Ayaş'ta Sıra Dışı Piknik..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan son_kral_54 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,191
Ynt: Ayaş'ta Sıra Dışı Piknik..

Hiç temizlemeyeceksin öyle alanda piknik yapsınlar.
İzmir'de köylüler arazilerinde piknik yapılmaması için uyarı tabelası asmış.

" Dikkat KENE vardır."

Etiketler

mzozturk' Alıntı:
Ben Ayaş'lı gezenbiliriclerdenim. Bence burada belediye yönetimini suçlamak yersiz, öncelikle insanlarımız bilinçli olmalılar. Ayrıca Belediye Başkanımız o kadar halk içindedir ki, isteyen herkes anında gider görüşür, telefon eder vs. Eminim ki gezenbilirciler olarak gidildiği takdirde, bırakın çöp arabası vermeyi ,kendisi de mutlaka yanınızda bulunacaktır ve şikayetleri hiç alınmadan dinleyecektir. İnsanları tanımadan, konuşmadan bir yargıya varmak yanlış bence.
mehmet sana iş düşüyor ozaman.uygun görürsen tabii.bel. yönetimi ile bi görüşte belirli bir tarihte organizasyon yapalım çevre temizliği,piknik,ofroad güzelbi etkinlik olsun.tarihi birlikte karar verelim 30,31 olabilir tabi nihayi kararı ceranus versin bu konularda tecrübe abidesidir.yada baharada bırakabiliriz havalar soğudu derseniz.ben her karara uyarım.

son_kral_54' Alıntı:
mehmet sana iş düşüyor ozaman.uygun görürsen tabii.bel. yönetimi ile bi görüşte belirli bir tarihte organizasyon yapalım çevre temizliği,piknik,ofroad güzelbi etkinlik olsun.tarihi birlikte karar verelim 30,31 olabilir tabi nihayi kararı ceranus versin bu konularda tecrübe abidesidir.yada baharada bırakabiliriz havalar soğudu derseniz.ben her karara uyarım.
Tabi ki, ne zaman isterseniz başkanımızla görüşürüz, belirli bir tarih için randevu alırız, istekler dile getirilir ve güzel bir organizasyon yapılabilir.

30 - 31 Ekim uymaz.
Hem zaman erken hem KPSS sınavları var.
Öncesi 29 Ekim nedeni ile Belediye'nin iş yükü ve yazışmaları çok olur.
6-7 Kasım ya da 27 - 28 Kasım tarihleri olabilir.
16-17 / 23-24 Kasım tarihleri 9 günlük Kurban bayramına denk geliyor.

Kapsamlı bir planlama için bana göre en uygun tarih 27-28 Kasım 2010 olmalı.

bence belediye kısmı kolay, öncelikle girişim olmalı, çöpler biryerde toplanır, sonra belediye gelir kamyona atar...

bundan 5 sene önce, her gün bisikletle batıkent yakınların da off road yapardım, şaşmaz sanayinin arkasında ufacık bir gölet keşfettim, tabiki etrafı çöplerle dolu bir gölet...
her gittiğim de 3-5 çöp torbası topladım ve yakında terkedilmiş olan bir tesisin havuzunda çöpleri biriktirdim, 3 ay sonra koca havuz dolmuştu, daha sonra bölgeden AOÇ'nin sorumlu olduğunu öğrendim; gerekli yöneticileri aradım ve çöpleri toplamaları için bir araç tahsis etmelerini rica ettim, 1 hafta için de gelip tüm çöpleri aldılar.

ben tek başıma bunu yaptıysam, gezenbilir ekibi olarak zor olan hiçbir yok... hepimiz sadece yakınımızdaki gelişen olumsuzlukların farkında olalım ve harekete geçelim ve zincir bu şekilde devam etsin. Eleştirerek bir yere varamayız. harekete geçmek lazım...

Göl ve göletlerimizin çevre düzeni, korunması, bilinçsiz ve kaçak balık avı gibi konularda acil tedbir alınması gerekiyor. Bu konu ile ilgili bildiğiniz demokratik örgütlenme var mı?

Ben Ayaş Yağmurdede köyü sakini olarak yazıyorum. Burası belediyenin yeri değil, mesire yeri değil, piknikçilerin pislikleri yüzünden doğamız kirlendi. Burası bizim tapulu arazilerimiz. Ben gücüm yettiğince telledim fakat imkanı olan var olmayan var büyük bir kısmı temellendirilmedi. İnsanlar bizim telleyemediğiniz meyve bahçelerimizi talan edip gidiyor, çöplerini ağaç diplerine sağa sola bırakıyor. Belediye yerleşim yeri olmadığı için buradan çöpleri toplamıyor. Her kim size burayı öneriyorsa sizlerden ricam bir kişi kendi özel mülküne girilsin ister mi veya evine çöp atıyor mu onu düşünsün. Ben evinize sizden izinsiz girsem, dolabınızdan bir şeyler alıp yesem ne hissedersiniz. İnsanların bu şekilde kendilerini bizim yerimize koymasını istiyoruz. Olgunlaşmasını beklediğiniz ağaçlarınızın sizden izinsiz toplanıp gittiği zaman ne hissedersiniz. Bir de göz hakkı filan diyorlar. Göz hakkı diye bir şey diyorlar, bunu kabul etmiyorum. herk önüne geln göz hakkı dersen yine aynısı . Ben bahçemde bir çuval cevizimi çırpan adamları yakaladım. Sonra bir ağaç yetiştirdi mi bu zamana kadar ağaçlarımızı kırıp yakıyorlar sanki kendisininmiş gibi. Birazcık empati yapmalarını istiyoruz, bize kafa tutarak arazilerimizi hoyratça kirletmelerini değil.

Siz bir de Belgrad ormanını görün. Yazın C.tesi ve Pazar akşamları güzelim orman tam bir çöplüğe dönüyor. Akıl almaz bir durum. :mad:

Her hafta ormancılar temizliyor sanırım. Ya da belediye mi bilemiyorum. Bir sonraki hafta yine aynı. Ben de diyorum ki bir hafta temizlemesinler. O piknikçiler çöplüğün içine gidip otursunlar. Belki de rahatsız olmazlar. ???

Gelişmiş ülkelerde ormanda ya da başka açık alanda çöp atmanın çok ciddi para cezaları getirdiğini duymuştum. Demek ki böyle kontrol altına almışlar. Tabii insanları da bizden daha temiz olsa gerek.

Her neyse yeri geldi de dertleneyim dedim biraz. Ayaş' ın manzarasına da çok üzüldüm. İnşallah belediyeden sonuç alırsınız.

Kolay gelsin.

Siz bir de Belgrad ormanını görün. Yazın C.tesi ve Pazar akşamları güzelim orman tam bir çöplüğe dönüyor. Akıl almaz bir durum. :mad:

Her hafta ormancılar temizliyor sanırım. Ya da belediye mi bilemiyorum. Bir sonraki hafta yine aynı. Ben de diyorum ki bir hafta temizlemesinler. O piknikçiler çöplüğün içine gidip otursunlar. Belki de rahatsız olmazlar. ???

Gelişmiş ülkelerde ormanda ya da başka açık alanda çöp atmanın çok ciddi para cezaları getirdiğini duymuştum. Demek ki böyle kontrol altına almışlar. Tabii insanları da bizden daha temiz olsa gerek.

Her neyse yeri geldi de dertleneyim dedim biraz. Ayaş' ın manzarasına da çok üzüldüm. İnşallah belediyeden sonuç alırsınız.

Kolay gelsin.
Burası Belediyenin değil köylünün arazisi. Maalesef piknikçiler yüzünden tarım yapılamaz oldu. Birileri akarsu, ağaç var diye geliyor ama burayı çevre köylerin kanalizasyonu kirletiyor. Suyu, balığı temiz değil. Ağaçlarımızı bize kestirmek zorunda bırakacaklar bu gidişle. Belediyelerin mesire yerleri valilik tarafından belirtilmiştir. Valiliğin belirttiği yerlerin dışında piknik yapılmaması, gerekirse ceza yazılması gerektiği jandarma tarafından biliniyor. İlgili yerlere şikayetimizi yaptık. Burası gibi forum sayfalarında İlhan çayı Yağmurdede piknik alanı diye tanıtım görürseniz uyarmanızı, piknik için gelmemelerini Yağmurdede köyü halkı adına rica ediyoruz.

@yağmurdede konu ve olay 12 yıllık da olsa sanırım durum aynı.

Beli ki sadece tepki için köy adına gelip yazmışsınız.

Bu tür durumları ceza ile engeleyemezseniz. Onun yerine köy derneği resmî olarak çevreyi düzenleyip, piknikçilerden de gerekli ücreti alsa, hem size hem de doğaya katkısı olur sanırım.

Çanlılı'daki Asartepe'nin durumu ya da Ayaş merkezdeki göletin durumu da çok farklı değil. Asartepe'de belli saatler kafayı bulunan saatler olduğu için asayişte sıkıntı olabiliyor bazen.

Ceza ya da engelleme en basiti ve en önemlisi zahmetsizi.

Bu tür durumları ceza ile engeleyemezseniz. Onun yerine köy derneği resmî olarak çevreyi düzenleyip, piknikçilerden de gerekli ücreti alsa, hem size hem de doğaya katkısı olur sanırım.

Çanlılı'daki Asartepe'nin durumu ya da Ayaş merkezdeki göletin durumu da çok farklı değil. Asartepe'de belli saatler kafayı bulunan saatler olduğu için asayişte sıkıntı olabiliyor bazen.

Biz tapulu yerimizi ekmek istiyoruz. piknikcilerin

Biz gerekli mercilere başvurumuzu yaptık. Bundan sonrası bekleyeceğiz. Sadece bazı piknikçiler internetten görüp geldik dedikleri için buradan bilgilendirmek amaçlı koy adına paylaşımda bulunduk.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.