Bize Her Yer Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan albartos Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,954

albartos

Ana Kamp
Arkadaşlar Merhaba,

Çocukluğumda annem babamla akdeniz sahillerinde başlayan çadır maceramı 10 yıl evel evlendiğim eşim ile de devam ettirdim.

Antalya Adrasan da 2014 de kaldığımız kampta vw T2 camper dan çok etkilendik.

6 senelik bir araştırma süreci ekonomik şartlar derken 2020 Şubat itibari ile motokaravan yapımı için bir araç aldık.

Bir müddet çekme karavan ağır basıyordu. Zaman için de düşüncelerim evarim geçirdi.

Şu an o kadar isabetli bir nokta ilerliyoruz ki bu konuyu da bu nokta da sizlerle paylaşmak sizlerinde benzer düşüncelerinizi doğru evrimlestirebilmeniz için açıyorum. Çünkü ben de çok konular okudum. Nihayetinde kendime özgü butik bir ürün ortaya çıkıyor.

Vakitlice sizlerle bunları paylaşacağım. Aynı zaman da bize her yer karavan youtube kanalımda da deneyimlerimizi aktarmaktayım. Beklerim.

Herkese tekrar Merhaba. Konumuzu takip etmeyi unutmayın. Selamlar.

2020 06 08 111040

Screenshot 2020 06 08 10 19 59 1

Screenshot 2020 06 08 10 49 11 1

Screenshot 2020 06 08 10 18 36 1

Screenshot 2020 06 08 10 51 27 1

Screenshot 2020 06 08 10 19 06 1

Etiketler
Merhaba ilk kez bu yil esim ve cocuklarimla karavan tatili yapacagiz. Motokaravan kiraladik. Malum virus nedeniyle mugla bolgesinde kamping disi konaklayabilecegimiz yerler var mi, bilginiz var mi

Merhaba ilk kez bu yil esim ve cocuklarimla karavan tatili yapacagiz. Motokaravan kiraladik. Malum virus nedeniyle mugla bolgesinde kamping disi konaklayabilecegimiz yerler var mi, bilginiz var mi

Muğla o konu da en zengin yer, marmaris de bazı alışveriş merkezlerinin otopark alanları yaz döneminde karavanlara hizmet veriyor bir araştırın derim, Benim daha evel gittiğim bir yer Hisarönü UCPA Otel önü koyu rahat edebileceğiniz bir yer market biraz uzak ama rahat edersiniz, deniz kum, koy olduğu için deniz yosunu oluyor, deniz ayakkabısı giyerseniz iyi olur, siz yola çıkın muğla bölgesinde elbet bir yer bulursunuz, biz öyle yapıyoruz, selamlar...

Araç seçimi konusunda bir kaç tecrübemi yazmakta fayda görüyorum,

Karavan yapımına uygun araçların iç yapısı mobilya kereste yerleşimi için oldukça sade ve düz olmakta. Bu yönden Ford transit bu sınıfa girmiyor. Fakat çift saç olarak Kolon ve kirişleri uygun olan araçlara göre 2 kat daha dayanıklı olarak duruyor.

Açıkcası can güvenliğini düşünürseniz bu konuda daha iyi yaparsınız çünkü bütün mobilya Kolon ve kirişlere biniyor, vidalar bunları zayıflamalarda olacak.

Diğer bir konu arkadan itişli bir araç olmasına dikkat ettim, çünkü önden çeken araçlar patinaja düşme durumu çok olağan, birde yüklendikden sonra bu çok daha olası.

Ford iç yapısı enine 190 boyuna 300 ve 350 olarak iki tipi mevcut.

Benim araçımın iç ölçüsü 300 metre. Pek çok kişi uzun aracın karavan için daha uygun olduğunu düşünse de ben düşünmüyorum. Sonuçta araç bize ihtiyaçlarımızı sunması gerek. Ben hertürlü ihtiyacımı karavan dizaynı ile cozebilecegim dusuncesindeyim.

Şimdilik bu kadar. Bu konuda ufak bir youtube videosu da hazırladım. İzlemek isteyenler için link;
Video: https://youtu.be/l1ujiExy4lc

Screenshot 2020 06 08 15 08 19 1

Screenshot 2020 06 08 15 11 39

Screenshot 2020 06 08 15 14 53 1

2020 06 08 151231

araç seçerken dikkat edilecek diğer bir konu aracın yaşı, yıl itibari ile 5 yaşını doldurmuş araçlar sınıf değiştirirken ötv ödemiyor, Ek olarak kilometresi mümkün mertebe 100.000 km altı olmalı, araç için ödediğiniz ücret daha sonra yaptıracağınız bakım masraflarınıza ciddi etkisi var, Bu konuda çok uygun ücretli araçlar kısa vadede kendileri kadar masraf açabiliyorlar, ben bu nedenle 5 yaşında 80 binde kazasız bir araç tercih ettim, yola çıkmadık fakat kısa vade de pek bir problem yaşamayız.

moral bozmak istemem ancak 5 yaşında 80.000 km demek araç her gün kullanılsa bile 45 km yol yapmış demek. ticari olarak kullanıldıysa bu kadar az km yapması bana pek normal gelmedi. bir ticari araç daha fazla yol yapar. km bilgisinden emin misiniz?

moral bozmak istemem ancak 5 yaşında 80.000 km demek araç her gün kullanılsa bile 45 km yol yapmış demek. ticari olarak kullanıldıysa bu kadar az km yapması bana pek normal gelmedi. bir ticari araç daha fazla yol yapar. km bilgisinden emin misiniz?
Bu kiometre hesabı bineğe göre yapılmış durumda aslında anladığım kadarı ile. Yılda 20bin bile yapmayan bir araçtan bahsediyoruz ki bu değere kadar kabul edilebilir bence. Şayet bu yılda ve gerçekten bu kmde bir ticari bulunursa kaçırmamak gerek. Ancak haklısınız 5 yaşında 200-250bin kmleri görmüş bir ticari gayet olağan gayet normal karşılanmalı bence.

ben hesabi soyle yapiyorum servis olsa git gel en az 40 50 km yol yapar. sadece sabah aksam servis cekse 80 - 100 km yapar ( bu sekilde asla para kazanmaz ) . panelvan olsa dagitim yapsa yine 80 - 100 km den az yapmaz hic bir pazarlama araci ( hele hacimliyse ) dar bolge calismaz, calisirsa zarar yazar. gunluk 90 km desek (normali 150 km ve uzeridir) ve pazar gunleri calismasa yilda 28.000 km bes yilda 140.000 km yapar. ticari arac agir yuk gormemis olabilir, ancak km dusukse ben supheyle yaklasirim. muayene kayitlarina hic inanmam. cunku muayene sirasinda ekranda ne yaziyorsa onu kaydediyorlar. her yil 100.000 km yol yapilip muayeneye gitmeden once km 50.000 dusurulse bes yilda 250.000 km eksik yazilir satarken de sorgulamada hic bir sey anlasilmaz. olmaz demeyin kirik diferansiyelden ses cikmasin diye icine zift basilmasindan, yanan airbag ariza lambasini gizlemek icin gostergenin acilip ampulun sokulmesine kadar neler gordum anlatamam.

ben hesabi soyle yapiyorum servis olsa git gel en az 40 50 km yol yapar. sadece sabah aksam servis cekse 80 - 100 km yapar ( bu sekilde asla para kazanmaz ) . panelvan olsa dagitim yapsa yine 80 - 100 km den az yapmaz hic bir pazarlama araci ( hele hacimliyse ) dar bolge calismaz, calisirsa zarar yazar. gunluk 90 km desek (normali 150 km ve uzeridir) ve pazar gunleri calismasa yilda 28.000 km bes yilda 140.000 km yapar. ticari arac agir yuk gormemis olabilir, ancak km dusukse ben supheyle yaklasirim. muayene kayitlarina hic inanmam. cunku muayene sirasinda ekranda ne yaziyorsa onu kaydediyorlar. her yil 100.000 km yol yapilip muayeneye gitmeden once km 50.000 dusurulse bes yilda 250.000 km eksik yazilir satarken de sorgulamada hic bir sey anlasilmaz. olmaz demeyin kirik diferansiyelden ses cikmasin diye icine zift basilmasindan, yanan airbag ariza lambasini gizlemek icin gostergenin acilip ampulun sokulmesine kadar neler gordum anlatamam.

Bu konuda çok haklısınız. Km konusunda özeliikle. 5 yaşında bir araç için kar getirmiş bir ticari ise heleki büyük, çok normal o kmler. Muayene konusunda da haklısınız çok dayanaklı bir sonuç değil orasıda.

Ancak bazen oluyor, vergiden düşmek için çokda gerek olmadanalınmış bir araç, alındıktan sonra iş koşullarının değişmesi yüzünden kullanılmamış bir araç veya parasını alamayınca onun karşılığında alınıp kullanılmamış araç gibisinden. Kendimiz ticaretle uğraştığımızdan böyle araçların geçtiği oluyor elimizde.

Eğer bir araç kar getirme amacı ile alınıp o süre boyunca da çalışmış ise 5 yılda 200-250bin km gayet rahat çevirecektir. Eğer aktif çalışmış deniyor ama km düşükse o zaman şüphe etmeli bence de.

bence çok yanlış bir düşünce içerisindeniz. ben 28 yıllık marangozum. 2016 haziran ayında sıfır aldığım ticari aracımı sadece mal getirip ve götüreceğim zaman kullanıyorum. diğer zamanlarda binek aracımı kulklanıyorum. ticari aracım dolu dolu 4 yaşında ve kilometresi şun 41.500 de . bundan onceki ticari aracımıda sıfır alıp 10 sene kullanmışdım ve 98.000 km de satmışdım. her ticari araç kötü olacak diye bir durum yok, 100 binlik aracı 85 bine alıyorsanız tabiki kusuru olur yada km si oynanmış olur.

Araç seçimi konusunda bir kaç tecrübemi yazmakta fayda görüyorum,

Karavan yapımına uygun araçların iç yapısı mobilya kereste yerleşimi için oldukça sade ve düz olmakta. Bu yönden Ford transit bu sınıfa girmiyor. Fakat çift saç olarak Kolon ve kirişleri uygun olan araçlara göre 2 kat daha dayanıklı olarak duruyor.

Açıkcası can güvenliğini düşünürseniz bu konuda daha iyi yaparsınız çünkü bütün mobilya Kolon ve kirişlere biniyor, vidalar bunları zayıflamalarda olacak.

Diğer bir konu arkadan itişli bir araç olmasına dikkat ettim, çünkü önden çeken araçlar patinaja düşme durumu çok olağan, birde yüklendikden sonra bu çok daha olası.

Ford iç yapısı enine 190 boyuna 300 ve 350 olarak iki tipi mevcut.

Benim araçımın iç ölçüsü 300 metre. Pek çok kişi uzun aracın karavan için daha uygun olduğunu düşünse de ben düşünmüyorum. Sonuçta araç bize ihtiyaçlarımızı sunması gerek. Ben hertürlü ihtiyacımı karavan dizaynı ile cozebilecegim dusuncesindeyim.

Şimdilik bu kadar. Bu konuda ufak bir youtube videosu da hazırladım. İzlemek isteyenler için link;
Video: https://youtu.be/l1ujiExy4lc
burda Psa grubu kullanan herkese çok güzel moral olmuştur bu resim.O çaplı kazada bence ford ta aynı sonucu alır gibi geliyor.

cok haklisiniz her ticari arac kotu olacak diye genelleme yapmak yanlis, mutlaka MEfeceylan in dedigi gibi araclar veya sizin araciniz gibi araclar vardir. ben geneli ozellikle servis ceken, yolcu tasiyan minibusleri ve dagitim yapan panelvanlari kastettim. bu gibi araclar yol yaptikca para kazandirir. belli markalar belli islerde yogun kullanilir aksi cok nadir oluyor. soz gelimi hususi kullanilmis magirus kac tane vardir %99 u minibus hattindan cikmadir. istisnalar olsa da ayni sekilde suzuki cary hyundai h100 ve mazda 2200 lerin cogu omrunun bir donemini su dagitim araci olarak gecirmistir. ayrica daha once farkli basliklarda da belirttigim gibi ben km ye, kaporta hasarina, degisen parcasina boyasina hic takilmam benim icin eski degil bakimsiz motor bakimsiz arac vardir. sasesinde hasar olmayan en uygun fiyatli arac benim icin idealdir. satin alir bakimini yapar kullanirim. su an kullandigim arac 2006 model 230.000 km de masallahi var Allah kaza bela vermezse hic ama hic degistirmeyi dusunmuyorum binek aracimi olene kadar kullanirim

Son düzenleme:

aracın uygunluk belgesini ararken bütün sahiplerine ulaştım, ilk sahibi balıkesirde bir siğara firması ki 3 sene de 60 km yol yapmış, diğer sahibi de 60 binden 72 bine 12 bin km yol yapmış antepte şekerlemeci, üçüncü sahibi pazarcı 8bin km yol yapmış,

hepsinden ziyade en önemli test yol da yapılan testtir diye düşünüyorum ben resimdeki verilere ulaştıktan sonra almaya gittiğimde araca bindim ve yola çıktım, ani firenlemeden sonra motora yüklendiğim zaman motor gayet seri bir şekilde toparlıyordu ki dört aydır kullanıyorum hiç bir sıkıntı yaşamadım.

araç alırken arkadaşlara tavsiyem bu olur.

Adsz

Bu kiometre hesabı bineğe göre yapılmış durumda aslında anladığım kadarı ile. Yılda 20bin bile yapmayan bir araçtan bahsediyoruz ki bu değere kadar kabul edilebilir bence. Şayet bu yılda ve gerçekten bu kmde bir ticari bulunursa kaçırmamak gerek. Ancak haklısınız 5 yaşında 200-250bin kmleri görmüş bir ticari gayet olağan gayet normal karşılanmalı bence.

araç alımı da karavan hayatı kadar butik bir durum diye düşünüyorum, evet 200 bin bandında da araçlar temizlik ve performanslı araçlardır ama çok dikkatli olunmalı yoksa masraf kalemleri temiz bir araç alımına dayanır. Burda çok dikkatli olunmasını vurgu yapmak isterim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR