Bj60 Hakkinda Bilgi Lütfen...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bhdrum Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,452

bhdrum

Yeni Üye
Herkese merhabalar..Ben Anıl.Defender alma tutkumdan vazgeçmiş bulunmaktayım..Bj60'lara bakıyorum bayadır.Fakat çok bi bilgim yok araç hakkında.. Hatta henüz binmedim bile araca.Sadece dışarıdan gördüğüm ve izlediğim videolar kadar biliyorum arabayı.Defender'i hakkında bilgi sahibi olmak için yazdığım başlıklarda olduğu gibi Bj60 içinde aynı şeyleri düşünüyorum..Konfor merakım yok,sonuçta arazi aracı ve beklentiler o yönde.ara ara ayda 1-2 defa 100 km şehir dışı kullanımı yapabilirim ve ara ara şehir içi kullanımlarında bulunabilirim.Daha çok hafif offroadlar ve doğa içinde keyif sürebilmek için zevke yönelik bi kullanımım olucak..Tecrübeli Bj60 kullanıcalarına bi kaç soru sormak istiyorum..
-Araçın mekanik motor ve kaporta parçalarının piyasada bulunma durumu nedir?
-Kronik bi arıza/problemi var mıdır?
-Yıllık vergi tutarı nedir?
-Alırken nelere dikkat edilmelidir?
-Artı/eksi yönleri nelerdir?
-Motorun ve diğer işlemlerinden anlayan usta bulunması zor mudur? Basit usül diye tabir edilen bir motora sahip midir?

Bu arada öğrenci olduğum için gerek aksesuar gerek diğer işleri bütçemin durumuna göre zamana yayarak yapıcam..O yüzden çok donanıma önem vermiyorum.
Benim aklıma gelmeyen,sizin eklemek istediğiniz ve bilgi vereceğiniz ve önereceğiniz bir konu olursa da çok memnun kalırım.. Şimdiden herkese teşekkür ederim.. Çamurunuzun bol deponuzun full olması dileklerimle..

Selamlar. Eski bir Defender, Hilux ve BJ60 kullanıcısı olarak kendimce cevap vereyim:

Mekanik ve motor parçası sıfır orjinal ve yan sanayi bulunur, sorun yok. Kaporta ve aksesuar kısmı ya getirtilir Toyotadan, ya TEM Servis İstanbuldan, ya ebayden alınır ufaksa, yada hurda alınır, o da sorun değil.

Kronik arızası yoktur, Toyota maum.

3B motorluydu benimki, daha çok bulunur piyasada. 3.0 lt 4 silindir, hacimden yıla göre hesaplayabilirsiniz. Ağır yük çekmeyecekseniz hobi için bence ideal olan motor budur 4.0 6 silindir yerine.

Ben çat diye almıştım. Gösterin anlayan birine. Ama daha önce kamu çıkmaları 4 teker kampana fren, 4 ileri vites vs. Boş araçlar. Mümkünse 5 ileri, klimalı, hidrolik direksiyonlu ön frenler disk bulmaya çalışın.

Eksi yönü hantal olması. Artı yönü 4 makaslı olmasına rağmen Defender yanında sürüş konforu Cadillac Escalade gibi. İzolasyon vs masrafınız olmaz, konuştuğunuzu duyarsınız. 3B motor 13 lt civarı yakıyor, 2H motor 16-17 lt yakıyor 100 kmde. Ben 10 numara yağ kullanıyordum ama patladı o iş sanırım. Ne koysanız yakıyor.

-Motorun ve diğer işlemlerinden anlayan usta bulunması zor mudur? Basit usül diye tabir edilen bir motora sahip midir?

Her ustanın yapabilmesi gerek, ama yine de tiptan kaybeder arabayı gören ya naza çeker yada geçirmeye çalışır :D

öncelikle vakit ayırdığınız ve yanıtladığınız için çok teşekkür ederim.. öğle saatlerinde toyota ataman oto'yu aradım parça hakkında bilgi almak için.2010 model bi arabanın parça durumu nasılsa bj60 içinde aynı durum geçerli olduğunu söyledi.yani parça problemi yokmuş..nadir parçaları yok dedi,onu da yurtdışından sipariş edip 15.gün elinizde olur dedi.. o konuda içim çok rahatladı.. konfora çok önem vermiyodum ama konfordan bahsetmenizde beni çok sevindirdi..umuyorum yakında zamanda bj60 sahibi olucam ve buraya tekrardan dönüş yaptığımda kademe kademe hem bilgi paylaşımı hemde fikrinizi alma açısında paylaşımda buluncam büyük bi zevkle.. tekrardan çok teşekkür ediyorum umut bey..sağolun:smiley:

öncelikle vakit ayırdığınız ve yanıtladığınız için çok teşekkür ederim.. öğle saatlerinde toyota ataman oto'yu aradım parça hakkında bilgi almak için.2010 model bi arabanın parça durumu nasılsa bj60 içinde aynı durum geçerli olduğunu söyledi.yani parça problemi yokmuş..nadir parçaları yok dedi,onu da yurtdışından sipariş edip 15.gün elinizde olur dedi.. o konuda içim çok rahatladı.. konfora çok önem vermiyodum ama konfordan bahsetmenizde beni çok sevindirdi..umuyorum yakında zamanda bj60 sahibi olucam ve buraya tekrardan dönüş yaptığımda kademe kademe hem bilgi paylaşımı hemde fikrinizi alma açısında paylaşımda buluncam büyük bi zevkle.. tekrardan çok teşekkür ediyorum umut bey..sağolun:smiley:
Hayırlı olsun şimdiden :smiley:))

Ama şunu da unutmayalım, Tdi Defender ile kıyaslandığında BJ60 kesinlikle çok hantal ve yavaş.

Sent from my iPad using Tapatalk

Abi o dediğin doğru ama 3B motor için... 2H motor feci bir motor bence, turbosuz çekişi de gidişi de tdidan iyidir. Ama hayvan gibi yakıyordur muhtemel.
Umut Selam...
2H makina yukarda yazdigin 4litre 6 sıralı makina mı? 16 17 litre yazmışsın...
Gercekten fazla ama 8 patlar araclara kıyasla gene iyi.
Ama,
3B zayıf demenize rağmen, sen keyifle 3 litrelikle o kadar gezebildiğine göre, paranın değerini bilenin fazlasıyla işini görür bence...

BJ60' ina binmiştim. Tek sıralı koltuk felan, konfor, iç genişlik şahaneydi bence... Yavuz abinin saburban kadar olmasada içi salon salonmanje....
Defendar'a göre konforda hayli hayli yırtar bence

Senin BJ60 hala rüyalarımı süsler bu arada... Yabancı sitelerde bile Ankaradaki fotoğrafları var :smiley:

GT-P7500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

Herkese merhabalar..Ben Anıl.Defender alma tutkumdan vazgeçmiş bulunmaktayım..Bj60'lara bakıyorum bayadır.Fakat çok bi bilgim yok araç hakkında.. Hatta henüz binmedim bile araca.Sadece dışarıdan gördüğüm ve izlediğim videolar kadar biliyorum arabayı.Defender'i hakkında bilgi sahibi olmak için yazdığım başlıklarda olduğu gibi Bj60 içinde aynı şeyleri düşünüyorum..Konfor merakım yok,sonuçta arazi aracı ve beklentiler o yönde.ara ara ayda 1-2 defa 100 km şehir dışı kullanımı yapabilirim ve ara ara şehir içi kullanımlarında bulunabilirim.Daha çok hafif offroadlar ve doğa içinde keyif sürebilmek için zevke yönelik bi kullanımım olucak..Tecrübeli Bj60 kullanıcalarına bi kaç soru sormak istiyorum..

Bu arada öğrenci olduğum için gerek aksesuar gerek diğer işleri bütçemin durumuna göre zamana yayarak yapıcam..O yüzden çok donanıma önem vermiyorum.
Benim aklıma gelmeyen,sizin eklemek istediğiniz ve bilgi vereceğiniz ve önereceğiniz bir konu olursa da çok memnun kalırım.. Şimdiden herkese teşekkür ederim.. Çamurunuzun bol deponuzun full olması dileklerimle..
İhaleden düsür

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Umut Selam...
2H makina yukarda yazdigin 4litre 6 sıralı makina mı? 16 17 litre yazmışsın...
Gercekten fazla ama 8 patlar araclara kıyasla gene iyi.
Ama,
3B zayıf demenize rağmen, sen keyifle 3 litrelikle o kadar gezebildiğine göre, paranın değerini bilenin fazlasıyla işini görür bence...

BJ60' ina binmiştim. Tek sıralı koltuk felan, konfor, iç genişlik şahaneydi bence... Yavuz abinin saburban kadar olmasada içi salon salonmanje....
Defendar'a göre konforda hayli hayli yırtar bence

Senin BJ60 hala rüyalarımı süsler bu arada... Yabancı sitelerde bile Ankaradaki fotoğrafları var :smiley:

GT-P7500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Alfonse selam :D Haala benim de rüyalarımı süslüyor laklaklak heryere giderdi... 3B bence süper, araba zaten eşşek ölüsü gibi, 110-120 gider heryere, ki 35 lastik ve 5.29 diff vardı onda. Hobi için en ideali o bence. Ama hiç bayılmasın bastın mı yapıştırsın dedin mi 2H. (Evet dediğin makina)

Merhabalar, aranıza yeni katıldım. 1987 Model Dizel Bj60 sahibiyim, kurumdan satın aldım. Aracı henüz tanımıyorum, artıları ya da eksileri hakkında en ufak bir bilgim yok. İlk arazi aracım. Aracın frenlerinde ufak tefek sorunlar var, onları elden geçiriyorum. Kaporta da korozyon başlamış, genelde marşpiyellerde, onları da elden geçireceğim.

Araçta motor yağı olarak ne tavsiye edersiniz, ayrıca BJ60'lar kilit defransiyel mi ? Dikkat etmem gereken hususlar nelerdir ?

Umut abi, land cruiser ile ilgili en çok bilgi veren abilerimizden biri olduğunu bilerek yazıyorum :smiley: nelere dikkat etmeliyim, aracın yağ bakımı gelmiş, ayrıca frende sorun yaşıyorum. Sizin baya bir desteğinize ihtiyacım var, doğu karadenizdeyim.

Valla yağ dededen kalma 20/50 diye hatırlıyorum... Benim frenler disk/kampanaydı. Standart bakım harici birşey yapmamıştık. Sorun nedir bilmiyorum ama 4 kampanaysa da karadenizde herhangi bir usta yada frenci ilgilenebilir. Standart dif kilit yoktur. Balatalı kilit varsa diff yağı özel olacak sadece. Dikkat etmek gereken bir konu olan bir araç değil. 3B 3.4 lt 4 silindir 2H 4.2 lt 6 silindir.

Valla yağ dededen kalma 20/50 diye hatırlıyorum... Benim frenler disk/kampanaydı. Standart bakım harici birşey yapmamıştık. Sorun nedir bilmiyorum ama 4 kampanaysa da karadenizde herhangi bir usta yada frenci ilgilenebilir. Standart dif kilit yoktur. Balatalı kilit varsa diff yağı özel olacak sadece. Dikkat etmek gereken bir konu olan bir araç değil. 3B 3.4 lt 4 silindir 2H 4.2 lt 6 silindir.

Tekrar merhaba abi, frenlerde kampanalar tornaya girdi, yeni balatalar takıldı, fren sorunu çözüldü ve muayeneden geçtim. Şu an çürüklerini yaptırıyorum. LSD kilit denen şey nedir ? aracımda olup olmadığını nasıl tespit edebilirim. Ayrıca karter havalandırma borusu mu, ya da başka bir şey mi bilmiyorum. egsoz borusu ve yağ filtresi yanından aşağı doğru bakan borudan çıkan gaz ya da koku, tam olarak ne diyeceğimi bilmiyorum ama aracın içine geliyor bazen. Yani kokuyu hissedebiliyorum. Bu normal mi abi ?

Tekrar merhaba abi, frenlerde kampanalar tornaya girdi, yeni balatalar takıldı, fren sorunu çözüldü ve muayeneden geçtim. Şu an çürüklerini yaptırıyorum. LSD kilit denen şey nedir ? aracımda olup olmadığını nasıl tespit edebilirim. Ayrıca karter havalandırma borusu mu, ya da başka bir şey mi bilmiyorum. egsoz borusu ve yağ filtresi yanından aşağı doğru bakan borudan çıkan gaz ya da koku, tam olarak ne diyeceğimi bilmiyorum ama aracın içine geliyor bazen. Yani kokuyu hissedebiliyorum. Bu normal mi abi ?
Selamlar, hayırlı olsun TÜV :D Karter havalandırma motora geri dönmüyor, dededen kalma sistem aşağıya vermişler ucu açık. Bende de öyleydi sorun yok. İçeri koku yapıyorsa ya taban sacında delik vs vardır, yada hortumu uzatıp başka yerden ver aşağıya. LSD kilit balatalı tip, çamurda vs iş görür ama çapraz geçişte tekerin birine acayip yük bindiğinde askıda kalan teker dönmeye devam eder bu tipte de...Zora geldiğinde iş görmez. Yaylı, havalı vs olanlar yüzde yüz kilitler. Her iki tipi de öğrenmek için arabayı lifte kaldır, elinle arka tekerin birini döndür. Diğer teker ters yönde dönüyorsa kilit yok, her iki teker de aynı yönde dönüyorsa herhangi bir tip kilit var demektir.

Kolay gelsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR