Bıçak, Balta Vs Gibi Aletleri Kanunen Taşıma Durumu Nedir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan doganizm Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,610

doganizm

Kamp I
Yer
İzmir
Arkadaşlar, kampa giderken bıçak, balta, torpil, biber gazı, elektro şok gibi aletleri kamp çantasında mı yoksa arabanın bir köşesine mi koymalıyız, kısacası bu işin taşıma raconu nedir?

Etiketler
bildiğim kadarıyla taşıması kanunen yasak olan ( kama, hançer, saldırma, şişli baston, sustalı çakı, pala, kılıç, kasatura, süngü, sivri uçlu ve oluklu bıçaklar, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zinciri, muşta ile salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikteki benzeri aletler ) dışındaki aletler çantanın kolay ulaşılamayan kısımlarında taşınabiliyor ancak araç içinde ( örnek: topido gözü ) bulundurulamıyordu, en güvenilir ve ayrıltılı bilgi için 6136 sayılı kanunu inceleyebilirsiniz

avrupa ve türkiyede girdiğim kontrollerde anladığım kolay ulaşım sağlayamacağın yerde taşımak problem teşkil etmiyor.

örneğin benim gibi koltuk altında balta taşırsan vermemek için polisle kavga etmen gerekir..

Normal hayatta zaten ben taşımam ama kampa giderken elbet yanımıza alıyoruz, bu sorun teşkil eder mi? Birde kampa gittiğimizi güvenlik görevlisine ispat ve ikna etme gibi bir durum da söz konusu...

Özel aracımızla kampa gittiğimize farz edersek, bagajda bulundurmanın yasal olarak durumu nedir?

Ya da araçta gizleyip kamp yerine gelince üstümüze mi takacağız?

Ben her kampa balta, en az 2 adet bıçak ve testere götürüyorum, çantanın yan ceplerinde taşıyorum, motosikletle veya arabayla gittiğim hiç bir yolculukta tek bir kere bile sorun olmadılar. Fethiye de Jandarma bagajı kontrol etti gördü ama sıkıntı olmadı. Şehirde de yanımda bıçak veya çakı olmadan gezmem, mesela dün Marmaray girişinde Polis Çantaları kontrol ederken, Fiskars K40 plastik kabında duruyordu sırt çantamın dibinde, polis eline aldı baktı sonra bıraktı. Gerber i kamp harici taşımıyorum çünkü abartılı bir duruşu var, gerekte yok zaten.

Ben de yaptığım her kampta mutlaka bagajımdaki ayrı bir çantada çeşitli bıçaklar, balta ve testere taşıyorum. Bugüne kadar bir kontrole tabi tutulmadım ama problem olacağını da sanmıyorum zaten bu şekilde taşındığı için saldırı amaçlı olmadığı çok belli

iyi bir balta aldım. aklıma geldi bakim dedim bu konuya denk geldim.

sorun oluyormu arkadaşlar balta vs . makineli tüfek muamelesi etmesin bize jandarma kırsal bi yerde tutup

amaç doğrultusunda yanındaysa bi sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
tüm kamp malzemelerini aldıysan yanına balta aldın diye kimse birşey demez.
ancak çevirmede görev yapan memura göre değişebilir, kimisi bahane arıyor ne yazık ki.

kanun olarak aydınlatacak arkadaşlar varsa bizimde bilgimiz olur.

dediğin doğru memura bağlı biraz.

sonuçta arabamızın tipi belli . yanımızdaki diğer malzemeler belli

bazı bıçak türleri bile taşınmaya yasaklı olunca baltaya ne der merak ettim bir yandan da köyü bağına bahçesine giderken napıyor baltasını alıyor götürrüyor bişe diyen yok

6136 sayılı "Ateşli Silahlar ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanun" ile düzenleme yapılmış. Bu kanunun 4.maddesine göre "kama, hançer, saldırma, şişli baston, sustalı çakı, pala, kılıç, kasatura, süngü, sivri uçlu ve oluklu bıçaklar, topuz, topuzlu kamçı, boğma teli veya zinciri, muşta ile salt saldırı ve savunmada kullanılmak üzere özel nitelikteki benzeri aletler"in yapımı yasaklanmış ve izne bağlanmış.
15.maddede ise " Bu Kanun hükümlerine aykırı olarak 4 üncü maddede yazılı olan bıçak veya diğer aletleri veya benzerlerini satanlar, satmaya aracılık edenler, satın alanlar, taşıyanlar veya bulunduranlar hakkında altı aydan bir yıla kadar hapis ve yirmibeş günden az olmamak üzere adlî para cezasına hükmolunur. Bu madde kapsamına giren bıçak veya diğer aletlerin veya benzerlerinin sayı veya nitelik bakımından vahim olması halinde yukarıdaki fıkraya göre hükmolunacak cezalar yarıdan bir katına kadar artırılır. Bu Kanunun 4 üncü maddesine göre yapımına izin verilen bıçakları veya diğer aletleri veya benzerlerini kullanma amacı dışında satanlar, satmaya aracılık edenler, satın alanlar, taşıyanlar veya bulunduranlar hakkında birinci fıkradaki; o bıçak veya diğer aletlerin veya benzerlerinin sayı ve nitelik bakımından vahim olması halinde de ikinci fıkradaki cezalar hükmolunur." denilmiş.

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.6136.pdf

ne açıdan bakacağına göre değişen saçma sapan bir kanun gibi duruyor. keyfi ne gösterirse onu yapar o zaman.

Kanunlara bakarsan ormanda genelde kamp yapmak yasak. Doğa sevgisinin oluşmamasını isteyen zihniyetin (yoksa ormanları yakıp binaları otelleri konduramazlar 3. boğaz köprüsünü ormanların üzerinden geçiremezler) yasaklamak. Bu her konuda böyle, burada dalmak yasak hemşerim neden yasak ? Elin Mısırlısı tarihi batıklarına turistlere dalış yaptırıp 24 saat kolluyor batıklarını. Biz dalma yasağı koyuyoruz ama tarihi batıkları dalışı yasak yerlerden söküp hurda diye satanlara da göz yumuyoruz. Bir kızıldenizdeki Thistlegorm batığını inceleyin bakalım...

Kızıldeniz'deki Thistlegorm, muhteşem bir batık hazinesi...

Kanunlara bakarsan ormanda genelde kamp yapmak yasak. Doğa sevgisinin oluşmamasını isteyen zihniyetin (yoksa ormanları yakıp binaları otelleri konduramazlar 3. boğaz köprüsünü ormanların üzerinden geçiremezler) yasaklamak. Bu her konuda böyle, burada dalmak yasak hemşerim neden yasak ? Elin Mısırlısı tarihi batıklarına turistlere dalış yaptırıp 24 saat kolluyor batıklarını. Biz dalma yasağı koyuyoruz ama tarihi batıkları dalışı yasak yerlerden söküp hurda diye satanlara da göz yumuyoruz. Bir kızıldenizdeki Thistlegorm batığını inceleyin bakalım...

Kızıldeniz'deki Thistlegorm, muhteşem bir batık hazinesi...

'Yassah kardeşim'
2014 te yıllardır gittiğim kulakçayırına (istanbul a yakın, her fırsatta kaçıp nefes alabileceğiniz bir yerdi ) hava alanı çalışmaları dolayısıyla yolun girişinde bu uyarıyla karşılaştım.

Yılardır aracımda küçük bir sandık var. İçinde mini ocak, mini balta,kamp bıçağı, küçük bir ızgara teli, küçük bir destere, 3x3 branda, çay, kahve, baharat vs,vs bunları kamp amaçlı değilde, seyahat ederken hoşumuza giden bir yerde vakıt geçirmek istersek diye bulunduruyorum. Şu ana kadar hiç bir uygulamada içine bakan olmadı. Belkide bu benim şansım dır:smiley:

Uçağa el bağajında binemezsin
xray cihazlarında sorun olur kontrol ederler ve el koyma hakları vardır.
otobüste bile normalde el bağajında taşıyamazsın

kamplarda balta testere ve yemek yapmak için 1 bıçağa kimse bir şey demiyor. çankırıda kamp kurmuştum jandarma dolaşıyordu bize bir şey demedi yandaki adam 10 tane bıçakla ne yapıyorsun diye soruyordu ve yanılmıyorsam bıçaklara el koyup kamp bitince şubeden gel al demişti.

Geçen gün Jandarma'nın gözü önünde bıçağı sağ tarafıma kemere geçirdim gördü ama bir şey demedi, üzerimdeki kıyafetlerden kampçı olduğumu anlamış o yüzden ses etmemiş olabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR