Balta mı, Bıçak mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan themisabi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 57
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,540

Etiketler
Ynt: Balta mı, Bıçak mı?

Bence, hem balta, hemde makastan yapılmış ,keskin bir bıçak. ağırlığını dert etmezseniz ikiside gerekli.

Arkadaşlar işin doğrusu, aracımızda yer varsa bu aletlerin ufak olanlarından almak doğru. Çünkü hepsinin yeri farklı.

Ama sadece bir tane alacaksın denirse, o zaman TAHRA derim. Sırt tarafının kalın olması nedeni ile birşey çakmakta ve kırma maksatlı (Çekiç gibi.) kullanılabiliyor. Bıçağın yerini alıyor (Çok keskin olduğundan.) nacak olarakta kullanılıyor.

Talha'cım merhaba ben sırtçatasını kastettim ,yoksa benim defender'de fazlasıda mevcut

SÜVARİ' Alıntı:
Malesef yanımda fotoğraf makinam yoktu. Narmal tahranın 32--33 cm. olanını yapmışlar. Ben tekrar gördüğümde fotoğraflamaya çalışacağım.
san Talha bey ozel bı fotagraflama zahmetıne gerek yok cok tesekurederım yınede ,sanırım zaten sıtandart sekıldır ben bı nalburda sapsız sekılde gormustum sn Deserteagle ın ekledıgı resımdekı gıbıydı ,daha once arkadasımın gıresundan getırdı dıye bahsettıgım bıraz daha etlı sayılır ama o daha cok nacak tarzıydı resmıde genel bı kıyaslama yapabılmek adına mevcutsa eklıyebılırmısınız anlamında sordum ama sanırım deserteagle ın ekledıgı standart olan ,bundan artık almak sart oldu yavv bıcak gıbıde kullanılacak keskınlıgıde varsa kukrının bıle pabucu dama atılmıs demektır hem fıyat hem ıs gorurluk acısından bakılınca tahra kesınlıkle tadarık edılmelı dıyorum yanlız bızım buradakıler acaba basıt bı taklıt teneke olabılırlermı bıde fıyatta ucuz olunca tahra dıye gıdıp teneke bır sey almıyayım

Giresunda kullanılan daha çok nacağa benzer, adı da sanırım girebi ya da gilebi, aklımda öyle kalmış

Ot için olduğunu sanmıyorum, fotoğraf ekliyorum, bu arada ismi Girebi imiş[attachment=1]

Girebi

sn Sefa bey evet bahsttıgım gıresundan gelen buydu ve degısık yoresel bı ısmı vardı bı de bıraz daha ınce yapılısı vardı az bır sey tahrayı andırır sekılde sanırım tahra alıcam tesekurler :smiley: resımler ıcın

Sn, İlbeğ kardeşim, sadece sırt çantasına konup dağlarada vs. kullanılacaksa.

Kısa küt fakat kalın, iyi çelikten mamül bir bıçak tavsiye ederim. Üzerinize taşınacağından açılır-kapanır olmalı. Balık bıçağı gibi ince uzun ve esnek bıçaklar (Bunlar açılıp kapanmaz) ve
yetersiz kalır. Araçta mutlaka küçük bir nacak veya tahra olmalı.

SÜVARİ' Alıntı:
Sn, İlbeğ kardeşim, sadece sıt çantasına konup dağlarada vs. kullanılacaksa.

Kısa küt fakat kalın, iyi çelikten mamül bir bıçak tavsiye ederim. Üzerinize taşınacağından açılır-kapanır olmalı. Balık bıçağı gibi ince uzun ve esnek bıçaklar (Bunlar açılıp kapanmaz)
yetersiz kalır. Araçta mutlaka küçük bir nacak veya tahra olmalı.
Talha abı bende sızın gıbı dusunuyorum ama secım hakkımız tek olursa sızcede bıcak gıbıde kullanılabılmesı acısından TAHRA avantajlı olmazmı ? (tahranın sırt cantasında da agırlık acısından cok fazla bı fark yapmıyacagını dusunuyorum ;saglıyacagı faydayla kıyaslandıgında )

Balta, nacak ve tahra gibi şeyleri imal eden yerler bunları tek tek el emeği ile imal ediyorlar. Bazan arkadaşlarım kendi ihtiyaçlarına göre çok küçük ebatlarda sipariş verip yapyırıyorlarmış. Fakat yanımızda taşıdığımızdan nasıl olur bilmem. Ben araçta veya traktörde bulunduruyorum ama çantama koyup doğada yürümedim.

Bir süre sonra ağırlık yapar mı? ???

Zamanla eşek ölüsü gibi olur. ;D

Bizde "Bunu buralarda bir yere bırakalım, bir dahaki gelişte lazım olur" deyip bırakırız dağın zirvesine........ (Bir daha aynı zirveye gidene kadar çürür herhalde ;D)

cürümez, cürümez yağlı bir poşete koyun gömün, teçrübe ile sabittir. yanlız yerini bana bildirin .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR