Bitkisel Yağı Akaryakıt Olarak Kullanmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mustafaatk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 117
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,511

Etiketler

Ynt: Bitkisel Yağı Akaryakıt Olarak Kullanmak

İlanda benzin istasyonlarına bağlı kalmadan diyor. Atık yağı yakıt olarak kullanıyor.

karaali71' Alıntı:
arac temızmı tavsıye edıyormusunuz?

Araci Hakan beyden alan arkadaslari tanimiyorum ama bir bloglari vardi. Aslinda sanirim bu aracla Hindistana kadar gitmekti hayalleri. Zaten bunun icin araci icine ve yuksek tavan kismina sonradan dolaplar ekleyip, atik yag donusum sistemi taktirmislardi. Sanirim planlarinda degisiklik yaptirlar ki satiyorlar.

Bende 2.8 düz dizel, Bosh marka düz pompası olan 2001 model Fiat Ducato Kapalı kasa kamyonet var.Başka konuda yazmıştım,yine yazıyorum.Hiç bir özel işlem yapmadan yakıt olarak yarı yarıya mazot ve temiz yemeklik bitkisel yağ karışımı kullanıyorum.Motor gayet güzel çalışıyor

Dizel motorlar aslında ilk olarak bitkisel yağları yakmak için tasarlanmıştır. Ufak yüzdelerde eklenmesi bir sorun oluşturmaz. Fazla konulduğunda ise zamanla sorun yaratabilir. İncelediğim kadarıyla yağ yakmadaki problem yağın içindeki gliserinden. Aşağıda biyodizel üretimini bir arkadaş açıklamış. :smiley:
http://www.evdeteknik.com/biyodizel.html

Ben mazotun içine Bitkisel yağı küçük oranlarda degil,büyük oranlarda karıştırıyorum.En az kullandığım oran yarı yarıya.Yazın ortam sıcaklığı kışa göre yüksek olduğu için gece depodaki yakıt yağ karışımı kalınlaşmıyor bundan dolayı yazın 2 ölçü yağ,1 ölçü mazot kullanıyorum,şayet yolum uzun yani depodaki bütün mazotu bir seferde tüketeceksem 3 ölçü yağ 1 ölçü mazot kullanıyorum.Yani öyle küçük ölçü filan değil.Aracıma ısıtılabilen yağ deposu taksam sadece bitkisel yağ kullanacagım.
Bitkisel yağ doğrudan yakıt olarak kullanılırken yanma ürünü olarak her hangi bir zararlı madde çıkarmıyor bundan dolayı motora fazladan veya özel bir zarar verme durumu yok.
Saygılar

Bende 2001 model 2.8 TDİ pejo boxer var. Ustalar motorun çok güzel yakıt seçmez yağ bile yakar diyorlar. Açıkcası ben yağ yakmadım. Bitkisel yağ TDİ motorlara uyar mı?

Yakıt olarak yağ kullanımını Off-Road gurubundaki arkadaşlar konu yapmış. İnceleyebilirsiniz. :smiley:
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=672.0

mabirsen' Alıntı:
Bende 2001 model 2.8 TDİ pejo boxer var. Ustalar motorun çok güzel yakıt seçmez yağ bile yakar diyorlar. Açıkcası ben yağ yakmadım. Bitkisel yağ TDİ motorlara uyar mı?

Mehmet hocam bir yanlışlık var, turbo varsa kesinlikle yağ karıştırmayın, 2,8 düz dizelse yağ olur
sizin motor turbo mu, düz dizel mi kesin olarak öğrenin

Abi 2800 Turbo dizel. Bana söyleyen ustalar motor yağı dediler. Bitkisel yağ değil. Ama ben hiç koymadım. 3 kuruş kar edelim derken başka zarar vermeyelim diye..

Abi 2800 Turbo dizel. Bana söyleyen ustalar motor yağı dediler. Bitkisel yağ değil. Ama ben hiç koymadım. 3 kuruş kar edelim derken başka zarar vermeyelim diye..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR