BIR AGACI KURTARMAK YARDIM TALEBI

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TEKNIKISLEM Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 57
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,751

TEKNIKISLEM

SESSIZLIK SAKINLIK VE SABIR IYIDIR
Yer
ANKARA
Web
www.teknikislem.com.tr
Arkadaşlar merhaba;

Yaklaşık altı ay kadar önce iş adresimizde bir değişiklik oldu, yeni adresimizi çok da sevdik, zira bu kadar beton yığınının içinde bahçesinde 25-30 yıllık, bir adet dut ağacı bir adet de çam ağacı barındıran çevredeki ender binalardan biri.

Velhasılı,
Her sabah bir anlamda selamlaşıp, güne başladığımız bu ağaçlardan çam olanının ki uzunluğu 17 – 20 metre civarındadır, maalesef hem telefon – elektrik tellerine verdiği zarar gerekçesi hem de binanın yağmur oluklarına verdiği zarar gerekçesi ile kesilmesine karar verilmiş, bu kararı verenleri sorgulamak ya da eleştirmek değil amacımız, muhakkak “ÇOK BİLEN ve İYİ ANLAYAN” birileri almıştır bu kararı,

sizlerden ricamız;
- böyle bir durumda bu ağaç nasıl kurtarılır
- nakliyesi mümkün müdür, mümkün ise kim, nasıl, ne şekilde yapar
- maalesef ağacın yaşı genç değil, muhtemel kökleri çok da derindedir, ne yapmak lazım

nasıl olur da bu ağacı kurtarırız,
bir el atın arkadaşlar,
akıl verin,
yol gösterin,
tanıdıkları devreye sokun,
çözelim şu işi …

kesilme kararını bu sabah öğrendim, konu çok yeni, ilk fırsatta birkaç görsel ve basit bir kroki çizip burada paylaşacağım, yardımcı olmak isteyenler muhtemel bu bilgileri soracaklardır.

İlginiz ve nazik desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Etiketler

Ynt: BIR AGACI KURTARMAK YARDIM TALEBI

Merhabalar,
Arkadaşım bahsettiğiniz ağacı kesmeye karar verenler tüm yaşamlarında bir adet fidan dikmemiş kişilerdir.Ne yaparsak yapalım sonuç değişmeyecek zaten sizinde dediğiniz gibi ÇOK BİLEN VE İYİ ANLAYAN'LAR o ağacın KATLİNE FERMAN VERMİŞLER.
Üzülmemek için sizde onların yani ÇOK BİLEN VE İYİ ANLAYANLARIN tarafında olun da kendi kendinize eziyet etmeyin derim.
O ağacı yaşamdan koparmak için karar verenlerde birgün yaşamdan kopacaklar, hemde dünyaya faydalı hiçbirşey bırakmadan.
Yurdumuzun türküleri güzeldir, türküler dinleyin ve söyleyin.Ben kızdımmı öyle yapıyorum küfretmekten iyidir.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

Metin bey öncelikle çabanızdan dolayı tebrik ederim,
belediyelerin park ve bahçeler müdürlüklerinde agaçları kökü ile söküp nakil işlemini gerçekleştiren ekipman var ancak cadde ve sokaklarda kullanılan ağaçları bile ithal eden zihniyet binanızın önündeki 2 adet ağaç için lutuf buyururmu bilinmez,
büyük ölçekli fidanlıklarlada görüşmekte fayda var kolay gelsin.

Abi tepeden haşin bi budamayla kısaltılamaz mı?
bulvardaki ağaçları dönem dönem kelaynak gibi yapıyorlar...

Ağacın tipi kayıyor ama en azından yaşamını sürdürür...

Evet,

Sıkı bir budama sonrası yeni çıkacak sürgünleri den yön değiştirmesini sağlayacak düzenekler ya da tekrar tekrar sürgün budaması olmalı.

Elektrik Tellerinin yönünü değiştirmeyi düşünemez mi o karar verici kişiler.
Yağmur olukları içinde budamadan sonra çözümler olabilirdi.

3-4 fotoğraf görsek de daha fazla fikir yumurtlarız.

Hay Allah...
Ağacı köküyle söküp taşıyyan makinalardan başka çare yok demek o zaman...

metın cıgım fırat kardesımızın dedıgı gıbı kokuyle tasıyan araclar var arastırmak lazım

Biz altyapı inşaat çalışmalarımız sırasında sıkça bu gibi durumlarla karşılaşırız. benim gördüğüm çam ağacının kökleri fazla derine inmez ve ağaç nakledilemez. Bu yüzden mecbur kalırsak ve ağaç kesilirse bir ağaç yerine bir kaç ağaç dikmeyi kendimize görev edinmişizdir. 1993 yılında 4-5 çam ağacını kurtarmak için yapılacak olan arıtma tesisinin şeklini ve konumu değiştirmekle bir ay uğraşmıştım. Dut ağacı hakkında bir fikrim yok.

Çankaya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne bir danış istersen.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü Santral : 442 30 71 – 442 30 73

Faks: 440 43 70

E-Posta : parkbahce@cankaya.bel.tr

köydeki evimin önündeki dut ağacının üzerine çıkıp el motoruyla oldukça küçülecek şekilde budama yapmıştım.(ana gövdeden ayrılan dalları yarım metre uzunluk kalacak şekilde.)
kesilen yerden yeni filizlenmeler oluyor.
yine okulumuzun bahçesindeki çam ağaçları tellere geldiğinden kesilmesine karar alınınca itiraz ederek onuda 3,4 metre ana gövdeden kesmek suretiyle halletmiştik.

belediye bildiğim kadarıyla ücretsiz söküm ve dikim hizmeti veriyor.
Hatta izinsiz kesme ve budama yasak galiba!
Sadece ağacın nakliyesine ve dikilecek yerin kazılmasina masraf alıyorlar galiba

Umarim kurtulurlar Metin abi...

Niyazi Hocam ilginiz için teşekkürler.

aslında kararı alnlar da bu durumdan çok memnun değilller, ben şiddetle karşı çıkınca "e hadi yap bir şeyler" deyip beklemeye başladılar, ben de can havliyle yardım istedim.
İnşallah, arkadaşların da yardımıyla çözülecek,
ya da
ben kendimi biraz tanıyorsam,
O Çam Ağacı kesilmeyecek.

sisdagili61' Alıntı:
Merhabalar,
Arkadaşım bahsettiğiniz ağacı kesmeye karar verenler tüm yaşamlarında bir adet fidan dikmemiş kişilerdir.Ne yaparsak yapalım sonuç değişmeyecek zaten sizinde dediğiniz gibi ÇOK BİLEN VE İYİ ANLAYAN'LAR o ağacın KATLİNE FERMAN VERMİŞLER.
Üzülmemek için sizde onların yani ÇOK BİLEN VE İYİ ANLAYANLARIN tarafında olun da kendi kendinize eziyet etmeyin derim.
O ağacı yaşamdan koparmak için karar verenlerde birgün yaşamdan kopacaklar, hemde dünyaya faydalı hiçbirşey bırakmadan.
Yurdumuzun türküleri güzeldir, türküler dinleyin ve söyleyin.Ben kızdımmı öyle yapıyorum küfretmekten iyidir.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

Yarın ilk işiniz fotoğraf çekmek olsun.

Ben başka bir forum sitesinde (agaclar.net) deneyimli arkadaşlardan görüş ister bu sayfaya yönlendiririm kendilerini.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,423
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri