Benzin Zammı, Sosyal Hayatı Da Bitirecek!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Dengeliyorum.com Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,548

Etiketler

Hafta sonu gaz açmadan önce, maliyetini de düşünmeyen kaldı mı?

1645983304950

Ekim 2021 de depoyu taşana kadar doldurup, İstanbul'dan çıkışı takiben Adana'ya varış ve yine depoyu taşana kadar doldurduğumda yakıt aldığım pompa göstergesinin görüntüsü... "Hey gidi günler hey" mi demeli
1646763556473

Maltepe-Şile gidiş dönüş 550 TL sadece yakıt parası, Şile çok da tercih etmediğimiz bölge idi,
Maltepe-Poyrazlar gölü 750 TL, yakın bölgeler bile artık zorluyor.
Kamp hayatımız da bitti gibi,
Pandeminin acısını bu sene çıkarırız diye düşünüyordum ki,
Putin Ukrayna'ya saldırdı....

Geçen hafta Alman plakalı [Youtuber] Türk tırcı biri isyan ediyordu. Mazot 1.70 Euro (Almanya) nasıl olabilir diye.

Adamlarda kuruş artıyor isyan biz de üçe-beş birden.

Biden efendi; -malum ABD kendi petrolünü pek çıkarmıyor- ABD olarak bu artışı göze aldık diyor.

Venezuela gibi ülkelerin kısıtlamaları kalkarsa petrol piyasası rahatlar inşallah.

Biz de uçan kuştan irkilen piyasa olduktan sonra anca kazığın yağlı mı yağsız mı onu tartışırız.

.
Orhan bey sanırım konu biraz karışık. Hazineye giren para ile ilgili burada bir yazı var.
Buradan da 2022 yılı akaryakıt vergisiyle ilgili olanı okunabilir.
Teşhis ve tedavi ile ilgili olanın birine de buradan erişilebilir.
Vaktiniz varsa okuyun derim. Bazı noktalar benim sandığımdan karışıkmış.

Benim ilginç bulduğum bir nokta da Türkiye'de yakıt ücreti üzerine gelenlerden sadece KDV yüzde olarak alınmakta. Diğerleri nedense litre başına Lira olarak alındığından (?) enflasyon dolayısıyla hazineye giren paranın asıl değerlerin böylelikle düşüyor olması.
Norveç ile aşık attığımız yıllarda hazine, dolaysız vergilerle tahsil edemediğini bu şekilde almaya çalışıyordu. Şimdi perakende yakıt fiyatları da artık yükseltilemiyeceği için devletin yani bizim artık bundan sonra düşündüğümüzden fazla hazine açığımız olacağını hesap etmemiz gerekiyor. Dünya piyasasındaki petrol fiyatı ülkelere göre pek fark etmiyor ama vergi narhlarının ayni olması ne ülkelerin ekonomisine ne de sosyolojisine uygun olmakta..
Bu yüzden Almanya’da yakıt ücretleri Türkiye’nin iki mislinden fazla.

Covid akaryakıt fiyatlarını düşürüyor diye saf saf sevinirken durumun ekonomik krize dönüşmesiyle ile karşılaştık. Tabi bunda Covid yanında ekonomi bilimine yabancı teorilerin de oldukça rolü var. Daha bütün bunların şokunu atlatamadan, bu sefer de Putin musibetine paçayı kaptırmış durumdayız.
Bilmem bu günlerde karavan almayı veya yapmayı düşünmek ne kadar akla uygun dersiniz ?
Covid geçiyor ama mazotun düşeceği yok gibi ?

Ben konuya teknik açıdan bakmaya ve bilgi toplamaya çalıştım.
Umarım öyle anlaşılır ?.. 🤔

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri