Bakü Gezi Notları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan highoutput Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,889

highoutput

Zirve
Yer
izmir
Merhaba forumdaşlar ,
Geçen hafta uçak ile bir hafta süren Bakü seyahatimde vakit buldukça çektiğim fotolar ve kısa notlar ile Baküye gidecek arkadaşlara tavsiyeler ve bilglendirmeler i bu başlık altında bulabilirsiniz.

Bakü ye gidecekler öncelikle yanlarında ihtiyac gereği kadar Azerbeycan parası olan Manat bulundurmalarında fayda var , bilhassa küçük işletmelerde TL , USD ve EURO ya almıyorlar yada değerinden çok düşük almak istiyorlar. Kredi kartı hemen hemen heryerde geçerli sorun yok.
Gidişte en az altı ay süre geçerli pasaport bulundurmakta fayda var buradan çıkışta sorun olabiliyor.
Vizeyi 60 günlük olarak Bakü havaalanında 11 usd karşılığında otomatlara bilgilerinizi girerek kendiniz alabailirsiniz. Yanınızda bozuk olarak 10 ve 1 usd kağıt para bulundurmanızda fayda var veya kredi kartıda geçerli. Otomattan alacağınız bilgi fişi şeklinde vizeyi ülkeyi terk edene kadar muhafaza etmeniz önemli kaybederseniz sorun yaşayabilirsiniz.

IMG 20181014 145311

Son düzenleme:

Etiketler
Bakü havaalanında tüm görevliler bizim anlayabileceğimiz Türkçe ile yardımcı oluyorlar , havaalanı genelde sakin aşırı yoğunluk yok , işlemlerinizi kısa sürede bitirip Bakü ye girebiliyorsunuz.
Havaalanından taksi ile şehir içi pazarlıkla gidiliyor , durak sistemi yok , size en uygun fiyatı veren istediğiniz taksiye binebilirsiniz , aşağıdaki fotoda göreceğiniz ingiliz taksiler en pahalıları zaten onlarda genelde İstanbul daki taksicile gibi Arap turistlerin yolunu gözlüyorlar , diğer taksilerle 20 manat a şehir içine kalacağınız yere kadar gidebilirsiniz. Araç kiralamanıza da gerek yok şehir içinde ortalama 5 ile 10 manat a istediğiniz yere gidebilirsiniz.

IMG 20181001 125311

IMG 20181001 125349

IMG 20181001 125522

Kalacağınız yeri önceden booking , trivago vs uygulamalardan bulmanızda fayda var , otel ücretleri pahalı , biz önceden rezarvasyon yapmamıza rağmen gittiğimizde oteli görünce kalmaktan vazgeçtik ve başka otel aradık , hijyen sorunu yüzünden bir haftada 3 otel değiştirdik ve bize maliyeti yüksek oldu. Genelde fotolar ile gittiğiniz otelin pek alakası olmuyor bu yüzden , hijyen en büyük sorun , bilhassa uygulamalardaki yorumları göz önünde bulundurmanızda fayda var.
Şehire girişte yol üzerinde genelde villa tarzı yerleşim yerleri göze çarpıyor. Bunun yanı sıra şehire yaklaştıkça gökdelenler eski yapıların arasında yol boyunca değişik mimariler ile gösterişli ve modern bir kent izlenimi veriyor.

IMG 20181001 131059

IMG 20181001 131217

IMG 20181001 131222

Bakü ye vardığınızda meydanlarda bir çoğu devlet kurumlarının olduğu SSCB zamanından kalan ihtişamlı Rus mimarisi yapılar görüyorsunuz , bunların ve tüm binaların dış cepheleri Azerbeycan da ve kolay işlenen bir çeşit kireç taşına benzeyen mermerler ile kaplanmış. Genelde krem ve sarı renge tonunda bu kaplama taşların yurt dışına çıkışı yasak hemen hemen tüm yapılarda bu taş dış kaplama olarak kullanılıyor. 3/4 sene gibi bir sürede bu taşlarda kararma olduğu için belli zamanlarda zımpara ile temizliği yapılıyormuş.

IMG 20181002 142942

IMG 20181002 142505

IMG 20181004 165803

IMG 20181007 164708

Ekli dosyayı görüntüle 506830

Ekli dosyayı görüntüle 506831

Şehrin merkezi ve en hareketli yeri Targovil , bütün mağazalar , cafeler , restoranlar , alışveriş merkezleri , barlar , gece kulüpleri burada ve 24 saat canlı olan bir yer. Dünyaca ünlü tüm markaların otomotiv , giyim , , mobilya vs mağazaları cadde boyunca görebilirsiniz. Bir nevi İtalya Milano , Fransa Paris , İstanbul Nişantaşı , İstiklal caddesi yada İzmir Alsancak , Karşıyaka benzeri bir yer. Otelinizi bu bölgeden seçerseniz ulaşıma para vermemiş olursunuz fakat burası diğer semtlere göre ultra pahalı. Fakat ara sokaklarda Hostel denilen pansiyon tarzı yerler uygun fiyatlı , hijyen konusu buralardada sorun.Bir çok Türk markası cafe restoran ve barlar var , misal biz kahvaltımızı genelde Özsüt te yaptık , çünkü Azerbeycan çayı kekikli ve başka bitkilerle karışık benim damak tadıma çok ters.Birçok cafenin işletmecisi Türkiye den ,akşamları genelde işletmeci Deniz beyin Thehouse isimli cafesinde vakit geçirdim , fiyatlar pek makul olmasada sağolsun Deniz bey sayesinde servislerimiz hızlı ve ilgi alaka üst seviyede idi. Bakü deki cafe ve restoranlar genelde servis konusunda çok yavaş ve müşteriye ilgi alaka pek yok .

IMG 20181003 133359

IMG 20181003 133407

IMG 20181003 133902

IMG 20181006 152250

Kıyafet mağazalari çok pahali , Bakude dunya markalarini bulabilirsiniz ama İtalya ,Fransa ve Türkiyedeki magazalarin en az üç kati fiyat odemeniz gerekir.Elektronik ürünler Türkiye ile hemen hemen ayni , bana gore buradan alisveris yapmak mantıksız ve gereksiz. Sebebi Katar , Kuveyt , Dubai gibi ülkelerden sadece para harcamak için gelen şimarik Arap turistlerin piyasayı gereksiz yükseltmesi.
Targovilden gündüz ve gece görünümleri ,

2e5a10467a0a0f6d1a7b78fdb5295204 E651e825a9576d9227080cf6caa56e1a 4843108d0540bf404f16c409385567c9 Fab5774eb15403fff656aae5aedb2a76

Son düzenleme:

Öncesinde Cafe ve Restoran kültürü olmadığı zamanlar genelde kabinet denilen restoranlar kullanılıyormuş , fotolarda göreceğiniz bahçede açık oturma yerleri yanı sıra kabinler şeklinde ayrılmış odalarda yemek buranın geleneği , favori yemekleri testi içinde etli nohut ve genel olarak kuzu etli yemekler , yemekten önce meze olarak mücver ,üzüm , nar , turşu çeşitleri , çökelek ,peynir , zeytin , domates ve bizim pideye benzeyen ekmekleri geliyor. Su olarak bizdeki maden suyu geliyor gazsız su derseniz normal su geliyor. Yemek ürünleri genelde doğal ve etler gerçekten çok lezzetli , tavuk antibiyotiksiz , sebzeler meyveler hormonsuz , ekmekler klasik buğday unu. Bakü de tek sevdiğim şey bu oldu doğal ürün aramanıza gerek yok herşey doğal sanırım Amerikan ve İsrail tarım şirketleri buraya girmediğinden ( Cargill , Bunge vs ) doğal tarım ve hayvancılık henüz bozulmamış.

IMG 20181001 165331

IMG 20181001 165320

IMG 20181001 173350

Son düzenleme:

Dışarıda serpme kahvaltı kültürüde burada çok yeni , İçeri Şehir denilen Bakü kalesi içinde bundan 4/5 yıl önce Türkiye den bir işletmeci Mangal adında kahvaltı salonu açmış , çok ilgi görmüş şimdi kale içinde bir çok bina kahvaltı salonuna dönüşmüş bilhassa hafta sonları yer bulmak zor ,kahvaltı da favori yemekleri pamidor yumurta , bizdeki menemen in benzeri sadece tereyağında yapılmış domatesli yumurta . Bunun yanı menü genelde bal , kaymak , peynir ve süt ürünleri , zeytin ( zeytin pek ilgi görmüyor nedense ) domates , salatalık, üzüm , ,nar ve pideye benzeyen ekmekleri eşliğinde sınırsız çay.
21244d13da431d38a97c21573dd0ab68 1909716cc6e4b1e02cd8f2a23633c9d0 A2a4068478591a59c0843ea148506429 84bf16665c876ee36b2c5023ec0e3dd5 8f2ae2dea1c14c18d95bc045199fb2f1

Son düzenleme:

Bakü yü kuşbakışı görmek için içeri şehirin üst tarafına doğru giderseniz , Bakü millet meclisi ve hemen yanında bulunan şehitliğin yer aldığı tepe en uygun yer, Bakü şehitliğinin içinde Azerbeycan şehitliğinin yanında 1918 Kafkasya savaşında Anadoludan gelip Azerbeycan da şehit olan Türklere ait şehitlikte bulunuyor. Buradaki Şehitlik anıtında doğalgaz ile hiç sönmeden yanan ateş var. Şehitliğin içinde Osmanlı mimarisi bir camii ve karşısında üç parça geometrik alev temalı cam gökdelen bulunuyor. Gökdelen İş merkezi , rezidans , ve otel olarak hizmet veriyor.
E89aa76e703737cbb63f448d518788a9 6f1ef0eebaf4990ea8f5f419cdbf35c1 4d7b7bfa21a97d8106d748b83156d1f1 70589da7599d2b9418cdb0f38d78a9e5 69066a1dc06914c7fde226268df0928a E4d82a4834c977e4c09af2a252cbc2b5

Son düzenleme:

Bu kadar ihtişamlı binalar ve imkanlardan Petrol ve Doğalgaz gelirinden faydalanan belli bir kesim ( Ruslar ve Aliyev ailesi ve yakınları ) dışında , halkın büyük kısmı Sovyet Rusya sından kalma eski bakımsız sosyal binalarda 60/70 metrekare evlerde ve aile evi denilen bahçe icinde gecekondu tarzi evlerde oldukça sağlıksız koşullarda ( hepatit b çok yaygin ) ve milli gelirden pay almadan çok düşük gelir ile yaşantısını sürdürüyor.Gökdelenlerin arka tarafında bu evler ve yasam tarzı tam bir tezat oluşturuyor. Gelir bakımından iki taraf arasında resmen uçurum var , eski toprak Azerbeycan Türkleri ise Sovyet Rusyası günlerini özlemle anıyorlar , Rusların yönetimindeyken herkes Rus kültürü ile büyümüş , şu anda yetişen gençler de Türk kültürü olarak , Kurtlar Vadisi , Ertuğrul Gazi ve Payitaht Abdülhamit dizilerinin etkisinde kendilerine hayal kahramanları yaratmış durumda.
Ea9172f08e7694f7bfdcf9d454027793 08eb5a476d0a685ba9123436d7ee43e4 8bc4415375dce2d2ba2e5ef083939266

Son düzenleme:

Bakü ye gitmenin en güzel yönü geri dönmek oldu benim için , bu arada yazamadığım ve fotoları paylaşamadığım çok enterasan olaylarda yaşadım. 3 günlük iş gezisi için gittiğim Bakü den olumsuzluklar yüzünden 7 gün sonra anca dönebildim. , Turistik bir gezi için asla destinasyonuma almam ve tavsiye etmem .
Okuduğunuz için teşekkürler , selamlar , saygılar..

not : asagidaki fotolar Hazar denizi ve Bakü kordonu , İzmir kordonuna benzetiyorlarmis bu yüzden İzmir Bakü kardeş şehirmiş , ben pek benzetemedim ama neyse ;) E3a2fd4072c0cc083b566d9d2288c998 Bf6774f8f89f551bfc7a4252077405ce 700164ae051fd049e03117f0565de884 18630ca235a1d33e27ba832a3f68e58b

Güzel paylaşımınız için teşekkür ederim ...

