Başlangıç Motorsikleti Olarak Süpertenere 660z

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan firaatkaya Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,500

firaatkaya

Yeni Üye
Merhaba. Motorsikletlet almayi düşünüyorum. Normal şartlarda küçük bir motorsikletle başlamam gerektiğini biliyorum ama büyük sayılabilecek bir motorsikletle başlamam imkansız mıdır? Kafamda Yamaha tenere 660z var mesela. Sizce ne derece mümkündür sormak istedim.

Her sigara icen kanser olmuyor , rakı içen ölüyor da su içen ölmüyormu? Bizim bi arkadas direk R1 le basladi gayet de memnun..... Car car car car vır vır bır bır milyon kelam...
dostum bu dunyada hiçbisey icin kesin olmaz yada olur seklşnde ahkam kesmek mumkun degil. zaten sorarken biliyorsun neyin olup olmayacagini
Cok guzel mukemmel bir motor olan 660 tnr olmaz ilk motor olarak ama kime gore bana gore. Sana gore veya baskasina gore olabilir. Dogru yanlis.... Gidip de dogru olani yaparsan kaza gecirmeyeceginin garantisi yok.
kesin olan sey nedir biliyormusun? Tenere gibi guzel bir motorun ne kadar guzel oldugunu anlayamayacaksin ilk motor olarak alirsan. Eger tnr yi ve motorculugu sevmek istiyorsan 250 cc bir japon endurosu al 1 sene bin ama nasıl bin ... Uzun yol da yap arkana artcı 200 km yol da yap sehirde ise git gel yaylaya topraga da cık. sonr tnr al .. O zaman ne cok seversin tnr yi... Kıymet ve guzellik bilir hayattan zevk alırsın.

Yıllardır bisiklet kullanıyorum. Uzun yol yapıyorum dag bayır yapıyorum artık bi motorsikletim olsun yolların tadını tam anlamıyla çıkarayım diyorum. Ama nedense böyle başlangıç motorunda falandı uğraşmak istemiyorum. Bisiklet ve 600 küsürluk bi motorsiklet ne alaka tabi ama az çok iki tekere alışkınım. Ama belki de bu böyle bi motorsiklete binebilir olmanin %1 ini karşılıyodur. Tecrübesizlik işte. Kafama koymuşluk var aslında şu an. Ölmek istemiyorum gibi bi durum değil aslında. Öyle bi düşünce içinde olsam bisikletle yaptığım şeylerin yarısında fazlasını yapmamam lazım. Aslında hayalim f800gs ama maddiyat ve tecrübesizlik bi tık buna itiyor beni

Naçizane bir tavsiye, mutlaka ileri sürüş eğitimi alın, hangi motora binerseniz binin ama en büyük tecrübenin bu eğitim olduğunu göreceksiniz, ki Tenere zaptedilmesi zor bir motordur, piştikçe üst basamağa çıkın....

ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yamaha Virago 535 ile başlamış Ve arkadaşıma Yamaha Dragstar 650 ile motosiklet kullanmayı öğretmiş biri olarak şunu altını çizerek söyleyeyim
Trafikte araç sürmüş iseniz olabilitesi oldukça fazla

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Trafik konusunda herhangi bir çekincem yok. Aslında çok zor olacağını sanmıyorum. İleri sürüş tekniklerini mutlaka almayı düşünüyorum zaten böyle bir durumda. Zaptedilmesi amatör birisi için ne derece mümkün düşündüren kısmı buydu zaten. Ama ilk başlarda motosikleti tanımaya uzunca zaman ayirirsam bence de mümkün gibi. Teşekkür ediyorum yorumlarınız için

Aslında f650gs de düşünebilirim ama yeni kasa bu fiyata bulmak zor. Eski kasalarda göze pek hitap etmiyor. Sanırım f/p ve göze hitap olarak en iyisi tenere diye düşünüyorum.

Trafikte her hangi bir araçla olan tecrübeniz çok önemli bu noktada
Mesela tecrübeli otomobil kullanıcıları ani gelişen olumsuzluklarda panik yapmadan durumu telafi edebilir ve zamanında hamle yapabilir Buna eşdeğer olarak motosiklette saliseler öncesi müdahale hayati değer taşıyabilir

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Altınızda ne olduğunu, neleri yapıp yapamayacağını bildikten sonra sorun olmaz. Ancak neleri yapıp yapamayacağını yavaş yavaş tecrübe kazandıkça, öğrendikçe uygulamanız gerekir. Başkasının bisikletine binince bile alışma süresi geçirmeden her şeyi yapamayacağınız gibi...

Küçük motor kullanan bir arkadaşım, yaşı genç ama çok usta, hemen hemen hiç kazası yok. On yıldan fazladır scooter, cup tarzı motorsikletler sürüyor. Geçen hafta daha yeni, fren yaparken hem arka hem ön frenlerin dengeli bir şekilde sıkılacağını öğrendi. Şimdiye kadar eskittiği arka balata ve arka lastiğin hesabı yok. Bir de durma mesafesinin aslında ne kadar kısa olabileceğini yeni yeni keşfedecek.

İlk motorum Honda Kinetic 100 cc scooter idi. İki yıl sonrasında Honda Dominator 650 cc ye terfi ettim. İlk başlarda çok yorucu ama şehirlerarası yollarda çok zaman kazandırıyordu. Sonra emanet racing ile bir kaç haftalık zamanlar geçirince enduro ile devam kararı aldım. Bir kaç yıl enduro 600-650 etrafında dolanıp çok uzun yıllar motorsiklete ara verdim. İşler güçler bitip emekli yaşantısına geçince şimdi yine park ve trafik sorununu scooter ile hallediyorum. Hedefim uzun yol için yine enduro ile ikinci bir motorsiklet olarak devam etmek. Şahsi bilgi ve tecrübelerimden bazılarıdır, faydalı olmasını umarım.

Merhaba,

Öncelikle Motosikletten beklentiniz ve hangi amaçla kullanacağınızı belirtseydiniz yorum yapan arkadaşlar daha rahat yorum yaparlardı diye düşünüyorum.

Tenere'nin sele yüksekliği oldukça fazla bir motordur, bu da sizin boyunuzun yaklaşık 1.80mt ve üzeri olduğu anlamına gelmektedir. genel yapısı itibari ile Tenere Saf kan bir Endurodur ve arazi şartlarında kullanmaya uygundur. Fakat bu demek değildir ki size arazide konfor salayacak, bastı mı gidecek. Anladığım kadarıyla motosiklet ve arazi tecrübeniz olmadığı için arazi şartlarında size çok büyük sıkıntılar yaşatacağı kesindir ama Asvaltta da rahatlıkla kullanılabilir. Enduro sınıfı olması nedeniyle sürat beklemeyin. Motor oldukça ağır ve şehir içinde trafikte sizi yoracaktır. Bu modellerin motorları düşük devirde yüksek tork verdikleri için size heyecanlı dakikalar yaratacağı kesindir. O yüzde şehir içinde dolanmak için pek uygun değildir.

Eğer sık sık şehir dışı uzun yol yapacaksanız uygundur ama günlük kullanım şehir içi ve trafikte kullanacam, hafta sonları kısa soluklu geziler diyorsanız yaktığınız benzine değmez derim.

Genel olarak motosiklet camiasında bir yüksek cc. motor takıntısı vardır. 89 yılından beri motosiklete binen biri olarak bu camiadaki cc takıntıları ve sidik yarışları bana gerçekten çok komik gelmektedir. gerçekten motorcular ile, para ile motorcu kılığına girmişleri birbirinden ayırmak bizim gibi uzun süre bu camiada olanlar için gerçekten kolay. Ben bu gün 200 cc'lik bir Enduro kullanıyorum ve o kadar da memnunum ki. Gezimi de yapıyorum, yolumu da yapıyorum. benim motorumu gören bazı arkadaşlar ise burun kıvırmakta kendi 600cc ve üzeri motorlarını överek. Gülüyorum onların bu hallerine.

diğer bir konu ise katalogtan, fotoğrafta veya başkalarının bindiği motoru beğenerek işte bu benim motorum demek çok yanlıştır. Üzerine oturup kendinizi ölçüp biçmeniz gerekmektedir. Çünkü onunla bazı durumlarda birkaç sat yol alınacaktır . Altın kaplı olmasına rağmen rahatsız ve ergenomik olmayan bir motorun değeri benim gözümde sıfırdır.

Şimdiden hayırlısı olsun derim.

Merhaba,

Öncelikle Motosikletten beklentiniz ve hangi amaçla kullanacağınızı belirtseydiniz yorum yapan arkadaşlar daha rahat yorum yaparlardı diye düşünüyorum.

Tenere'nin sele yüksekliği oldukça fazla bir motordur, bu da sizin boyunuzun yaklaşık 1.80mt ve üzeri olduğu anlamına gelmektedir. genel yapısı itibari ile Tenere Saf kan bir Endurodur ve arazi şartlarında kullanmaya uygundur. Fakat bu demek değildir ki size arazide konfor salayacak, bastı mı gidecek. Anladığım kadarıyla motosiklet ve arazi tecrübeniz olmadığı için arazi şartlarında size çok büyük sıkıntılar yaşatacağı kesindir ama Asvaltta da rahatlıkla kullanılabilir. Enduro sınıfı olması nedeniyle sürat beklemeyin. Motor oldukça ağır ve şehir içinde trafikte sizi yoracaktır. Bu modellerin motorları düşük devirde yüksek tork verdikleri için size heyecanlı dakikalar yaratacağı kesindir. O yüzde şehir içinde dolanmak için pek uygun değildir.

Eğer sık sık şehir dışı uzun yol yapacaksanız uygundur ama günlük kullanım şehir içi ve trafikte kullanacam, hafta sonları kısa soluklu geziler diyorsanız yaktığınız benzine değmez derim.

Genel olarak motosiklet camiasında bir yüksek cc. motor takıntısı vardır. 89 yılından beri motosiklete binen biri olarak bu camiadaki cc takıntıları ve sidik yarışları bana gerçekten çok komik gelmektedir. gerçekten motorcular ile, para ile motorcu kılığına girmişleri birbirinden ayırmak bizim gibi uzun süre bu camiada olanlar için gerçekten kolay. Ben bu gün 200 cc'lik bir Enduro kullanıyorum ve o kadar da memnunum ki. Gezimi de yapıyorum, yolumu da yapıyorum. benim motorumu gören bazı arkadaşlar ise burun kıvırmakta kendi 600cc ve üzeri motorlarını överek. Gülüyorum onların bu hallerine.

diğer bir konu ise katalogtan, fotoğrafta veya başkalarının bindiği motoru beğenerek işte bu benim motorum demek çok yanlıştır. Üzerine oturup kendinizi ölçüp biçmeniz gerekmektedir. Çünkü onunla bazı durumlarda birkaç sat yol alınacaktır . Altın kaplı olmasına rağmen rahatsız ve ergenomik olmayan bir motorun değeri benim gözümde sıfırdır.

Şimdiden hayırlısı olsun derim.
Çok güzel bir yazı.... Sözüm meclisden dışarı, "telf.da iphone, motorda illa BMW" diyenleri de hiç anlamamışımdır...

ASUS_Z002 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba. Haklısıniz. Amacım motorsikletle hız yapmak değil zaten. Şehiricinde büyük ihtimalle bisiklet kullanırım. Motorsikleti kamplı turlar için veya şehirler arası yolculuk için kullanicam büyük oranda. Bisikletle downhill yapıyorum arazide iyi sayılırim ama temel olarak görülebilir mi, çabuk öğrenmeye yardımcı oluru bilemiyorum. Her türlü yolda keyifle ilerlememo sağlayacak bi motorsiklet almak amacim. 130-140 km de rahatça seyahat ettirse yeterli. Boyum 1.89 boy konusunda sıkıntı çekmem diye düşünüyorum. Ama tabi almadan önce bi kullanmakta fayda var :smiley:

Bu yaptığınız son açıklamaya göre Tenere uygun bir motordur fakat bisiklet ile araziye girmek ile Tenere gibi Enduro bir motor ile arazide sekmek kesinlikle karşılaştırılamaz. Birkaç kere sizi üzerinden attıktan sonra motoru fazla dehlememeyi öğreneceksiniz zaten.

Tenere uygun bir seçim olacak tır dediğiniz gibi üzerine oturup denemekte fayda var.

Allah kaza bela vermesin güle güle kullanın.

Diğer ve en önemli konu ise yaptığınız gezileri fotoğraflayıp detaylı anlatım ile birlikte burada paylaşmanızdır.

Kocaeli'den selamlar

4 silindir yüksek cc Racing-SuperSport olmadığı sürece büyük cc motorla başlanır elbette. Ama mutlaka iyi bir eğitim alınmalı, bol bol okumalı teori sahibi olunmalı. Eğitim hem teorik hem de yol eğitimi olmalı.

Motor seçiminize gelince, Sayın Mrtvural'ın dediği gibi tenere safkan bir endurodur. Ağırlık olarak toprak zeminde kullanmayacak, genelde asfaltda kullanacaksanız motor seçimini gözden geçirmeniz gerekir. Gerçi asfalt lastikli olduktan sonra çok sıkıntı çıkarmaz, saygılar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR