Bizim 4x4 L300

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zoomer300 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 83
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 53,036

Gecen sonbahar Andorra gezisi.
L300web.png

ülkemizdeki hayaller harika 4x4 camper olur ama edinmek nerdeyse imkansız burada çekiş dönüşümü yapabilsek kanunen oda imkansız ama yapılabilse belki çözüm üretebiliriz bu tarz araçlar için
ülkemizdeki hayaller harika 4x4 camper olur ama edinmek nerdeyse imkansız burada çekiş dönüşümü yapabilsek kanunen oda imkansız ama yapılabilse belki çözüm üretebiliriz bu tarz araçlar için
Merhaba,
Bu cevap biraz geç oldu ama ne yapalım yeni gördüm .
L300 aktarma organları değişimi yapmak, masrafına katlanabilirseniz kanunen mümkün.
Aktarma organları modifikasyonunda aracın modifikasyon sonrası 3 ayrı teste tabi tutulması gerekiyor. Bu testlerin herbirisi geçtiğimiz yıl 1800,00 TL+KDV idi. Şu andaki fiyatı ne bilmiyorum. Ancak ben önümüzdeki 1 ay içinde Mazda E2200 panelvan aracımı 4x4 hale getireceğim.Bunun için 2 ay kadar önce hurda belgeli Kızılay çıkması 84000 Km de bir Kia Besta aldım. Değişimi Ankara'da yapacağız. Haliyle Mazda sınıfındaki en uzun yükleme alanına sahip olduğu için(Yükleme alanı yani arka kısmı 3.07m) ben Mazda tercih ettim.
Yani aktarma organları tadilatı kanunen yasak değil ancak masraflı.
İyi günler dilerim.

Merhaba,
Bu cevap biraz geç oldu ama ne yapalım yeni gördüm .
L300 aktarma organları değişimi yapmak, masrafına katlanabilirseniz kanunen mümkün.
Aktarma organları modifikasyonunda aracın modifikasyon sonrası 3 ayrı teste tabi tutulması gerekiyor. Bu testlerin herbirisi geçtiğimiz yıl 1800,00 TL+KDV idi. Şu andaki fiyatı ne bilmiyorum. Ancak ben önümüzdeki 1 ay içinde Mazda E2200 panelvan aracımı 4x4 hale getireceğim.Bunun için 2 ay kadar önce hurda belgeli Kızılay çıkması 84000 Km de bir Kia Besta aldım. Değişimi Ankara'da yapacağız. Haliyle Mazda sınıfındaki en uzun yükleme alanına sahip olduğu için(Yükleme alanı yani arka kısmı 3.07m) ben Mazda tercih ettim.
Yani aktarma organları tadilatı kanunen yasak değil ancak masraflı.
İyi günler dilerim.
Hocam pes, kia besta ile mazda e 2200 vidasina kadar ayni araç git hurda belgeli olmayan kia besta al 4x4 ,sendeki fikir de bu ne perhiz bu ne lahana tursusu dedirtecek kadar var

ASUS_Z010D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam pes, kia besta ile mazda e 2200 vidasina kadar ayni araç git hurda belgeli olmayan kia besta al 4x4 ,sendeki fikir de bu ne perhiz bu ne lahana tursusu dedirtecek kadar var

Merhaba,
1)Mazda E2200 Kia Besta'dan yaklaşık olarak 30 cm daha uzun.Bu ise, arka koltuğa dokunmadan rahat bir yatak anlamına geliyor.
2)İşlem 2007 Model Mazda E2200 e uygulanıyor. Daha yeni bir model olması tercihim oldu.
Motorlar arasında fark yok gibi görünse de, yeni model motora sahip olan 2007 Mazda E2200 ile 94 Kia Besta arası bayağı bir fark var.
İşlem Ankara'da devam ediyor.(Haliyle Ustanın boş kaldığı zamanlarda)
Sanırım Kasım 5-7 arası bitecek.
Aracın torsiyon ayarlarına dokunmadan 7 cm kadar yükselteceğiz.
Bakalım nasıl olacak, bitince göreceğiz.
Saygılar,
MKARALAR

Merhaba,
1)Mazda E2200 Kia Besta'dan yaklaşık olarak 30 cm daha uzun.Bu ise, arka koltuğa dokunmadan rahat bir yatak anlamına geliyor.
2)İşlem 2007 Model Mazda E2200 e uygulanıyor. Daha yeni bir model olması tercihim oldu.
Motorlar arasında fark yok gibi görünse de, yeni model motora sahip olan 2007 Mazda E2200 ile 94 Kia Besta arası bayağı bir fark var.
İşlem Ankara'da devam ediyor.(Haliyle Ustanın boş kaldığı zamanlarda)
Sanırım Kasım 5-7 arası bitecek.
Aracın torsiyon ayarlarına dokunmadan 7 cm kadar yükselteceğiz.
Bakalım nasıl olacak, bitince göreceğiz.
Saygılar,
MKARALAR
Ben yaptim torsiyona dokunmadan yuksetmeyi , kia besta sayfasında resimli sekilde var , ustalarin elinde oyuncak olursun bi de cok da parani almislardir neticede hurda belgeli kia da aldin, ona da para gitti, valla bilemedim murat 124 den serce cikarmanin anlamini

Ben yaptim torsiyona dokunmadan yuksetmeyi , kia besta sayfasında resimli sekilde var , ustalarin elinde oyuncak olursun bi de cok da parani almislardir neticede hurda belgeli kia da aldin, ona da para gitti, valla bilemedim murat 124 den serce cikarmanin anlamini

Merhaba tekrar,
Amaç, başarılırsa Murat 124 ten Doğan SLX çıkartmak.
Para, eğer varsa gider, üzülmezsin biter, geçer.
Zannetmemekle beraber, kaderde varsa "Usta Elinde Oyuncak Olmak" ne yapalım, katlanırız.
Bekleyelim ve görelim derim.
Saygılar,
MKARALAR

Merhaba tekrar,
Amaç, başarılırsa Murat 124 ten Doğan SLX çıkartmak.
Para, eğer varsa gider, üzülmezsin biter, geçer.
Zannetmemekle beraber, kaderde varsa "Usta Elinde Oyuncak Olmak" ne yapalım, katlanırız.
Bekleyelim ve görelim derim.
Saygılar,
MKARALAR
Mazda 2007 modelin 1 göğsü farklı 2 kapı döşemesi ve koltuklar, bunlar çok büyük fark değil motor kalmıştır , bestadan şanzımanı ve on yürüyeni alıp koydunuz, 2007 mazda nin bir katkısı motoru olmuş, mazda 2007 den motoru alıp bestaya atsaydınız daha iyi olurdu 30 cm için değecek bir tadilat değil , bu tadilat isi bilen bir ustada 4 gun ,bilemedin 1 hafta sürer di ornek kromodi Ahmet, İnşallah sizinki de daha fazla uzamaz ,

Merhaba tekrar,
Ben 2006 yılında Mazda E2200 alırken bu sınıftaki bütün araçları araştırdım .
Benim ihtiyacım olan 2. Koltuktan sonraki 2,15 cm alanı sırf Mazda E2200 de buldum.
Hoş şu anda, Toyota'nın Türkiye ve Avrupa'ya ithal edilmeyen modeli olan Hiace ve Nissan'ın NV350 modellerinin de 4x4 leri var ve ikinci koltuk sonrası benim istediğim 2,15 cm alanı veriyorlar. Ancak bu araçlar az önce belirttiğim üzere Türkiye'ye ithal edilmiyorlar, Türkiye Gümrük Mevzuatı açısından bunların trafiğe çıkmamış sıfır olanlarını elde etmek(ithal ederek sahip olmak) mümkün ancak burada araca ortalama olarak 350 bin TL ödemek gerek.
Bu araçların 2016 modelini de 15-18 bin Dolar ödeyerek satın almak ve permi kullanarak ithal etmek mümkün ancak burada da araç için asgari maliyet 125-130 bin lirayı buluyor ve permi sahibi ile yaşanabilecek sorunlar işin cabası olarak kalıyor.
Benim vazgeçilmezim ise bu sınıftaki araçta arka koltuklar sonrası asgari 2 metre mesafe. Bu ise, bu paralara (Kia Besta 10 bin, Mazda e2200 panelvan 22 bin, Usta ve görülmeyen giderler 8 bin, arac aktarma organları değişimi sonrası testleri 6 bin, TÜV tespit ücreti 300TL, Muhtelif Giderler vs 3 bin TL olmak üzere toplam maliyet 50 Bin TL) sadece Mazda E2200 de var.
Benim satın aldığım Hurda Belgeli Kia Besta 84 Bin km de idi.Şase, kaporta tertemiz vaziyette. Zaman içinde Kia'nın malzemelerini 5 bin TL’ye değerlendirdiğimi düşünürsek, 4x4 2007 Mazda E2200 bana 45 Bin TL ye mal olmuş olacak.
Ben bu paraya iyi bir 4x4 alabilirdim ancak hiçbirisinde arka koltuk sonrası 2 metre yok.
Bu iş zevk işi.
Ben bu aracı yılda ortalama olarak 35-40 gün kullanırım, diğer zamanlarda münasip bir yerde kilitli benim kullanacağım günü bekler.
Bakalım istediğim gibi olacak mı?
Ömrüm varsa bekleyip göreceğim.
Ne diyelim, hayırlısı olsun.
MKARALAR

Bu arada, yukarıdaki 350 bini USD değişimlerinden sonra 550 bin olarak, 120-130 bini de asgari 180-200 bin olarak düşünmek gerek.

Bu da farklı bir L300 4WD motor ısıtıcı sulu webastosu ve iç mekan ısıtıcı kuru hava webastosu (TIR)lar gibi iki ayrı ısıtıcı var.
Daha neler neler. :smiley:

A

DSC 1529

DSC 1544

DSC 1546

DSC 1875

DSC 1881

merhaba,

anladığım kadarı ile aracı bitirdiniz? sanırım besta dan bazı parçalar ile işlemler yapılacaktı.
şu an durum nasıl peki?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri