Ayakkabı Seçimi ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan farazicosmos Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,182

farazicosmos

Kamp II
Yer
Ankara
ilkbahar yaz ve sonbahar da kamp için kullanmalık ayakkabı alıcam ve kararsız kaldım. birisi trekking botu al diğeri trekking ayakkabısı yeterli bir başkası klasik spor ayakkabısı yeterli olur hatta sandalet bile yeterlidir demekte. Kafamda çok plan var. uzun ömürlü bir ayakkabı olmalı. basit yerlerden tutun lükya yoluna dağ tırmanışlarına kadar ömrüm el verdikçe her sene kamp için çadırımı ekipmanlarımı alarak çıkmak istiyorum. bu sebeple ayağımı terletmeyecek ve yakmayacak ayakkabı önerirmisiniz. Özellikle tecrübeli arkadaşların fikirlerini çok önemsiyorum.

Etiketler
ilkbahar yaz ve sonbahar da kamp için kullanmalık ayakkabı alıcam ve kararsız kaldım. birisi trekking botu al diğeri trekking ayakkabısı yeterli bir başkası klasik spor ayakkabısı yeterli olur hatta sandalet bile yeterlidir demekte. Kafamda çok plan var. uzun ömürlü bir ayakkabı olmalı. basit yerlerden tutun lükya yoluna dağ tırmanışlarına kadar ömrüm el verdikçe her sene kamp için çadırımı ekipmanlarımı alarak çıkmak istiyorum. bu sebeple ayağımı terletmeyecek ve yakmayacak ayakkabı önerirmisiniz. Özellikle tecrübeli arkadaşların fikirlerini çok önemsiyorum.
Sandalet olmaz. Toprak rahatsız etmezse diken batar. diken batmazsa Çalı çizer. Tabii Kamping alanlarında taş döşeli ara yollarda yürüyecekseniz o ayrı. ama dağda sandalet olmaz. Tabii çok da kasmaya gerek yok Sonuçta komando değiliz geçireceğimiz zaman sınırlı ben de bir spor ayakkabının yeteceği kanaatindeyim.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aslında bütün çeşitlerin avantaj ve dezavantajları var gibi;
ben trekking botu kullanıyorum mesela, avantajı ve vazgeçememe sebebim ayak bileğini sarması, özellikle engebeli arazilerde yürüyorsanız bilek burkulmalarını engelliyor, bu konuda 4-5 ufak , 1 ciddi durum yaşadım şahsi fikrim kesinlikle bilek destekli trekking botudur, dezavantajlarını sorarsanız, ayağınızı terletebilir ve giy çıkar yapmak biraz bunaltabilir

aslında bütün çeşitlerin avantaj ve dezavantajları var gibi;
ben trekking botu kullanıyorum mesela, avantajı ve vazgeçememe sebebim ayak bileğini sarması, özellikle engebeli arazilerde yürüyorsanız bilek burkulmalarını engelliyor, bu konuda 4-5 ufak , 1 ciddi durum yaşadım şahsi fikrim kesinlikle bilek destekli trekking botudur, dezavantajlarını sorarsanız, ayağınızı terletebilir ve giy çıkar yapmak biraz bunaltabilir
giy çıkarı zor olsun olmasın bu önemli değil. çünkü sabah çadırdan çıkarken giyecem akşam uyurken çıkarıcam. benim içinde bileği sarması çok güzel bir şey ama terletmesi çok rahatsız ediyor yazları

Eğer planlarınızda engebeli araziler var ise trekking botu gerçekten de kaçınılmazdır. Yağışlı havalar için de tozluk önerebilirim. Sadece ağırlık uzun yürüyüşlerde yorucu olabilir onun haricinde terletme açısından düşünmeyin kaliteli bir model havalandırma açısından sorun yaratmaz. Hatta decathlonda satılan ürünler bile fazlası ile işinizi görecektir

Merhaba @farazicosmos,

ayakkabı seçimi kullanımına göre değişmekle birlikte yukarıda yazanların hepsine katılıyorum. örneğin ben aşağıda linkini verdiğim ayakkabıyı 3 senedir eskitemedim. bot tercih etmiyorum (bana giy çıkar zor geliyor) burkulmalara karşı biraz daha dikkatli basıyorum ki günlük hayatta da pek bileğim burkulmaz fakat tedbirden zarar gelmez ;)

benim ek olarak söyleyebileceğim şeyler;

tabanı kaymaz plastikten yapılmış olmalı (yağmurdan sonra yüklü yürürken kaymayan kayalar bile normal ayakkabı ile sabun sürmüşe döner, benim gibi gözü kara giderim ben oradan ne olacak insanıysanız hayat kurtarır ki bence ilk buna dikkat etmelisiniz)
tabanı sert plastikten olsun (hem sivri taşlıklı bir bölgede yüklü yürürken ayakların ağrımaz hem de ömrü uzun olur)
çabuk kuruma özelliği önemlidir her zaman
su geçirir geçirmez senin tercihin ama sonbaharda geçirmez olanları tavsiye ederim.
antibakteriyel deniyor sanıyorum koku yapmayanlardan almanızı tavsiye ederim.

sandalet çadırı kurduktan sonra yorulmuş ayaklarını dinlendirmek için ya da denize girerken kullanmak için işe yarıyor sadece.
eğer yüksüz yürüyüş yapacaksanız sadece kaymaz taban olmasına dikkat etseniz de yeter boşuna masraf yapmaya gerek yok bence.

Merrell All Out Blaze Erkek Outdoor Ayakkabı Siyah J65105 - n11.com

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR