Bir Aracın Kendi Aküsünü Şarj Etme Hızı Nedir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,293

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Arkadaşlar,
Mini ticari aracımı kampervana çevirdim. Daha doğrusu içine sabit bir yatak yaptırdım ve Eberspacher park ısıtıcısı taktım. Ancak akümü araç dışında bir şarj etme (220V veya Solar) yöntemim yok. Benim merak ettiğim örneğin yarısı boşalan 72Ah aküyü araç kaç dakikada tam şarjlı hale geri getirir? Şarj hızı sabit mi değişken midir? Nelere bağlıdır?

Etiketler
Hocam bu iş yarım bardak suyu doldurmaya benzer. Çeşmeyi çok açarsan hızlı dolar ama tam dolmaz, taşar, etrafa saçılır su. Tam doldurmak istersen çeşmeyi kısman gerek, o da zaman alır.
Araçtan tahmini 10 amper ile doluyor, yani ben bu değerleri olctum biraz gaza basıp devri artırinca. Akü boş iken daha fazla, dolu iken daha az olabilir. Devir arttıkça, şarj amperi artar .
Senin akü, kurşunlu olduğu için doldur boşalt sayısı azdır, çok fazla iş yapmasını bekleme.( eğer yarıya her gece düşürüyorsan)
Agm ek akü kullansan daha iyi bence. Yolda giderken cakmakliktan şarj edersin çok uğraşmak istemiyorsan.
Ucuz voltmetre alarak kendin test te yapabilirsin ne kadar zamanda şarj olduğunu.
Akün yorulmuş ise, şarj tutma kapasitesi azalır.

Son düzenleme:

Hocam bu iş yarım bardak suyu doldurmaya benzer. Çeşmeyi çok açarsan hızlı dolar ama tam dolmaz, taşar, etrafa saçılır su. Tam doldurmak istersen çeşmeyi kısman gerek, o da zaman alır.
Araçtan tahmini 10 amper ile doluyor, yani ben bu değerleri olctum biraz gaza basıp devri artırinca. Akü boş iken daha fazla, dolu iken daha az olabilir. Devir arttıkça, şarj amperi artar .
Senin akü, kurşunlu olduğu için doldur boşalt sayısı azdır, çok fazla iş yapmasını bekleme.( eğer yarıya her gece düşürüyorsan)
Agm ek akü kullansan daha iyi bence. Yolda giderken cakmakliktan şarj edersin çok uğraşmak istemiyorsan.
Ucuz voltmetre alarak kendin test te yapabilirsin ne kadar zamanda şarj olduğunu.
Akün yorulmuş ise, şarj tutma kapasitesi azalır.
Hiç akü koyacak yerim yok. Her şey arabanın aküsüne bağlandı.

Arkadaşlar,
Mini ticari aracımı kampervana çevirdim. Daha doğrusu içine sabit bir yatak yaptırdım ve Eberspacher park ısıtıcısı taktım. Ancak akümü araç dışında bir şarj etme (220V veya Solar) yöntemim yok. Benim merak ettiğim örneğin yarısı boşalan 72Ah aküyü araç kaç dakikada tam şarjlı hale geri getirir? Şarj hızı sabit mi değişken midir? Nelere bağlıdır?

Hocam bunu takip etmek için sn. bartek'in dediği gibi 12V dc bir volt metre al uygun bir yere tak yanınada aç kapa anahtar yada basit bir sviç koy arada bir kontrol et. Baktınki 11.5 voltun altına düşerse en azından aracı çalıştırıp takviye yaparsın.
Ferhat abi akünün doluluk oranına göre voltaj değerleri paylaşmıştı bulabilirsem buraya atarım.

Son düzenleme:

Arkadaşlar,

Araç dururken mi, yürürken mi?:smiley:

Şarj dinamosunun üretim kapasitesi eksi Aracın sarfettiği elektrik miktarı =Aküye giden elektrik.
Kontrol

Böye bir cihaz akünün durumu hakkında sizi devamlı bilgilendirir.

Son düzenleme:

Dururken de, Yürürken de... Mesela aracı bir saat çalıştırdığımda kaç amper doldurabilir?

Araç yürürken farlar, silecekler (vs) açıksa aküye gelen akım azalır. Ayrıca, eski model araçlarda, örneğin benim 97 model Sprinter’de motor rölantide çalışırken şarj dinamosu az elektrik üretir. Bu nedenlerle aküye giden elektrik devamlı aynı seviyede olmadığı için zaman söylemek kolay değil.

Bunu siz aracınızda ölçebilirsiniz. Ben nasıl yaptığımı anlatayım. Yola çıkmadan akünün gerilimini ölçerim ( motoru çalıştırmadan), gittiğim yere vardıktan bir saat sonra akünün gerilimini tekrar ölçerim. Aradaki fark akünün şarj olduğu miktar. Bu durumu değişik hava şartlarında tekrarlayrak genel bir fikir edinebiliyorum.

Şu anda ölçü aletim olsa zaten içim rahat ederdi. İçim rahat etmediği için arabayı çalıştırıp duruyorum. Şu anda sadece akünün üzerindeki göstergenin olması gerektiği gibi yeşil olduğunu görebiliyorum.

Merhaba,
Konu ile bağlantılı bir soru sormak istiyorum. Kış aylarına girdiğimizde motokaravanımı az kullanmaya başladım ve bu durum araç aküsüne olumsuz yansıyor. 3-4 günlük periyotlarda çalıştırıp 1 saate yakın dolaşıyorum ama akünün yeterli besini alamadığını düşünmekteyim. Özellikle kışın motokaravan akülerinizi nasıl koruyorsunuz?
Aracı park ettiğim yerde dış elektrik alamadığım çalıştırmadan şarj yapamıyorum, akü şarj olduğunda kutup başını sökerek deşarj süresini uzatmak mantıklı mı ?
Görüşlerinizi iletirseniz sevinirim,
Sağlıklı kalın

.
Böyle direk akü şalterleri oldukça pratik.
Hatta hırsızları bile belki uğraştırabilir ?
2F6ECCEB 41E7 4120 9518 CE1736FE229E

Karavanınıza solar alacaksanız, çift çıkışlı dolum regülatörleri var.
Yoksa mini solar çözümünü düşünebilirsiniz.
Tabi en uygunu şebeke ama ?

.
Böyle direk akü şalterleri oldukça pratik.
Hatta hırsızları bile belki uğraştırabilir ?
Ekli dosyayı görüntüle 638220

Karavanınıza solar alacaksanız, çift çıkışlı dolum regülatörleri var.
Yoksa mini solar çözümünü düşünebilirsiniz.
Tabi en uygunu şebeke ama ?
Şalter, mantıklı bir seçim olacak benim açımdan, araçta solar sistem mevcut ancak kapalı otoparkta kaldığı için güneşten istifade edemiyorum. Dış 220 için akıllı invertörümü kullanabilirim o zaman dediğiniz gibi yaşam aküsünü ayırmam gerekecek.
İlgi ve bilginiz için teşekkür ederim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR