Bize Her Yer Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan albartos Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,977
ben hesabi soyle yapiyorum servis olsa git gel en az 40 50 km yol yapar. sadece sabah aksam servis cekse 80 - 100 km yapar ( bu sekilde asla para kazanmaz ) . panelvan olsa dagitim yapsa yine 80 - 100 km den az yapmaz hic bir pazarlama araci ( hele hacimliyse ) dar bolge calismaz, calisirsa zarar yazar. gunluk 90 km desek (normali 150 km ve uzeridir) ve pazar gunleri calismasa yilda 28.000 km bes yilda 140.000 km yapar. ticari arac agir yuk gormemis olabilir, ancak km dusukse ben supheyle yaklasirim. muayene kayitlarina hic inanmam. cunku muayene sirasinda ekranda ne yaziyorsa onu kaydediyorlar. her yil 100.000 km yol yapilip muayeneye gitmeden once km 50.000 dusurulse bes yilda 250.000 km eksik yazilir satarken de sorgulamada hic bir sey anlasilmaz. olmaz demeyin kirik diferansiyelden ses cikmasin diye icine zift basilmasindan, yanan airbag ariza lambasini gizlemek icin gostergenin acilip ampulun sokulmesine kadar neler gordum anlatamam.

nadirde olsa bu tarz araçları bulmak mümkün, özellikle sigara gibi karlı bir işte kullanılıyorlarsa ben uzun bir periyot aradım dikkatli davrandım şimdilik 4 aydır bir problemim yok.

Etiketler
sizin adınıza çok sevindim. aman nazar değmesin. güzel günlerde güle güle kullanırsınız inşallah. selamlar...

nadirde olsa bu tarz araçları bulmak mümkün, özellikle sigara gibi karlı bir işte kullanılıyorlarsa ben uzun bir periyot aradım dikkatli davrandım şimdilik 4 aydır bir problemim yok.

Umarım sıkıntısız sorunsuz günler yaşarsınız :smiley:Temiz bir araç bulmuş gibisiniz.

İnsanlar yüksek kmlerden korkuyor ufak hasar kayıtlarından çekiniyor ancak bence çok problemli bir konu değil bu. İş gereği çok araç kullanıyoruz. 2009 model fiesta almıştık zamanında. 1.25 ve lpgli. Sıfır aldığımız araç bugün 250bini devirdi, hep lpgde kullanıldı. Ve bakımlı da değil. İşçide ullandı kiraya da verildi. Genelde bakımlarını aksattık yalan yok. Ufak tesef kazalarıyla 7500liralık hasar kaydı oldu. Çok özenli kullanılmasa da bir problemi yok taş gibi.

Benzer şekilde 2010 focusumuz var. 1.6 lpgli. Oda sıfır alındı şuanda 280binde. Radyosunu deiştirmek durumunda kaldır. Tuhaftırki. Bir kez de lpg sistemi arıza verdi sistemi yeniledik 250bin km sonra. Aynı kötü kullanılma bakım aksatma durumu onun için de geçerli. Ticari amaçlı olunca şahsi gibi özenilmiyor. Ancak bir problemleri yok.

Araçlar o kadar hassas şeyler değiller. Az toprak yola girince elinde kalmıyor bence insanların. Ağır hasar kaydı yağ yakma bunlar ciddi problemler. Ama onun harici çokta bir sorun çıkmadığını düşünüyorum. Alındığından beri özensiz kullanılan yağ değişimleri 2-3bin genelde geçirilen kaliteli değil en ucuz yakıt konan araçlar elimdeki örnekler. O yüzden hasar kaydı ve km uç noktalar olmadıkça aşırı bir problem yaratmaz diye düşünüyorum.

burda Psa grubu kullanan herkese çok güzel moral olmuştur bu resim.O çaplı kazada bence ford ta aynı sonucu alır gibi geliyor.

Kimsenin moralini bozmak gibi bir amaçım yok, bu da takla atmış bir ford transit hani tartışmak için yazmıyorum araçları kaza yapmak için almıyoruz netice itibari ile fakat icindeki grift yapı çok sizi korkutmasın hepsi farklı ve butik araçlar, herşey gönlünüzce göre olsun.

Screenshot 2020 06 09 12 19 19

Screenshot 2020 06 09 12 19 24

Screenshot 2020 06 09 12 19 22

Kimsenin moralini bozmak gibi bir amaçım yok, bu da takla atmış bir ford transit hani tartışmak için yazmıyorum araçları kaza yapmak için almıyoruz netice itibari ile fakat icindeki grift yapı çok sizi korkutmasın hepsi farklı ve butik araçlar, herşey gönlünüzce göre olsun.

Kimsenin başına gelmez umarım. Ancak hangi araç olursa olsun bu araçlar ticari amaçlar güdülerek tasarlanıp üretiliyor. Dolayısı ile bu tip konularda zayıf olamalırını normal buluyorum. Daha birkaç yıl öncesine kadar önde üç koltuklu minibüslerin sadece şöför tarafında hava yastığı vardır.

Bazı + ler için bazı - leri göze almak gerekiyor. Seçenekler arasındaki en iyisini seçmemiz lazım. Herhangi bir dayanağım yok yanlış anlaşılmasın, 3 transit (farklı modeller) ve 2 transporter ile totalde 500km kadarticari kullandık. Arka tarafın diriliği konusunda transitten çok memnunduk. Ama yinede yapılmış testlere bakmak lazım bunlar için.

Seçerkende önceliklere. Kimi için çekiş, kimisi için iç hacim önde. İhtiyacı en iyi gideren araç en mükkemmelaraçtır bence. Bu durumda çok güzel ve temiz bir araç seçmişsiniz. Umarım kazasız belasız kullanırsınız :smiley:

Sanırım yeni konu açamıyorum yada açamadım 🤷
Biz de genelin aksine eşim istemiyordu artık oda istiyor 👏👏
17 m3 ten 11.5 a razı geldim diyebilirim
2 kişiyiz ilerde 3 olsak bile 5 6 sene sığabiliriz sonra yetmezse değiştiririz düşüncesindeyim
Ancak araç alamadık henüz yaz geldi araç fiyatları arttı faizler düştü tekrar arttı 😅
Ben km 150bin altında bakıyorum eşim fazla olabilir diyor iveco Ford ducato sanırım sıralamamız eşim 183 ama enlemesine yatak konusunda ok tatilde kullanıcam diye sanırım ben alternatif plan oluşturdum ama lütfen forumdakiler Bi el atında araç sorununu çözelim
Bir alternatif ise kışa fiyatlar düşünce alalım baharda bitiririz diyor bu sene nasıl yetişecek kendimiz yola çıkıcak
Defalarca okuduğum forum ve izlediğim videolara dayanarak
Teşekkürler herkese 🙏🙏🙏

2 kişiyiz ilerde 3 olsak bile 5 6 sene sığabiliriz sonra yetmezse değiştiririz düşüncesindeyim
Ancak araç alamadık henüz yaz geldi araç fiyatları arttı faizler düştü tekrar arttı 😅
Ben km 150bin altında bakıyorum eşim fazla olabilir diyor iveco Ford ducato sanırım sıralamamız eşim 183 ama enlemesine yatak konusunda ok tatilde kullanıcam diye sanırım ben alternatif plan oluşturdum ama lütfen forumdakiler Bi el atında araç sorununu çözelim
Bir alternatif ise kışa fiyatlar düşünce alalım baharda bitiririz diyor bu sene nasıl yetişecek kendimiz yola çıkıcak
Teşekkürler herkese 🙏🙏🙏
içerideki düzen önemli. Eğer duş düşünüyorsanız arka sol tarafa onu yapmak. yanında araç boyunca uzanan yatak koymak boy sorununu çözüyor. O zaman psa grubuna gerek kalmıyor, seçenekleriniz artıyor. Boyu da uzunmuş zaten. Böyle bir takım oyunlar yapmanız gerekecektir diye düşünüyorum :smiley:

Sabit değil açılan yatak düşünürseniz işiniz çok daha kolay o konuda. Gece vakti uzatmanız yeterli olur.

Teşekkürler herkese 🙏🙏🙏

En önemli aşama araç seçimi. Aynı bir binanın temeli gibi dusunebilirsiniz. Bütçeniz önemli. He bütçeye araç var. Kaç kişi oldugunuz da önemli. Eğer 3 kişiden fazlaysaniz camlı minibüs almaniz ruhsatta yazan kişi sayısı için önemli. Yoksa ilave koltuk ekleme projesi yaptirirsiniz.

Ben aracimi seçerken pratik bir araç olmasına dikkat ettim. Çünkü sehir trafiğinde bana lazım olan bu. Akıllı mobilya tasarımı bütün ihtiyaclarinizi çözer. Beklentiniz önemli. Bir banyo olsun bir dus olsun derseniz ne kadar büyük alsaniz yetmez. Ben en alta cekmeceli bir Cocuk yatağı düşündüm, üste bir oturma grubu, kapandığı zaman 185 enine bir taraf 160 diğer taraf da 185 bir u köşe olarak ayarladim. En arkada bir Menteşe ile yüklü ve banyo olarak ayarladim. On kisim da da mutfak lavabosu ve portatif tuvalet kabini düşündüm. Ne kadar tarif edebildim bilmiyorum ama tasarım önemli. Araç da o kadar önemli. Benim araç iç uzunlugu 3 metre. 9.5 m3. Bence şu an 3 kisinin işini çözecek her şeye yer var. Yine de en doğru karar kendinizde. Selamlar.

20200602 224619

20200602 224443

Tasarım araç seçimi kadar önemli bir mevzu olduğunu düşünüyorum. Uzun zamandır pek çok karavanı gözlemleme şansım oldu. Tasarım hem öldürür hem güldürür. Ben buna inanıyorum. özellikle karavan üreticilerinden gözlemlediğim akıllı ve şaşırtan tasarımlar kullanıyorlar.

Mesleğim mühendis olduğu için bu konuda çok kafa yordum. Sonunda ne kadar kafa yorarsak yoralım sonuçta her şey karavanı sanayiye götürürken her şey değişiyor. sonra projeyi revize ediyorsun. Fotolar da aklımdan geçen ilk uygulama l tipi bir köşe takımı oluşturmak vardı. Sonra onu U tipine revize ettim. Mutfağı geleneksel yarım kayar kapıya girintili yapmak vardı. Sonra koltuklara dayamak daha çok çözüm sundu. Bu şekilde musluktan şoför mahalinden dış kısımda bir dış duş elde ettik. Yemek kokuları da kapıya yakın olduğu için direk çıkabilir nitelikte oldu. Ara bölmeyi de portatif tuvalet olarak tasarladık ki geceleri dışarıya çıkmadan wc işimizi hal edebileceğiz. En arka da uzun yolda kullnacağımız arka depo alanı oluşturduk. Bu kısım da bir küvet yerleştirerek banyo imkanını elde edeceğiz. Şimdilik su deposunu Tavana düşünüyorum. Tente ile sağ ve sol dengesi yapacağım.

Tasarımda bir başka önemli unsur kaplama malzemeleri. Özellikle mekanı geniş göstermek için bunları çok iyi kullanmak gerek. dikey ve yatay cizğiler. Beyaz ve kahverengi dengesi de bir o kadar önemli.

Şimdilik bu tasarım konusunda bunları düşündüm. eklemek isteyenlerin düşüncesini alabilirim. selamlar.

Uygulama

Tasarm dusuncesi

muhtemelen aklınıza gelmiştir ama yine de yazmak istedim, tavanda su deposu hacmine ve şekline bağlı olarak denge sorunu olabilir. kolay gelsin selamlar...

Tasarım araç seçimi kadar önemli bir mevzu olduğunu düşünüyorum. Uzun zamandır pek çok karavanı gözlemleme şansım oldu. Tasarım hem öldürür hem güldürür. Ben buna inanıyorum. özellikle karavan üreticilerinden gözlemlediğim akıllı ve şaşırtan tasarımlar kullanıyorlar.

Mesleğim mühendis olduğu için bu konuda çok kafa yordum. Sonunda ne kadar kafa yorarsak yoralım sonuçta her şey karavanı sanayiye götürürken her şey değişiyor. sonra projeyi revize ediyorsun. Fotolar da aklımdan geçen ilk uygulama l tipi bir köşe takımı oluşturmak vardı. Sonra onu U tipine revize ettim. Mutfağı geleneksel yarım kayar kapıya girintili yapmak vardı. Sonra koltuklara dayamak daha çok çözüm sundu. Bu şekilde musluktan şoför mahalinden dış kısımda bir dış duş elde ettik. Yemek kokuları da kapıya yakın olduğu için direk çıkabilir nitelikte oldu. Ara bölmeyi de portatif tuvalet olarak tasarladık ki geceleri dışarıya çıkmadan wc işimizi hal edebileceğiz. En arka da uzun yolda kullnacağımız arka depo alanı oluşturduk. Bu kısım da bir küvet yerleştirerek banyo imkanını elde edeceğiz. Şimdilik su deposunu Tavana düşünüyorum. Tente ile sağ ve sol dengesi yapacağım.

Tasarımda bir başka önemli unsur kaplama malzemeleri. Özellikle mekanı geniş göstermek için bunları çok iyi kullanmak gerek. dikey ve yatay cizğiler. Beyaz ve kahverengi dengesi de bir o kadar önemli.

Şimdilik bu tasarım konusunda bunları düşündüm. eklemek isteyenlerin düşüncesini alabilirim. selamlar.

Burada yatak/koltuk kısmı için verdiğiniz 178cm olan ölçü yalıtım dahil mi hariç mi? Yalıtım duvar meseleleri bitince net olarak ne kalıyor aracın içinde ölçü?

Yalıtım hariç, net ölçü, şimdilik tasarım konusunda yapım aşamasından bir iki görselde ekleyeyim.

Elinize sağlık. Gayet güzel ve sağlam duruyor. Peki son olarak ölçü pencere girintilerindne mi yoksa sütun veya kişirlerden mi yatak genişliği? Yatağı enlemesine koyduğunuzda ne civarda bir boyut kalmasını ön görüyorsunuz?

Elinize sağlık. Gayet güzel ve sağlam duruyor. Peki son olarak ölçü pencere girintilerindne mi yoksa sütun veya kişirlerden mi yatak genişliği? Yatağı enlemesine koyduğunuzda ne civarda bir boyut kalmasını ön görüyorsunuz?

Yatak minderi tam pencere boşluğuna gelecek sekilde ayarladik, izolasyon üzerine 8mm mdf ve onun üzerinde ayna gelecek, o geldikten sonra net kalan 178 hatta düzelteyim 183 kalacaksekilde dusunuyorum, gayet uzun ben 177 yim bu konuda hem enine hem enine yatabilcez

Teşekkür ediyorum. PSA grubunun tercih sebeplerininden en büyüğü bu iç genişlik oluyor. O yüzden özellikle sordum.

Aslında çok uzun boylu değilse birey, diğer araçlar içinde de enine yatağı gayet rahat kullanabilir demek oluyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri