Bir Jeep'cinin Land Cruiser VX80 Günlüğü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 69A033 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 69
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 77,145
Ynt: Bir Jeep'cinin Land Cruiser VX80 Günlüğü

Kibar görünüşlü olduğu kadarda, bir o kadar da canavar görünüşlü.

Etiketler

İyi günler
Sy Yılmaz
Aracınız muhteşem olmuş, güle güle iyi günlerde kullanmanız dileğiye
Saygılar
Batuhan

Allah tabanını düz bastırsın, iyi günlerde kullanın.

Taroto'dan sipariş ettiğim Ön Tamponu beklerken boş durmak istemedim.

Arka tampon projesini tamamladım.

Öncelikle uzun bir süre araştırdım ve örnekler inceledim, kafamdaki modeli oluşturdum ve ölçülendirdim.

Teknik ressam bir arkadaşımdan ölçülere göre kesilecek ve bükülecek sacları çizmesini istedim.
Çizimleri alarak CNC Plazma sac kesim atölyesine gittim, tertemiz bir şekilde saclarımızı kestirdik.
Ardından bükümcüye giderek istediğim ölçülerde bükümleri yaptırdık.

Dsc1

Bütün bu işleri eski şirketimizin iş yaptığı büyük firmalardan, özel rica ile büyük itina ile yapmaları için nüfusumuzu kullanarak gerçekleştirdik.

Aracı emanet etmek istediğimden Konusunda uzman çok yakın arkadaşımın atölyesinde büyük bir keyifle birlikte yaptık.

DSC03681

Stepne taşıyıcının hareketini sağlayan parçayı torna'da özel olarak çok sağlam aynı zamanda hiç esnemeyecek bir şekilde yaptık.

DSC03687

Bu tip tampon projelerinde en çok sorun çıkaran ve iş bittiğinde lastiğin sallanmasına sebep olan kilit için uzun araştırma yaptım.
ikitelli sanayide tır ve kamponlar için Açık Dorse Kilidi diye geçen Heavy Duty bir kilit buldum.
Kesinlikle herkese tavsiye ederim, çok sağlam ve hiçbir şekilde sallanmaya sebep olmayan bir mekanizma.

DSC03688

Sonradan

Boyadan önce son prova.

DSC03697

Pütür boya

DSC03717

Son bitmiş hali

DSC03721

DSC03720

Tam istediğim gibi çok sağlam ve kullanışlı oldu.
Sadece sac kalınlığı konusunda biraz abarttık mı diye tereddütte kaldım.. Projede 6 mm sac kullandık.

Bencede çok güzel duruyor..Ellerinize saglık..güzel iş çıkartmışsınız..

agırlık olarak kaç kg oldu ?

mdr' Alıntı:
Bencede çok güzel duruyor..Ellerinize saglık..güzel iş çıkartmışsınız..

agırlık olarak kaç kg oldu ?

Tartmadım abi.

Hafifletmek için bazı şeyler var aklımda.. Söktüğümde tartacağım.

Birde köşe kısımlarıda çapraz şekilde kesebilirim biraz fazla dışarda gibi görünüyor.

69A033' Alıntı:
Kit 3 inch ARB Oldman Emu.
Ancak bu kitin iki seçeneği varmış, Biz heavy duty sert yayları olanı seçtik, (Usta özellikle bunu önerdi) Sanırım bundan dolayı yüksek görünüyor.
Mevcut orjinal tampon ile 37 sığmaz. Ön Tampon değişince 37 rahatlıkla sığar. ARB tampon sipariş ettim 1 ay sonra gelecek. Tampon gelince yinede sanırım 37 düşünmem.
37 'de birçok şey değişmeli. Kollar, Mafsallı şaft, Ayna Mahruti vs.
Kerim bey lastikler ve jantlar çok yakışmış hayırlı olsun.
konumuzun dışında olacak ama;
bende yeni aldığım lc gx 80 4200 dizel in bazı eksikleri var.
ön tampon,dodilker,lastik ve jant,(AKSESUAR KONUSUNDA :Dodik ve yan çıta bulabilirmiyiz)
sizin araçtan çıkan ön tampon ve jantları satmayı düşünürmüsünüz.
birde lastik konusunda benim tercihimde coper stt 285*75*16 nerden temin edebiliriz ve fiyatları nekadar?
bilgi verirseniz sevinirim.
teşekkürler.

güzel olmuş elinize sağlık.

ama o çekme noktaları bana güçsüz göründü çok daha sağlamlarının koptuğunu gördüm :smiley:

Tempus' Alıntı:
güzel olmuş elinize sağlık.

ama o çekme noktaları bana güçsüz göründü çok daha sağlamlarının koptuğunu gördüm :smiley:

Mapa yerlerinde 10 mm sac kullandık ve tampona değen tüm kısımlarını gazaltı kaynakla doldurduk,
Mapalar tamponun iç hizasına denk gelen yerlerden de şaseye ayrıca bağlı, Bu noktalarda da 10 mm sac ve ince diş özel çelik civata kullandık.
+ bijon anahtarı ile vidalar 10 dakikada ancak sıkılıp açılabiliyor. Uzun kol lokma ile bile işe yaramıyor. Kupa şaseden ayrılı gider belki ama mapadan gitmez :smiley:

paraglinesinan' Alıntı:
Kerim bey lastikler ve jantlar çok yakışmış hayırlı olsun.
konumuzun dışında olacak ama;
bende yeni aldığım lc gx 80 4200 dizel in bazı eksikleri var.
ön tampon,dodilker,lastik ve jant,(AKSESUAR KONUSUNDA :Dodik ve yan çıta bulabilirmiyiz)
sizin araçtan çıkan ön tampon ve jantları satmayı düşünürmüsünüz.
birde lastik konusunda benim tercihimde coper stt 285*75*16 nerden temin edebiliriz ve fiyatları nekadar?
bilgi verirseniz sevinirim.
teşekkürler.

Selamlar,

Lastik konusunda CDM-SUBARU nickli Erkan bey size yardımcı olur. (0 533 268 94 64) Kendisi birçok marka Off-Road lastikleri ithal ediyor.

Orjinal Jantları düşünmem lazım ama ön tamponu satarım.

Dodik konusunda orjinal bulmak zor olabilir ama böyle birşey yaptırabilirsiniz.

Downhillslide

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri