Bir Ducato (minibüs) Daha Karavan Olma Yolunda...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan osmanaktuna Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,681

Etiketler
Bilindik markalar 2000 tl ye doğru satılırken üstteki cihaz ile bu iş mümkün olabilir mi? Hem de 60A

Eşyanın tabiatı açısından bakarsak, marka örneklerine göre 1/4 lük bir fiyatla üstelik daha güçlü fakat isimsiz bir aleti yurdum bir satıcının kendini jiletlercesine satıyor olması bence akla uygun değil Osman bey. 😉

Ararsanız Ali Express’de bulacağınız bu aletin performansından normal bir satıcının ilgisi ve hatta “gerçek” bilgisi bile olmadığı da işin diğer yönü olmalı.

Ben, orjinal Steca’ya (Çin taklitlerini yapıyor) , temsilcisinden Victron’a veya Bursa’da üretilen Havensis’e yönelirdim. Hatta yeterli yer ve panelim varsa MPPT ‘yi bile düşünmez, çok fazlı dolum yapabilen kalite bir PWM alırdım.

Herşeyden önce tahmini günlük tüketiminizi en fazla ne kadar hesapladınız ?
Eğer bu değeri bilmeden solara giriyorsanız, işe kuyruğundan başladınız demektir..😋

Son düzenleme:

.......

Ben, orjinal Steca’ya (Çin taklitlerini yapıyor) , temsilcisinden Victron’a veya Bursa’da üretilen Havensis’e yönelirdim. Hatta yeterli yer ve panelim varsa MPPT ‘yi bile düşünmez, çok fazlı dolum yapabilen kalite bir PWM alırdım.

Herşeyden önce tahmini günlük tüketiminizi en fazla ne kadar hesapladınız ?
Eğer bu değeri bilmeden solara giriyorsanız, işe kuyruğundan başladınız demektir..😋

Video: https://www.youtube.com/watch?v=rBVsHu38iaY&t=133s

Bunu izledikten sonra mppt ye karar verdim ama henüz almadım. Her an tamamen "duygusal" nedenlerle pwm ye dönebilirim 🙂

.
Dosyanızda buzdolabının günlük normal ~8 saat kadar çalışması, nedense 24 saat olarak alınmış.
Tüketime göre ideal akü gereksinimleri ise şaşılacak derecede abartılı.
Dosya, oldukça evhamlı bir karavancı veya cingöz bir satıcı tarafından düzenlenmiş olmalı ? :yum:
Panel kapasitesi için de zaman ve konum bilgisi olmadan sadece ortalama bir değer verilmiş.

Sanırım sabit bir başlıkta olmadığı için aşağıdaki detaylı solar cetveli gözünüzden kaçtı galiba ?
Bir de oradan deneyin isterseniz.

...
Seçiminiz LFP akü olursa PWM regülatörünün LFP çıkışının olması yeterli. Çok fazlı dolum sadece kurşun asit akülere gerekli.

Ekli dosyalar

• SOLAR CETVEL.xlsx
    923.5 KB · Görüntüleme: 82
Son düzenleme:

.
Dosyanızda buzdolabının günlük normal ~8 saat kadar çalışması, nedense 24 saat olarak alınmış.
Tüketime göre ideal akü gereksinimleri ise şaşılacak derecede abartılı.
Dosya, oldukça evhamlı bir karavancı veya cingöz bir satıcı tarafından düzenlenmiş olmalı ? :yum:
Panel kapasitesi için de zaman ve konum bilgisi olmadan sadece ortalama bir değer verilmiş.

Sanırım sabit bir başlıkta olmadığı için aşağıdaki detaylı solar cetveli gözünüzden kaçtı galiba ?
Bir de oradan deneyin isterseniz.

...
Seçiminiz LFP akü olursa PWM regülatörünün LFP çıkışının olması yeterli. Çok fazlı dolum sadece kurşun asit akülere gerekli.
Üstadım duygusal nedenlerle LFP akü seçemem maalesef:smiley: AGM deep cycle 225A mutlu seçtim. Şarj dinamosundan yararlanmak gibi bir takıntım var. O yüzden jel seçmedim.

.
Karavanda devamlı yaşamayacak veya dünya turu falan yapmayacaksanız LFP akü bence zaten rantabl değil.
AGM aküde karar kılmanız ise gayet isabetli.

Fakat jel akünün, şarj dinamosuna uygun olmaması gibi bir durum söz konusu değil. Westfalia’nın karavanıma kurduğu bu sistem tek bir sorun olmadan 10. yılını geride bıraktı.

Son düzenleme:

.
Karavanda devamlı yaşamayacak veya dünya turu falan yapmayacaksanız LFP akü bence zaten rantabl değil.
AGM akü de karar kılmanız ise gayet isabetli.

Fakat jel akünün şarj dinamosuna uygun olmaması gibi bir durum söz konusu değil. Westfalia’nın karavanıma kurduğu bu sistem tek bir sorun olmadan 10. yılını geride bıraktı.
Jel akünün şarj dinamosundan şarj olması için araya konması gereken cihaz var diye bir bilgiye ulaşmıştım. Ben ise basit bir devre kesici ile araç aküsü ile yaşam aküsünü bağlamak istiyorum.

.
Osman bey, aşağıdaki başlıkta sizin için faydalı olacak bilgiler var.

Kastettiğiniz ayırıcı aletler zaten bütün aküler için söz konusu !

Son düzenleme:

.
Osman bey, aşağıdaki başlıkta sizin için faydalı olacak bilgiler var.

Kastettiğiniz ayırıcı aletler zaten bütün aküler için söz konusu !
Üstadım verdiğiniz başlıktaki "A" şıkkında ayırıcı şalterden başka bir cihaz yok değil mi? Ben öyle anladım ve yapmak istediğim de bu (muhtemel sıkıntıları göğüsleyerek 🧐 ).

.
Osman bey birinci şık devamlı dikkat gerektiriyor. Motorun çalışmasından 8-10 saniye sonra aküleri birleştirip, durmasından sonra da açmayı unutmamanız lazım. (Biliyorsunuz sistemdeki aküler dolarken beraber, boşaltırken ayrık olmalı)

Size de LFP akü düşünmediğinizi göre, benimki gibi ikinci şık gayet uygun bir çözüm. Üstelik pahalı da sayılmaz.
Yukarıda yazdığım işlemleri otomatikman kendisi yapıyor.
Forumda bu aleti ilk defa eline alıp, karavanına kendi monte eden katılımcılar var. Westfalia’nın aracıma koyduğu bu aleti dedim ya, 10 senedir (100.000 km) sorunsuz kullanmaktayım. Şemasını gösterirseniz bir oto elektrikçisi de monte edebilir.
Yalnız karavan pratiğine yabancı biri olmaması yerinde olurdu.
Tekne elektrikçileri bu işin piri..

Son düzenleme:

Şoför arkasına banyo/wc planını uygulayacağız. Yaşam aküsünü ve elektronikleri koyayacak en uygun yeri düşünürken ikili koltuğun altını düşündüm. Ne dersiniz?

Oldukça uzun zaman geçmiş ama başladığı işi yarım bırakanlarla aynı kefede olmak istemem:smiley: Koltukları, döşemeleri söküp aracı tamamen soyduktan sonra kapsamlı bir bakım yaptırmaya karar verdim. Bu kararın bedeli 5 haftayı ve 50 bin lirayı geçti:smiley: İzolasyonda tüm yüzeylere 6mm kauçuk yapıştırdım ve mümkün olan maksimum kalınlıkta (duvarlara 7 cm tavana ve tabana 2 cm strafor uyguladım. Ama bu hızla yani sadece hafta sonları çalışarak 1 senede ancak bitirebileceğimi anlayınca bir mobilyacı ile çalışmaya karar verdim. Duvarlar ve tavan komple kayın kontra ile kaplandı. Dolaplar mdflam dan yapıldı. Yatak için iskelet yapılmayıp 2 duvardan destekli profiller üzerine oturtuldu. Su sistemi için buradan aldığım fikirle dalgıç pompa kullandım ama şofbeni çalıştıracak yeterli basıncı sağlamadı. Su sisteminde pünomatik kolay bağlantı kullandım. Çok kolay oldu. Elektrik sistemi için sadece işçilik bedeli olarak bir firma 6 bin 500 diğer firma 10 bin lira isteyince arife günü bağlantıları kendim yaptım, kablolar biraz ortada kaldı ama:smiley: minimum gerekleri (220v buzdolabı, 12v aydınlatma, mutfakta su akıyordu, ocak yanıyordu) sağladım ve yola çıktık. Baş üstü dolaplarımız ve mutfak dolabı kapaklarımız yetişmese de 6 geceyi karavanda geçirdik. Yatak için yine buradan bulduğum firmanın yaptığı yataktan çok memnun kaldık. Konya Karavan Parkı(1), Erdemli Zincirlikuyu Plajı(3), Tarsus Karavan Parkı(2), Konya Karavan Parkı(1) toplam 1450km 2 sefer Torosları çıkıp indim 7,2 lt/100km ortalama çok hoşuma gitti. Yaptırdığım en güzel şeylerden biri hız sabitleyici taktırmak oldu. Düşük yakıt tüketiminde önemli rolü olduğunu düşünüyorum(80-90km/s ile kullandım)... Şimdilik bu kadar... Gelişmeler oldukça yazarım...
Ba2cb42b f118 4b3a acc6 7c02add6bda9

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri