beyaz duman sorunu 3.1

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aybars233 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,317

aybars233

Ana Kamp
Merhaba arkadaslar 3.1 grand Cherokeem var araci ilk calistirmalarda calistiramiyordum 15 kere isitip cevirmem gerekiyordu ;D calistirmayi basardigimda ise motor 5,6saniye zipliyor ve arkadan pamuk beyazi duman atiyordu.ama oyle Boyle degil.daha sonra bir ustaya goturdum isitma bujisinin birisinde sorun oldugunu soyledi ve degistirdi.arac artik ilk isitmada calisiyor fakat hala arkadan pamuk beyazi bir duman cikiyor.sizce problem ne olabilir ??? Daha once Boyle bir sorunla karsilasmis olan varmidir.

Etiketler

Ynt: beyaz duman sorunu 3.1

Gecen gun biriside motor yataklarinda yag gordum Sanki demisti.hay Allah neyapmak gerekirki simdi :'(

Evet enjektorlerin birinde arza vardi ama degistrdim onu ve bu konuda suanlik bir problem yok gibi.siyah duman atmiyor.ayrica beyaz dumanida uzun sure gectikten sonraki calistirmalarda atiyor

Tarif ettiğiniz beyaz duman silindirlere su giriyor olduğunu gösterir.Nedeni ise ya conta yanmıştır yada kapak veya blokta çatlak oluşmuştur.Umarım sadece conta sorunu olur.
Yağ yakan araç mavimsi siyah duman atar ve yanan yağın kokusu da gelir.
Silindire giren yakıtın tamamını yakamaz ise koyu siyah duman atar.
Şayet antifiriz zaten varsa o beyaz duman atarken yakın mesafede bulunduğunuzda dediğim gibi bir conta yada çatlak sonucu silindirlere giren su varsa ekşimsi antifiriz kokusuda gelecektir.
Daha iyi senaryo özellikle ekzost sistemi içerisinde bulunan ve yoğunlaşmış olan suyun motordan gelen ısı ile buharlaşması olabilir ki temenni edelim öyle olsun.
Siz yinede iyi bir motor ustasına durumu inceletin ve acele davranıp kapak falan açtırmayın.( Not: açtıracak olursanız aracı iş yerine akşam bırakın ve sabaha kadar iyice soğumadan kapak açtırmayın)
Yine iyi bir senaryo; Yakıt sisteminde az da olsa su vardır.Yakıt depolarında zamanla bir miktar su birikir.Bunu da kontrol etmekte yarar var.
Aslında dizel veya benzinli farketmez iyi bir su ayırıcı filtre kullanmak gerekir.Marin ürünler satan yerlerde dizel ve benzin için ayrı ayrı modelleri mevcut.110-120 TL den başlayıp birkaç bin TL ye kadar çıkabiliyorlar ama cam kavanoz sistemli ve kolayca temizlenen alt sınır modeller oldukça yeterli olacaktır.

aybars233' Alıntı:
Gecen gun biriside motor yataklarinda yag gordum Sanki demisti.hay Allah neyapmak gerekirki simdi :'(
Bu motor yataklarında yağ görmenin ne demek olduğunu anlıyamadım.Yataklarda elbetteki yağ olacak.Zaten özellikle yağlanabilmeleri için yağ kanalları vardır.Bu olmazsa anında yatak sarar.
Ayrıca yatakları nasıl görmüş? Bunun için en azından alt karter açılıp ve aşağıdan(aracın altından) teker teker ana ve kol yatakların sökülerek bakılması gerekir.
Elin adamları demekki rüya görür gibi aracın orasını burasını rahatça görüyor.

Seyit tsk edeerim yazdiklariniz icin bir usta bulup aktariyim dediklerinizi bakalim ne dusunucek

Yağ yakan araç mavimsi beyaz duman atar,mazotu yakmadan atan araç siyah duman atar.Yanık yağ kokusunu da yanmış mazot kokusundan ayırt etmek zordur. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri