Banyoda Kullanılan Macun

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan blackswans Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,041

blackswans

Ana Kamp
Merhaba

Yaklaşık 2 sene sonra banyo macunlarında açılmalar gözükmeye başladı. Su kaçmaması için ne yapmamız lazım macunları yenilemekmi gerekiyor acaba? Öyleyse ne tip bir macun kullanmalıyız?

Teşekkürler.
IMG 0013

Etiketler

.
Ben de Yücel bey gibi düşünüyorum, silikon gibi gözüküyor, zaten bu kadar kısa zamanda açılmasından belli olmalı ? Karavan gibi hareketli araçlarda evlerde kullanılan silikon tek madde olarak kullanılmamalı. En azından başka bir yapıştırıcı ile (örn. poliüretan) kombine edilmiş hibrid yapıştırıcılar daha uygun. Slikon yapışma özelliği de olan aslında bir dolgu malzemesi.

Karavanlarda fiziksel uygunluk, kolaylık ve fiyat/fayda açısından universal bir yapıştırıcı olarak kullanılan MS Polimer de kullanabilirsiniz. Fakat daha önceden artık silikonu aseton veya alkol ile temizlemeniz yeterli. Bu malzeme için primler uygulamanıza gerek yok. Yalnız bu malzeme normalde biraz daha akıcı.

Son düzenleme:

Dayson poliüretan mastik al. Beyaz renk.

Ben kendi banyomda kullandım, üç ay sonra tekrar sızdırmaya başladı, fayans ve duş küvetine yapışıyormuş gibi gözükse de, yukarıdaki resim gibi açıldı.
Sorunu banyo küvet kenar bantı ile çözebildim,
Bantlar dan bir örnek

Dayson poliüretan mastik al. Beyaz renk.

Sırf poliüretan da yukarıda dolaylı olarak yazdığım üzere karavan duş tekne ve duvarları için uygun bir malzeme. Yalnız onda da daha evvel kullanılan ve açıklık yapan malzemenin tamamen temizlenmesi gerekiyor.

Poliüretan amacınız için tamamen yeterli olsa da MS Polimer yapıştırıcılar solar panellerin braketlerini bile yapıştıracak kuvvetteler. Tek yapıştırcı ile kapı, heki ve pencereler hariç, bütün karavan işlemleri biter diye özellikle üzerine basmıştım.

Dayson Türk malı ve sadece Türkiye’de satıldığını sandığım bir malzeme. AB de satılsaydı teknik özelliklerinin verilmesi gerekirdi. Bu şekilde sizde evvelden değil hibrid (silikon+poliüretan) sırf poliüretan kullanılmış olsa bile, gerçek değerlerini bilmemiz mümkün değil.

Son düzenleme:

Sırf poliüretan da yukarıda dolaylı olarak yazdığım üzere karavan duş tekne ve duvarları için uygun bir malzeme. Yalnız onda da daha evvel kullanılan ve açıklık yapan malzemenin tamamen temizlenmesi gerekiyor.

Poliüretan amacınız için tamamen yeterli olsa da MS Polimer yapıştırıcılar solar panellerin braketlerini bile yapıştıracak kuvvetteler. Tek yapıştırcı ile kapı, heki ve pencereler hariç, bütün karavan işlemleri biter diye özellikle üzerine basmıştım.

Dayson Türk malı ve sadece Türkiye’de satıldığını sandığım bir malzeme. AB de satılsaydı teknik özelliklerinin verilmesi gerekirdi. Bu şekilde sizde evvelden değil hibrid (silikon+poliüretan) sırf poliüretan kullanılmış olsa bile, gerçek değerlerini bilmemiz mümkün değil.

Avrupa çekme karavanların yan duvarlarına dışardan bakınca, tüm çevresinde alüminyum çıtanın altından siyah ve zamanla katılaşmayan bir silikon görünüyor. Bir iki sene sonra bile tırnağınızla sıyırıp alabileceğiniz bir madde. Bizimkiler canlı silikon gibi bir şey diyorlar. Teknik adını biliyor musunuz bu malzemenin Mesut hocam?

.
04B9F5AF 9694 4463 B783 B05FBAC4C16D

Daha geçen hafta artık 11 sene sonra kaportayla birleşimini sağlayan malzemenin sertleşip elastikiyetini kaybederek kenarlarından su sızdırmaya başlaması yüzünden üst küçük penceremi tekrar yapıştırmak amacıyla bu dolgu maddesini kullandım. İnternette en fazla önerilen bu malzeme.
Temizlemesi yapışkanlara göre çok çok daha kolaydı. Bu hedeflenen önemli bir özellik.
Heki pencere ve kapılar bu malzeme ile karavanlara uygulanmalı.
Yani yapıştırılmamalı, devamlı elastik kalabilen ama tesirli böyle bir dolgu maddesi kullanılmalı.
Zor akıcılığı yüzünden uygulamada kullanılan tabancanın da iyi kalite olması lazım. Boyanma özelliği olmadığından, doğru renk seçilmeli.
Ben, böyle işleri elinden gayet güzel gelen kızımla bir saatte bitirdim. Sanırım karavanda gözü var..😋

Teknik özellikleri (Almanca)

(İçindeki ana madde Polyisobuten, birçok jikletin de ana maddesi)

Son düzenleme:

@Doğrucu Davut , evet bu sizin kullandığınız kesinlikle benim merak ettiğim malzeme!

Teşekkür ederim.

Uyguladıktan sonra sertleşmemesi en önemli özelliği. Klasik silikonlar güneş altında kısa sürede sertleşip gevreyerek kenarları yüzeyden uzaklaşıp görevini yerine getiremiyorlar.

Bizim işyerinin alüminyum dış cephe giydirmesinde de klasik silikonları çekip gittiler. Bir sezon sonra hepsi açılıp su almaya başladı.

15 yıl önce karavanımın üzerine delikler aҫarak solar paneli taktığım alüminyum profilleri vidaladım. Iki adet heki montajı yaptım. Hepsinde dekalin kullandım. Ṣimdiye kadar hiҫ sorun yaṣamadım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Geri