Bisiklet Ile Evden-İşe Gitmek İstiyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sametti Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,588

sametti

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Arkadaşlar Merhaba,

İstanbul Eminönü'nde çalışıyorum bugüne kadar çocuklukta geçirdiğim zamanlar dışında bisiklet ile çok zaman geçirmedim malesef.. Ancak toplu taşımanın artık isyan ettirmesi, iş yogunlugundan dolayı spor yapamama ve vücudun hamlası gibi bir çok sebep yüzünden evden-işe işten-eve ulaşımı bisikletle sağlamak istiyorum. Bu konuda sizden yardım ve biraz cesaret istiyorum. Bisikletim yok kesin karar verirsem onu o zaman araştıracağım.

Tam olarak nelere dikkat etmeliyim?
Sizce bunu düzenli olarak yapabilir miyim?
Ev ve işyerimi harita göstereceğim, toplam 12 km git gel 24 km. Kaç dk da gidilir?
İş yerinde takım elbise mecburi, terleme konusunu sabah gidişte nasıl yaparım?

Görüş ve önerilerinizi bekliyorum...
Teşekkürler.

Bisiklet yolu

Merhaba ben de çocukluğumu bisiklet üzerinde geçirdikten sonra 40 yaş üstü bisiklet sahibi olanlardanım. Ben açıkcası çok fazla tavsiye almadan 26'' MTB alıp başladım. Fakat şimdiki bilgim olsa 28'' Şehir Bisikleti alırdım. İyi araştırmakta fayda var.

Bir forumda başka bir forumu önermek hoş kaçmayacak ama, sadece bisiklet ile alakalı bir forumda hergün işe gidip gelenlerin oluşturduğu başlıklar var ve hergün sayfalarca ekleme yaplıyor. Aradığınız yardım ve cesaret orada :smiley: Hatta kendinize güzergah arkadaşı bile bulabilirsiniz.

Google da işe bisikletle gidenler diye aratırsanız kolayca ulaşabilirsiniz.

Bende yaklaşık aynı mesafeyi salcano dağ bisikletiyle üst geçitten bile elimle taşıyarak gittim geldim. kış gelip kar yağana kadar sene içinde 7 ay boyunca.. O zaman 35 yaşında idim. Hem kendini çok dinç hissediyorsun. Sırtına 20 litrelik bir çanta al. Çantada yedek bir atlet olsun parfüm olsun. Havaya göre de yağmurluk. İşe varınca biraz bekler atletini poşete koyar temiz atletini giyersin. Bisüre sonra bu sana zevk vermeye başlıyor. Markete bile bisikletle gider oluyorsun. Şiddetli sağanak yağmur altında yağmurkukla giderken adamın birinin delimisin bu yağmurda bisikletle gidiyorsun diye bağırdığını hatırlarım. Ben dağ bisikleti almıştım ama işe gidip gelmek için yol bisikleti yada şehir bisikleti almak daha iyi bir tercih. 3 tane fenerim vardı bisikletin önünde 1 tane arkaya stop ışığı. Araba gibi aydınlatırdım önümü..sağlam Birde kilit al. Bisikleti alırken alüminyum kadrolu al. Çelik alırsan ağır olur kullanamazsın. Masrafı nasılsa amorti edeceksin dert etme. Hemen al hazır yaz mevsimi başla. Ben amorti ettim üstüne 2 bisiklet parası çıkardım. Şu anki işim 4 km mesafede Beylikdüzü yakupludayım. Her yer inşaat yollar dar. Kamyonlar mixerker sıkıştırıyor ve egsoz kokusundan rahatsız oluyorum. Araba aldım 5 dakikada işteyim ama izin zamanlarında bisikletileri arabanın arkasına takar ve sahilde bisiklete binerim. Bazen ormanda bile binerim. Ormanda dağ bisikletinin avantajını yaşıyorum. Ben alacağım zaman salcanonun aynı fiyata yarış bisikletini istemiş ama bayilerde bulamamıştım. Asfaltta gideceğin için ince tekerli yol bisikleti yada yarış bisikleti al. Dağ bisikleti alıp yol bisikleti tekerleği de takabilirsin. Ortası amortisörlü bisiklet alma. Yada en iyisi git bisiklet kirala fikir edin keyfine göre al kardeşim. Oyalanma bu hafta bisiklet araştırmaya başla pişman olmazsın. Bisiklet bir süre sonra bağımlılık yapar ona göre

Merhaba ben de çocukluğumu bisiklet üzerinde geçirdikten sonra 40 yaş üstü bisiklet sahibi olanlardanım. Ben açıkcası çok fazla tavsiye almadan 26'' MTB alıp başladım. Fakat şimdiki bilgim olsa 28'' Şehir Bisikleti alırdım. İyi araştırmakta fayda var.
Araştırmaya devam...Teşekkürler
Bir forumda başka bir forumu önermek hoş kaçmayacak ama, sadece bisiklet ile alakalı bir forumda hergün işe gidip gelenlerin oluşturduğu başlıklar var ve hergün sayfalarca ekleme yaplıyor. Aradığınız yardım ve cesaret orada :smiley: Hatta kendinize güzergah arkadaşı bile bulabilirsiniz.

Google da işe bisikletle gidenler diye aratırsanız kolayca ulaşabilirsiniz.
dikkate alacağım tavsiyenizi ... Yol arkadaşı bulmak çok güzel fikir. teşekkürler ederim
Bende yaklaşık aynı mesafeyi salcano dağ bisikletiyle üst geçitten bile elimle taşıyarak gittim geldim. kış gelip kar yağana kadar sene içinde 7 ay boyunca.. O zaman 35 yaşında idim. Hem kendini çok dinç hissediyorsun. Sırtına 20 litrelik bir çanta al. Çantada yedek bir atlet olsun parfüm olsun. Havaya göre de yağmurluk. İşe varınca biraz bekler atletini poşete koyar temiz atletini giyersin. Bisüre sonra bu sana zevk vermeye başlıyor. Markete bile bisikletle gider oluyorsun. Şiddetli sağanak yağmur altında yağmurkukla giderken adamın birinin delimisin bu yağmurda bisikletle gidiyorsun diye bağırdığını hatırlarım. Ben dağ bisikleti almıştım ama işe gidip gelmek için yol bisikleti yada şehir bisikleti almak daha iyi bir tercih. 3 tane fenerim vardı bisikletin önünde 1 tane arkaya stop ışığı. Araba gibi aydınlatırdım önümü..sağlam Birde kilit al. Bisikleti alırken alüminyum kadrolu al. Çelik alırsan ağır olur kullanamazsın. Masrafı nasılsa amorti edeceksin dert etme. Hemen al hazır yaz mevsimi başla. Ben amorti ettim üstüne 2 bisiklet parası çıkardım. Şu anki işim 4 km mesafede Beylikdüzü yakupludayım. Her yer inşaat yollar dar. Kamyonlar mixerker sıkıştırıyor ve egsoz kokusundan rahatsız oluyorum. Araba aldım 5 dakikada işteyim ama izin zamanlarında bisikletileri arabanın arkasına takar ve sahilde bisiklete binerim. Bazen ormanda bile binerim. Ormanda dağ bisikletinin avantajını yaşıyorum. Ben alacağım zaman salcanonun aynı fiyata yarış bisikletini istemiş ama bayilerde bulamamıştım. Asfaltta gideceğin için ince tekerli yol bisikleti yada yarış bisikleti al. Dağ bisikleti alıp yol bisikleti tekerleği de takabilirsin. Ortası amortisörlü bisiklet alma. Yada en iyisi git bisiklet kirala fikir edin keyfine göre al kardeşim. Oyalanma bu hafta bisiklet araştırmaya başla pişman olmazsın. Bisiklet bir süre sonra bağımlılık yapar ona göre
Bakıyorum ancak yaz mevsimi diyorsunuz ben daha çok bu yaz geçti gelecek sene için düşünüyorum ve şimdiden araştırıyorum tam konu sahibi olunca almak istiyorum...Şehir bisikleti düşünüyorum mtb alsam hakkını veremeyeceğimden dolayı. Önerileriniz için teşekkürler

Ben de benzer konuları hatırlatmak isterim.

Şehir içi için şehir bisikleti, geceye kalınacaksa aydınlatma gibi ve bisiklete özel forum çok güncel ve uğrak mekan. Takip edebilirsiniz.

İlk günler biraz sabıra ihtiyaç oluyor tabi.

Ne yazı ?? ben 7 ay kullandım bir sene içerisinde yazdım yukarıda. 4 ay binersiniz daha..

12 km az değil. Geç kalma durumunuzu da düşünürseniz, iş yerinde duş alma ihtiyacınız oluşabilir !
Ben birkaç deneme sonrası bırakmışdım.

12 km az değil. Geç kalma durumunuzu da düşünürseniz, iş yerinde duş alma ihtiyacınız oluşabilir !
Ben birkaç deneme sonrası bırakmışdım.
Sabah işe gitme programım şöyle. Gideceğim yer eminönü.
2 alteratif var:

1- Evimin önünden bağcılar-kabataş tramvayına binmek. yaklaşık 40-45dk varmış oluyorum.
2- Evimden Marmaraya yürüyorum. Yürüme mesafesi tam 25 dk. işe varış sürem 40-45dk.

Şuan 2. alternatifi kullanıyorum gidiş ve dönüşte. spor amaçlı en azından günde 4.5 -5 km yürümüş oluyorum. Masabaşı çalıştığımdan ötürü kilo almaya elverişlilik oluşuyor ve hareketsizlik bu süreci çok hızlandırıyor.

Planladığım ise aynı yolu - yukarıda haritada belirttim - toplam 12 km. Yine 40-45 dakika içinde alabileceğimi düşünüyorum.

Ancak dediğiniz gibi terleme büyük problem olacak. Takım elbise giyiyorum ve bu kumaş pant. ile kullanmak sıkıntılı o yüzden biraz daha evden erken çıkıp ancak. İş yerime kıyafet alarak değiştirmem gerek. Hep aynı şeyi yapabilir miyim onu merak ediyorum. Kıyafet taşıma ki özellikle takım elbise ütüsü vs bozulmadan zor olur. Sırt çantasına konmaz çünkü.

Ayrıca malesef iş yerimizde duş alma gibi bir lüksümüz yok.....
Ne yazı ?? ben 7 ay kullandım bir sene içerisinde yazdım yukarıda. 4 ay binersiniz daha..
Haklısınız ancak yakın dönem planlarım arasında yapamıyorum malesef maddi ve manevi koşullardan dolayı...

Sırt çantasına sadece atlet koyacaksınız. Çok fazla terliyorsan ufak Birde havlu. Elbiselerin işyerinde askılıkta kalacak. Benim soyunma dolabı vardı. İşyerinde gömlek ve pantolonu askıya yaşarsın ütüsü bozulmaz. Bisikletle işe gelince terleme bir müddet devam eder biraz bekleyip yeni atleti giy beklemezsen yeni giydiğini atletde ter olur eski atletin ter olmamış yerleri ilede vücudunu edilebilirsiniz. Bir parfüm sıkıp çakı gibi işe devam. Ha birde klasik olacak ama terkli terkli soğuk su içme.. Daha fazla terkersin. Şifayı kapatsın.

Haklısınız ancak yakın dönem planlarım arasında yapamıyorum malesef maddi ve manevi koşullardan dolayı..
Yakın zaman planın değilse o zaman neden burada insanların vaktini boşa Harcatıyorsun ?? Maddi ve manevi lafa bak..

:mad:

Haklısınız ancak yakın dönem planlarım arasında yapamıyorum malesef maddi ve manevi koşullardan dolayı..
Yakın zaman planın değilse o zaman neden burada insanların vaktini boşa Harcatıyorsun ?? Maddi ve manevi lafa bak..

Burada yazdım diye hemen gidip yarın bisiklet alacak değilim bilgi toplamaya çalışıyorum...Zamanını bu kadar değerli ise forumda neden geziniyorsunuz..gidin işinize bakın.. Ne zaman alacağımdan sanane... Senin yazdıklarına göre mi hareket edeceğiz...

Sayın Sametti ;

Güzergâhınızı inceledim . Aklıma şu öneri geldi :

1) Öncelikle KATLANIR bir bisiklet almak !.. Neden??? ÇÜNKÜ sizin için öncelik SPOR yapmak ve HAREKETSiZLiĞE çare bulmak değil mi ?...
Katlanır bisikletlerde jant çapı KÜÇÜK olduğu için -muhtemelen- daha fazla pedal çevirmeniz gerekecek => Böylece , 12 km'lik mesafeyi 28 jant bir bisiklete göre DAHA FAZLA hareket ederek tamamlayabileceksiniz ...
Aslında ''zamana karşı'' yaşadığımız İstanbul'da hayat anlayışına TERS gözükse de , sizin için avantaj olacak bu seçim !..

2) Bisiklet KATLANIR olduğu için , toplu taşıma araçlarına KABUL edilMEME gibi bir sorun yok !.. (Düz Bisikletler mesai başlangıç saatlerine uyacak zamanlarda metro ve tramvaylara vs kabul edilmiyor!..Ama katlanır bisikletler bir ÇANTA/BAVUL gibi kabul ediliyor.İstediğiniz zaman -veya yorulduğunuzda- toplu taşıma araçlarından faydalanmanızda sıkıntı yok)

3) SABAH terli terli işe gitmemek adına , mevcut rotanızı BiSiKLET ile gerçekleştiriyorsunuz ...(Veya Topkapı+Tramvay da tercih edilebilir?)

4) Akşam dönüşte ise , çizdiğiniz rotayı -acele de etmeden!- yavaş yavaş katederek evinize dönersiniz .

5) Zamanla form tuttuğunuzda da rotayı Bakırköy'e dek uzatıp uzatmamayı düşünebilirsiniz . Bugün itibariyle bir arkadaşım benzer uzunlukta bir rotayı Bakırköy'den ters yöne -2 aydan beri- yapıyor . Haftasonları da kendini tutamıyor !..
Bakırköy-Sarıyer turu yapmaya başladı 2 haftadır .:smiley:

6) HAREKETSiZLiK = FAZLA KiLO (!) akla getiriyor . . . . Arkadaşımın fazla kiloları 2 ayda eridi gitti !.. Sizin de fazlalıklarınız varsa , seneye tehir etmeyin bu planınızı !..Sağlık için doğru beslenme ve Spor !... Spor yaptıkça , farkında olmadan doğru beslenmeye geçiş yapıyor insan . Çünkü fazlalıklar rahatsız etmeye başlıyor yavaş yavaş ....

Acele iştir yaşamak !.... Hele ki İstanbul'da !... Bugünün işini yarına bırakmayın derim:wink:...Acizane :smiley:

Sayın Sametti ;

1) Öncelikle KATLANIR bir bisiklet almak !.. Neden??? ÇÜNKÜ sizin için öncelik SPOR yapmak ve HAREKETSiZLiĞE çare bulmak değil mi ?...
Katlanır bisikletlerde jant çapı KÜÇÜK olduğu için -muhtemelen- daha fazla pedal çevirmeniz gerekecek => Böylece , 12 km'lik mesafeyi 28 jant bir bisiklete göre DAHA FAZLA hareket ederek tamamlayabileceksiniz ...
Aslında ''zamana karşı'' yaşadığımız İstanbul'da hayat anlayışına TERS gözükse de , sizin için avantaj olacak bu seçim !..

2) Bisiklet KATLANIR olduğu için , toplu taşıma araçlarına KABUL edilMEME gibi bir sorun yok !.. (Düz Bisikletler mesai başlangıç saatlerine uyacak zamanlarda metro ve tramvaylara vs kabul edilmiyor!..Ama katlanır bisikletler bir ÇANTA/BAVUL gibi kabul ediliyor.İstediğiniz zaman -veya yorulduğunuzda- toplu taşıma araçlarından faydalanmanızda sıkıntı yok)

3) SABAH terli terli işe gitmemek adına , mevcut rotanızı BiSiKLET ile gerçekleştiriyorsunuz ...(Veya Topkapı+Tramvay da tercih edilebilir?)

4) Akşam dönüşte ise , çizdiğiniz rotayı -acele de etmeden!- yavaş yavaş katederek evinize dönersiniz .

5) Zamanla form tuttuğunuzda da rotayı Bakırköy'e dek uzatıp uzatmamayı düşünebilirsiniz . Bugün itibariyle bir arkadaşım benzer uzunlukta bir rotayı Bakırköy'den ters yöne -2 aydan beri- yapıyor . Haftasonları da kendini tutamıyor !..

6) HAREKETSiZLiK = FAZLA KiLO (!) akla getiriyor . . . . Arkadaşımın fazla kiloları 2 ayda eridi gitti !.. Sizin de fazlalıklarınız varsa , seneye tehir etmeyin bu planınızı !..Sağlık için doğru beslenme ve Spor !... Spor yaptıkça , farkında olmadan doğru beslenmeye geçiş yapıyor insan . Çünkü fazlalıklar rahatsız etmeye başlıyor yavaş yavaş ....

Acele iştir yaşamak !.... Hele ki İstanbul'da !... Bugünün işini yarına bırakmayın derim:wink:...Acizane :smiley:
Bir halt yapacağı yok burada kendini avutuyor. Duyan .diyecek adam araba alıyor. Bisikleti almakla zaten amorti edeceksin bu seneden bedelin yarısını.. Maddi ve manevi hazır değilmiş. Maddisini geçtik amcamı manevi olarak da gaza getirmemiz gerekiyor. Hadi koçum koçum dötü eriteceksin dememizi bekliyor. Bu tipler yüzünden forumlardan soğuyorum.

Sayın Sametti ;

İklil konyalilar,

Tavsiyelerin için çok çok teşekkür ederim.

Toplu taşımalara kabul edilmesi katlanır bisikletleri çok cazip hale getiriyor. Bu konu hakkında bir kaç bisiklet kullanıcısı ile konuştum ve sizin gibi katlanır bisikletleri önerdiler ve yaptığım araştırmaya onları da dahil ettim. Gidiş için haklısınız en azından Marmaray yolumun üstünde eve kadar Marmaray ile gidip. Marmaraya bisiklet ile binebilirim. Terleme konusuna da çare bulmuş oluyorum. Fikirlerinizi değerlendireceğim :smiley:

Fikirleriniz için tekrar teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR