Beyaz Güvercin Yolda ( Çoğunlukla Otoparkda :) )

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslanahmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 187
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 153,896

aslanahmet

Zirve
Yer
İstanbul
Yeni aldığım T4 karavan ile yaptığım kısa gezileri, kampları, uzun gezilerin kısa anekdotlarını, haberlerleri, güncellemeleri, fotoğraflarını bu topikde paylaşacağım.

Etiketler
Ynt: Beyaz Güvercin Yolda ( Çoğunlukla Otoparkda :smiley: )

Aslanahmet bey son geziniz karadeniz turu'da buradamı yayınlanacak

Evet Levent. Kısa bir paragraf ve bir kaç fotoğraf ile burada paylaşacağım. Çok fotoğraf var. Vakit buldukça facebook'a yüklerim. Linkini buradan paylaşırım. İlerde detaylı gezi anıları, konaklama bilgileri, yol güzergah bilgileri için de ayrı bir topik açarım.

T4 karavanımızla Nam-ı diğer "Beyaz Güvercin" ile (ilerde değişmezse :smiley: şimdilik koyduğumuz ad) 12 günlük Karadeniz Turu yaptık. İki kişilik karavanımızda ben, eşim ve kızım olarak 3 kişi yolculuğa çıktık. Hanımla kızı yatakta yatırırken bana da ön yolcu koltuğu kaldı ;D Eee bu geziyi en çok isteyen bendim. Biraz da benim ısrarlarımla, hatırım için bu zorlu yolculuğa katılan eşim ve kızım için bu kadarcık fedakarlığa katlanayım değil mi?

23 Haziran Pazar sabahı başladığımız yolculuğu 4 Temmuz Perşembe akşamı bitirdik. Tam 12 gün 11 gece süren bir yolculuk oldu. 3095 km yol yapmışız. Esasında yola çıkarken programımız 6 Temmuz Cumartesi akşamı evde olmakdı. Ama bizmkilerin erken yorulması benim de İğneada'da ki Bus Buluşmasına gitme isteğim yüzünden programın sonunu biraz hızlandırdık.

Gezi güzergahımız şöyle oldu; İstanbul, Bolu, Samsun, Terme, Ordu, Giresun, Kümbet yaylası, Giresun, Akçaabat, Trabzon, Maçka, Sümela Manastırı, Maçka, Zigana Geçiti Yolu, Hamsiköy, Maçka, Çaykara, Uzungöl, Rize, Fındıklı
, Sulak Köyü (Kayınvalide'nin Köyü) , Fındıklı, Trabzon, Samsun, Sinop, Ayancık, Türkeli, Abana, İnebolu, Küre, Ağlı, Şenpazar, Cide, Amasra, Bartın, Safranbolu, Karabük, İstanbul.

Hakan 2.incide de hala yatacak yer bulamıyorsan 3.üncüde sende PSA'cı olursan seninde yatacak bir yatağın olacak, üzülme....

atiladi' Alıntı:
Hakan 2.incide de hala yatacak yer bulamıyorsan 3.üncüde sende PSA'cı olursan seninde yatacak bir yatağın olacak, üzülme....

Atilla Abi, 1. de yani Murtaza'da 4 kişilik yatak yeri vardı. Üçümüz rahat rahat yatıyorduk. Bu 2. si benim tercihim oldu çünkü genelde kamplara tek kişi gidiyorum.

Hakan, tecrübeler konuşuyor, hanımlar en azı PSA rahatlığı ister, bir PSA olsaydı başından beri hep beraber gezecektiniz...

İstanbul'dan Fındıklı'ya kadar hatta sınıra kadar gitmek çok kolay. Hep otobanda ya da otoban gibi duble yollarda gidiliyor. Keyifli bir yolculuk yapılıyor. Eski yollarını bilmiyorum ama anlatılanlara göre ulaşım bayağı zor oluyormuş. Şimdi otomobille bir Trabzon bir Rize yolcuğu keyif. Dağları delmişler bol bol tünel açmışlar. Bu sayede yolların eğimleri , geometrik yapısı otoban standartları içinde kalmış. Bu sayede yolculuk İstanbul - Rize - Samsun arasında beni hiç yormadı. Samsun , Sinop arasında ise yol yer yer duble olmasına rağmen o güzel yapısı bozuluyor. Sinop'a yaklaştıkça yol çalışmaları yüzünden daha sıkıntılı hale geliyor.

Sinop - Amasra arası sahil yolları ise tam bir felaket. Müthiş güzel manzarası bile yolda yorulmamı, gerilmemi engellemedi. Genellikle dar, keskin virajlı, aşırı eğimli standart dışı yollar. Yol kaplaması asfalt olmasına rağmen yer yer bozulmalar dalgalanmalar oluşmuş. Genelde 2. viteste gidilebiliyor. Yer yer 1. vitese düşmek zorunda kalınıyor.

Sinop - İnebolu arasında yolculuğumuz sırasında hava fırtınalı ve yağmurluydu. Deniz kenarlarından geçerken 2 m yi bulan dalgalar ürkütücü görüntü oluşturuyordu. Bu bölgede ki yolculuğumuzu daha sıkıntılı hale getirdi. İnebolu'ya geldiğimizde hava açtı ama dalgalar şiddetini daha da artırmıştı. Dalgalar yol kenarındaki 4 metrelik duvara vuruyor ve en az 6-7 metre yukarıya fışkırıyordu. Süper bir görüntü oluşturuyordu. Yol kenarına parkedip en az 15 dakika bu doğanın görsel şovunu seyrettim. Sonra Cide'ye doğru yola koyuldum. İnebolu - Cide arası sahil yolunun kötü olduğunu duyduğumdan Küre üzerinden gitmeye karar verdim. Aşırı eğimli yolda kısa sürede 1200 lü rakımlara çıkılıyor. Yol kenarlarındaki uçurumlar beni ürkütürken doğa ve yeşilin tonları ise büyülüyordu. Sırf Küre dağlarının bu manzarası için o yoldan gitmeye değer. Cide Amasra arası sahil yolu daha iyi olmasına rağmen yol yapım çalışmaları yüzünden yine bir sıkıntılı hal almıştı. Amasra'ya vardığımızda daha şehre girmeden beni etkiledi. Bu sahil şeridindeki en güzel yerleşim burası. Tarih, doğa güzelliği, canlılık, eğlence, tesis, güzel restoranlar, müze ne ararsan var. Balık lokantasında yediğimiz balık ve salata'nın tadı gerçekten güzeldi.

İlerde yemekler konusuna tekrar dönerim. Şimdi kısaca şöyle özetleyeyim. Yemek favorilerim, Amasra'da Balık, Kümbet Yaylasın'da et (Pirzola ve köfte gerçekten lezetliydi, öyle bir et başka yerde yememiştim), Akçaabat'da Akçaabat köfte, Rize'de muhlama, Sinop'ta cevizli mantı.

Yollara dönelim.
Amasra Bartın arası yine rampalı yollar devam ediyor. Bartın'dan sonra Safranbolu'ya devam ederken yollar güzelleşiyor. Karabük'ten sonra duble yollar devam ediyor.

Duble yollara güvenip hız yapmamak lazım. Yollarda sık sık radar var. Bir de her yere karayolları tartı merkezi yapmışlar. Yolculuğum boyunca 6 kere tartıya girmek zorunda kaldım.

Yakıt konusuna gelince yolculuğum boyunca 1200 TL yakıt aldım. İlk doldurduğumda depo tamamen boşdu. İstanbul'a döndüğümde çeyrek depo mazot vardı. 75 TL yakıt olduğunu farz edersek 1125 TL lik yakıt harcamışım. Yaptığım yol 3095 km. Buradan hesapla kilometrede 36 kuruş yakmışım.

Ortalama 4.25 TL den mazot almıştım. Hesaplarsak 264.70 litre mazot yakmışım. Buradan hesapla 100 kilometrede 8.5 litre mazot yakmışım. Çıktığım çok dik yayla yollarını, 1. ve 2. vitesde gittiğim Batı Karadeniz yollarını gözönüne alırsak iyi bir ortalama. Şunu da belirteyim otobanlarda çok kısa anlar hariç 100 km/h hızı geçmedim.

Bir kaç fotoğraf ekleyeyim.
Samsun Karavan Kamping'den ayrılırken çekilmiş foto. Şimdiye kadar kaldığım tesis ve temizlik olarak en güzel kamping. Fiyatı diğer şehirlerde kaldığımız tozlu topraklı otopark parasına. Ayrıca plajından ücretsiz olarak faydalanabiliyorsunuz. Süper bir su kayağı hizmeti var.

Kmbet

Kmbet2

Terme

Smela

Ekli dosyalar

• Samsun.JPG
    Samsun.JPG
    113.6 KB · Görüntüleme: 556

Fotoğraflara devam.

Sırasıyla
-Kümbet yaylası yolunda
-Akçaabat'ta meşhur Nihat Usta Akçaabat köftecisinde
-Sümela Manastırı yolu
-Sümela Kamping (Kampingden çok çay bahçesi ya da kır restoranına benziyor. 35 TL de gecelik ücreti var)
-Sümela manastırı

DSCF3070 Large

DSCF3080 Large

DSCF3090 Large

DSCF3096 Large

DSCF3117 Large

-Zigana Geçidi Yolu üzerindeki Hamsiköy'de
-Uzungöl
-Uzungöl
-Uzungöl
-Trabzon Atatürk Evi

DSCF3187 Large

DSCF3204 Large

DSCF3210 Large

DSCF3227 Large

DSCF3392 Large

- Tarihi Sinop Cezaevi içindeki çocuk ıslahevi
- Abana
- İnebolu
- Küre Dağları
- Gideros Koyu, Cide

PIC 0048

PIC 0054

PIC 0065

PIC 0080

PIC 0120

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri