Biz 4X4 Kullanıcıları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan endüstri Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,519

endüstri

Kamp III
Yer
bozüyük
evet biz 4x4 kullanıcıları; doğal afetlerde(sel deprem) araçlarımızdan dolayı sosyal sorumluluğumuz varmı cevap evet ise ne yapıyoruz nasıl hazırlanıyoruz.hangi eğitimleri aldık almalıyız.cevap hayır bu işler bizi ilgilendirmez ilgili kuruluşlar yapsın.bizler sadece off-road yapalım mı?

Etiketler

Ynt: Biz 4X4 Kullanıcıları

Tam olarak bilgim yok ama araclarda vinc ve arazi aracı gectiği için seferbelik görevleri oldu ihyac anında kullanım hakkının kolluk kuvvetlerine gectiğini duymuştum. dogal afet durumun ayrıcakığını bilemiyorum.

mudahale icin bir cok egitim almamiz gerektigini dusunuyorum, en basitinden ilk yardim ile baslanabilir. Onun disinda tabiki resmi bir tabana da ihtiyac var... Gonullu itfaiyeciler gibi bu sekilde AKUT vb kuruluslarda gonullu olarak ilk mudahalede veya zorlu kosullarda yardim amacli cagrilabiliriz. Bunun kotu yani tabiki bir standarta ulasmanin cok zor olmasidir, zira benim kabiliyetlerim bir baskasindan daha az olabilir gibi..

çncelikle kimsenin sosyal sorumluluğu yok aracından dolayı düşünün irkere semtinizdeki bakkal sahibi size diyebilirmi kalk abi deprem var senin aracın arazi taşıtıt diye ama bireysel olarak birşey yapmak istiyorsanız sivil savunma arama kurtarma birliği var ve dönem dönem kurslar acılıyo öncelikle bu kurslara gidip eğitimli ve deneyimli nsanlardan ilk yardım başta olmak üzere ceşitli konularda eğitim alabilirsiniz hem bilgi hemde ekipman kullanmak eminimki sizi cok geliştirecektir çünki emin olunki bilgisizce yapılan kurtarmalar cok daha tehlikeli oluyo bu işe zaten gönül vermiş olan insanlar zaten birbirini tanıyo anında hazır vaziyette calışıyı dönem dönem bir araya gelipde hem antreman hemde bilgi alış verişi oluyor

unal' Alıntı:
çncelikle kimsenin sosyal sorumluluğu yok aracından dolayı düşünün irkere semtinizdeki bakkal sahibi size diyebilirmi kalk abi deprem var senin aracın arazi taşıtıt diye ama bireysel olarak birşey yapmak istiyorsanız sivil savunma arama kurtarma birliği var ve dönem dönem kurslar acılıyo öncelikle bu kurslara gidip eğitimli ve deneyimli nsanlardan ilk yardım başta olmak üzere ceşitli konularda eğitim alabilirsiniz hem bilgi hemde ekipman kullanmak eminimki sizi cok geliştirecektir çünki emin olunki bilgisizce yapılan kurtarmalar cok daha tehlikeli oluyo bu işe zaten gönül vermiş olan insanlar zaten birbirini tanıyo anında hazır vaziyette calışıyı dönem dönem bir araya gelipde hem antreman hemde bilgi alış verişi oluyor

zaten sosyal sorumluluktan zorunlu bir sey anlasilmamasi gerekiyor, mesajinizin devaminda yazdiginiz gibi tamamen gonullu isidir.

Sosyal Sorumluluk deyince kapsamı çok geniş haliyle .. ama 4 x 4 kullanıcıları olarak ayırınca arkadaşların yazdıkları akla geliyor.. bende epeydir İl Sivil Savunma Müdürlüğüne başvurup gönüllü olmayı planlıyorumda şu ana kadar hep bir mazeretler çıktı maalesef .. başvuru sonrası basit bir prosedürü var ve arkadaşın belirttiği gibi kısa süreli kurslar veriliyor ve gerektiğinde tabii afetlerde göreve çağrılıyorsunuz.

aslında arazi taşıtı kullancıları değil bence herkes bu kurslara gitmeli cünki deprem kuşağında ülkemizin coğu ormanlık alanlarımızda yangın 3 tarafımız denizlerle cevrili gibi daha cok örnekde verebilirim yani depremde kimin yaşayıp kimin kalacağı belli değil cünki en azından ilk yardım gibi kurslara mümkün olan herkes giderse inanıyorumki cok daha az zaiyat verilir daha geniş imkanı olanlarsa araç ve gereçleri kullanmayı bilirse kat kat faydalı olur

kısaca imkanı ölçüsünde herkes kendisini geliştirmeli kurslara katılıp bilgi ve becerilerini arttırmalı

Sivil savunma Müdürlüğüne başvurabilirsiniz, diyerek başlayacaktım ki.... Sivil Savunma Genel Müdürlüğü internet sitesine www.ssgm.gov.tr girdiğimde "This Account Has Been Suspended" uyarısı aldım :eek: Yani sitenin üyeliği ile ilgili bir sorun var.
Daha basit bir İnternet sitesini güncel tutamayan bir devlet organizasyonundan deprem veya sel gibi bir doğal afette dişe dokunur bir şey beklemek ne derece doğrudur bilemiyorum. Artık başımızın çaresine bakacağız. ???
Bence AKUT ile temasa geçmek daha kolay. www.akut.org.tr Internet siteleri de çok detaylı ve güncel. Arazi aracı sahibi olarak bir afet durumunda lojistik anlamda bile olsa bir katkıda bulunabilmek isterim.

Bir de bu işin olmazsa olmazlarından birisi telsizcilik. Kesintisiz haberleşme için mutlaka eğitiminin alınması gerektiğini düşünüyorum

Alıntı

17.06.2009

Afet yönetiminde, Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının kurulması ile ilgili kanun Sivil Savunma Genel Müdürlüğünün kaldırılması dahil yeni bir yapılanmayı getirdi.
İLLERDE AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜKLERİ KURULACAK-
Başkanlık il düzeyinde de örgütlenecek ve valilikler bünyesinde ''İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri'' kurulacak. Müdürlüklerin başlıca görevleri arasında ''ilin afet ve acil durum tehlike ve risklerini belirlemek'', ''afet ve acil durum önleme ve müdahale il planlarını mahalli idareler ile kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği ve koordinasyon içinde yapmak'', ''il afet ve acil durum yönetim merkezini yönetmek'', ''afet ve acil durumlara ilişkin eğitim faaliyetlerini yapmak'' yer alacak.
İl müdürü ile diğer personelin ataması vali tarafından yapılacak. Bölge arama ve kurtarma birlikleri de görev yaptıkları ilin valisi emrinde çalışacak.
http://www.icisleri.gov.tr/default.icisleri_2.aspx?content=10993

Sevgili Dostlar;

Biz Bursa'da 2004 yilindan bu yana gonullu olarak faaliyet gosteren, son bikac yila dek cok da fazla yaptiklarimizi kamuoyuyla paylasmayan bir ekiptik...Ne yazik ki insanimizin, ulkemiz cografi yapisi ile ilgilenmeyisi, dogal afetler ve acil durumlarla karsi karsiya kalmadikca bu konulara ilgisiziligi sebebiyle herhangi bir butcesi olmayan gonullu arama&kurtarma ekibimize bir arac temin etmek icin destek bulamadik. Kentimizdeki bir Off-Road Kulubuyle konusarak, ihtiyac duydugumuz anlarda arac ile ilgili destegi Onlardan almaya basladik, daha sonra bu kulup dagilip da bi yenisi kurulunca da bu defa yeni kurulan Bur-Off'la yola devam etme karari aldik ve bu kez Onlarla kardes kulup olduk. Demem o ki sizlerde, eger dogal afetler ve acil durumlarla ilgili hassasiyete sahipseniz kentinizdeki herhangi gonullu bir ekibe uye olabilir veya ihtiyac duymalari durumunda aracinizla Onlara destek verebilirsiniz. Simdilierde, ayda 10 ve uzeri alternatif duruma mudahale edip(Yaz Aylarinda Bogulma Vakalari Eklenip Sualtinda Ceset Aramaya Basladigimizda Cok Daha Fazla Oluyor...) hayat kurtarmaya cabalayan veya cenazesini, icinde bulundugu durumdan alarak bir mezara defnetmek isteyen herkese, tamamen gonullu olarak yardim eden ekibimiz NAK Arama-Kurtarma ciddi sekilde kurumsallasmis ve hizla buyukmekte, bu sebeple Bur-Off'tan dostlarimizin destegi bazen yeterli kalmamakta, ekibimiz operasyon ve faaliyetlerinde kullanmak uzere ucuz yollu da olsa 1 adet 4x4 arac temin etme cabasina girdik...Selamlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR