Batum'a Gezi Düzenlemek için tavsiyelerinize ihtiyacım var

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cibi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,102

cibi

Yeni Üye
Yer
Çanakkale - Sinop
Sinop Üniversitesi Gezi Klübü olarak batuma gezi düzenlemeyi düşünüyoruz ben bir kez batuma gittim.Fakat ortalama 50 kişiyi bir arada tutmak ya da onları yabancı bir ülkede serbes bırakmak konususnda şüplerimiz var Batum insanlarının Türklere hiç hoş davranmadıklarını duyuyoruz bu yüzden tavsiye edebileceğiniz güvenlik yapılması gerekenler burayı görmeden dönmeyin dediğiniz yerler vb konularda tavsiyelerinizi bekliyorum orda olan türk arkdaşlarımızın çok yardımları dokunacağını düşünüyorum Teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Batum'a Gezi Düzenlemek için tavsiyelerinize ihtiyacım var

Merhabalar,

Batum şehir merkezinde görmeye değer 3-4 nokta belirlemenizi tavsiye ederim.Batum'un gece aydınlatmalarının oldukça etkileyici olduğunu da bir kenara not edelim. Noktaları belirlemek oldukça kolay. Hemen onları sıralıyayım.

1- Sahil parkı bulvar; Burası devasa bir peyzaj düzenlemesi Türk konsolosluğu karşısındaki havuzdan başlayıp batıya doğru Batum şehri sahilinin hemen hemen tamamını kapsıyor. Konsolosluğun hemen önündeki havuz havanın kararmasına yakın müzikli gösterisine başlıyor. Bambu bahçesi, kuşlar bölümü, kumsal oldukça hoş fotoğraflar verecek köşeler.

2- Botanik bahçesi, Mesleği botanik ile ilgili olsun olmasın herkesin ilgisini çekebilecek güzellikte. Ancak çok büyük. tek başına yürüyen bir kişi parkı 30-40 dakikada yürüyebilir. hiç bir şeye bakmaz isen elbette 20 dakikada da yürünür ancak 50 kişinin yürümesi 3 saat den fazla sürer.

3- Kale, bence hiç bişey yok. durmaya gerekte yok. ancak tarihi tarafınızdan araştırılırsa, önemli bulunabilir. zaten yol üstünde olduğundan fazla zaman almayacaktır. ancak bilet parasını haketmiyor. bence pas geçin.

4- opera binası ve çevresi. Türk konsolosluğun arkasında kalan bölüm. buradan elinde post tutan heykele ve katedrale yürünebilir. bu bölüm Batum şehir dokusunu görebileceğiniz sokaklarıda içeriyor.

gelelim gezme biçim, yeme içme, grup sayısı gibi bölümlere.

50 kişi ile batumu gezmek hakikaten ölüm. ben daha önce 40 öğrencimi götürdüm. hepsi üniversite öğrencisi idi. 5-6 hoca arkadaştık. Hocalar tavsiyelerime uymadıkları için çok zaman kaybettik. ve eziyete dönüştü.

benim tavsiyem mümkün olduğunca küçük gruplara bölünmeniz. ortak para toplama ve bundan ödeme işleri aşırı zaman kaybettirdi. parayı toptan bozdurma gibi bir saçmalık yüzünden kimse bir birinden kopamadı. harcanacak ortalama paralar belli adım başıda döviz bürosu olduğundan, aynı zamanda batumda döviz büroları ile kazıklanmak söz konusu olmadığından herkesin yada küçük grupların bir birinden ayrı takılması aşırı mantıklı.

gelelim öğle yemeği meselesine. ben misafir götürdüğüm zaman geleneksek yemek haçapuri tattırıyorum. sizde benzer bir tercih yapacaksınızdır. bizim peynirli pide mantığı bişey olduğu için fırının limitleri bekleme süresini saatlere çekebiliyor. yemek kısmınında gruplar şeklinde halledilmesi gerekli. aksi taktirde çok zaman kaybediliyor.

benim önerim şudur ki. bir sonraki gezimde bende böyle yapacağım. ilk olarak sabah botanik bahçesine gitmek 2 saat sürdüğü düşünülürse. dönüp türk konsolosluk veya opera binası civarında grupları serbest bırakmak. grup liderlerine kabaca bir yol tarifi vermek. bulvar opera heykel katedrali dolaşmalarını bu arada herhangi yerde karınlarını doyurmalarını gerektiklerini söylemek akıllıca olacaktır. Böyle yaparsanız 2-3 saat te bu iş sürecektir. Ben sizin ne kadar zamanınız olduğunu, grubun yaşını, ilgi durumunu vb. bilgilerden eksik yazıyorum. Daha sonra tüm grup birlikte iki noktada yer alan müzikli su gösterilerine gide bilirsiniz. gerçi Sinop yolu uzun derseniz batumdan çıkış saatinizi ayarlamak gerekir. Sarp sınır kapısında uzun kuyruklar bekliyeceğinizi hesaba katınız. hafta sonu olma durumuna göre kapı2-3 saat sürebiliyor. (Giriş) Çıkışta ise 30-40 dakikada yoğunluk olsa bile hallolur. Birde girerken geçici pasaport sırasına herkesi sokun. grup lideri olarak bir kişinin 50 kimlik götürmesi benim gibi bir kimlikle bekleyen bir ada için sıkıcı olabiliyor. sıra kavgası yaparım ona göre :smiley:)

Şimdiden kolay gelsin. iyi geziler dilerim. Faydalı bir iki satır yaza bilmişsek mutluluk duyarım.

Saygılarımla..

uyku hapı

not: siz beni hopa'dan alın. beraber gidelim :smiley:))

İyi günler
2012 mayıs sonu haziran başında eşimle araba ile doğu karadeniz ve Batum seyatı gerçekleştirdim, hiç bir sorunla karşılaşmadım.
Gezinizin iyi ve planladığınız gibi geçmesi dileği ile
Saygılar
Batuhan

Konu hakkında ilgili topic den faydalanabilirsiniz
Rizede emniyet müdürlüğünde yaptığım görüşmenin özetini iletmek istarim
"Batum da siz sorun yaşamak istemezseniz sorun yaşamazsınız"

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=87034.msg1126254#msg1126254

Türklere iyi davranılmama sorunu yoktur.
SEN YANLIŞ YAPMAZSAN İNSAN GİBİ DAVRANIRSAN ONLAR KÖTÜ DAVRANMAZLAR.
ORADA KÖTÜ DAVRANIŞA MARUZ KALAN TÜRKLER İÇEN S.Ç.N SAĞA SOLA SARKAN TİPLERİ SEVMEZ HİÇBİR MİLLET.
ONUN DIŞINDA ASLA BİR SORUN OLACAĞINI SANMIYORUM.
GÜRCİSTAN ESKİ GÜRCİSTAN DEĞİL.
HER ŞEY ÇOK DÜZGÜN.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.