Daha önce Bakü'ye giden arkadaşlardan duyduğum kadarıyla , şehir havasında devamlı hissedilen bir ''petrol kokusu?'' varmış . Siz bahsetmemişsiniz(?) acaba bu durum düzelmiş mi yıllar içinde ? Yoksa ilk gün sonrasında siz de durumu 'kanıksadığınız?' için mi bahsetmediniz ?...

Bir de yiyeceklerle ilgili 'Organik' olma beklentisi sanırım hepimizde var ...:smiley:
ABD ve AB 'den ne kadar AZ etkilendiyse , o ülkede o kadar DOĞAL ÜRÜN bulabileceğimiz konusunda umutluyuz .:smileycat: Benim şahsi/kuşkucu fikrim , e-net ile beraber 'DAHA ÇOK VERİM' kültürünün kolaylıkla heryerde gelişip benimsendiği yönünde ... Azerbaycan vb ülkelerde DENETiM mekanizmasının hemen hiç olmadığı varsayımıyla , Doğal Ürün bulma ihtimalinin o kadar kolay olduğunu sanmıyorum . Vatandaş , eline geçen ilacı 'göz kararı' kullanır , önemsemez genellikle . ''Bir tutam nedir ki?..:eek:'' mantığı hiçbirimize yabancı değil . :tired::unamused:o_O
Haaaaaa , halk pazarı vb yerlerden alışveriş yapmak belki bir nebze beklentiyi karşılayabilir tabii ki ......(Tamamen şahsi yaklaşımımdır : 'Elma ağacıma ilaç atmadım geçen yıl 20 kg elma aldım...Bu yıl ilaç attım , 250kg elma aldım' diyen bir üreticiden etkilenmişimdir belki..??..)

(Bu arada -hekimlikten gelen bilgi- Hepatit-B 'nin yaşanılan ortam hijyeni ile ilgili olmadığını , KAN ve VÜCUT SIVILARI BULAŞI ile yayılan bir hastalık ajanı olduğunu ekleyeyim ....
Hepatit-A daha çok yeme-içme hijyeni ile alakalıdır . Bir katkı olarak kabul edin lütfen)

SON mesajınız da hakikaten çarpıcı olmuş !..:tearsofjoy:o_O:tearsofjoy:

''Turistik Gezi için uzak dur !'':smilingimp:o_O

Güzel paylaşımınız için teşekkür ederim ...

Daha önce Bakü'ye giden arkadaşlardan duyduğum kadarıyla , şehir havasında devamlı hissedilen bir ''petrol kokusu?'' varmış . Siz bahsetmemişsiniz(?) acaba bu durum düzelmiş mi yıllar içinde ? Yoksa ilk gün sonrasında siz de durumu 'kanıksadığınız?' için mi bahsetmediniz ?...

Bir de yiyeceklerle ilgili 'Organik' olma beklentisi sanırım hepimizde var ...:smiley:
ABD ve AB 'den ne kadar AZ etkilendiyse , o ülkede o kadar DOĞAL ÜRÜN bulabileceğimiz konusunda umutluyuz .:smileycat: Benim şahsi/kuşkucu fikrim , e-net ile beraber 'DAHA ÇOK VERİM' kültürünün kolaylıkla heryerde gelişip benimsendiği yönünde ... Azerbaycan vb ülkelerde DENETiM mekanizmasının hemen hiç olmadığı varsayımıyla , Doğal Ürün bulma ihtimalinin o kadar kolay olduğunu sanmıyorum . Vatandaş , eline geçen ilacı 'göz kararı' kullanır , önemsemez genellikle . ''Bir tutam nedir ki?..:eek:'' mantığı hiçbirimize yabancı değil . :tired::unamused:o_O
Haaaaaa , halk pazarı vb yerlerden alışveriş yapmak belki bir nebze beklentiyi karşılayabilir tabii ki ......(Tamamen şahsi yaklaşımımdır : 'Elma ağacıma ilaç atmadım geçen yıl 20 kg elma aldım...Bu yıl ilaç attım , 250kg elma aldım' diyen bir üreticiden etkilenmişimdir belki..??..)

(Bu arada -hekimlikten gelen bilgi- Hepatit-B 'nin yaşanılan ortam hijyeni ile ilgili olmadığını , KAN ve VÜCUT SIVILARI BULAŞI ile yayılan bir hastalık ajanı olduğunu ekleyeyim ....
Hepatit-A daha çok yeme-içme hijyeni ile alakalıdır . Bir katkı olarak kabul edin lütfen)

SON mesajınız da hakikaten çarpıcı olmuş !..:tearsofjoy:o_O:tearsofjoy:

''Turistik Gezi için uzak dur !'':smilingimp:o_O
Sayın @iklil konyalilar ,

Yorumunuz için teşekkürler ,

Petrol türevi gaz kokusu elbette rüzgar olmadığı günlerde hissediliyor , petrol şehri olmanın kaçınılmaz sonucu bu.
Bakü ye gidenlerin ve gidecek olanların bunun bilincinde olacağını varsaydığım için bu konuya değinmedim.
Petrol işi ile uğraştığım ve rafineri kentlerinde ikamet ettiğim için sizinde dediğimiz gibi benim kanıksadığım bir durum.

Bakü de bilhassa halk tipi restoranlarda doğal ürün ! kullanmayan işyerlerinin talep görmediği belli bir süre sonra kapandığı gerçeği var. Çocukluğumda yediğim tavuk , kırmızı et, meyve ve sebzelerin tadı ve kokusu hafızamda olduğu için , lezzet açısından geçmişe döndüğümü samimi olarak söyleyebilirim. Burada ne kadar ne ölçüde tarımsal ilaç kullanıyorlar bilemiyorum. Tespitlerim , görünüm , lezzet ve koku yanısıra , uzun süredir burada yaşayan insanlarla sohbetlerim ve gezerek gördüğüm satış yerlerindeki ürünlerin ham halini görerek yapılmıştır. ( üretim ve imalat aşamaları konusunda bilgim yok )
Hepatit B konusunda hekim bilgim olmamakla beraber , bulaşıcı olduğunu bilmem benim için tedirginlik yaşamama yetti diyebilirim.Neticede hizmet sektöründe çalışan insanların ne şartlarda çalıştığını bilemiyorum. ( açık yara ile temas , oksurme hapşirma esnasinda tükürük , ayni çatal bardak tabak kullanımı vs ) , bu konuda katkınız için ayrıca tesekkur ederim.
Petrol , doğal gaz sondaj , üretimi , rafinerisi , boru hatları ile çevrili bir şehir ne derece turistik gezi uğrak şehri olur ? bunun yorumunu sizlere bırakıyorum.

selamlar , saygılar

HUAWEI TAG-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Röntgeni sağlam çekmişsiniz. Tebrikler.
Bakü ye daha önce iki kere ve genel olarak iş odaklı gitmiştim. Yeni havalimanı açılınca acaba nereye gitsek diye bakarken Aralık ayında oldukça ucuz sayılabilecek iki bilet yakalayınca Hanımla Bakü yolcu adayı olduk.... Otel konusunda bir dostumuz sanırım bize fiyatlarında yardımcı olacak muhtemel orda kalacağız.
Toplamda 6 gece Azerbaycan ın hepsini Bakü de geçirmek yerine biraz dışına da kaçmak istiyoruz. Şeki (Sheki) öncelikli hedefimiz. Önemli ve tarihi bir şehir. Burda meşhur helvacılar da varmış.
Bakü dışı için ülke dahili turlarına baktım Aralık da pek yok gibi.. Günübirlik turlar 20 manat falan. Artık Bakü deyken bakarım. Aslında cephe hattına gitmek isterim ama izin vereceklerini sanmıyorum.

Bilgiler tazeyken bir kaç sorum var eğer yanıtları sizde varsa;

1- Havalimanında sim kart satışı var mı? siz hazır kart alıp kullandıysanız maliyeti ne oldu?
2- Havalimanından otobüs yerine taksi daha mı mantıklı? zira bizim kalacağımız yer otobüsün indirdiği yere 2 km. uzaklıkta. otobüs 1.30 manat X2 = 2.60 manat + 2 km için taksi ücreti
3- Azerbaycan da tur şirketi ile şehir dışına çıktınız mı?

teşekkürler

Röntgeni sağlam çekmişsiniz. Tebrikler.
Bakü ye daha önce iki kere ve genel olarak iş odaklı gitmiştim. Yeni havalimanı açılınca acaba nereye gitsek diye bakarken Aralık ayında oldukça ucuz sayılabilecek iki bilet yakalayınca Hanımla Bakü yolcu adayı olduk.... Otel konusunda bir dostumuz sanırım bize fiyatlarında yardımcı olacak muhtemel orda kalacağız.
Toplamda 6 gece Azerbaycan ın hepsini Bakü de geçirmek yerine biraz dışına da kaçmak istiyoruz. Şeki (Sheki) öncelikli hedefimiz. Önemli ve tarihi bir şehir. Burda meşhur helvacılar da varmış.
Bakü dışı için ülke dahili turlarına baktım Aralık da pek yok gibi.. Günübirlik turlar 20 manat falan. Artık Bakü deyken bakarım. Aslında cephe hattına gitmek isterim ama izin vereceklerini sanmıyorum.

Bilgiler tazeyken bir kaç sorum var eğer yanıtları sizde varsa;

1- Havalimanında sim kart satışı var mı? siz hazır kart alıp kullandıysanız maliyeti ne oldu?
2- Havalimanından otobüs yerine taksi daha mı mantıklı? zira bizim kalacağımız yer otobüsün indirdiği yere 2 km. uzaklıkta. otobüs 1.30 manat X2 = 2.60 manat + 2 km içion taksi ücreti
3- Azerbaycan da tur şirketi ile şehir dışına

teşekkurl

sayın @nedesek ,

daha önce belirttiğim gibi turistik geziler için Bakü hayal kırıklığı olabilir.
Gideceğiniz otel için umarım oradaki tanıdığınız iyi bir yer seçmiştir , ben ilk önce otel bakıyordum fakat oradan tanıdığım bir arkadas merkezdeki oteller intte goruldugu gibi degil musteri kitlesi farkli , apart kiralariz daha iyi olur deyince , arkadasa guvenerek gittik, arkadasin rezervasyon yaptigi apart , şehir merkezinde site benzeri daha çok bizim toki tarzi evler apart olarak kiralaniyor , binalarda bazi daireler boş , insaat hali devamli olarak var ( orada ev alanlar bitmis degil kaba sekilde alip evin icini herkes kendisi yapiyor ) rezervasyon yapilan aparta gittik tam bir kabus sonra 4/5 aparta gittim maalesef bilhassa banyo wc ve mutfaklar içler acisi , daha sonra aparttan vazgecip otel baktik yine tavsiye ile ilk gittigimiz otelde ( 48 saat uykusuz olmam nedeni ) ile odayi tutup bir gece kaldim , odanin camlari yan binanin duvarina baktigi ve yine banyo wc hijyen acisindan kotu oldugu icin bu sebepler ile 8 gunde 3 otel değiştirdim , tuttugum oteller rezarvasyonsuz gittigim icin booking in ucretinin 2 kati oldu :( otel konusunda dikkatli olmanizi oneririm.

kendi sim kartimi kullandim , havaalininda sim kart almadim o yuzden dikkat etmedim , ama sehir icinde heryerde rahat bulabiliesiniz.

taksilerde taksimetre yok , pazarlik usulu var , taksiler havaalnindan merkeze 15/ 20 manat arasi gidiyor , pazarlikla 10 manatada gidebilirsiniz, ama damali ingiliz taksilerden uzak durun , otobusle gittikten sonra dediginiz mesafeye 5 manata gidebilirsiniz , taksi duraklarinda sira yok verdiginiz fiyata giden sizi aliyor , şehir içi 5 - 7 manata heryere gidebilirsiniz . Gezi icin Baku disina cikmaniz iyi olur Bakude gidip goreceginiz Targovil , içeri şehir ve şehitlik seyir teras insanin icini daraltan hazar manzarasi disinda gidilebilecek bir yer yok.
Ben şehir disina cikmadim , cikmak istedim demek daha doğru olur.

seyahatinizde iyi zaman gecirmenizi dilerim.

selamlar saygilar

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri