Bisiklet Kullanan Kişilere Trafikte Saygı Göstermek

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MOUNTAINBIKER Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,706
Ynt: Bisiklet Kullanan Kişilere Trafikte Saygı Göstermek

bisiklete binen her yerde binecektir ama KENDI SAGLIGI ICIN KURALLARI GOZETEREK-cunku bunu bilerek yola adim atiyor.ve KATIL olmuyor,ve katil oldukdan sonra da KACAK olup hapis ve vicdan sorunu yasamiyor.
arac kullanicisi icin durum cok daha AGIR...sonucda KATIL OLMAK ISTEMIYORSAN,BISIKLETE VE BISIKLETCIYE TRAFIKDE SAYGI GOSTER.... slogani cikiyor ortaya.
sen nasil arac kullanmayi seviyorsan bisiklet sporuyla ugrasanda bi okadar seviyor, sen ne kadar deli/cesur isen, o adam bisiklete binerek senden de deli/cesur oldugunu gosteriyor zaten.arac uzerinde deli/cesur olmak kolay,peki ya bisiklet.gene fark su ki,arac icinde katil,bisiklet uzerinde merhum oluyorsun...secim sana kalmis..kotu bi ikilem...Sonucu AGIR bi ikilem...taaki herkes kuralina uydugu surece ....
kacaklar icin ise korkacak gene fazla bir sey soz konusu degil maalesef,kanunlar hafif onlar icin..af,af,af///pardon-pardon-pardon.turkiye...

bu zihniyete sahip olupda gozgore gore olume gelenlerede diyecek birsey yok...bu zihniyeti egitim de ,degistiremedikten sonra..tanker surucusune allah sabir versin diyorum..
http://webtv.hurriyet.com.tr/2/21023/18570220/1/olume-dur-dedi-ama-yetmedi.aspx

Etiketler

Böyle sporla ilgili forumları ziyaret eden insanlar zaten etrafına gereken saygıyı gösteren insanlar. Ben sanmıyorum ki burada bulunan arkadaşlarımız bir bisikletli görünce aracını üstüne sürsün. Onun için bu tür yerlerde konuşulacak ya da yapılacak şeyler pek bir anlam ifade etmez. Zaten ne birey olarak ne de topluluk olarak fazla bir etkimiz olmuyor ülkemizde, hiçbir konuda olmuyor. Ebedi belediye başkanımız Sayın İ. Melih GÖKÇEK'e Eskişehir/Konya/İstanbul yollarına bisiklet yolu yapılmasına ilişkin bir öneriyi bir iki ay önce PAB grubu iletmişti, basında da yankı buldu bu istek. Fakat başkanımız trafik tıkanır, öyle bir şey olamaz diye yanıtlamıştı. Gazetelerde çarşaf çarşaf duruyor bu haber. Hürriyet'in Ankara ekinde okuyabilirsiniz. Sonuç ne oldu? Geçtiğimiz hafta Konya yolunda bisiklet süren Onur KARACA hayatını kaybetti. En yetkili kişilere bile ulaşıyoruz, gazetelerde haberler çıkıyor ve yine de kimse bisikletlileri kaale almıyor. Bir tek bisiklet değil. Çevre ya da herhangi bir konuda bile kimse vatandaşı umursamıyor. Çünkü toplum sakat, sağlıksız, bencil. Kendi ne istediğini bilmiyor, bilenlere de tepkili. Onlara saygı göstermiyor, yoluna taş koyuyor. Böyle bir ortamda yöneticiler de kendi gemilerini yürütüp etliye sütlüye bulaşmıyorlar. Yani böyle gelmiş, böyle de gidecek. Ben maalesef 20 yıldır Ankara'da gelişen hiçbir şey göremiyorum. Her şey aynı. Eskişehir'de, İzmir'de, Antalya'da ve bazı bölgelerimizde bu tür isteklere yanıt alabilirsiniz ama karasal iklimin olduğu yerde olmuyor maalesef. Konya mesela, motosiklet ve bisiklet yaygın olarak kullanılan bir ulaşım aracıydı. Şimdi yayalar rahatsız oluyor, trafik tıkanıyor diye belli bölgelere bisiklet girmesi YASAKLANDI! Adamlar bisiklet yolu yapmayı değil bisikleti yasaklamayı seçiyorlar. Böyle bir ortamda sen istediğin kadar bağır. Sana verilen cevap trafik tıkanıyor.

sen nasil arac kullanmayi seviyorsan bisiklet sporuyla ugrasanda bi okadar seviyor, sen ne kadar deli/cesur isen, o adam bisiklete binerek senden de deli/cesur oldugunu gosteriyor zaten.arac uzerinde deli/cesur olmak kolay,peki ya bisiklet.gene fark su ki,arac icinde katil,bisiklet uzerinde merhum oluyorsun...secim sana kalmis..kotu bi ikilem...Sonucu AGIR bi ikilem..

Trafikte cesur olunmaz, tedbirli olunur, ve sadece kendi kuralına uyulmaz, diğerlerinin uymadığı/bilmemne sebeble uyamadığı/bilmediği/yolu doğru dürüst göremediği için gereğini yerine getiremediği/sırf sorumsuz olduğu/ kaale almadığı/adam olmadığı halde şöför olduğu için uymadığı vs kuralların yaratacağı şartların da gereği yapılır. Hiçbirzaman yoldaki her aracın kurallara uyacağını varsayıp ta trafiğe çıkmayın. Çok başıma gelmiştir, yanımdaki der "yol hakkı senindi, neden geçmedin de durdun"? Cevabı basit, ne bileyim öteki yoldan gelenin kurala uyacağını? Bu arada dikiz aynalarının da kör noktaları var zannetmeyin araç sürenlerin sizi her an göreceğini.

biz hakikaten bosa konusup yazip ciziyoruz.
bu haberi okuyunca-HABER KAYNAGI KISIYI BURADAN TEBRIK EDIYORUM.-olay bu sekilde yapilabilirmis demekki...
gerisi yalan-bundan sonra diyecek hicbirsey yok....istenince neler olur....
benden bu kadar.....

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/18587828.asp

O imamı tebrik ederim ama ben maalesef sizin kadar ümitli değilim. Bir diğer imam da motosiklete bindiği için istifaya zorlanmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/17891793.asp

Bu arkadaşın sonu ne olur bilemiyorum. Bazı insanlar maalesef bu uyarıyı dikkate almak yerine tepki gösteriyor, biz böyle birini aramızda istemiyoruz diyor.

biz hakikaten bosa konusup yazip ciziyoruz.

Evet öyle. Burada konuşarak hiçbirşeyi değiştremezsiniz, gazeteye haber olan imamın pratikte hiçbirşeyi değiştiremediği gibi. Ben yollarda neler görüyorum. Hepsine istediğiniz kadar vaaz çekin adam olmazlar. Bilmiyorum 70 milyon insana vaaz çekebilecek imam var mı. Bence onun yerine yoldaki şöförlerden her tür saçma davranışı beklemeyi adet haline getirin. Daha etkili olur. Kask takarak motosiklete binince motosiklet emniyetli bir araç mı oluyor onu da tekrar değerlendirin. Motosikle kaza yapıp beli ters dönenleri de duydum, ayak uçları ile yüzü ters tarafa bakıyor. Kask takmış. Sitedede bol bol euro ncap geyiği dönüyor. 60km hızla giden arabalar ne hale geliyor, görmüşsünüzdür. O teste motosiklet sokan var mı?

olasiliksiz' Alıntı:
Evet öyle. Burada konuşarak hiçbirşeyi değiştremezsiniz, gazeteye haber olan imamın pratikte hiçbirşeyi değiştiremediği gibi. Ben yollarda neler görüyorum. Hepsine istediğiniz kadar vaaz çekin adam olmazlar. Bilmiyorum 70 milyon insana vaaz çekebilecek imam var mı. Bence onun yerine yoldaki şöförlerden her tür saçma davranışı beklemeyi adet haline getirin. Daha etkili olur. Kask takarak motosiklete binince motosiklet emniyetli bir araç mı oluyor onu da tekrar değerlendirin. Motosikle kaza yapıp beli ters dönenleri de duydum, ayak uçları ile yüzü ters tarafa bakıyor. Kask takmış. Sitedede bol bol euro ncap geyiği dönüyor. 60km hızla giden arabalar ne hale geliyor, görmüşsünüzdür. O teste motosiklet sokan var mı?

Bu ne demek ki şimdi? Sanki bisiklet kullananlar diken üstünde gitmiyormuş da sorunlar ondan çıkıyormuş gibi bir hava estiyorsunuz. Zaten bisiklet kullanan adam her an tetikte olıuyor. Bir yandan solunda, arkasında araba var mı, ne yapacak bu adam diye düşünüyorsunuz. Bir yandan sağdaki park etmiş araçların kapısını açıp çıkmak isteyen olacak mı diye endişe içindesiniz. Fırlayan yayalar, ani dönüş yapan şöförler olacak mı diye iki parmağınız her zaman arka frenin üstünde oluyor. Her sokak başına geldiğinizde ister yokuş çıkın, ister yokuş inin yavaşlayıp sağı solu kolaçan ediyorsunuz. Bisiklet kullananlar bütün bunları ve çok daha fazlasını zaten CAN HAVLİYLE alışkanlık haline getiriyor. Buna özenmeyecek insan olsa bile bir - iki kez yolda gidince hepsini tecrübe edip doğru yolu buluyor. Bisikletçinin zaten yapabileceği bir şey yok kaza anında. Manevra imkanı kısıtlı, fren imkanı kısıtlı, hızlanma imkanı kısıtlı. Ortalama 15-20 km hızla giden bir araçla da farklı bir şey yapamazsınız.

Biz bisiklet kullanıcıları kendi hayatımıza ne kadar önem veriyoruz peki? Şekil olması adına bisiklet formaları markalar vb. şeylere yüzlerce dolar akıtırken ,%99 umuz şehir içinde bisiklet kullandıgımız halde şehir içinde en önemli güvenlik unsuru olan ayna ve zil kullanıyormuyuz?Yoksa bu 2 basit gibi görünen ancak çook cooookk onemli olan 2 güvenlik önlemini şeklimizi karizmamızı bozar dıye takmıyormuyuz?Adeta Fransa bisiklet turuna katılacakmışız gibi yüzlerce dolarlık formaya ayakkabıya bisikletimizin markasına şekil şemale önem verirken bu 5-10 TL lik 2 aksesuarı hıcbır zaman takmıyoruz.

Neden çünkü karizma gider ???

Arkamızdan gelen arabaları görmek için kullanacagımız 5TL lik bir ayna ve sağımıza park etmiş araçların bir anda kapılarını açmalarını önleyecek ve araçların aralarından yayaların bizi farkederek geçmelerini sağlayacak bir zil 200 Euro luk bir bisiklet ayakkabısındanda ,100 Euroluk bir bisiklet formasındanda önemlidir.

Bu ne demek ki şimdi? Sanki bisiklet kullananlar diken üstünde gitmiyormuş da sorunlar ondan çıkıyormuş gibi bir hava estiyorsunuz.

Beyler, deli gibi araba kullananların çoğunlukta olduğu trafikte hayatta kalmanın yolunu söyledim sadece, üzerine gitmek gibi algıyadıysanız kusura bakmayın. Biraz öyle olmuş galiba. Biraz gerçekçi olmak lazım geldiğini başka türlü anlatmak pek mümkünmüş gibi görünmedi de..

1-janissary e katiliyorum,cok dogru yazmis.zamanla bu dedikleri insanda 6.his haline geliyor ve normal arac kullanirken bile fayda sagliyor.
2-sevket - e katilmiyorum,cunku insan gercek bisikletci olunca bu dedigi aksesuarlardan fazlasi onun hissi haline geliyor.zil taksanda istesen havali klakson tasisanda yol vermeyecek vermiyor-kenara cekilmiyor,ha araba ha BISIKLET-ikisinde de bunlar oldugu halde yaya yada surucu farketmiyor.ayna mi? arac kullananlar cok mu kullaniyor? ::smiley:)
peki ya kask ve eldiven takiyormubisiklet uzerinde insancikla r(ayna-korna/zilden daha onemli) ,cevap :eek: da hayir ...::smiley:)
3-burada bisikletcilere saygi konusu acilmisti ama suclu ilan etmeye calisiyorsunuz,profesyonel / sporcu bisikletcileride,bu nasil saygi gostermeyi gelistirici fikir uretmektir?
4- imam ornegi saygi gostermeyi gelistirme fikri uzerine yapilmis somut bir ornekdir,onun icin verilmistir.
5-burada sizlerden,saygi gostermeyi gelistirecek fikirlerinizi yazmanizi rica etmistim ki yapici bisey cikarsa uygulamaya koyalim demek icin.konu farkli yonlere kaydi.

Devlete düşen görev bisiklet yolları yapmak ama bisiklet kullananlar da kendilerini eğitmesi gerekir. . Caddebostan'da ayrılmış yol olduğu halde insanların üzerine hızlı hızlı süren bisiklet kullanıcılarını artık görmemiz lazım. Kırmızı ışıkta bekleyen bisikletcileri görmemiz gerek. Bu arkadaşımız gibi kişiler çoğalmalı ve insanlara bisiklet sevgisini aşılamalı. ( http://dogaicinpedalla.blogspot.com/ )
Bisikletin bir araç olduğu kafalara kazınılırsa saygı gösterilir. Herkese görev düşüyor. Hem kullanıcı sayısı artmalı, hem de devlet teşvik etmeli. Hem de herkes eğitilmeli.

türk milleti olarak daha bisiklet kullanana saygmız yok malesef

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri