte.
Bkz.

LPG Fransa’da GPL olarak anılmakta.
CNG (LNG) zaten söz konusu değil.

Son düzenleme:

Umarım tez vakitte tüp ihtiyacımız olmaz. :smiley: Nerede buluruz falan hiç bilgim yok. Umarım Google'da bulabilirim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR