Birlikte Karavan Kiralama ve Karavanla Tanışma Konusunda Fikir ve Önerileriniz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Bahtiyar Baysan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,271

Bahtiyar Baysan

Sağlık ve iyilik dilerim
Yer
Denizli
Web
hotmail.com
Karavanı çocukluğumdan beri merak ediyorum. Satın almayı düşünüyorum.Ama ya istediğim gibi çıkmazsa.Satın almadan önce benim gibi bir meraklı veya iki meraklı,tam bilemiyeceğim,bilenlerin fikirlerine ihtiyacım var.Bir usta ile veya bir karavancı grubun önderliğinde ,belki acemi yetiştirme grubu oluşturulabilinir, bir tanıma ortamına katılmalı diye düşünüyorum.Belki benim gibi yanlız bir emekliye, 61 Yaş,emekli ama çalışan avukata - Arkadaş gel ben sana öğreteyim.Şu civarda masraf olur,şu usulle paylaşırız.Sen karavan dünyasıyla tanışmış olursun,karar vermene faydası olur,der. Belki karavan dünyasının önde gelenleri merak edenlere,acemilere kiralık karavanlardan bir olanak hazırlar,başlarına yeteri kadar hoca koyar.
Onlarda karavanla tanışır.Karar verir.Ya karavan dünyasına katılır.Yabana göre değil der vazgeçer,sizleri meşğul etmez.

Etiketler

Ynt: Birlikte Karavan Kiralama ve Karavanla Tanışma Konusunda Fikir ve Önerileriniz?

Değerli Yusuf Bey iyi günler.Bahtiyar beyin duygu,öneri ve temennilerini belirttiği yazısını okudum.Destek beklenen konular,benim de merak ettiğim şu sorularla ilgili olabilir.

1) Çekme Karavan başlıbaşına bir araç sayılmasa da diğer araçlarda olduğu gibi bir eğitimi gerektirirmi ?
2) Satın almadan önce kiralama veya benzeri şekilde karavanla tanıştıran teorik ve uygulamalı bilgilendirme yapan organizasyonlar varmıdır ?
3) orta sınıf mensubu 60 lı yaşlarda başlayacak birisinin sınama yanılma veya usta-çırak yöntemi ile konuya dahil olması olanaklımıdır?

İlginize teşekkür ederim.Sevgiler.

Ynt: Birlikte Karavan Kiralama ve Karavanla Tanışma Konusunda Fikir ve Önerileriniz?

Bahtiyar Baysan' Alıntı:
Karavanı çocukluğumdan beri merak ediyorum. Satın almayı düşünüyorum.Ama ya istediğim gibi çıkmazsa.Satın almadan önce benim gibi bir meraklı veya iki meraklı,tam bilemiyeceğim,bilenlerin fikirlerine ihtiyacım var.Bir usta ile veya bir karavancı grubun önderliğinde ,belki acemi yetiştirme grubu oluşturulabilinir, bir tanıma ortamına katılmalı diye düşünüyorum.Belki benim gibi yanlız bir emekliye, 61 Yaş,emekli ama çalışan avukata - Arkadaş gel ben sana öğreteyim.Şu civarda masraf olur,şu usulle paylaşırız.Sen karavan dünyasıyla tanışmış olursun,karar vermene faydası olur,der. Belki karavan dünyasının önde gelenleri merak edenlere,acemilere kiralık karavanlardan bir olanak hazırlar,başlarına yeteri kadar hoca koyar.
Onlarda karavanla tanışır.Karar verir.Ya karavan dünyasına katılır.Yabana göre değil der vazgeçer,sizleri meşğul etmez.
Bahtiyar bey öncelikle gecikmiş cevap için sizden kendi adıma özür dilerim. Sorunuzu zamanında fark edemediğimden ancak şimdi yanıtlamaya çalışacağım. Karavan alırken kılavuzluk yapacak herhangi bir oluşum yok. Ama biz burada sorulan soruları kişinin talepleri doğrultusunda yanıtlamaya çalışıyoruz. Böylelikle kendisi fikir edinerek harekete geçiyor. Size de tavsiyem öncelikle forum sayfalarında yazılanlardan bilgi edinmeniz, sonrasında kafanızda oluşan karavan modeliyle ilgili her şeyi bizimle paylaşmanızdır. Sonrası doğaçlama olarak gelişir. Saygılarımla...

tayfunsozer' Alıntı:
Değerli Yusuf Bey iyi günler.Bahtiyar beyin duygu,öneri ve temennilerini belirttiği yazısını okudum.Destek beklenen konular,benim de merak ettiğim şu sorularla ilgili olabilir.

1) Çekme Karavan başlıbaşına bir araç sayılmasa da diğer araçlarda olduğu gibi bir eğitimi gerektirirmi ?
2) Satın almadan önce kiralama veya benzeri şekilde karavanla tanıştıran teorik ve uygulamalı bilgilendirme yapan organizasyonlar varmıdır ?
3) orta sınıf mensubu 60 lı yaşlarda başlayacak birisinin sınama yanılma veya usta-çırak yöntemi ile konuya dahil olması olanaklımıdır?

İlginize teşekkür ederim.Sevgiler.
Tayfun bey merhaba sorularınızı cevaplamaya çalışacağım.
1) Çekme karavan hiç kullanmadım ama bir sonraki karavanım büyük olasılıkla çekme olacak. Bunun için yolda sürüş teknikleri mevcut. Özellikle geri manevra çalışılmalı diyorum. Ama eğitim veren bir kuruluş var mı? bilmiyorum. belki tecrübeli karavancılardan (Atilla bey gibi) bu konuda yardım istenebilir.
2)Karavan kiralayan firmalar var ama bunun yanında eğitim verirler mi? kendilerine sormak lazım.
3)Konuya dahil olmann yaşla ilgisi yok. Zaten olay sevmek ve istemekle alakalı. Sınama yanılma yolu her zaman mevcuttur. Ama bazen maliyeti yüksek olur. Bu nedenle tecrübelilerle hareket etmek daha mantıklıdır.
Tayfun bey nerede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama çevrenizde bizden birileri olabilir...

İlğinize teşekkür ederim. Derlerya, yazlık almadan mümkünse bir yil o çevrede tatil yap,insanını çevreyi tanı.Sonra karar ver. Karavanda ucuz bir şey olmadığı için,düşündüğümüz gibi çıkmazsa sorun olmsından çekindiğimiz için asıl amaçladığım karavan yaşam dünyasını tanıyacak bir düzenleme.Şöförlük kursu veya altı ay üniversite kursu gibi birşey düşünmemiştim.Tekrar teşekkürlerimle.

Tayfun bey ve Bahtiyar bey aramıza hoş geldiniz,Tayfun bey benimde size önerim forum içinde çekmekaravan bölümü var oraları çokca okumanız size gerekli tüm bilgiler daha önce buralarda çokca yazıldı okudukca artılarını ve eksilerini kendi ihtiyaçlarınıza göre değerlendirip karar vereceksiniz,sizin kendi ihtiyacınıza en elverişli sistemi ancak siz belirleyebilirsiniz,mesela karavanla çokca dolaşacakmısınız yoksa bir kampinge çekip orada uzun uzun kalacakmısınız,kaç kişilik olacak ve size gerekecek sistemi yine siz belirleyeceksiniz,ben bu sevdaya önce çekme karavan alacak gibi başladım ama sonra baktım benim ihtiyaçlarıma çekme karavan cevap vermiyor,ben çok gezip seri hareket etmek isterim aracı hem günlük işlerimde hem kampta kullanmak isterim bu sebeple panelvan aldık ve karavan yaptık sizde buradaki yazılanları okudukca size en uygun sistem kafanızda şekillenecek kalın sağlıcakla.

Yaşım 50 altı sene önce resimlerden gördüm hoşuma gitti, gidip aracıma çeki demiri takdırdım, sonra gidip 5.35 mt bir karavan aldım, aracın arkasına takıp eve geldim, altı senedir geziyorum..
Geçen gün karavanlarımdan birini konyadan bir arıcı istedi arı kovanlarını yaylaya götürdüğünde ailesi ile kalacak yer olsun diye almak istiyormuş, hatta benim gibi almadan önce karavanla yatıp karavanla kalkmamış, ilk defa karavan göreli bir ay olmuş, aracına köy demircisinde bir çekme demiri yaptırmış konyadan geldi, karavanı takıp konyaya doğru yola çıktı, gidince ara dedim, ertesi gün aradı merak etme geldim dedi..
Yani karavan çekmek için özel bir eğitime ihtiyaç yok, yada hiç böyle bir şeye tanık olmadım, karavanını takan yola çıkıp gidiyor, ben bir zorluk çekmedim, zorluk çekenide duymadım.....
Kimse bisikletle bir tur verir gibi, aracının arkasına karavanını takıp, al bir dene diye karavan vermez, yapılacak yanlış bir hareket, araç veya karavanı parçalayacak bir kazaya sebebiyet verebilir, aracın debriyajına, aksına zarar verebilecek bir hareket yapabilir.
Bence herkes ruhen hazır olduğunda kendi karavanını alıp maceraya kendi başlamalı....

atilla ve yusuf karavanla tanışamadım daha ama sizinle tanıştım ve çok hoştu ne dersiniz patlatlımmı bir buluşma daha aynı yerde havanın önemi yok önemli olan bizim havamız. :D

Tabi olur ama artık biraz odun ve ateş yakabilecek bir yer olmalı..

Odunate

atilla hocam şu koyduğun ateşe biraz dikkatli bak neye benzediğini anlayacaksın,dikkatimi çekti ateşin gizemini yakalamışsın,fotoğraf,çı ruhum olduğunu farkettim.haklısın abim havalar buz gibi biraz kırılsın doğru dersin. :D

"Ama eğitim veren bir kuruluş var mı? bilmiyorum. belki tecrübeli karavancılardan (Atilla bey gibi) bu konuda yardım istenebilir."
Atilla bey sanırım yanlış anlaşıldım, bunu yazarken sizin karavan dünyasına profesyonelce bakan içimizdeki tek kişi olduğunuzu bildiğimden, bilgilerinizi profesyonel bir şekilde öğretebileceğinizi kastetmiştim.
Bir örnek vermem gerekirse otomobil kullanmayı öğrenmek için sürücü öğretmeni tutmak gibi. Çünkü Tayfun beyin mesajından bu anlamı çıkardım. Yine de istemeden sizi kırdıysam özür dilerim...

Haşmet, sakın üzülme ben sen anlıyorum..Bu konuda eğitim veren birisi veya bir yer diye bir şey yok..Ben sadece eğitim gerektirmeyen basit ama kullanıcı yeteneklerine görede riskli bir iş olduğunu, cesaret ve ekonomik imkanlar bulununca kendi aracıyla başlamanın doğru olacağını kasdettim..

Yanlış anlamadığına sevindim ;) ;) ;)

Çocukluğum köyde geçti hatta askerlik yıllarına kadar çokca yazlarıda gittim köyde çokca traktör kullandım hem çift sürmede hem sap,saman taşımada römorka 3-4 ton yük yüklerdik ve köyler arası yolculu yapar dağ köylerine bu samanları satardık ki bu dağ köyü yolları çok zorlu yollardı demek istediğim arkada karavan varken ona göre kullanıyorsunuz ilk 1 saatten sonra zaten adapte oluyorsunuz hiç paniklemeye acaba yapabilirmiyim demeye gerek yok araba kullanabiliyorsanız arkasındada karavn çekebilirsiniz sadece dönüşleri geniş almak şartıyla ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri