Balkan Turu

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan wandering312 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,098

wandering312

Yeni Üye
Mesajlar
1
Tepkime Puanı
0
Havalar güzelleşti, kuzular melemeye, börtü böcükler uçuşmaya başladı. Haliyle kanımız da kaynamaya başladı. Kafamızda çalan şarkı “Gezmek lazım, görmek lazım, havamızı bozmayalııııım! Gezmek lazım demişken vizesiz balkan turu yazın başlangıcında tam size göre.İşte size balkan turu tavsiyeleri..


İstanbul üzerinden Kosova Priştine’ye olan uçuşlar diğer iki şehre göre daha ucuz oluyor. Uçaktan indikten sonra şehir merkezine taksiyle gidebilirsiniz, çünkü Priştine’de taksiler de ucuz.
Şehir merkezi denilen yer öyle büyük bir yer olmadığından taksici sizi ana caddelerden birine bırakabilir. Zaten birkaç tane ana cadde olduğunu düşünürsek, kaybolmazsınız korkmayın. Yolculuk sizi acıktırmış olmalı, mis gibi kokan böreklerden indirin mideye. Onlar da ucuz hem.

Priştine’den Üsküp’e otobüs ile geçebilirsiniz. Fakat saatlerini araştırın, çünkü öyle sık sık otobüs kalkmıyor.
Kosova’dan Üsküp’e geçince ilk işiniz para bozdurmak olmalı. Kosova’nın para birimi euro’ydu, Makedonya’nın ise dinar. 1 euro da 62 dinara karşılık geliyor. Üsküp’te daha zenginiz, bu daha da güzel.
Üsküp’te etrafı inceleye inceleye meydana vararak gezinize başlayabilirsiniz. Meydanda bolca heykel görmeniz mümkün, şimdiden söyleyelim. Seviyorlar demek ki adamlar heykelcikleri.
Vardar Nehri; şehri, Osmanlı ve Makedonlar diye tam ortadan ikiye ayırıyor. Burada serbest zaman; ara sokakları keşfedin, bolca fotoğraf çekin, yürüyün, gezin. Ee tabii haliyle acıkacaksınız. İnternetten biraz araştırma yaparsanız Köfteci Destan’ın dillere destan methiyelerini okuyor bulursunuz kendinizi. Yemekten sonra biraz daha yürüyüş yaparak Üsküp gecelerine bırakın kendinizi, sabahlar olmasın. Vardar Nehri boyunca sıra sıra dizilmiş bar ve kafe var, girin birine. Söyleyin yerel içkinizi, izleyin insanları. Bilmediğin bir yerde olmanın tadı biraz da bilmediğin insanları izlemekte.
Geceyi Üsküp’te geçirip sabah otobüsle Belgrad’a geçebilirsiniz. Ama hem ucuzluğu açısından hem de farklı bir tecrübe sunacak olmasından biz tren seyahatini fazlaca minnoş buluyoruz. Tren yolculuğu yaklaşık 10 saat süreceği için sabah varış saatini de hesaba katarak bir yolculuk planı çıkarmalısınız. Evet, azıcık uzun. Belgrad’a dinç varmak için bu vakti uyuyarak geçirmek en temizi.

Belgrad’da gezilecek yerler ise;
Şehre tepeden bakabileceğiniz hem de meydan içinde bulunan saat kulesi, anıt, kilise gibi yapıları görebileceğiniz Kalemegdan yani Kale Meydan,
Belgrad’ın en ihtişamlı yapılarından Aziz Sava Katedrali,
“Ulan ne adammış” demek istiyorsanız Nikola Tesla Müzesi,
Sırbistan Ulusal Müzesi,
Sokaklarını keşfe çıkabileceğiniz ve yerel yemekler yiyebileceğiniz Skadarlija bölgesi,
St. Mark’s Kilisesi,
İşlek ve hareketli Knez Mihajlova caddesi

Bunlar genellikle gün içinde yapabileceğiniz aktiviteler.Gece hayatını sevenler için, Balkanların yaramaz ülkesi olan Sırbistan’ın savaş sorunlarından bıkmış olan halkı, eğlenceye düşkünlükleriyle ön plandadırlar. Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad gece hayatı bakımından Balkanların incisidir. Sadece gece hayatı ve eğlence için bile gidilebilir. Ayrıca, vizesiz olmasıyla herhangi bir hafta sonu hiçbir şey ile uğraşmadan sadece biletinizi alarak gidebilirsiniz.Artık dönüş vakti tabii, iş güç bizi bekler. “Bir seyahatin daha sonuna geldiniz ve balkanlar gezilecek yerler artık tamam.
Bu üç şehrin en güzel yanı üçünde de havaalanı olması. Ulaşım, nerede başlayıp bitirmenizi etkilemeyecek.
Bol bol fotoğraf çekmeyi, en övülen yerlerde yemek yemeyi, en yerel yemekleri denemeyi, ayaklarınıza kara sular ininceye kadar gezmeyi ve keşfetmeyi elden bırakmayın.Bu yazıyı belgrad gezilecek yerler blog sayfamdan sizlere aktardım.Umarım faydalı olabilmişimdir. Bol ve dolu dolu seyahatler…
 

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,208
Mesajlar
1,515,341
Kayıtlı Üye Sayımız
171,836
Kaydolan Son Üyemiz
Kuzeyin_Oglu

SON KONULARGeri
Üst