Ayakkabı/bot Tavsiyeleri-görüşleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Gionni Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 74,405

Gionni

Ana Kamp
Yer
Ankara-İstanbul
Çok profesyonel teknik destek sağlamayacak, kampta, trekkingte, arazide, günlük te kullanabileceğim ayakkabı-bot arıyorum. Bot elimde 2 adet mevcut ama çok ağırlar, pek kullanışlı olduğunu söyleyemem. Ayakkabı olarak bir çok markaya baktım, internetten araştırdım, kalite yönünden birbirlerine yakınlar. Çok fazla model olduğu için kafam karıştı. Biri kesinlikle su geçirmez diyor, öteki toz toprak vız gelir diyor, diğeri su geçirir ama hemencecik kurur diyor, öbürü ultra hafiftir diyor vs her modelde ayrı bir özelliği sunuyorlar, o yüzden kararsızım. Bot ta alabilirim ama botlar ağır oluyor. Ağırlığından çok çektim artık dayanıklı ve hafif aynı zamanda rahat bir ayakkabı arıyorum.

İncelediğim klasik markalar;
North Face, Columbia, Jack Wolfskin ve Salomon. Başka marka bilmiyorum. NF baya bir pahalı, değer mi değmez mi bilmiyorum. Fiyat aralığım 300 TL'yi geçmeyecek bir şeyler. Zaten ayakkabıların fiyatı normal, botlar pahalı oluyor.

Önerileriniz nelerdir, hangi markaları almaya değer, model olarak neler önerirsiniz?

Teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Ayakkabı/bot Tavsiyeleri-görüşleri

Cihan Bey merhaba;

NF'in Hedgehog modelini yaklaşık 2 senedir kullanıyorum ancak yeterli performans alamadığım için daha çok şehirde kullanmayı tercih ediyorum. Günlük hafif yürüyüşler için ideal bir ayakkabı ancak özellikle arazi koşullarında vibram tabanının ve topuk kısmının pek konforlu olduğunu söyleyemeyeceğim.Diğer taraftan deri değil.

Konu eğer hem arazide rahatlıkla kullanabileceğiniz hemde günlük hayatta kullanabileceğiniz bir ayakkabı ise size Keen'in Gypsum modelini özellikle tavsiye ederim. Öncelikle hafif ve konforlu bir ayakkabı. Islak zemin performansı çok iyi ve çok soğuk veya aşırı sıcak olmadığı sürece üşütme veya terletme gibi sorunları yok.. Diğer taraftan benzer zamanlarda almama ve Keen'in çok daha fazla kullanmama rağmen ilk günküne yakın bir görünümü var.Tabiri caizse North face in şahkülü hafiften kaymaya başladı. Colombia'nın ayakkabıları rahattır ancak belki benim şansızlığım aldığım 2 ayakkabı da kısa sürede deforme oldu.
Salomon ise geleneksel çizgilerinden çıkıp cross training ayakkabılara yönelmiş durumda, tasarımları zevk meselesi ben açıkça beğenmiyorum.Teknik ayakkabıları çok çok iyidir fakat onlarda sizin şu anki ihtiyacınızın çok ötesinde.

Ben Gypsum'un boğazsız versiyonunu kullanıyorum, siz isterseniz boğazlı Mid versiyonunu alabilirsiniz,karar sizin.
Şu ana kadar çok fazla ayakkabı marka ve modeli kullandım, Keen'in şu an 3 modelini(kışlık Revel ve sandalet Kanyon) kullanmaktayım,ve hiç bir sıkıntı yaşamadım. Scarpa ile beraber en rahat ve sağlam ayakkabılar olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Kutupayısı'ndan şimdi baktım 242 tl diyor, bence makul. Ama tipi hiç hoşuma gitmedi. İşlevi tabiki önlemli olan da insan biraz da görselliğine bakıyor, gerçi ben hor kullanıyorum ürünleri. Ayakkabılıktan çıkarırım bir süre sonra. NF'in işte ismi var, kaliteli illaki ürünleri, tartışılmaz, ama her pahalı model de iyi olmuyor. Seviyorum ama NF ile Jack Wolfskin'in ayakkabılarını. Jack wolfskin için ne diyorsunuz peki? Ben bir zamanlar baya bir övüldüğünü duymuştum.Hatta piyasadaki en iyi arazi ayakkabısı Jack'in diyorlardı bir takım yazılarda.

Ekleme: NF ya da Jack'ten önerebileceğiniz herhangi bir model var mıdır?

Sayın Cihan bey;

"x marka en iyi ayakkabıyı,şunu bunu yapar" mantığı sizi çoğu zaman yanıltabilir. Her markanın gayet kaliteli modelleri olduğu gibi aynı zamanda da marka imajını yerle bir eden kötü modelleri de mevcuttur. Örneğin eşime bu kış tasarımına bayılarak aldığımız NF Back to Berkeley botun zaten kış olmayan Ankara'da 2 cm lik yağmurda suyu sünger gibi içine çekmesi gibi... NF çok güzel ürünler yapar ancak bazı ürünleri de gerçekten kepazelik seviyesinde olabiliyor. Kaldı ki Türkiye'ye çoğu kalbur üstü ürünlerini getirmiyorlar.

Jack Wolfskin başarılı sayılabilecek bir marka özellikle ben tekstil ürünlerini severek kullanıyorum.Ayakkabılarını hiç kullanmadım ancak şu ana kadar gördüklerimin fazlasıyla ağır olduğunu gördüm.Diğer taraftan bildiğim kadarıyla bu aralar bir distribütör sıkıntısı yaşıyorlar.Orta düzey bir markadır ve en iyi ayakkabıyı yaptıklarına dair de bir şey duymadım.

Ayakkabı meselesine gelince ise;
Eğer amacınız ciddi trekking aktivitelerine katılmak değilse yani totalde 30-40 km hafif arazi şartlarında yürümeyecekseniz, kırlık yerler de takılayım fazla kendimi yormayayım diyorsanız NF'in Hedgehog GTX 3 modelini veya Merrell Moab'ı tavsiye ederim.Bu ayakkabılar aynı zamanda gayet iyi koşu performansına da sahiptir.
Ancak burada şöyle bir husus var; 350 TL'ye ancak hafif ve orta koşullarda sizi tatmin edebilecek bir ayakkabıya 350 TL gibi bir para vermektense , daha uygun fiyatlı yine Gore Tex, Vibram taban özelliklerine sahip Nike, Adidas gibi markaların trekking ayakkabılarını alabilirsiniz. İnanın bana aynı sonucu alıp daha fazla para vermenin bir anlamı yok. Markaya lütfen çok takılmayın.

Konu eğer ciddi bir trekking ayakkabısıysa yani, Orta veya daha zorlu arazilerde hem ıslak hem çamurlu, kuru zeminlerde uzun yürüyüşlerde kullanabileceğiniz bir ayakkabı ise; Madem 350 TL verip NF alabiliyorsunuz o zaman 100-150 TL fazla verip Scarpa(Mystic modelini özellikle tavsiye ederim) alın bu işten toptan kurtulun. Şua na kadar hiç beni zorlamayan taş gibi ve rahat ayakkabılar üretirler. Bir de muadili Bestard var çok iyi olduğu söylenir ancak kullanmadığım için bir şey diyemeyeceğim.Uzun yıllar sizi idare edecek ayakkabılardır.

Ancak diyorsanız 450 Tl çok pahalı o zaman maalesef tipini pek de beğenmediğiniz Keen'i tavsiye edeceğim. Ben bu markadan NF'den aldığımdan çok daha iyi bir performans aldım. Columbia'yı vb.. yi hiç saymıyorum bile... Kaldı ki internette bulabileceğiniz tüm yurt içi ve yurt dışı site incelemeleri de beni fazlasıyla haklı çıkartıyor.Şıklık konusunda ise, inanın bana fotoğraflarıyla kendisi arasında dağlar kadar fark var, bulunduğunuz yerde bir satıcısına gidip elinize alıp giyip bir bakın. Almak zorunda değilsiniz ama bana da hak vereceksiniz.

Son tahlilde; Ayakkabı insanı dağda bayırda rezil de eden vezir de eden bir etmen. Fazladan para verip rezil de olabilirsiniz. Makul fiyatlara çok da iyi performans elde edebilirsiniz. Öncelikle marka kavramına çok takılmayın, Nette ki incelemelerini takip edin ve almadan önce mutlaka bir elinize alın,deneyin.

Saygılarımla....

Çok teşekkür ediyorum, yazdıklarınızı not aldım. Yakın zamanda piyasa araştırması yapıcam, bu bilgiler doğrultusunda bir çoğunu da elerim sanırım. Elde kalanlara tekrar göz atmakta fayda var, burada düşündüğüm modelleri tekrar yazıp paylaşıcam.

en son aldığım KEEN marka bir bot bursa doğaspordan aldım sahibi murat abi botu çok tavsiye etti bende aldım iyikide almışım bugüne kullandığım en iyi trekking botu şehirdede bir o kadar rahat incelemeni kesinlikle tavsiye ediyorum hem fiyatıda 300TL nin baya bir altında...

Merhabalar, teşekkürler cevaplar için. Keen markasını halen araştırma aşamasındayım, karşıma NF'in bir kaç ürünü çıktı. Fiyatları makul 200-300 TL arası, ancak önceki yazımda dediğim gibi modelleri bilmiyorum. İnternette arattım herhangi bir yorum bulamadım kullanıcılar tarafından, buraya yazayım belki bilen ya da bilgisi olan benimle paylaşır.

North Face bulduklarım;

1-THE NORTH FACE Storm Wp (Eu)
2- THE NORTH FACE Wreck Mid Gtx
3-THE NORTH FACE Arctic Guide
4-THE NORTH FACE Gore-Tex Blaze Gtx

Fiyatlar birbirine yakın. Tecrübesi olan yahut zamanı olup internette kısaca özelliklerine bakıcak birisi varsa paylaşırsa fikirlerini sevinirim. Ben model tanıtımlarında olan bilgileri yazayım buraya.

Gore-Tex Blaze Gtx: GORE-TEX® astarlı ayakkabılar dayanıklı şekilde su geçirmez ve soluyabilir özelliktedirler. Ayağı koruyan ve kuru tutan, çok geniş bir aktivite ve doğa koşulu yelpazesinde kullanıma uygun sıradışı bir iklimlendirme sistemidir.
UltrATAC™ aşınmaya çok dayanıklı, eskimeyen, değişik türde zeminlerde zorlu kullanıma uygun, ıslak ve kuru zeminde harika tutunma sağlayan hafif bir lastik bileşimidir.

M Wreck Mid Gtx: 57.05%Leather 41.83%Textile 1.12% Synthetic

GORE-TEX astarlı ayakkabılar dayanıklı şekilde su geçirmez ve soluyabilir özelliktedirler. Ayağı koruyan ve kuru tutan, çok geniş bir aktivite ve doğa koşulu yelpazesinde kullanıma uygun sıradışı bir iklimlendirme sistemidir.
North Fit'in amacı, doğa sporu atletleri için bilimsel olarak insan ayağı ve ayakkabı tabanı arasındaki en iyi uyumu sağlamaktır.
Northotic , biyomekanik olarak tasarlanmış Northotic: TNF, geleneksel ayakkabı iç tabanını arttırılmış stabilite, destek ve yumuşaklık için daha ileri seviyelere taşımış teknolojisidir.
Vibram, patentli özel lastiğiyle 70 yıllık deneyimini spora özel tasarımlarda birleştiren Vibram, mükemmel tutunma, sürtünme ve dayanıklılık sağlayan lastik bileşimleri yapmaktadır.TNFin Cradle teknolojisi, topuk çevresini destekleyerek doğal olarak darbeyi emecek şekilde, ayağı sabitleyen ve anatomik olarak doğru basışı sağlamak için tasarlanmıştır.

Gore-Tex Wreck Mid Gtx: GORE-TEX® astarlı ayakkabılar dayanıklı şekilde su geçirmez ve soluyabilir özelliktedirler. Ayağı koruyan ve kuru tutan, çok geniş bir aktivite ve doğa koşulu yelpazesinde kullanıma uygun sıradışı bir iklimlendirme sistemidir.
North Fit™’in amacı, doğa sporu atletleri için bilimsel olarak insan ayağı ve ayakkabı tabanı arasındaki en iyi uyumu sağlamaktır çünkü her ikisi de ayakkabını giyileceği özel aktiviteler için gereksinimlere göre farklılık gösterir.Northotic ™, biyomekanik olarak tasarlanmış Northotic: The North Face geleneksel ayakkabı iç tabanını arttırılmış stabilite, destek ve yumuşaklık için daha ileri seviyelere taşımış teknolojisidir.
Vibram ® , mükemmel tutunma, sürtünme ve dayanıklılık sağlayan lastiktir.
Cradle™ teknolojisi, topuk çevresini destekleyerek doğru basışı sağlamak için tasarlanmıştır.

Arctic Guide : The North Face’in Cradle™ teknolojisi, topuk çevresini destekleyerek doğal olarak darbeyi emecek şekilde, ayağı sabitleyen ve anatomik olarak doğru basışı sağlamak için tasarlanmıştır.

Hydro Seal ®, The North Face’in patentli sugeçirmez Hydroseal zarı, içeriden dışarıya nem iletimini sağlarken, sizi dışarıdaki sudan korur. Ice Pick ® lastiği, ısı sıfırın altına düşünce serleşerek zeminde en iyi tutunmayı sağlar.

TNF Winter Grip ®, ısı sıfırın altına düştüğünde yumuşak kalması için tasarlanmış yapışkan bir lastik birleşimidir

Storm Wp (Eu) :
Hydro Seal ®, The North Face’in patentli sugeçirmez Hydroseal zarı, içeriden dışarıya nem iletimini sağlarken, sizi dışarıdaki sudan korur.
UltrATAC™ aşınmaya çok dayanıklı, eskimeyen, değişik türde zeminlerde zorlu kullanıma uygun, ıslak ve kuru zeminde harika tutunma sağlayan hafif bir lastik bileşimidir.

Bu kadar edindiğim bilgiler. Şimdiden çok teşekkürler.

en basta sunu soyleyeyim. yazdiginiz markalar icinde salomon disindakileri hemen eleyin bence. TNF ozellikle ayakkabida cok cok kalitesiz uretim yapiyor. digerleriyle karsilastirmak bile hata.
botlar temelde 2 ye ayriliyor.
1- hem yaz icin hem de kis faaliyetleri icin kullanilanlar. bu botlarin buyuk bir kismi nubuktan, kalan kismi gore-tex kumastan imal ediliyor. cok sicak havalar haric 4 mevsim kullanilabilir.
2- ozellikle kis faaliyetlerinde kullanilanlar. bunlarin neredeyse tamami deriden imal ediliyor. gore-tex kumas hic yok. dolayisiyla kis disinda ayaginizi pisirirler:smiley:
kullanim amacini tespit ettikten sonra is markaya geliyor. zamberlan, bestard, boreal, la sportiva,lowa,scarpa... gibi onlarca kaliteli marka bot var. bunlarin arasindan uygun olani secin.
bir de alacaginiz botun agirlina dikkat edin. youtube da uretim videolari var onlari izleyin. bu video size biraz fikir verebilir.
http://www.youtube.com/watch?v=KaByLEf83Yw
kolay gelsin.

Videoları inceledim, pek anlamasam da yapımını gördüğüm için biraz bilgilendim teşekkürler. TNF'in ayakkabıları zaten görsellikten dolayı mest ediyor adamı, bu sürede bir kaç modelini inceledim avmlerdeki, burada yazılanlarla pekte alakası yok, vibram taban, gtx vs. Bir gtx modeli var onu da eleştirmişler yabancı forumlarda. TNF defterini sanırım kapattım. Diğer markaları da deneyip ona göre karar vermek istiyorum ama Ankara sanırım bu yönden baya bir geri kalmış. TNF, Jack Wolfskin, Salomon ve Merkel ya da buna benzer bir marka dışında ayakkabı yok. Av ve kamp malzemesi satan yerlere göz attım orada da hiç adı sanı duyulmamış markalar var. İstanbul'u bir ziyaret etmek lazım, orada olanak daha fazla. Ankara'daki bu kısırlık yüzünden şimdilik ertelemek zorundayım.

Cihan bey hem günlük hayatta hemde hafif doğa koşullarında kullanabileceğim bir ayakkabı dediğiniz için geçen yıldan beri genelde şehirçinde zaman zamanda arazide kullandığım jack wolfskin little wing serisini önerebilirim size.
Ayakkabı adidasın koşu ayakkabıları kadar rahat. Tabi onlar 300-400 gram bu 1000 gram civarı.
kışın -5 derece ve üzerindeki havalarda ve şu anda dahil giyiyorum. Terletme yapmıyor kışında pek üşütmüyor. Yalnız tüm sert ve iri dişli ayakkabılar gibi ıslak fayans parke gibi yerlerde normal ayakkabılardan fazla kayıyor. Toprakta kullanmak içinse birebir. Dişleri toprağa geçtiği için tırmanırken kaymıyorsunuz.
Eğer gezdiğiniz arazi aşırı taşlık ve bolcada sulu yerden geçiyorsanız yds nin goretexli botlarını öneririm. Askeri standartlara göre yapıldığı için çok sağlamlar su geçirmiyorlar. Yalnız epeyce ağır oldukları için arabada taşıyıp araziye girecekken giymeniz iyi olur.

Jack Wolfskin little wing'e baktım çok hoş ayakkabı, özellikleri ve fiyatı çok uygun bence. Ama sanırım vibram taban ve goretex değil. Ağırlık benim için önemli zira ağır ayakkabı baya külfet oluyor bana, çok kullandım halen kullanıyorum kışın, çok meşakkatli oluyor şehir yaşantısında, arazide kullanmam mümkün değil. O yüzden ağırlık sanırım ön planda benim için. Yine de ayağa giyip bir bakmak lazım, bir kaç yere bakıcam bulabilirsem denerim. Teşekkürler.

Cihan bey ayakkabı goretex değil ama kendilerine özgü hava alabilen astar var ayakkabıda. yazında giydim ama ayakkabı terletmedi. Su geçirir mi geçirmez mi onu bilmiyorum zira suya girmedim hiç. Su üzerinden kolayca akıyor ama içinden beklerse alır gibi geldi.
Ağırlık olarak 1 kilo 45 numara olan. Epey konforlu bir ayakkabı gerçektende ama dediğim gibi sudan geçerim çamura girerim falan diyecek olursanız yanınızda yds nin yine terletmeyen astara sahip botlarından biri olursa çok iyi olur. Dezavantajları ağır olmaları ve epey sert taban yapıları

Ee çamursuz susuz olmaz tabi illaki muzurluk yapıp girerim :smiley: Teşekkür ederim bilgiler için, halen araştırma evresindeyim. YDS'yi de araştırıcam, aklımda.

Ustadim alternatiflere asolo yuda ekle bence. Asolo yu begenirsende deposite outlet deki ykm yolun dustukce ugra derim. Goretex tam boy bir botu 200 civari alabilme sansin olabilir

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Teşekkürler. Bu hafta İstanbul'a geçicem. Söylenilen markaları tam olarak bulabileceğim bir yer var mı? Pasajları çok fazla bilmiyorum, Karaköy'de bildiğim bir kaç malzeme satan yer var. Başka nerelere bakmak lazım?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.