Aya Nikola Manastırı, Kıyıköy

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan PASIFFLORA Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,666

PASIFFLORA

Kamp III
Yer
İstanbul
2008 Ağustos ayında İstanbul’un sıcağından bunalıp Kıyıköy’e doğru yola çıktık. Yaklaşık 2 saat süren yolculuktan sonra bir cennet köşesindeydik.
Kıyıköy ( eski adıyla Midye ) Trakya'nın Karadeniz kıyılarında yer alıyor. Bir zamanlar Rum köyü olan bölgede, halk balıkçılık ve ormancılık yaparak geçimini sağlıyor. Kıyıköy’e gidilir de balık yenmez mi? Çok acıktığımızdan mıdır, Kıyıköy’ün güzelliğinden midir bilinmez balığın tadına doyamamıştık. Balıktan hemen sonra biraz denize girip serinledik, hemen arkasından da nehirde sandal sefası. Mangal keyfini de akşam saatlerine erteledik ;)

Biraz ilerdeki Aya Nikola Manastırı’nı (Hagia Nichola Manastırı ) görme vakti gelmişti.

Kıyıköy'de yerleşim antik çağlarda başlamış. 6. yüzyılda ( MS 527 – 565 ) Jüstinyen döneminde yapılan Aya Nikola, kaya manastırlarının en iyi örneklerinden biridir. 19. yüzyılda önüne ahşap bir mekan ilave edilmiş olmasına rağmen bu bölümden günümüze herhangi bir kalıntı ulaşmamıştır. Kayalara oyulmak sureti ile oluşturulan manastırın zemin katı kilise, daha aşağıda bulunan bodrum katı ise ayazmadır. Ayrıca keşişlerin dinlenme ve ihtiyaç hücreleri de mevcuttur.

Kendi haline terk edilmiş olan Aya Nikola Manastırı'na köylülerden biri sahip çıkmış. Keşke bakım yapılsa, biraz ışıklandırılsa ve korumaya alınsa ve bu tarih kalıntıları kaybolmasa…

SL275506

SL275509

SL275522

SL275518

SL275527

Etiketler

Ynt: Aya Nikola Manastırı, Kıyıköy

Kıyıköy' e sizden daha yakın olmama rağmen Aya Nikola Manastırı' nı ilk defa duydum, yazı ve fotoğraflarınız sayesinde de bilgilenmiş oldum, çok teşekkür ediyorum :smiley:. Emeğinize sağlık...

İki kez gördüm bu manastırı, bana biraz pagan etklileri taşıyor gibi gelmişti. Yukarıda 3.fotoğrafa bakarsanız duvarlarda 6.yy hıristian mimarisinde pek rastlanmayan simgeler var. Formuda biraz garip. Tabi ben amatörce yaklaşıyorum ama mutlaka bizi aydınlatacak birileri vardır forumda.

2001 Yılında bende ziyaret etmiştim. o geziden bir karede benden olsun,kıyıköy gerçektende çok beğendiğim bir sahil köyü.

[attachment=1]

AYA NKOLA MANASTIRI KIYIKY

Nasıl korunmuş onca istilaya rağmen ben hayret ediyorum
yollar berbat denizi de
ama Kıyıköyde yiyeceğiniz balıklar hiç bir yerde yoktur
her çeşit balık yeme imkanınız var
giderken yolda köylerden manda yoğurdu da almayı ihmal etmeyin demedi demeyin

Dünya'da sayılı örneğinin olduğu söylenen Ayanikola Manastırı tanıtımınız için teşekkürler.Ayanikola manastırının tarih öncesinden günümüze kadar olan gelişimi için okuyabileceğiniz bir kaynak: http://www.kiyikoy.gen.tr/kiyikoy-manastiri/

bodrum katının ayazma olarak kullanıldığı falan yazıyor,
oralara nasıl girilebiliyor mu acaba? yada hangi fotoğraflar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri